
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2019 року м. Житомир справа № 240/275/19
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо зменшення розміру його пенсії з надбавками за рахунок виплати 50% суми підвищення, визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії, а саме - здійснити виплату недоплаченої частини суми в розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018 та в подальшому виплачувати з урахуванням 100% суми підвищення визначеного станом на 1 березня 2018 року з 01.01.2018;
- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести індексацію донарахованих виплат пенсії з 01.01.2018
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. З 10.04.1993 йому була призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначає, що пенсія з 01.01.2018 проводиться не у повному обсязі, а саме виплачується лише 50% належних сум підвищення пенсії, обчислених у результаті перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 з 01.01.2018. В листопаді 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із проханням перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату недоплаченої йому частини суми в розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018, здійснити індексацію за несвоєчасне нарахування та виплату коштів. Листом від 20.11.2018 відповідач відмовив у виплаті підвищення пенсії у повному обсязі. Позивач вважає дії відповідача щодо перерахунку пенсії протиправними, необґрунтованими та такими, що суперечать нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 22.01.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
11.02.2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву. В обгрунтування відзиву зазначено, що на виконання постанови №103 позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсій у чіткій послідовності до чинних на час перерахунку документів. Кабінет Міністрів України запроваджуючи порядок виплати перерахованої пенсії не порушив норм статті 22 Конституції України, а тому підстави для виплати підвищення в розмірі 100 % в 2018 році відсутні.
Справа розглядається у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи у порядку ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 10.04.1993 призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 Закон № 2262-XII .
Сторонами не заперечується, що з 01.01.2018 внаслідок зміни грошового забезпечення відповідних категорій осіб, відповідно до постанови КМ України від 21.02.2018 № 103 пенсія виплачується в розмірі 50% належних сум підвищення пенсії, обчислених в результаті перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 .
У листопаді 2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату пенсії в розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та здійснити виплату недоплаченої частини в розмірі 50% підвищення пенсії з 01.01.2018. Відповідачем вказаний факт не заперечується.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 20.11.2018 №Х-4717 відмовлено у виплаті підвищення пенсії у повному обсязі.
В обгрунтування відмови зазначено, що пенсію позивача перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103.
Пунктом 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Враховуючи викладене, підстави для виплати підвищення в розмірі 100% в 2018 році відсутні.
Позивач вважає такі дії щодо виплати йому пенсії у розмірі 50% належних сум підвищення пенсії з 01.01.2018 протиправними, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд виходить з наступного.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).
Пунктом 1 зазначеної постанови передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 Постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Суд зазначає, що з 01.01.2018 року пенсію позивача перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018.
Виплата пенсії проводиться відповідно до п. 2 постанови КМУ від 21.02.2018 №103.
Відповідно до ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 на час звернення позивача до суду є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Постанова Кабінету Міністрів України №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не встановлює обмеження виплати пенсії, а лише розстрочує її виконання з огляду на відсутність належного бюджетного фінансування, що за своїм змістом не суперечить ст. 116 Конституції України щодо повноважень Кабінету Міністрів України з приводу забезпечення проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Дана постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 02 травня 2018 року у справі №818/1076/18 (Пз/9901/32/18).
Суд зазначає, що згідно рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 встановлено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню, оскільки Постанова №103 на даний час є чинною, та такою, що кореспондується з приписами ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в частині наданого уряду права встановлювати такі умови перерахунку пенсії.
Щодо вимоги позивача зобов"язати відповідача провести індексацію донарахованих виплат пенсії з 01.01.2018 суд зазначає, що оскільки судом встановлено відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірними дій відповідача та зобов"язання провести перерахунок і виплачувати пенсію позивачу з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії визначеного станом на 01.03.2018, вказана вимога, як похідна є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області жодним чином не порушило прав чи охоронюваних законом інтересів позивача в частині виплати останньому 50% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, а тому позов не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними дій, зобов"язання виплачувати пенсію, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос