
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2585/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулкевич І.З.,
секретар судового засідання Іванес Х.О.
за участю : позивача ОСОБА_1, представника третьої особи Кривецької О.М.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
Встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправну бездіяльність ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо нескладання нової довідки ОСОБА_1; зобов'язати ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з урахуванням: посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років 40%, таємність 15%, надбавки до грошового утримання 100%, особливі умови служби 50%, УБОЗ 25%, премії 33,3% за 12 місяців, які передують дню подання документів; зобов'язати ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області виготовити та направати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення основних та додаткових видів ОСОБА_1; встановити судовий контроль за виконанням рішення шляхом зобов'язання Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судових рішень.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо перерахунку пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, які діяли станом на 20.02.2005 р , однак в перерахунку було відмовлено на підставі посилання на нормативно-правові акти, які були прийнятті після 2005 р. З такими твердженнями позивач не погоджується, оскільки при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги заперечив повністю, з підстав наведених у письмових поясненнях. В обгрунтування пояснень зазначив, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, а здійснюють нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, для перерахунку та виплати пенсії.
Заслухавши думку позивача та представника третьої особи, дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
10.04.2018 позивач звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України у Львівській області із заявою про виготовлення та направлення до Головного управління ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення, які були уже встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії в тому числі: посадовий оклад - 3100 грн, оклад за звання -2200 грн, надбавка за вислугу років 40% - 2120 грн, таємність 15% - 465 грн, надбавка до грошового утримання 100% - 7420 грн, особливі умови служби 50% - 2650 грн, УБОЗ 25% - 775 грн, премія 33,3% - 6237,10 грн.
Листом від 27.04.2018 №Оп-321/31/01-2018 відповідач повідомив позивача, що в наданій до Головного управління ПФУ у Львівській області довідці, враховані ті розміри грошового забезпечення та надбавки, які відповідають постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988. Позивачу відмовлено у виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивачу уже були встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Згідно з частинами 3-4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункт 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Судом встановлено, що відповідачем виконано обов'язок щодо направлення до ГУ ПФУ у Львівській області довідки від 21.05.2018 № 91-18180 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Щодо врахування надбавок та премій, суд зазначає, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з листа ГУ МВС у Львівській області від 27.04.2018 №Оп-321/31/01-2018, виплата надбавок, які позивач пропонує включити для розрахунку грошового забезпечення відносяться до інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень у січня 2016 року жодному поліцейському не здійснювалась.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавки, які просить включити позивач до довідки про перерахунок пенсії, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, тому такі надбавки правомірно не вказано відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення від 25.03.2018 № 91-18180.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
МВС України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» доведено до відома головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень січень 2016 року.
На підставі вказаної інформації відповідачем складено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 25.03.2018 № 91-18180, згідно з якою середній розмір премії становить 3,87 %.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 3,87% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому у позивача виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 33,3 %, як отримував позивач, немає.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеному без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12. 2018.
Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) при ухвалені рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатам розгляду зразкової справи, суд повинен враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатам розгляду зразкової справи.
Тому висновки Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а застосовано судом у даній типовій справі.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що така поведінка Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
З огляду на висновки суду про необґрунтованість позову, відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України, судовий збір не підлягає до відшкодування.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України, суд -
Вирішив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 22 лютого 2019 року.
Суддя Гулкевич І.З.