
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 лютого 2019 року № 826/14422/18
Окружний адміністративний суд м.Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" до Міністерства юстиції України, Заступника міністра юстиції України Чернишова Дениса Вікторовича, треті особи Державне підприємство "Національні інформаційні системи", Державний реєстратор Київської філії комунального підприємства Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Пукшин Крістіни Вікторівни, Державний реєстратор Київської філії комунального підприємства Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Лебідь Тетяна Петрівна, Державний реєстратор Київської філії комунального підприємства Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Бойко Олег Миколайович про визнання протиправним та скасування наказів,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м.Києва звернулось Комунальне підприємство Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" (надалі також - позивач) з позовом до Міністерства юстиції України (надалі також - відповідач), Заступника міністра юстиції України Чернишова Дениса Вікторовича (надалі також - відповідач), треті особи Державне підприємство "Національні інформаційні системи (надалі також - третя особа-1), Державний реєстратор Київської філії комунального підприємства Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Пукшин Крістіни Вікторівни (надалі також - третя особа-2), Державний реєстратор Київської філії комунального підприємства Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Лебідь Тетяна Петрівна (надалі також - третя особа-3), Державний реєстратор Київської філії комунального підприємства Київської філії Комунального підприємства Вишеньківської сільської ради "Добробут-Гарант" Бойко Олег Миколайович (надалі також - третя особа-4) про визнання протиправним та скасування наказів.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржувані накази є протиправними, винесені без встановлення всіх фактичних обставин справи, а тому є протиправними та підлягають скасуванню. Обкутування протиправності викладено в тексті позовної заяви.
Представником відповідача на адресу суду подано відзив на заявлений адміністративний позов в якому наведені обґрунтування правомірності та обґрунтованості винесення оскаржуваних наказів та просив суд відмовити в задоволенні позову.
Представником третьої особи надано суду письмові пояснення.
Третіми особами -2,3,4 суду не надано пояснень з приводу заявленого позову.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив.
На підставі Наказу Міністерства юстиції України від 21.08.2018 №2958/7 «Про проведення камеральної перевірки у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно комунального підприємства Вишеньківської сільської ради «Добробут-Гарант» проведено камеральну перевірку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно комунального підприємства Вишеньківської сільської ради «Добробут-Гарант» з 21.08.2018.
Камеральною перевіркою реєстраційних дій державних реєстраторів КП Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» виявлено порушення вимог законодавства у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно, зокрема:
Державним реєстратором Пукшин К.В. при вчинені реєстраційних дій за заявами №28660590 (квартира за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м.Боярка, вул. Волгодарська, 20, кв.5), №29313999 (земельна ділянка за адресою: Київська область, Васильківський район, с.Барахти, вул.Хліборобська, земельна ділянка 16а) порушено вимоги ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», в частині територіальності вчинення реєстраційної дії.
Державним реєстратором Пукшин К.В. при вчинені реєстраційні дії за заявами №27935127 та №27937275 щодо реєстрації права на громадський будинок за адресою: м.Київ, вул.Світла, 9 порушено вимоги ст.10, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме за відсутності передбачених п.49 Порядку №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», зокрема передавального акта, затвердженого товариством, документа, що посвідчує право власності товариства, що передається у власність товариству, та інформації органу, що проводив оформлення та/або реєстрацію права власності на нерухоме майно за товариством до 01.01.2013.
Державним реєстратором Лебідь Т.П. при вчиненні реєстраційних дій №28017157, №28302234, №28659200 та №28841374 реєстратором здійснено реєстрацію речових прав без долучення до Державного реєстру прав електронних копій документів, поданих для державної реєстрації. За заявою №28659200 вчинено без документа, що підтверджує повноваження представника заявника. Чим порушено вимоги ст.ст.3, 10, 16, 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п.10, 25 Порядку №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Державним реєстратором Лебідь Т.П. в порушення вимог ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» порушено строк державної реєстрації обтяження за заявою від 15.05.2018, дія реєстраційна вчинена 18.05.2018.
Державним реєстратором Лебідь Т.П. в порушення ст.10, 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.12 Порядку №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» при вчинені реєстраційних дій за заявами №28535096, №28536205, №28638595, №28638878, №28644153 встановлено не черговість розгляду заяв, оскільки у державному реєстрі речових прав не сформовано відомостей за результатом пошуку заяв у базі даних заяв і запитів.
Державним реєстратором Лебідь Т.П. при проведенні реєстраційної дії №28798284 порушено територіальність здійснення реєстраційної дії, що є порушенням ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Також, державним реєстратором Лебідь Т.П. в порушення вимог ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п.101 Порядку №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» проведено реєстраційні дії за заявами №29091654, №29092225, №29092855, №29093170, №29292794 щодо виникнення права власності на гараж 2008 року побудови ВГО УЦ «Відродження» за адресою: м.Київ, вул. Сім'ї Сосніних, 4, без отримання автоматичної допомоги програмних засобів державного реєстру прав у режимі реального часу декларації про готовність об'єктів нерухомого майна до експлуатації в Єдиному реєстрі документів.
Крім того, камеральною перевіркою становлено, що державним реєстратором Бойко О.М. в порушення вимог ч.5 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» при здійсненні реєстраційних дій за заявами №28947358,№28916608, №29318336, №29381983, №29381791, №29381867, №29415520, №29431629, №29432386, №29447159, №29453476, а саме порушено територіальність реєстраційних дій.
В реєстраційних діях за заявами №28947358, №29318336, №29339877, №29381983, №29381791, №29381867, державним реєстратором Бойко О.М. не перевірено наявність, відсутня, електронна копія документа, що посвідчує повноваження представника, що є порушенням ст.10, 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та п.10 Порядку №1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Державним реєстратором Бойко О.М. під час вчинення реєстраційних дій за заявою №28979060 не стягнуто адміністративний збір, що є порушенням вимог статей 20, 34 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Також, державним реєстратором Бойко О.М. під час вчинення реєстраційних дій за заявами №29408500, №29408128 не встановлено черговість розгляду заяв, що призвело до проведення реєстраційних дій за наявності заборони вчинення реєстраційних дій, що є порушенням статей 10, 18, 25 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
За результатами перевірки, Міністерством юстиції України видано наказ від 28.08.2018 №2812/5 «Про скасування акредитації», зокрема:
тимчасово заблоковано доступ державного реєстратора Київської філії комунального підприємства Вишеньківської сільської ради «Добробут-Гарант» Пукшин Крістіні Вікторівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 5 (п'ять) місяців;
тимчасово заблокувати доступ державного реєстратора Київської філії комунального підприємства Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Лебідь Тетяни Петрівни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 5 (п'ять) місяців;
анулювати доступ державного реєстратора Київської філії комунального підприємства Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант» Бойка Олега Миколайовича до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
скасувати акредитацію суб'єкта державної реєстрації - комунальному підприємству Вишеньківської сільської ради «Добробут-гарант».
Позивач вважає зазначені накази №2958/7 від 21.08.2018 та №2812/5 від 28.08.2018 протиправними та просить суд скасувати їх.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Правові засади вчинення реєстраційний дій регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядком «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затвердженим постановою Кабінету міністрів України 25.12.2015 за №1127.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» загальними засадами державної реєстрації прав є:
1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження;
2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав;
3) публічність державної реєстрації прав;
4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом;
5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Відповідно до частини 5 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя.
На підставі рішення Міністерства юстиції України державна реєстрація права власності та інших речових прав може проводитися в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, визначених в абзаці першому цієї частини.
Державна реєстрація обтяжень речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.
Державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь-яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого абзацом п'ятим цієї частини.
Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію.
Згідно до частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;
наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Частиною 8 статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що у разі якщо під час розгляду заяви про державну реєстрацію прав на нерухоме майно державним реєстратором встановлено наявність зареєстрованих у Державному реєстрі прав інших заяв про державну реєстрацію прав на це саме майно, заяви розглядаються в порядку черговості їх надходження.
Наступна заява розглядається тільки після прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації щодо заяви, зареєстрованої в Державному реєстрі прав раніше.
Черговість розгляду заяв щодо одного об'єкта нерухомого майна застосовується як під час розгляду заяв про державну реєстрацію права власності та інших речових прав, так і під час розгляду заяв про державну реєстрацію обтяжень таких прав.
Відповідно до пункту 18 Порядку «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затвердженим постановою Кабінету міністрів України 25.12.2015 за №1127, рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації за умови вчинення дій та/або процедур, передбачених цим Порядком під час розгляду заяви, приймається державним реєстратором у будь-який час до закінчення строку державної реєстрації прав.
Пунктом 12 Порядку «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затвердженим постановою Кабінету міністрів України 25.12.2015 за №1127, розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.
Статтею 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що при прийнятті заяв у паперовій формі обов'язково виготовляються електронні копії документів, поданих заявником для проведення реєстраційних дій. Електронні копії документів виготовляються шляхом сканування з подальшим їх розміщенням у Державному реєстрі прав.
Відповідно до пункту 7 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав).
Згідно пункту 10 Порядку «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затвердженим постановою Кабінету міністрів України 25.12.2015 за №1127 встановлено, що під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор, уповноважена особа з оригіналів документів чи відповідно оформлених копій необхідних для державної реєстрації прав документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, обов'язково виготовляє електронні копії шляхом сканування таких документів, які додаються до заяви.
Не підлягають виготовленню та долученню до заяви електронні копії документів, що пред'являються заявником з метою встановлення його особи, а також електронна копія документа, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав, чи документа, що підтверджує право на звільнення від сплати адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
Документи та/або відомості, сформовані державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час розгляду заяви, а також електронні копії оригіналів документів чи відповідно оформлених копій документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, виготовлені шляхом сканування та долучені до відповідної заяви, зберігаються в електронній формі у зазначеному Реєстрі.
В електронній формі у Державному реєстрі прав також зберігаються електронні копії надісланих у передбачених законом випадках державним реєстратором у паперовій формі запитів та відповідей на них, що виготовлені шляхом сканування, та у разі використання інформації з наявних у державного реєстратора паперових носіїв інформації (реєстрових книг, реєстраційних справ, ведення яких здійснювали підприємства бюро технічної інвентаризації), - виготовлені шляхом сканування копії документів, що містять таку інформацію (пункт 25 даного Порядку).
Згідно статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Державна реєстрація права власності та інших речових прав (крім іпотеки) проводиться у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.
Державна реєстрація обтяжень, іпотек речових прав проводиться у строк, що не перевищує двох робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.
Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії нотаріусом проводиться невідкладно після завершення нотаріальної дії, але не пізніше строків, встановлених абзацами першим і другим цієї частини.
Частиною 4 статі 20 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» заява про проведення реєстраційних дій не приймається за відсутності документа, що підтверджує оплату послуг, та у разі внесення відповідної плати не в повному обсязі.
Відповідно до статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за державну реєстрацію права власності справляється адміністративний збір у розмірі 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За державну реєстрацію права власності, проведену у строки менші, ніж передбачені статтею 19 цього Закону, справляється адміністративний збір у такому розмірі:
1 прожитковий мінімум для працездатних осіб - у строк два робочі дні;
2 прожиткових мінімуми для працездатних осіб - у строк один робочий день;
5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - у строк 2 години.
За державну реєстрацію інших речових прав, відмінних від права власності (крім іпотеки), справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Звільняються від сплати адміністративного збору під час проведення державної реєстрації речових прав:
1) фізичні та юридичні особи - під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та оформлені до проведення державної реєстрації прав у порядку, визначеному цим Законом;
2) громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, віднесені до категорії 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років;
4) громадяни, віднесені до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років;
5) особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, особи з числа учасників антитерористичної операції, учасників здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, яким надано статус особи з інвалідністю внаслідок війни або учасника бойових дій, та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
6) особи з інвалідністю I та II груп;
7) Національний банк України;
8) органи державної влади, органи місцевого самоврядування;
9)інші особи за рішенням сільської, селищної, міської ради, виконавчий орган якої здійснює функції суб'єкта державної реєстрації прав.
У разі якщо державна реєстрація права власності або інших речових прав, відмінних від права власності, проводиться у строки менші, ніж передбачені статтею 19 цього Закону, особи, визначені пунктами 1 - 9 цієї частини, не звільняються від сплати адміністративного збору.
Згідно до пункту 21 Порядку «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» затвердженим постановою Кабінету міністрів України 25.12.2015 за №1127 у разі проведення державної реєстрації прав без відкриття розділу в Державному реєстрі прав державний реєстратор за допомогою програмних засобів ведення цього Реєстру до відкритого розділу або у випадках, передбачених законом, до спеціального розділу Державного реєстру прав вносить відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Отже, державними реєстраторами в порушення зазначених норм вчинялись реєстраційні дії, що підтверджується матеріалами справи, зокрема скріншот з сайту www.minjust.qov.ua.
Крім того, згідно пункту 1 Порядку здійснення контролю у сфері державної реєстрації, затвердженого поставною Кабінету міністрів України №990 від 21.12.2016 (надалі - Порядок) моніторинг реєстраційних дій - комплекс організаційних та технічних (з використанням програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри) заходів, які забезпечують систематичну, вибіркову перевірку дотримання державними реєстраторами прав на нерухоме майно, державними реєстраторами юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державні реєстратори), уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації законодавства під час проведення реєстраційних дій за критеріями, визначеними цим Порядком.
Відповідно до п.4 Порядку, моніторинг реєстраційних дій проводиться на підставі відомостей реєстрів за допомогою програмних засобів їх ведення за такими критеріями:
1) порушення строків, визначених Законами;
2) проведення реєстраційних дій в неробочий час;
3) відсутність у реєстрах електронних копій документів, поданих для державної реєстрації, виготовлених шляхом їх сканування;
4) проведення реєстраційних дій на підставі судових рішень;
5) скасування (видалення) записів з реєстрів;
6) державні реєстратори та/або суб'єкти державної реєстрації, визначені Мін'юстом.
