Ухвала суду № 79995589, 19.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
826/7975/18
Номер документу
79995589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

19 лютого 2019 року м. Київ № 826/7975/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

23.05.2018 ОСОБА_1 (ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про:

- визнання дій по відмові в проведені перерахунку пенсії, - протиправними;

- зобов'язання провести перерахунок пенсії (починаючи з моменту її призначення) у відповідності до Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 у розмірі 90% заробітної плати, з урахуванням сум зазначених у довідці №9-1-12/1068 та №9-1-12/1067 від 12.02.2018, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших соціальних виплат, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади;

- зобов'язання провести виплату пенсії (починаючи з моменту її призначення) у відповідності до Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.1993) у розмірі 90% заробітної плати з урахуванням сум зазначених у довідці №9-1-12/1068 та №9-1-12/1067 від 12.02.2018, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших соціальних виплат, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, за вирахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що має право на перерахунок і виплату пенсії обраховану з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших соціальних виплат, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади. Однак, відповідач протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.07.2018 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03.08.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву ОСОБА_1, в якому вказано про відсутність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на те, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII скасовані з 01.06.2015 норми щодо можливості перерахунку пенсій, призначених, зокрема згідно Закону України «Про державну службу».

Крім того, відповідач наголосив на пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду, адже про порушення своїх прав, про яке вказано у позовній заяві, позивач дізнався з моменту призначення пенсії - 13.02.2000, однак до суду ОСОБА_1 звернувся лише 23.05.2018.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками судового процесу, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 13.02.2000 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

12.02.2018 позивач звернувся до Центрального управління Пенсійного фонду України в місті Києві з проханням провести перерахунок пенсії на підставі постанови Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» та довідок управління справами апарату Верховної Ради України №9-1-12/1068 та №9-1-12/1067 від 12.02.2018 про складові заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Листом Центрального управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 28.03.2018 №17391/03 відмовлено ОСОБА_1 у проведенні вказаного перерахунку пенсії.

Позивач не погодився із такою відмовою та звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо дотримання позивачем строків звернення до суду, суд виходить з наступного.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Згідно частин першої-третьої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Аналогічна норма щодо строку звернення до суду імплементована законодавцем в нову редакцію КАС України, яка набула чинності з 15.12.2017.

Так, відповідно до частин першої-третьої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд звертає увагу на те, що позивач просить суд зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, включивши до суми заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховані при призначенні пенсії. При цьому, позивач просить провести вказані перерахунок та виплату пенсії починаючи з моменту її призначення.

Необхідно зауважити, що пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа. Пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі.

Пенсія позивачу призначена 13.02.2000, тому одразу після призначення пенсії позивач дізнався про її розмір та мав змогу з'ясувати, з яких сум заробітної плати обраховано його пенсій, а у разі незгоди з позицією Пенсійного фонду, міг звернутися до суду у строк, передбачений законом.

Разом з цим, за захистом своїх прав позивач звернувся 23.05.2018 у зв'язку із чим, у разі задоволення даного адміністративного позову, суд вправі захистити права позивача в межах строку звернення до суду, тобто суд вправі розглядати позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 23.11.2017.

Строк звернення до суду із вимогами про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 13.02.2000 по 22.11.2017 позивачем пропущено.

Суд зважає на положення частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Однак, в даному випадку відсутні підстави для застосування частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», адже пенсія позивачу в період з 13.02.2000 по 22.11.2017 не нараховувалась з урахуванням складових заробітної плати, зазначених у довідках №9-1-12/1068 та №9-1-12/1067 від 12.02.2018.

Необхідно зауважити, що після закінчення строку звернення до суду особа не втрачає права звернутися із адміністративним позовом, але до такого позову застосовуються положення статті 123 КАС України.

Згідно частини третьої статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Отже, для поновлення встановленого законом строку звернення до адміністративного суду необхідно встановити поважність причин його пропуску.

Поважними причинами пропуску строку звернення до адміністративного суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до адміністративного суду та підтверджені належними доказами.

Позивачем не обґрунтовано, а судом не встановлено поважних причин пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду із вимогами про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 13.02.2000 по 22.11.2017, а тому позовні вимоги в цій чистині слід залишити без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 123, 240, 248, 256 КАС України,

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України вмісті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 13.02.2000 по 21.11.2017 включно, - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-297 цього ж Кодексу.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя О.М. Чудак