
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2019 р. Справа№200/13/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
20 грудня 2018 року шляхом надіслання поштою позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, у якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії;
- скасувати рішення відповідача від 01 листопада 2018 року про відмову у перерахунку пенсії, відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням періоду роботи з 01 листопада 2016 року по 30 вересня 2018 року на Відокремленому підрозділі «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугілля», починаючи з 01 жовтня 2018 року.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач отримує у відповідача пенсію за віком і продовжує роботу на ВП «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугілля». На його думку, відповідач незаконно не включив до страхового стажу період роботи з 01 листопада 2016 року по 30 вересня 2018 року і не здійснив перерахунок пенсії позивача у зв'язку із зміною страхового стажу з підстав, передбачених статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні з наступних підстав. Згідно частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу зараховуються періоди трудової діяльності та іншої діяльності особи залежно від факту та суми сплачених внесків. Страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду відповідно до вимог вказаного закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. На думку відповідача, позивачу законно було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки за даними системи персоніфікованого обліку відомостей за період роботи з 01 листопада 2016 року по 30 вересня 2018 року на ВП «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» не були сплачені щомісячні платежі по єдиному соціальному внеску. Відповідно до наданих документів та індивідуальних відомостей персоніфікованого обліку за період з 01 січня 2000 року по 30 вересня 2018 року встановлено, що після попереднього перерахунку пенсії страховий стаж ОСОБА_1 становить 02 місяці замість необхідних 2-х років.
Провадження у справі відкрито 23 січня 2019 року та її розгляд був призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
24 січня 2019 року від відповідача витребувані докази.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
29 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про перерахунок пенсії по стажу згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
13 листопада 2018 року Селидовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято «Рішення №4973 про відмову в перерахунку», яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішення обґрунтовано тим, що відповідно до наданих документів та індивідуальних відомостей персоніфікованого обліку за період з 01 січня 2000 року по 30 вересня 2018 року встановлено, що після призначення пенсії страховий стаж ОСОБА_1 становить 2 місяці замість необхідних 2 років. Наявність такого стажу обумовлена несплатою до ПФУ щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску за період з 01 листопада 2016 року по 30 вересня 2018 року підприємством ВП «Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугілля».
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону №2281-VIII від 08 лютого 2018 року, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Згідно статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід);
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина 2 статті 20 Закону №1058-IV).
Згідно частини 4 статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
У разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі днем сплати страхових внесків, згідно частини 9 цієї статті, вважається день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Статтею 21 Закону №1058-IV встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки, яка містить, зокрема, відомості про страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Порядок відкриття та ведення персональної електронної облікової картки встановлений «Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 8 липня 2014 року за № 785/25562.
Відповідно до статті 22 Закону №1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для, зокрема, обчислення страхових внесків, визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.
Страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях (стаття 24 Закону №1058-IV).
Згідно частини 4 статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону №1058-IV, відповідно до якої страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
За приписами положень статті 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Отже, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Аналізуючи наведені положення чинного законодавства та оцінюючи докази, надані сторонами, суд приходить до наступних висновків.
За даними, які містяться в наданій позивачем копії трудової книжки, ОСОБА_1 після призначення пенсії за віком продовжує працювати.
Довідкою Відокремленого підрозділу Шахта «Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» від 04 грудня 2018 року №612 підтверджено, що в період з 01 листопада 2016 року по 30 вересня 2018 року із заробітної плати працівників підприємства, зокрема ОСОБА_1, утримувались всі передбачені законодавством внески.
Крім того, як зазначалося вище, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Тому належним допустимим, достовірним та достатнім доказом факту сплати страхових внесків за ОСОБА_1, як за застраховану особу, є персональна електронна облікова картка застрахованої особи.
За таких обставин суд дійшов висновку, що невиконання ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» обов'язку щодо своєчасної сплати внесків до Пенсійного фонду України ОСОБА_1 не може бути підставою для позбавлення соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві з 01 листопада 2016 року по 30 вересня 2018 року.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що «Рішення №4973 про відмову в перерахунку» від 13 листопада 2017 року, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є протиправним та підлягає скасуванню.
Позовна вимога про визнання дій протиправними охоплюється визнанням протиправності та скасування спірного рішення, оскільки саме рішення, а не дії створюють відповідні правові наслідки.
При вирішенні питання щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, суд керувався наступним.
Відповідно до статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» та враховує положення «Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень», прийняті Комітетом Міністрів 11.03.1980, а саме суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Разом з тим, пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень - вчинити певні дії.
Відповідно до частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Отже, суд наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти (вчинити) певні дії, і це прямо вбачається з пункту 4 частини 1 статті 5 та частини 3 статті 245 КАС України.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи, що заява з усіма необхідними документами подана позивачем після 15 числа місяця звернення, перерахунок призначеної пенсії має бути проведений з першого числа наступного місяця, тобто з 01 листопада 2018 року, а не з 01 жовтня 2018 року, як того просить позивач.
Отже, ефективним засобом правого захисту у даній справі буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з включенням до страхового стажу періоду роботи з 01 листопада 2016 року по 30 вересня 2018 року на ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» з 01 листопада 2018 року.
Судовий збір, сплачений позивачем, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 205, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, б.6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати «Рішення №4973 про відмову в перерахунку», прийняте Селидовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області 13 листопада 2018 року, яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з включенням до страхового стажу періоду роботи з 01 листопада 2016 року по 30 вересня 2018 року на ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» з 01 листопада 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Повний текст рішення складений 22 лютого 2019 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя Циганенко А.І.