Періодичність моніторингу реєстраційних дій за окремими зазначеними критеріями, перелік державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації, щодо яких проводиться моніторинг за критерієм, визначеним у підпункті 6 цього пункту, а також строк, протягом якого проводиться такий моніторинг, визначаються (затверджуються) Мін'юстом з розміщенням відповідної інформації на офіційному веб-сайті.
Як встановлено судом, на офіційному сайті Міністерства юстиції України 21.08.2018 було розміщено Наказ від 15.08.2018 №2883/7 «Про проведення моніторингу реєстраційних дій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (а.с. 70-74).
Відповідно до п.5 Порядку, визначено, що за результатами моніторингу реєстраційних дій складається відповідний акт в письмовій формі, який засвідчується підписом посадової особи Мін'юсту, що проводила такий моніторинг.
У разі виявлення на підставі акта моніторингу реєстраційних дій порушень порядку державної реєстрації проводиться камеральна перевірка державних реєстраторів та/або суб'єктів державної реєстрації.
У відповідно до зазначених правових норм, відповідачем складено акт камеральної перевірки від 21.08.2018 (а.с.94-97).
Згідно п.6 Порядку ,камеральна перевірка проводиться на підставі наказу Мін'юсту, яким утворюється комісія у складі не менше ніж трьох посадових осіб Мін'юсту.
Відповідно до п.9 Порядку результати камеральної перевірки оформляються довідкою, яка підписується усіма членами комісії.
У довідці про проведення камеральної перевірки зазначаються:
дата проведення камеральної перевірки (число, місяць, рік);
прізвище, ім'я та по батькові посадових осіб Мін'юсту, що проводили камеральну перевірку;
підстава проведення камеральної перевірки;
опис виявлених порушень порядку державної реєстрації (з посиланням на відповідні акти законодавства) із зазначенням підтвердних документів чи відомостей з реєстрів;
пропозиції стосовно змісту рішення за результатами проведеної камеральної перевірки.
За результатами проведеної камеральної перевірки Мін'юст на підставі довідки комісії приймає мотивоване рішення відповідно до Законів у формі наказу (п.10 Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем складено довідку за результатами проведення камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно КП Вишеньківської сільської ради «Добробут-Гарант» (а.с.81-91).
Суд також не бере до уваги посилання позивача на те, що відповідачем без його участі прийнято рішення про скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.6 ст.37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про:
1) відмову у задоволенні скарги;
2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про:
а) скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатами розгляду скарги;
б) скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав та проведення державної реєстрації прав;
в) внесення змін до записів Державного реєстру прав та виправлення помилки, допущеної державним реєстратором;
г) тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав;
ґ) анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав;
д) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації;
е) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України;
є) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Згідно ч.2 ст.371 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що за результатами проведення перевірок державних реєстраторів чи суб'єктів державної реєстрації прав Міністерство юстиції України у разі виявлення порушень порядку державної реєстрації прав державними реєстраторами, уповноваженими особами суб'єктів державної реєстрації прав приймає вмотивоване рішення про:
1) тимчасове блокування доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав;
2) анулювання доступу державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав до Державного реєстру прав;
3) притягнення до адміністративної відповідальності державного реєстратора, уповноваженої особи суб'єкта державної реєстрації прав;
4) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю;
5) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації прав.
Також, у відповідності до п.13 Порядку акредитації суб'єктів державної реєстрації та моніторингу відповідності таких суб'єктів вимогам акредитації, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №1130 від 25.12.2015, у разі встановлення за результатами моніторингу порушення акредитованим суб'єктом державної реєстрації вимог, передбачених пунктом 8 та абзацом п'ятим пункту 12 цього Порядку, декларування у заяві чи повідомленні недостовірних відомостей, виявлених під час розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність відповідного акредитованого суб'єкта державної реєстрації, а також у разі отримання комісією матеріалів проведеної камеральної перевірки щодо акредитованого суб'єкта державної реєстрації та/або державного реєстратора, що перебуває у трудових відносинах з таким суб'єктом, комісія у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня такого встановлення (отримання), ініціює розгляд справи щодо скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації.
Згідно п.14 даного Порядку визначено, що розгляд комісією справи щодо скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації здійснюється за участю представника відповідного акредитованого суб'єкта державної реєстрації.
Отже, відповідачем наказ «Про скасування акредитації» від 28.08.2018 №2812/5 прийнято в порядок та в спосіб визначений чинним законодавством.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, позивачем не доведено протиправність оскаржуваного наказу з урахуванням вимог, встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Оскільки, адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову комунальному підприємству Вишеньківської сільської ради «Добробут-Гарант», відмовити.
Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Смолій