Рішення № 80024692, 22.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2019
Номер справи
0540/7483/18-а
Номер документу
80024692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2019 р. Справа№0540/7483/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Кошкош О.О., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду України Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22 серпня 2018 року позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) звернувся до суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (ідентифікаційний код 40109058, 87517, Донецька область, пр.Нахімова, 86), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду України Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Соборна, 3). Просив визнати протиправною бездіяльність щодо не включення у довідки від 08.05.2017 №754 та від 13.03.2018 №2989 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), надбавки за виконання особливо-важких завдань у розмірі 56% - 3780 грн. та премії у розмірі14% - 1474,20 грн.; зобов'язати виготовити на направити нову довідку про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад2500,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор міліції 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (50%) 2250,00 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань (56%) 3780,00 грн., премія 14% - 1474 грн. В обґрунтування зазначив, що в довідку не включено надбавку за виконання особливо важких завдань (56%), яка була врахована в довідці від 01.09.2006 на момент призначення пенсії, та зменшено розмір премії, яка також була передбачена п.2 Постанови №1294. На думку позивача зміна розміру чи кількох видів грошового забезпечення не може мати наслідком скасування вже призначених пенсіонеру інших видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які встановлені йому на момент виходу на пенсію.

17 вересня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

2 жовтня 2018 року третьої особою надані пояснення, в яких зазначено, що орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу.

9 жовтня 2018 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Вказаний у довідці розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Отже, підстав для врахування премії у розмірі 14% та надбавки за особливо-важливі завдання у розмірі 56% відсутні. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.

9 жовтня 2018 року за клопотання відповідача зупинено провадження по справі до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а).

Рішенням Верховного Суду від 12 березня 2018 року відмовлено в задоволенні позовних вимог у зразковій адміністративній справі № 802/2196/17-а.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року рішення Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) залишено без змін. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

22 січня 2019 року ухвалою суду поновлено провадження у справі та призначено розгляд справи на 19 лютого 2019 року.

У судове засідання представники сторін не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, надавши оцінку доводам позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як пенсіонер органів внутрішніх справ України, та отримує пенсію відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року (далі Закон № 2262 ХІІ).

8 травня 2017 року Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Донецькій області підготувала та надала до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку № 754 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.

Вказана довідка містить наступні складові грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського / старшого дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції (на день звільнення зі служби оперуповноважений): посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби 50 % - 2250,00 грн., премія 0,68 % - 45,90 грн., всього 6795,90 грн.

13 березня 2018 року Ліквідаційна комісія ГУМВС України у Донецькій області підготувала та надала до ГУ ПФУв Донецькій області довідку № 2989лк про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року.

Вказана довідка містить наступні складові грошового забезпечення позивача за прирівняною посадою поліцейського / старшого дільничний офіцер поліції (управління, відділи (відділення) поліції(на день звільнення зі служби оперуповноважений): посадовий оклад -2500,00 грн.; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби 50 % - 2250,00 грн., премія 0,45 % - 30,38 грн., всього 6780,38 грн.

На підставі довідки від 13.03.2018 №2989лк здійснено перерахунок пенсії, що підтверджується наданим протоколом з пенсійної справи.

Не погодившись із розміром його грошового забезпечення, вказаного у довідках ОСОБА_3 звернувся до голови ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області із заявою в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення в якій додатково включити надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (56%) та розмір премії - 14%, як це було встановлено при призначенні пенсії 01.09.2006.

Листом від 27.06.2018 №к-227лк відповідач повідомив, що довідка для перерахунку пенсії складена відповідно до діючих нормативно-правових актів і підстави для внесення змін до вказаної довідки відсутні.

Не погоджуючись з таким рішенням Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області, позивач звернувся до суду.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено ч.3 ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно з абз.1 преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цей закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно з ч.3, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається із матеріалів справи, головою ліквідаційної комісії було надіслано до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 13.03.2018 №2989 лк, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії.

Позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, премія.

Разом з тим, у позовній заяві позивач просив суд зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення в якій додатково включити надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (56%) та визначити розмір премії - 14%.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абз.7 п.5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі Кечко проти України (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою № 988 та Наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 від 07.11.2007 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб та наказом № 499 від 31.12.2007 Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань 56%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 не передбачає обов'язок встановлювати та виплачувати надбавку за виконання особливо важливих завдань.

З урахуванням викладено, суд дійшов висновку, що надбавка за виконання особливо важливих завдань правомірно не вказана відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення премії у меншому, ніж він отримував.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд зазначає, що при оформленні довідки від 13.03.2018 №2989лк про розмір грошового забезпечення, на підставі якої здійснено перерахунок розміру пенсії, врахована інформація про середні розміри премій, які фактично виплачені за відповідною посадою поліцейських за січень 2016 року (лист Міністерства внутрішніх справ України від 12 березня 2018 року №3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій»).

Отже, вказаний відповідачем у довідці від 13.03.2018 розмір премії є середнім, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий розмір премії узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим відсутні підстави для врахування премії в розмірі 14%.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), що залишено без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Тобто, Верховний Суд зазначив, що якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. 9, 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 291, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (ідентифікаційний код 40109058, 87517, Донецька облачть, пр.Нахімова, 86), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Головне управління Пенсійного фонду України Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Соборна, 3)про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кошкош О.О.