Рішення № 79995257, 18.02.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2019
Номер справи
1340/4932/18
Номер документу
79995257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЛЬВІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №1340/4932/18

18 лютого 2019 року

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,

за участю:

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача 1 ОСОБА_3

представника відповідача 2 ОСОБА_4

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (місце проживання: 79053, м.Львів, вул.Аркаса, 7) звернувся до суду з позовом до Львівського обласного військового комісаріату (місцезнаходження: 79000, м.Львів, вул.І.Франка, 25,) Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Львівського обласного військового комісаріату щодо надання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області довідки-розрахунку про грошове забезпечення полковника у відставці ОСОБА_1;

-зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області довідку-розрахунок грошового забезпечення полковника у відставці ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 для перерахунку і виплати пенсії із зазначенням основних і додаткових виплат за посадою начальника територіального управління, а саме: надбавки за виконання особливо важливих робіт (Постанова Кабінету Міністрів України №704 п.5, п.п.1 абз.3 «надбавка за особливості проходження служби…. в розмірі 100%»); надбавка в розмірі 15% посадового окладу за роботу з таємними носіями інформації (Постанова Кабінету Міністрів України №414 від 15.06.1994); із врахуванням підвищення до пенсії, яка встановлена станом на 01.01.2018 в розмірі 1440,00грн., відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012; премії 90% (Постанова Кабінету Міністрів України №704 п.5, п.п.2 «здійснювати преміювання…в розмірі не менше 10% посадового окладу» від 30.08.2017);

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії полковника у відставці ОСОБА_1;

-зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії полковника у відставці ОСОБА_1 за пенсійною справою №1301007635 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.03.2018 з урахуванням раніше проведених виплат на підставі поданої Львівським обласним військовим комісаріатом довідки-розрахунку на виконання цього судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем, Львівським обласним військовим комісаріатом, протиправно не включено до довідки-розрахунку для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих робіт; надбавки в розмірі 15% посадового окладу за роботу з таємними носіями інформації; підвищення до пенсії, яка встановлена станом на 01.01.2018 в розмірі 1440,00грн., відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012; премії 90%, а Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області протиправне не здійснено перерахунку пенсії із урахуванням зазначених вище складових.

Аналогічні обгрунтування своїх вимог позивачем викладено у відповіді на відзив відповідача 1 від 17.11.2018 (а.с.155-160) та відповіді на відзив відповідача 2 від 19.11.2018 (а.с.165-170).

Відповідач 1, Львівський обласний військовий комісаріат, заперечив позовні вимоги з підстав, викладених у відзиві від 09.11.2018 (а.с.106-108). Заперечення обгрунтовує тим, що постановою Кабінету Міністрів від 30.04.2017 №704 встановлено новий порядок визначення розмірів посадових окладів. Тарифний коефіцієнт для розрахунку посадового окладу визначений позивачу відповідно до додатку 1 Постанови 704, додатку 24 Наказу Міноборони від 01.03.2018 №90 у розмірі 4,64 з розрахунку посадового окладу 1560,0грн за посадою начальника квартирно-експлуатаціного управління, 46 тарифним розрядом. Вважає також, що покликання позивача на рішення судів у справі №466/1581/14, не є належним, оскільки рішення у справі №466/1581/14 стосувалися перерахунку позивачу пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294.

Відповідач 2, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області заперечив проти позову з підстав, зазначених у відзиві від 12.11.2018 (а.с.111-119), зазначивши, що формування грошового забезпечення, з якого проводиться перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону-2262, не входить до компетенції органів Пенсійного фонду. Крім того, зазначив, що оскільки позивач був звільнений зі служби у 1995 році, а надбавки, такі як: за особливості проходження служби в розмірі 100%, надбавки в розмірі 15% посадового окладу за роботу з таємними носіями інформації, премії 90% виплачуються військовослужбовцям, які звільнені зі служби з 01.03.2018 та пізніше, то у позивача відсутні підстави зарахування при перерахунку пенсії зазначених вище надбавок.

