
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
13 лютого 2019 р. № 520/10809/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Зінченко А.В.
При секретарі- Алавердян Є.А.
За участі представників сторін:
Позивача - ОСОБА_1
Відповідача та третьої особи не прибули.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,64300, код НОМЕР_1) до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни (вул. Академіка Богомольця, буд. 10,м. Київ,01601, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа: Головне управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, про відмову в наданні статусу учасника бойових дій позивачу - гр. ОСОБА_2 від 19 грудня 2017 року № 5/ІУ/ХХІ/З та зобов'язати комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни прийняти рішення про надання статусу учасника бойових дій позивачу - гр. ОСОБА_2.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити .
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Щодо вимоги визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, про відмову в наданні статусу учасника бойових дій позивачу - гр. ОСОБА_2 від 19 грудня 2017 року № 5/ІУ/ХХІ/З.
Судом встановлено, що Рішенням комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 19 грудня 2017 року № 5/ІУ/ХХІ/З гр. ОСОБА_2 відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій.
Підстави даної відмови їй роз'яснені не були. В тексті вказаного рішення лише зазначено, що ними являються абзац 3 пункту 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядку) та пункти 2, 4 Розділу II Положення про комісію МВС з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.08.2016 № 868, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20 вересня 2016 року за № 1271/29401 (далі - Положення).
Судом встановлено, що про прийняте рішення гр. ОСОБА_2 стало відомо лише в травні 2018 року.
На підставі відомостей, які містяться у відповіді на адвокатський запит від 13.11.2018р. № К - 106 аз/119-12/01-2018 встановлено, що при прийнятті комісією рішення про відмову гр. ОСОБА_2 в отриманні статусу учасника бойових дій, її члени керувалися тим, що відсутні документи, що підтверджують виконання завдань Антитерористичної операції, факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, розвідувальних заходів (витягів з бойових розпоряджень, бойових донесень журналів бойових дій, оперативних завдань) та документів, які свідчать про їх безпосередню участь в АТО, перебуваючи в районах АТО у період її проведення.
Матеріалами справи підтверджено, що згідно довідки про надання інформації стосовно ОСОБА_2 від 13.11.2018 р. № 553/429 дов., остання на час проведення антитерористичної операції, яка розпочалася 14 квітня 2014 року в Ізюмському районі Харківської області, перебувала на посаді старшого інспектора з режиму секретності Ізюмського МВ ГУМВС України в Харківській області.
З 06.12.2016 р. й по теперішній час наказом № 515 о/с ГУНП в Харківській області згідно з пунктом 1 частини 1 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію», ОСОБА_2, призначено начальником режимно-секретного сектору Ізюмського відділу поліції ГУНП в Харківській області.
Згідно з «Переліком населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», затвердженим розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 року № 1275-р, на території міста обласного значення ОСОБА_3 та наявних в Ізюмському районі населених пунктів здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до наказу Керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року № 33/6/а, визначено, що Харківська область є районом проведення Антитерористичної операції з 07 квітня 2014 року до 14 вересня 2014 року.
Згідно довідки заступника начальника Штабу АТО при СБУ ОСОБА_4 від 19.11.2018 р.№ 33/7-К-1549/138, наказом керівника АТЦ при СБУ, - Ізюмське МВ ГУМВС в Харківській області залучено до проведення АТО наказом керівника Антитерористичного центру при СБУ від 26.05.2014 р. № 337201т у кількісному складі без зазначення персональних даних.
У вищевказаній довідці від 13.11.2018 р. № 553/429 дов., за підписом начальника ВКЗ ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 вказано, що згідно витягу із наказу першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі Безпеки України від 01.12.2014 р. № 86 ОСОБА_2, перебувала та брала безпосередню участь в АТО з 14.04.2014 р. по 14.09.2014 р.
Також, факт безпосередньої участі ОСОБА_2 в проведенні АТО з метою захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України підтверджується Довідкою ГУНП в Харківській області від 13.11.2018 р. № 554/429 Про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України», виданою майору поліції ОСОБА_2 про те, що вона дійсно в період з 14.04.2014 р. по 14.09.2014 р. безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей.
В даній довідці за підписом начальника ГУНП в Харківській області генерала поліції третього рангу ОСОБА_5 зазначено, що вона є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.
Підставою для надання такої довідки є витяг із наказу Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі Безпеки України (по стройовій частині) від 01.12.2014 № 86, в якому вказано, що вважати такими, що перебували у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань капітана міліції ОСОБА_2, старшого інспектора з режиму секретності Ізюмського МВ ГУМВС України в Харківській області з 14.04.2014р. по 14.09.2014 р., терміном 5 (п'ять місяців).
У відповіді УКЗ ГУНП в Харківській області на адвокатський запит від 13.11.2018р. № К-106 аз/119-12/01-2018, зазначено, що згідно книги розстановки нарядів Ізюмського МВ ГУМВС України в Харківській області по Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, ОСОБА_2 виконувала свої службові обов'язки з табельною вогнепальною зброєю для несення служби по охороні громадського порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що капітан міліції ОСОБА_2 була залучена до складу сил та засобів, які беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської області, тобто, була підпорядкованою керівнику антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей та виконував й інші функції та службові (бойові) завдання, покладених на учасників антитерористичної операції.
Строк знаходження у службовому відрядженні у складі сил та засобів, які залучаються та безпосередньо беруть участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, з метою виконання службових завдань становив 5 місяців.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», антитерористична операція - це комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.
Згідно з ст. 4 Закону України Про боротьбу з тероризмом, суб'єктами, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом у межах своєї компетенції, є Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція.
Пунктом 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються, зокрема поліцейській, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники МВС України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Керуючись п. 2 «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядку), статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Згідно абзаців другого та третього пункту 4 Порядку, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення для осіб, які брали участь в антитерористичній операції, - витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Для осіб, які залучалися до проведення антитерористичної операції на строк менше ніж 30 календарних днів, - документи, зазначені в абзаці другому цього пункту, витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень (журналів бойових дій, оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів.
Відповідно до ч. 1. Положення про комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, затвердженого Наказом МВС України від 26.08.2016 № 868 (далі - Положення), основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання працівникам МВС статусу учасника бойових дій, розгляд питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 6 і статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право: 1) вивчати довідки, документи та інші докази, надіслані керівниками структурних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України та керівниками територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, іншими особами, визначеними чинним законодавством (далі - керівники підрозділів), чи подані особисто; 2) заслуховувати у разі потреби працівників МВС, свідків, представників органів державної влади, громадських організацій, рад ветеранів; 3) подавати на розгляд міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), документи зі спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання; 4) брати до уваги докази, пропозиції та рекомендації комісій, створених в центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство внутрішніх справ України, під час вивчення матеріалів щодо надання статусу учасника війни працівникам МВС; 5) повертати документи керівникам підрозділів для подальшого доопрацювання; 6) приймати рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни; 7) приймати рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій, учасника війни; 8) повторно розглядати за рішенням Міністра внутрішніх справ України (особи, яка виконує його обов'язки) питання про надання статусу учасника бойових дій, учасника війни особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше.
Комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій, учасника війни у разі: відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни; надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення; виявлення факту підроблення документів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, учасника війни; наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
Згідно положень, що містяться в розділі III Положення, комісія приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій на підставі документів про: безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення; направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції; перебування у районах проведення антитерористичної операції з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Підтвердними документами для прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій є витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення, (довідка надана ВКЗ УНП в Харківській області).
Розділом III Положення встановлений перелік обставин, що мають бути встановленими для вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для надання особі статусу учасника бойових дій, серед яких безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України), а також документів про направлення (прибуття) у відрядження для безпосередньої участі в антитерористичній операції в районах її проведення (витяги з наказів, розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).
Враховуючи викладене суд зазначає, що позивач в період з 14.04.2014р. по 14.09.2014 р. знаходився у відрядженні в зоні проведення АТО, приймав безпосередню участь в її забезпеченні, захисту територіальної цілісності, незалежності, суверенітету, виконував бойові службові обов'язки, що прямо обумовлюють виконання ним завдань передбачених Законом України «Про боротьбу з тероризмом». Позивач має всі необхідні документи, які б підтверджували ці факти.
Також, судом встановлено, що безпосередня участь позивача в АТО з 14.04.2014 р. по 14.09.2014р.підтверджена «Переліком населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція», затвердженим розпорядженням КМУ від 2 грудня 2015 року № 1275-р, на території міста обласного значення ОСОБА_3 та наявних в Ізюмському районі населених пунктів здійснювалася антитерористична операція», наказом Керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року № 33/6/а, визначено, що Харківська область є районом проведення Антитерористичної операції з 07 квітня 2014 року до 14 вересня 2014 року, відповіддю на адвокатський запит від 13.11.2018р. № К - 106 аз/119-12/01- 2018 за підписом начальника УКЗ ГУНП в Харківській області полковника поліції ОСОБА_3І, Наказом першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівником Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 01.12.2014р. № 86, довідкою ВКЗ ГУНП в Харківській області від 13.11.2018 р.№ 553/429 дов., довідкою начальника ГУНП в Харківській області генерала поліції ОСОБА_5 від 13.11.2018р. № 554/429 а також довідкою Заступника начальника Штабу АТО від 19.11.2018 р. № К - 1549/138, в якій вказано, що наказом керівника АТЦ при СБУ, - Ізюмське МВ ГУМВС в Харківській області було залучено до проведення АТО відповідно до наказу керівника ВТО при СБУ України від 26.05.2014 р.№33/201т.
Таким чином суд приходить до висновку про протиправність рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, про відмову в наданні статусу учасника бойових дій позивачу - гр. ОСОБА_2 від 19 грудня 2017 року № 5/ІУ/ХХІ/3 і задоволенню позову в цій частині.
Щодо вимоги зобов'язати комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни прийняти рішення про надання статусу учасника бойових дій позивачу - гр. ОСОБА_2, то суд зазначає наступне.
З огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Отже, адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
При цьому, суд не підміняє суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта.
Водночас, частиною 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи положення ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву позивача .
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, частково підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають частково задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, про відмову в наданні статусу учасника бойових дій позивачу - гр. ОСОБА_2 від 19 грудня 2017 року № 5/ІУ/ХХІ/3.
Зобов'язати комісію Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про надання статусу учасника бойових дій.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни сплачений судовий збір на користь ОСОБА_2 в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 21 лютого 2019 року.
Суддя Зінченко А.В.