
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2019 р. Справа№200/13617/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Мурашко Д.О., за участю представника відповідача Голуб М.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (ідентифікаційний код 00191678, 87547, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця к. Лібкнехта, будинок 177А) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.11.2018 №№0067004707, 0066984707, 0066974707, 0066914707, 0066924707. В обґрунтування зазначив, що Слов'янське регіональне виробниче управління Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (ідентифікаційний код 35397869, 84112, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Університетська, будинок 13) є відокремленим підрозділом позивача, який на праві постійного користування має земельні ділянки розташовані у місті Слов'янську, селищі Райгородок Слов'янського району Донецької області, селі Маяки Слов'янського району Донецької області. В силу вимог Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" звільнений від сплати за користування земельними ділянками державної власності, що унеможливлює застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку до 8 червня 2016 року, при цьому, з 8 червня 2016 року відокремленим підрозділом своєчасно сплачено земельний податок.
17 грудня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено підготовче провадження.
21 грудня 2018 року ухвалою суду відкладено розгляд справи до 21 січня 2019 року.
17 січня 2019 року відповідачем надано відзив в якому зазначено, що Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" не є законом із питань оподаткування або внесення до змін до Податкового кодексу України. Наявний сертифікат Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили не є підставою для несплати податкових зобов'язань, та не звільняє від відповідальності за несплату узгоджених податкових зобов'язань. Просив відмовити у задоволені позовних вимог. (том2 а.с.34-39)
21 січня 2019 року ухвалою суду закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 18 лютого 2019 року.
У судове засідання призначене на 18 лютого 2019 року представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог посилаючись на обставини аналогічні тим, що викладені у відзиві.
За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.
Заслухавши представника відповідача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (ідентифікаційний код 00191678, 87547, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця К.Лібкнехта, будинок 177А) зареєстровано в якості юридичної особи 03.09.2007. Слов'янське регіональне виробниче управління Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (ідентифікаційний код 35397869, місцезнаходження ВП: 84112, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Університетська, будинок 13) є відокремленим підрозділом. Здійснює господарську діяльність в місті Слов'янськ Донецької області.
Позивачем до контролюючого органу подані податкові декларації з плати за землю в яких визначені річні суми земельного податку, а саме звітна за 2016 рік в якій визначено податкове зобов'язання у сумі 2147,22 грн.; звітна за 2016 рік - 18042,13 грн., уточнююча за 2016 рік - 202189,35 грн., звітна за 2017 рік - 2304,26 грн., уточнююча за 2017 рік - 18174,14 грн., звітна 2017 рік - 169314,17 грн., звітна за 2018 рік - 63335,97 грн., уточнююча за 2018 рік - 273551,06 грн., звітна за 2018 рік - 151403,67 грн.(том 1 а.с.37-71)
Плата за землю починаючи з травня 2016 року здійснена шляхом перерахування грошових коштів, про що свідчать платіжні доручення. (том 1 а.с.165-257)
25 жовтня 2018 року за результатами камеральної перевірки з питань своєчасності сплати грошового зобов'язання з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) складено акт №2776/05-99-47-07, в якому зазначено, що дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну сплату платником податків узгодженого податкового зобов'язання по податковій декларації податку з плати за землю згідно податкових декларацій за 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік. (том 1 а.с.21-28)
За результатом розгляду заперечень до акту перевірки ГУ ДФС у Донецькій області надано відповідь від 13.11.2018 №50850/1/05-99-47-07 якою висновки акту залишені без змін.
21 листопада 2018 року відповідно до акта перевірки від 25.10.2018 №2776/05-99-47-07 винесені податкові повідомлення-рішення:
№0067004707, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 60739,94 грн.;
№0066984707, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 37692,79 грн.;
№0066974707, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 1927,77 грн.;
№0066964707, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 601,10 грн.;
№0066914708, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 780,72 грн.;
№0066924707, яким за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 551,34 грн. (том 1 а.с.8 -20)
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачем земельний податок фактично сплачувався починаючи з травня 2016 року, що підтверджується платіжними дорученнями та не заперечується відповідачем, однак платежі були перерозподілені в рахунок боргів попередніх періодів.
Зазначене кореспондується з інформацією, наявною в інтегрованій картці платника податків.
Спірним є застосування статей 6, 10 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669-VII) в частині звільнення позивача від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах до 08.06.2016.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Як передбачено п. 287.3 ст. 287 цього Кодексу, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (надалі Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014року. На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався.
