
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
11 лютого 2019 року Справа № 280/514/19 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Бойченко Ю.П., перевіривши матеріали позовної заяви
за позовом ОСОБА_1 (69076, АДРЕСА_1)
до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України (69067, м. Запоріжжя, вул. запорозького козацтва, 25-А)
третя особа Приватне акціонерне товариство «Промавтоінвест» (69002, м. Запоріжжя, вул. Перша ливарна, 40)
про визнання протиправним та скасування протоколу, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
06.02.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України (далі – відповідач), третя особа Приватне акціонерне товариство «Промавтоінвест» (далі – третя особа), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Протокол Хортицького управління соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації м. Запоріжжя від 20.11.1997 №40105 про призначення пенсії за віком позивачу;
- зобов’язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на підставі довідки від 05.02.2018 №889 ПАТ «Промавтоінвест» про заробітну плату для обчислення пенсії та здійснювати виплату призначеної пенсії, починаючи з 20.10.1997, з урахуванням раніше виплачених сум.
Крім того, просить стягнути з відповідача понесені судові витрати та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом покладення обовязку на відповідача подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання рішення суду.
Також позивачем надано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
За приписами ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України з огляду на наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Позивачем не додержані вимоги п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в частині невірного зазначення ідентифікаційного коду відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Так, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вказаний позивачем код 20508427 належить Управлінню Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя, припиненому 18.04.2017.
Таким чином, позивачу необхідно зазначити коректний ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Також, згідно з вимогами п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Протокол Хортицького управління соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації м. Запоріжжя від 20.11.1997 №40105, тобто позовні вимоги фактично заявлено до Хортицького управління соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації м. Запоріжжя.
Таким чином, позивачу необхідно або уточнити склад відповідачів, або, якщо на думку позивача, Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України є належним правонаступником Хортицького управління соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації м. Запоріжжя, надати обґрунтовані роз’яснення з цього приводу.
Також суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
За правилами ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Протокол Хортицького управління соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації м. Запоріжжя від 20.11.1997 №40105, проте копії оскаржуваного протоколу до позовної заяви не додає.
Згідно ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
У відповідності до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов’язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
З матеріалів адміністративного позову встановлено, що позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Протокол Хортицького управління соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації м. Запоріжжя від 20.11.1997 №40105 та зобов’язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на підставі довідки від 05.02.2018 №889 ПАТ «Промавтоінвест» про заробітну плату для обчислення пенсії та здійснювати виплату призначеної пенсії, починаючи з 20.10.1997, з урахуванням раніше виплачених сум.
Водночас, до позову додано листи-відповіді Правобережного об’єднаного управління Пенсійного фонду України від 13.11.2017 №371/Ж-9 та від 11.04.2018 №825/Ж-9, зі змісту яких вбачається, що позивач зверталася до органу Пенсійного фонду з питання перерахунку пенсії. Також ОСОБА_1 зазначає у позові, що ознайомлювалась із матеріалами власної пенсійної справи у січні 2018 року.
За таких обставин, позивачу необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оформлену у відповідності до статті 167 КАС України/або обґрунтувань, за яких позивач вважає, що строк звернення до суду ним не пропущено.
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI, в редакції, чинній на час звернення з даним позовом до суду, (далі - Закону України «Про судовий збір») судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 № 2629-VIII встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб: з 1 січня 2019 року – 1921,00 гривня.
Позивачем судовий збір не сплачено, проте заявлено клопотання про звільнення від його сплати.
Що стосується клопотання позивача, суд зазначає наступне.
Суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк (ч. 1 ст. 133 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
Згідно до частини 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Суд зазначає, що судові витрати – це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв'язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв'язку з вирішенням конкретної справи.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
У зв'язку із цим, при здійсненні правосуддя в адміністративних справах суди повинні вирішувати питання, пов'язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до статті 133 КАС України, Закону України «Про судовий збір», а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку.
З урахуванням наведених норм права єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору, звільнення від сплати судового збору, є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи з податкового органу (центру зайнятості), про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, тощо). Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі ст. 133 КАС України, ст. 8 Закону України «Про судовий збір» повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
З урахуванням вимог ст. 133 КАС України, суд не вправі вчиняти дії, про які йдеться у ст. 8 Закону України «Про судовий збір», з власної ініціативи.
Суд зазначає, що позивачем до адміністративного позову не надано доказів на підтвердження його незадовільного майнового стану, а також не надано належних та допустимих доказів на підтвердження відсутності у нього грошових коштів, що зумовлює відсутність підстав для звільнення від сплати судового збору.
Таким чином, позивачу слід сплатити судовий збір в розмірі 768,40 грн. або надати суду докази власного незадовільного майнового стану (довідку про доходи з податкового органу).
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, позовну заяву слід залишити без руху.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 169, 241, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору – відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу необхідно у встановлений судом строк для усунення недоліків позовної заяви надати до суду:
1. Уточнену позовну заяву, в якій зазначити:
- коректний ідентифікаційний код відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
- конкретизувати склад відповідачів, або, якщо на думку позивача, Правобережне об’єднане управління Пенсійного фонду України є належним правонаступником Хортицького управління соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації м. Запоріжжя, надати обґрунтовані роз’яснення з цього приводу.
2. Засвідчену належним чином копію Протоколу Хортицького управління соціального захисту населення Хортицької районної адміністрації м. Запоріжжя від 20.11.1997 №40105.
3. Заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, оформлену у відповідності до статті 167 КАС України/або обґрунтувань, за яких позивач вважає, що строк звернення до суду ним не пропущено.
4. Оригінал платіжного документу про сплату судового збору за подання до Запорізького окружного адміністративного суду позовної заяви у розмірі 768,40 грн. або клопотання про звільнення від сплати судового збору із належними доказами власного незадовільного майнового стану (довідкою про доходи з податкового органу).
Роз’яснити позивачу, що згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, якщо у встановлений судом строк, позивач не усуне недоліки позовної заяви, її буде повернуто позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
Копію цієї ухвали надіслати позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ю.П. Бойченко