
Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/189/19
Провадження № 3/280/100/19
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 лютого 2019 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області в складі головуючої судді Рибнікової М.М., при секретарі Бондаренко Н.С., за участю прокурора Бородька А.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Житомирській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, проживаючої ІНФОРМАЦІЯ_2, депутат Шахворостівської сільської ради
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ВСТАНОВИВ :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов’язаного з корупцією, №53 від 31.01.2019 ОСОБА_1, будучи у період з 09.11.2015 по час складання протоколу депутатом 7 скликання Шахворостівської сільської ради Коростишівського р-ну Житомирської області та будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, несвоєчасно без поважної причини подала декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України за наступних обставин.
Так, відповідно до рішення Шахворостівської сільської ради від 09.11.2015 №1 ОСОБА_1 обрано депутатом вказаної сільської ради.
Приписами ст.3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону передбачено його розповсюдження на народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів. Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов’язані із корупцією, у тому числі за ч.1ст.172-6 КпАП України.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
П.5 ч.1 ст.12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції, з метою виконання покладених на нього повноважень, має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти. Ч.5 вказаної статті визначено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №2 від 10.06.2016 року «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи:
перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року для таких типів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:
щорічні декларації за 2016 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;
другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подано декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік лише 28.11.2018, тобто несвоєчасно. З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснювала, що причинами несвоєчасного подання електронної декларації слугувала відсутність інтернету та комп’ютерного обладнання.
На підставі викладеного ОСОБА_1 обвинувачується у несвоєчасному без поважних причин поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема за 2017 рік – лише 28.11.2018, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що знала про необхідність подання декларації, однак, через відсутність комп’ютерної техніки не змогла цього зробити у встановлені Законом строки.
Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки вважає, що в її діях вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Заслухавши особу, яка притягається до відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що у відповідності до рішення Шахворостівської сільської ради від 09.11.2015 №1 ОСОБА_1 обрано депутатом вказаної сільської ради, яким вона являється і по час розгляду справи.
Відповідно до вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2017 рік 28.11.2018.
Постановою слідчого СВ Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області від 21.12.2018 кримінальне провадження, внесене до ЄРДР №12018060190000737 за фактом умисного неподання щорічної електронної декларації за 2017 рік ОСОБА_1, було закрито у зв’язку із відсутністю в її діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України
Для кваліфікації діяння особи за ч.1 ст.172-6 КпАП України необхідним є встановлення саме несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
З суб'єктивної сторони корупційні правопорушення характеризуються умисною формою вини (прямий або непрямий умисел) - державний службовець або інша особа, уповноважена на виконання функцій держави, усвідомлює, що порушує спеціальні обмеження, спрямовані на запобігання корупції, передбачає його суспільно небезпечні наслідки, бажає діяти саме таким чином або свідомо припускає настання цих наслідків.
Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно рішення 21 сесії Шахворостівської сільської ради №181 від 20.02.2018 вирішено інформацію щодо подання депутатами сільської ради декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2017 рік до 00:00 год. 01.04.2018 на сайті НАЗК взяти до відому. Згідно реєстру депутатів Шахворостівської сільської ради, присутніх на 21 сесії сільської ради 7 скликання 20.02.2018 – ОСОБА_1 була присутня.
Крім того, Національним агентством з питань запобігання корупції листом № 44-01/36667/18 від 22.08.2018 ОСОБА_1 повідомлено про факт неподання нею відповідної декларації у встановлені законом строки та зобов’язано останню подати щорічну декларацію протягом 10 днів з дня отримання повідомлення. Згідно обгрунтованого висновку про виявлення ознак пов’язаного з корупцією правопорушення від 19.10.2018, зазначене вище повідомлення Національного агентства ОСОБА_1 отримала 28.08.2018 особисто, що не заперечувала і сама ОСОБА_1 у судовому засіданні. Однак, як пояснила сама ОСОБА_1 та вбачається з матеріалів справи дата публікації декларації – 28.11.2018.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. Обставин, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність правопорушника, в ході розгляду справи не встановлено. Враховуючи особу правопорушниці, яка характеризується за місцем проживання виключно позитивно, має статус матері-героїні, а також характер вчиненого правопорушення, суд накладає адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», -
ПОСТАНОВИВ :
Визнати винною ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, застосувавши до останньої адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п’ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 384 грн 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя М.М.Рибнікова