
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
21 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4153/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
10 грудня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову призначити позивачу пільгову пенсію, вчинену відповідачем;
- зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, володіє підземним стажем роботи в обсязі більше 10 років (14 років 2 місяці). Після досягнення 50-річчя позивач, керуючись ст.ст. 13, 55, 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернувся до відповідача, щоб оформити призначення пенсії на пільгових умовах. Замість призначення пенсії позивач 07.11.2018 отримав рішення відповідача від 29.10.2018 про відмову в зв'язку з тим, що періоди роботи ....до пільгового стажу не зараховано за відсутністю копій наказів про атестацію робочих місць. В 1 абзаці 3 сторінки власного рішення відповідач стверджує, що відсутні копії первинних документів, які б підтверджували зайнятість на підземних роботах.
Позивач вважає відмову відповідача призначити йому пільгову пенсію протиправною.
Відповідач адміністративний позов не визнав, про що подав відзив на позовну заяву (а.с. 49-51).
В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що згідно з рішенням від 29.10.2018 № 121130000158 про відмову в призначенні пенсії за віком згідно зі статтею Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вирішено: враховуючи вимоги законодавства та надані документи, відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по списку № 1 на дату звернення. 21.01.2019 позивач звернувся з особистою заявою, на що, отримав відповідь від 25.01.2019 відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим законом. Відповідач зазначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи до впровадження системи персоніфікованого обліку, є трудова книжка. Вказує, що записи, які внесені до трудової книжки позивача, а саме: за період роботи в МП «Квазар» з 01.10.1994 по 04.01.1995 як електрика не завірено підписом відповідальної особи і печаткою підприємства; за період роботи в СП ВАГ «Інтерпласт» з 05.01.1995 по 09.08.1998 як електрика відсутній підпис відповідальної особи. Тобто, зазначені записи не відповідають вимогам Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України від 29.07.1993 № 58. Таким чином, позивач вважає, що правові підстави для зарахування до страхового стажу періодів роботи до 01.07.2000 за даними трудової книжки відсутні.
Ухвалою від 21.01.2019 відкрито провадження в зазначеній справі; задоволено клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 1-2).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що підтверджено інформацією, зазначеною в наявнихи в матеріалах справи копіях: паспорта громадянина України (а.с. 18-20), довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (а.с. 20).
18.10.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії згідно з пунктом 1.2 Розділу XIV-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», додавши до заяви документи, зазначені в розписці-повідомленні (а.с. 57-58).
Позивачем до відповідача також надано заяви від 17.10.2018, зареєстровані у відповідача 18.10.2018, в яких зазначив, що просить при призначенні пенсії:
- зарахувати до загального стажу періоди з 11.05.1992 по 04.10.1994, з 22.06.1998 по 31.12.1998, з 14.09.2001 по 20.09.2001 до надання пільгових довідок, зазначив, що претензій до відповідача не має (а.с. 73);
- не зараховувати до страхового стажу періоди з 10.10.1994 по 04.01.1995, з 05.01.1995 по 08.06.1998 до надання довідок (а.с. 74).
29 жовтня 2018 року Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганській області прийнято рішення від 29.10.2018 № 121130000158 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком згідно статті 114 п.1.2 розділу XIV-1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 5-7, далі - рішення № 121130000158).
Згідно із інформацією зазначеною в рішенні № 121130000158 запис, який внесено до трудової книжки за періоди роботи в МП «Квазар» з 10.10.1994 по 04.01.1995 в якості електрика не завірено підписом відповідальної особи і печаткою підприємства .За період роботи в СП ВАТ «Інтерпласт» з 05.01.1995 по 09.08.1998 в якості електрика відсутній підпис відповідальної особи. Ці періоди до страхового стажу не враховано на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 17.10.2018. Періоди роботи на шахті «Лутугінська» з 11.05.1992 по 04.10.1994 в якості гірника та електрослюсаря підземного, в ДВАТ шахта «Лутугінська» з 22.06.1998 по 31.12.1998 і з 01.01.2000 по 30.08.2001 в якості електрослюсаря підземного, на шахті «Краснокутська» з 14.09.2001 по 20.09.2001 в якості електрослюсаря підземного до пільгового стажу не зараховано за відсутністю уточнюючих особливий характер роботи довідок, копій первинних документів, які б підтверджували зайнятість на підземних роботах, копій наказів про атестацію робочих місць і на підставі особистої заяви ОСОБА_1 від 17.10.2018. Періоди роботи з кодом підстави для обліку спецстажу ЗПЗ 0113АІ з 01.01.2000 по 30.08.2001 (1 рік 7 місяців 30 днів), з 26.07.2004 по 30.11.2004 (4 місяці 4 дні) до пільгового стажу не зараховано за відсутністю копій наказів про атестацію робочих місць.
