
Справа № 2240/2756/18
РІШЕННЯ
іменем України
14 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
за участю:секретаря судового засідання Постовіт С.В. представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 представника третьої особи - ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Хмельницькій області до Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 міська рада про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Хмельницькій області звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.11.2018 просить суд: стягнути з Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради (код ЄДРПОУ 31344855, вул. Соборна, 5, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300) прострочену заборгованість за позичкою Міжнародного банку реконструкції та розвитку в сумі 22962246,59 грн.
Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 526, 560 Цивільного кодексу України, ст. 17 Бюджетного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 12.02.2010 між Міністерством фінансів України, Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Комунальним підприємством "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради укладено договір про субкредитування №28010-02/21 про використання сум позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку №4869-UA від 26.05.2008. На підставі договору субкредитування №28010-02/21 відповідачу надано позику в сумі 5143333,00 доларів США.
Позивач вказує, що у зв'язку з виникненням заборгованості у відповідача в рамках Договору про субкредитування від 12.02.2010 №28010-02/21, на виконання до контролюючого органу надійшли подання Кам'янець-Подільського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області від 20.07.2018.
Позивач також зазначає, що на його адресу надійшов лист Міністерства фінансів України від 13.07.2018 №12060-14/1-10/18673 "Щодо заборгованості перед державним бюджетом за кредитом залученим державною" разом з детальним розрахунком заборгованості.
Оскільки відповідачем прострочена заборгованість за позичкою Міжнародного банку реконструкції та розвитку в добровільному порядку не сплачена, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 14.08.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.11.2018 просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
У поданому відзиві представник відповідача також зазначає, що при зверненні позивачем до суду, а також винесенні ОСОБА_4 управлінням ДКС України в Хмельницькій області подань №137, №138, №139, №140 від 20.07.2018 не було враховано положень постанови Кабінету Міністрів України №174 від 20.03.2011 Про затвердження Порядку обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії.
Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 міської ради в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив наступні обставини справи.
Комунальне підприємство "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради зареєстроване як юридична особа, код ЄДРПОУ 31344855, дата державної реєстрації: 01.08.2005, номер запису: 1 676 123 0000 000561.
Між Міністерством фінансів України, Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Комунальним підприємством "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради 12.02.2010 укладено договір про субкредитування №28010-02/21 про використання сум позики, що надається Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку №4869-UA від 26.05.2008. На підставі договору субкредитування №28010-02/21.
Відповідно до п. 2.1 статті ІІ розділу ІІ вищевказаного договору субкредитор рекредитує Субпозичальнику частину коштів Позики (далі - Субкредит) у сумі, що не перевищує 4849798,36 дол. США (чотири мільйони вісімсот сорок дев'ять тисяч сімсот дев'яносто вісім доларів тридцять шість центів) та включає одноразову комісію (12124,50 дол. США), на платній, зворотній, строковій основі, а Субпозичальник зобов'язується використовувати надані кошти відповідно до умов цього Договору, Угоди про позику, виконувати інші зобов'язання, передбачені цим Договором, повернути отриману суму Субкредиту, сплатити відсотки за користування ним та інші платежі, нараховані згідно з положеннями цього Договору. Міністерство зобов'язується належним чином виконувати функції відповідального виконавця Проекту, зокрема, забезпечити виконання України за угодою про позику, крім тих, що безпосередньо належать до компетенції Субкредитора та Субпостачальника, в тому числі забезпечувати залучення до виконання Угоди про позику та Проекту інші державні органи відповідно до їх компетенції, прийняття у разі потреби відповідних нормативно-правових актів, забезпечити належне впровадження Субпозичальником Договору, та в межах своєї компетенції, належне виконання умов Угоди про позику та цього Договору, здійснювати контроль за належним впровадженням Проекту та інше.
Відповідно до п.п. 8.1.4. п. 8.1. статті VІІІ розділу ІІІ вказаного договору, Субпозичальник зобов'язаний своєчасно здійснювати платежі в рахунок погашення боргу за основною сумою Субкредиту, відсотками, маржею та іншими платежами, передбаченими цим Договором, інформувати Субкредитора в триденний термін про зміни банківських установ, у яких знаходяться рахунки Субпозичальника в національній та іноземній валюті.
Розділом XIV Договору визначена відповідальність сторін.
Так, відповідно до п. 14.1. статті XIV розділу VІ) Договору, Субпозичальник несе відповідальність перед Субкредитором за несвоєчасне повернення, неналежне обслуговування Субкредиту та сплату інших платежів за цим Договором всім належним йому майном, майновими правами та коштами, на які може бути звернено стягнення, а також за нецільове використання коштів Субкредиту.
За невиконання або неналежне виконання Субпозичальником своїх обов'язків із своєчасного повернення основної суми Субкредиту, сплати відсотків за користування ним та інших платежів за цим Договором Субпозичальник сплачує Субкредитору пеню з розрахунку 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на період, за який стягується пеня, від суми недоплати розрахованої за кожний день прострочення платежу, в порядку, визначеному чинним законодавством України (п. 14.2. статті XIV розділу VІ Договору).
У зв'язку з виникненням заборгованості у відповідача в рамках Договору про субкредитування від 12.02.2010 №28010-02/21, на виконання до Головного управління ДФС у Хмельницькій області надійшли подання Кам'янець-Подільського управління Державної казначейської служби України Хмельницької області №137, 138, 139, 140 від 20.07.2018.
На адресу позивача також надійшов лист Міністерства фінансів України від 13.07.2018 №12060-14/1-10/18673 "Щодо заборгованості перед державним бюджетом за кредитом залученим державною" разом з детальним розрахунком заборгованості.
Ухвалами суду від 28.11.2018 та від 10.01.2019 суд витребував у Міністерства фінансів України:
- належним чином засвідчену копію договору про субкредитування №28010-02/21 від 12 лютого 2010 року між Міністерством фінансів України, Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Комунальним підприємством "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради з усіма додатками та додатковими угодами до цього договору;
- письмове пояснення невідповідності розрахунку заборгованості по основній сумі субкредиту графіку погашення основної суми субкредиту (додаток до договору);
- розрахунок нарахування пені за договором із зазначенням періоду, за який вона нарахована.
З наданих Міністерством фінансів України та Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області розрахунків суд встановив, що заборгованість Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради становить 22962246 грн 59 коп., з яких:
1. заборгованість по основній сумі субкредиту 646049,57 доларів США, що за офіційним курсом НБУ на 30.06.2018 складає 16919502,02 грн (дати нарахування: 15.04.2017, 15.10.2017, 15.04.2018);
2. заборгованість по відсоткам 117292,59 доларів США, що за офіційним курсом НБУ на 30.06.2018 складає 3071795,58 грн (дати нарахування: 15.10.2016, 15.04.2017, 15.10.2017, 15.04.2018);
3. заборгованість по маржі МФУ 785,67 доларів США, що за офіційним курсом НБУ на 30.06.2018 складає 20576,04 грн (дати нарахування: 15.10.2016, 15.04.2017, 15.10.2017, 15.04.2018);
4. заборгованість по пені 2950372,94 грн (дати нарахування: 15.04.2017, 15.10.2017, 15.04.2018).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає та враховує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Частиною 9 статті 17 Бюджетного кодексу України визначено, що прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) не поширюється.
Пунктом 19-1.1.45 п. 19-1 ст. 19-1 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) визначено, що контролюючі органи звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до пп.41.1.1. п. 41 ст. 41 ПК України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Враховуючи, що відповідачем заборгованість в добровільному порядку не сплачена, суд вважає вимоги Головного управління ДФС у Хмельницькій області про стягнення з Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради простроченої заборгованості за позичкою Міжнародного банку реконструкції та розвитку в сумі 22962246 грн 59 коп. обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Хмельницькій області задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради прострочену заборгованість за позичкою Міжнародного банку реконструкції та розвитку в сумі 22962246 (двадцять два мільйони дев'ятьсот шістдесят дві тисячі двісті сорок шість) грн 59 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 21 лютого 2019 року
Позивач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39492190) Відповідач:Комунальне підприємство "Служба єдиного замовника" ОСОБА_4 міської ради (вул. Соборна, 5, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 31344855) Третя особа:ОСОБА_4 міська рада (майдан Відродження, 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)
Головуючий суддя ОСОБА_5