Рішення № 80024723, 21.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2019
Номер справи
200/175/19-а
Номер документу
80024723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2019 р. Справа№200/175/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, б-р. Шевченко, б. 341, кв. 64) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171861, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області просив:

- визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,47437;

- зобов`язати провести перерахунок пенсії з використанням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,85;

- зобов`язати сплатити заборгованість з моменту призначення пенсії по день перерахунку, з урахуванням фактично отриманої пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що найбільш вигідним для розрахунку коефіцієнту на момент призначення пенсії позивачу, був період з 01.01.1992 по 31.12.1996 року, коефіцієнт якого складається з розрахунку позивача 1,85. На даний час, позивач зазначає, що Пенсійним фондом для розрахунку пенсії взятий індивідуальний коефіцієнт середнього заробітку 1,47437. Вважає, що відповідач діяв неправомірно, а тому просить зобов’язати провести перерахунок пенсії з використанням індивідуального коефіцієнту середнього заробітку 1,85 та виплатити заборгованість по пенсії, з моменту призначення пенсії по день призначення, з урахуванням виплаченої пенсії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що відповідно до частини 1 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Позивач отримував пенсію за віком з 11.04.1995 року, при чому для обчислення пенсії було використано заробіток позивача за 24 календарних місяців за період з 01.04.1993 року по 31.03.1995 року.

При поданні заяв про перерахунок пенсії позивач не виявив бажання виключити з підрахунку заробітної плати якийсь конкретний період, тому управління провадило перерахунки автоматизованим способом. Внаслідок проведеного перерахунку сума коефіцієнт для обчислення пенсії після проведення оптимізації заробітку збільшився з 1,10414 до 1,47715, що в свою чергу спричинило збільшення розміру пенсії позивача, оскільки даний коефіцієнт використовується у формі для обчислення пенсії.

Крім того, відповідач вважає, що позивачем пропущеного строк звернення до суду, встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

З 11.04.1995 року позивач отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах по Списку №2 за нормами п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та обчисленої у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058.

Для обчислення пенсії Управлінням було використано заробіток позивача за 24 календарних місяці за період з 01.04.1993 року по 31.03.1995 року.

Згідно листа Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 08.11.2018 року №1118/О-02-03 розмір пенсії з 01.10.2017 року складає 3171,49 грн., де: 2756,58 грн. – основний розмір пенсії (5550,12 грн.*0,49667), 348,48 грн. – доплата за 24 років понаднормативного стажу (1452,00 грн.), 3105,06 грн. – загальний розмір за віком, 66,43 грн. – підвищення дітям війни.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 1,47437.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в частині перерахунку пенсії з 11.04.1995 року по 06.05.2018 року залишено без розгляду.

Суд розглядає даний спір в частині перерахунку пенсії позивачу з 07.05.2018 року.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов’язком держави.

На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії у гривнях, Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону з якої обчислюється пенсія у гривнях, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати розраховується, як сума коефіцієнтів заробітної плати поділити на кількість місяців заробітної плати для розрахунку пенсії.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 11.04.1995 року та отримує пенсію за віком (список № 2), призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV від 09 липня 2003 року. Для обчислення пенсії відповідачем було використано заробіток позивача за 24 календарних місяці за період з 01.04.199333 року по 31.03.1995 року.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

З 01.10.2017 року проведено масовий перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 року №2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з використанням показника середньої плати 3764,40 грн. та показника вартості одного року страхового стажу 1%. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановлено в розмірі 1452,00 грн.

Індивідуальний коефіцієнт стажу – 0,49667.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії за період з 01.01.1992 року по 31.12.1996 року на підставі довідки про заробітну плату та з 01.11.2000 року по 31.03.2008 року за даними персоніфікованого обліку становить 5550,12 грн. (3764,40 грн. – показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016 рік*1,47437 – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Як вбачається із вищезазначеного при призначенні та проведенні перерахунку пенсії позивачу, відповідачем було дотримано вимоги вищенаведених нормативних актів та при призначенні пенсії позивачу у 1995 році, так і при її перерахунку розмір пенсії позивача розраховувався із заробітної плати згідно наданої самим же позивачем довідки про заробітну плату за період з 01.04.1993 року по 31.03.1995 року та данні при перерахунку пенсії з 01.10.2017 року, що узгоджується з приписами статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 року N 1058-IV.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що при призначенні ОСОБА_2 пенсії, відповідач правильно визначив індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, а також враховуючи, що визначення коефіцієнту заробітної плати встановлено на законодавчому рівні та не визначається самостійно застрахованими особами, а тому в позові слід відмовити у повному обсязі.

Суд, також зазначає, що Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25 листопада 2005 року затверджено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії. Така форма заяви передбачає розділ наступного змісту “При призначенні пенсії прошу виключити з підрахунку заробітної плати період з ____ до ___ або провести це автоматизованим способом (непотрібне закреслити)”.

Отже, законодавець дав право особі – пенсіонеру визначити період, що підлягає виключенню з підрахунку заробітної плати, для обчислення розміру пенсії.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач звертаючись до УПФ із заявами про перерахунок пенсії від 08.01.2004 року, 09.06.2004 року, 21.02.2006 року, 17.104.2008 року, 05.07.2010 року, 24.07.2012 року жодного разу не виказав бажання щодо періодів, які підлягають виключення з підрахунку заробітної плати для обчислення пенсії на його думку, які заявлені у позовній заяві.

Таким чином, приймаючи до уваги наведені норми законодавства та враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що управління, перераховуючи пенсію позивача в автоматизований спосіб, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Враховуючи, що позивачу у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі, суд відповідно до ст. 139 КАС України вважає, що сплачена ним при зверненні до суду сума судового збору в розмірі 704, 80 грн відшкодуванню відповідачем за рахунок бюджетних асигнувань не підлягає.

На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, б-р. Шевченко, б. 341, кв. 64) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171861, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в частині перерахунку пенсії з 07.05.2018 року відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.