В трудовій книжці позивача від 01.07.1990 БТ - ІІ № 5943326 (а.с. 8-9) наявні такі записи про спірні періоди:
- Шахта «Лутугинська» з 11.05.1992 - 04.10.1994: був прийнятий учнем гірника з повним підземним робочим днем під землею, з 29.06.1992 переведений підземним гірником з повним робочим днем під землею, з 21.01.1993 - переведений учнем електрослюсаря з повним робочим днем під землею, з 26.02.1993 переведений підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею, також в зазначений період позивач проходив навчання (записи № 1 - № 11);
- ДВАТ шахта «Лутугінська» з 22.06.1998 по 31.12.1998: працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею;
Шахта «Краснокутська» з 14.09.2001 прийнятий підземним електрослюсарем з повним робочим днем під землею (запис № 19).
Копія трудової книжки жодних записів про атестацію робочих місць не містить.
Також позивач надав власноруч написані заяви до відповідача про відмову у зарахуванні до стажу періодів роботи з 11.05.1992 по 04.10.1994, з 22.06.1998 по 31.12.1998, з 14.09.2001 по 20.09.2001 до надання пільгових довідок, та з 10.10.1994 по 04.01.1995, з 05.01.1995 по 08.06.1998 до надання довідок.
Доказів надання позивачем документів відповідно до своїх заяв позивачем не надано.
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
За змістом пункту «а» статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно зі статтею 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим Постановою КМ України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), та розробленими на виконання вказаної Постанови КМ України Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до Порядку № 442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Міністерством праці України разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Комплексний аналіз норм Закону № 1788 та Порядку № 442 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення у особи права на зарахування не підтвердженого атестацією періоду роботи до пільгового стажу.
Аналогічний правовий висновок викладений в постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 506/384/17, від 02.05.2018 у справі № 641/1936/17, постанові Верховного Суду України від 12.04.2016 у справі № 477/2598/14.
Постановою КМУ від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно із пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно із Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) для підтвердження стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці подається трудова книжка із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписка із наказу по підприємству про проведення атестації робочих місць (після 21.08.1992) та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнююча довідка, передбачена пунктом 20 вищезазначеного Порядку № 637. При цьому, посилання на наказ має бути внесено до трудової книжки робітника.
Згідно із пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до пункту 4.1 даного Порядку для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації робочих місць.
У той же час, позивачем не було надано Управлінню Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області як уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, які б підтверджували стаж роботи зі шкідливими та важкими умовами праці, так і результатів атестації відповідних робочих місць.
При цьому позивач особисто подав до відповідача заяви від 17.10.2018 в яких зазначив, що просить при призначенні пенсії: зарахувати до загального стажу періоди з 11.05.1992 по 04.10.1994, з 22.06.1998 по 31.12.1998, з 14.09.2001 по 20.09.2001 до надання пільгових довідок, (а.с. 73); не зараховувати до страхового стажу періоди з 10.10.1994 по 04.01.1995, з 05.01.1995 по 08.06.1998 до надання довідок (а.с. 74), зазначив, що претензій до відповідача не має.
Тому маючи право на зарахування періоду роботи на Шахті «Лутугинська» з 11.05.1992 - 21.08.1992 лише на підставі запису в трудовій книжці, без надання додаткового підтвердження, позивач самостійно просив не враховувати його до стажу до надання уточнюючих довідок.
Отже, суд вважає обґрунтованими висновки відповідача про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи з 11.05.1992 по 04.10.1994, з 22.06.1998 по 31.12.1998, з 01.01.200 по 30.08.2001, з 14.09.2001 по 20.09.2001, такі дії органу Пенсійного фонду відповідають зазначеним вище вимогам пункту 20 Порядку № 637, оскільки підприємства, на яких працював позивач розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції.
Щодо об'єктивної неможливості позивачу отримати необхідні документи, які б підтверджували стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно із Списком № 1 з 11.05.1992 по 04.10.1994, з 22.06.1998 по 31.12.1998, з 01.01.200 по 30.08.2001, з 14.09.2001 по 20.09.2001, у зв'язку з перебуванням розміщенням відповідних підприємств у зоні проведення АТО, то судовий порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення, передбачений у главі 6 Розділу IV Цивільного процесуального кодексу.
Відповідно до частини другої статті 315 ЦПК у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відтак, у разі неможливості отримання необхідних для підтвердження стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці документів, які підтверджують певні юридичні факти, зокрема щодо атестації робочих місць, уточнюючих довідок, позивач має право звернутися до суду з заявою про встановлення таких юридичних фактів.
Такий же правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 02.05.2018 у справі № 641/1936/17.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи даний спір, суд, керуючись частиною другою статті 2 КАС України, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою цієї статті передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.
У зв'язку з відмовою в задоволенні позову судові витрати, понесені Позивачем, відповідно до статті 139 КАС України їй не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1, місце мешкання: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (місце знаходження: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сосюри, буд. 347, код ЄДРПОУ: 21792407) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.М. Чиркін