На виконання Закону №1669 розпорядженнями Кабінету Міністрів України № 1053-р від 30 жовтня 2014 року та від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція до якого включено,зокрема, місто Слов'янськ Донецька область.
Статтею 6 Закону№1669 (в редакції, чинної до 08.06.2016р.) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Згідно частини 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» наведеного Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, суб'єкти господарювання, які здійснювали діяльність на території проведення антитерористичної операції, в силу норм ст. 6 Закону№1669, звільнені від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.
Оскільки земельні ділянки позивача розташовані на території міста Слов'янська (Слов'янського району Донецької області), тобто на території на якій здійснювалась антитерористична операція, суд дійшов висновку про те, що Слов'янське регіональне виробниче управління Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" у період з 14.04.2014р. по 07.06.2016р. включно звільнялося від плати за землю за цими земельними ділянками в силу статті 6 Закону № 1669, а тому відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку у цей період.
Також, суд зазначає, що Закон № 1669 визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Статтею 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Термін "відповідальність" необхідно розуміти як встановлені законом та іншими нормативно-правовими актами санкції. Санкція - це заходи відповідальності, що застосовуються державою за порушення передбачених нормою права зобов'язань і вимог, а також з метою захисту інтересів суспільства і держави, прав і свобод людини та організацій (тобто юридичних осіб), правопорядку.
Суд зазначає, що вищенаведеним Законом № 1669 не визначено перелік зобов'язань за невиконання або неналежне виконання яких особа звільняється від відповідальності. Разом з цим, Закон № 1669 спрямований на забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Згідно з частиною третьою статті 11 Закону № 1669-VII, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Суд зазначає що положення статті 10 Закону № 1669-VII застосовується до спірних правовідносин та є спеціальною нормою закону, яка поширюється на суб'єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на певній території протягом певного періоду в часі, в силу об'єктивних обставин - проведення антитерористичної операції, факти про які, в свою чергу, підлягають підтвердженню належними засобами та у передбачений чинним законодавством спосіб, що відповідно встановлює підстави для звільнення від відповідальності цих платників податків, в тому числі й в частині неналежного виконання обов'язку своєчасної реєстрації податкових накладних.
Отже, стаття 10 Закону України № 1669-VII передбачає, що єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини, як підставу для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) своїх податкових зобов'язань є наявність у такого суб'єкта господарювання Сертифікату ТПП про засвідчення форс мажорних обставин.
У відповідності до п. 3.3 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), (як в редакції затвердженою Рішенням президії ТПП України 15 липня 2014 року N 40(3) так і Рішенням Президії Торгово-промислової палати України 18 грудня 2014 року N 44(5), сертифікат (у певних договорах, законодавчих і нормативних актах згадується також як висновок, довідка, підтвердження) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (далі - сертифікат) - документ установленої ТПП України форми, який засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом. Отже, вказаною нормою ототожнено сертифікат та висновок, як документ, що засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
Таким чином, Сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів.
У даному випадку позивачу нараховані штрафні санкції саме за несвоєчасну сплату ним грошових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позивач має сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України від 29.10.2014 №1201 яким засвідчено настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів.
Таким чином, наявні підстави для звільнення підприємства від відповідальності за порушення строків сплати грошових зобов'язань з земельного податку з юридичних осіб в установлені Податковим кодексом України строки.
Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду викладеній в постановах від 14 березня 2018 року по справі №805/1463/17-а (адміністративне провадження №К/9901/1958/17) та від 08 травня 2018 року по справі №805/808/17-а (адміністративне провадження №К/9901/760/17).
За таких обставин, підстави для визначення Слов'янському регіональному виробничому управлінню Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" штрафних санкцій за порушення строків сплати грошового зобов'язання з земельного податку - відсутні.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 1762,00 грн. (платіжне доручення від 30.11.2018 №1771), наведена сума відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 21 листопада 2018 року №0067004707.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 21 листопада 2018 року №0066984707.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 21 листопада 2018 року №0066974707.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 21 листопада 2018 року №0066964707.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 21 листопада 2018 року №0066914708.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 21 листопада 2018 року №0066924707.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028, 87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114) на користь Слов'янського регіонального виробничого управління Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (ідентифікаційний код 35397869, 84112, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Університетська, будинок 13) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві ) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частина рішення проголошені у судовому засіданні 18 лютого 2019 року. Повний текст рішення складено 22 лютого 2019 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.