У судовому засіданні позивач та його представник вимоги позовної заяви підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та відповідях на відзиви. Просили позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача 1 заперечила щодо позовних вимог з підстав, викладених у відзиві. Просила відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні представник відповідача 2 заперечив щодо позовних вимог з підстав, викладених у відзиві. Просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши вступне слово позивача та представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1, 18 липня 1995 року звільнений з військової служби з посади начальника квартирно-експлуатаційного управління Прикарпатського військового округу. У 2005 році у зв’язку з організаційними заходами квартирно-експлуатаційне управління Прикарпатського військового округу реорганізоване в Територіальне квартирно-експлуатаційне управління. Зазначена обставина є встановлена постановою Шевченківського районного суду м.Львова від 18.04.2016 у справі № 466/1581/14-а за адміністративним позовом першого заступника військового прокурора Західного регіону України ОСОБА_5 в інтересах ОСОБА_1 до Львівського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов’язання до вчинення дій.

Судом встановлено, що зазначене вище рішення набрало законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.78 обставини, встановлені рішенням у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.

З урахуванням зазначеного, обставини щодо того, що у зв’язку з організаційними заходами квартирно-експлуатаційне управління Прикарпатського військового округу реорганізоване в Територіальне квартирно-експлуатаційне управління, а також, що посада начальника квартирно-експлуатаційного управління Прикарпатського військового округу є аналогічною посаді начальника територіального управління- не доказуються.

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова 704)установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Як видно з додатка 2 до постанови 704, посадовий оклад начальника територіального управління визначається за тарифним розрядом 54.

Отже, позивачу, при перерахунку пенсії, повинен ураховуватися посадовий оклад начальника територіального управління, який визначається з урахуванням відповідного тарифного розряду.

Таким чином, відповідачем 1, Львівським обласним військовим комісаріатом, протиправно зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення від 14.03.2018 №ХВ62820, виданій ОСОБА_1 (а.с.82), що вказаний у ній розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, встановлено за посадою начальника квартирно-експлуатаційного управління ПРИКВО, а не начальника територіального управління.

При цьому, суд бере до уваги аргументи представника відповідача 1 щодо того, що постанова Шевченківського районного суду м.Львова від 18.04.2016 у справі № 466/1581/14-а не може бути застосована для встановлення позивачу посадового окладу за Постановою 707, оскільки згадана вище постанова суду стосувалася перерахунку пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294.

Суд також погоджується з аргументами представника відповідача 1 щодо того, що розрахунковою величиною посадового окладу позивача є 1560,0 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб), а не 1860,0 (50% мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2018), оскільки розрахункова величина посадового окладу позивача, як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлена Постановою 704.

З урахуванням того, що позивачем у позовній вимозі про визнання протиправною бездіяльності Львівського обласного військового комісаріату щодо надання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області довідки-розрахунку про грошове забезпечення полковника у відставці ОСОБА_1 не уточнено, про яку саме довідку-розрахунок ідеться, то суд відмовляє у задоволенні такої вимоги.

Водночас, суд встановив, що відповідачем 1 ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення від 14.03.2018 №ХВ62820, в якій протиправно вказано посаду позивача як начальника квартирно-експлуатаційного управління Прикарпатського військового округу, замість начальника територіального управління.

Таким чином, суд дійшов висновку, що з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, позов підлягає задоволенню в частині визнання протиправними дій Львівського обласного військового комісаріату щодо встановлення у довідці про розмір грошового забезпечення від 14.03.2018 №ХВ62820, виданій ОСОБА_1, посадового окладу ОСОБА_1 за посадою начальника квартирно-експлуатаційного управління Прикарпатського військового округу та зобов’язання Львівського обласного військового комісаріату подати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у ній посадового окладу начальника територіального управління, починаючи з 01.03.2018.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання зазначити відповідачем 1 у довідці від 14.03.2018 №ХВ62820, виданій ОСОБА_1, надбавки за виконання особливо важливих робіт; надбавки за особливості проходження служби; надбавки в розмірі 15% посадового окладу за роботу з таємними носіями інформації, премії у розмірі 90%, то суд зазначає таке.

Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, що діяла на час видачі довідки) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосування такої зброї, та у військових частинах , що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися для 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до приписів до абз.5 п. 5 Порядку перерахунку пенсій для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Пунктом 1 Постанови кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі-Постанова 103).

Таким чином, при перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби до 01.03.2018, відповідно до Постанови 103, ураховуються розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані, чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що в цій частині позовних вимог, – відмовити.

Щодо позовної вимоги про зобов’язання зазначити відповідачем 1, при перерахунку позивачу пенсії, підвищення до пенсії, яка встановлена станом на 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, то суд зазначає таке.

Прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 23.04.2012 (далі – Постанова №355) було зумовлено тим, що оскільки загальний розмір пенсії складається із основного її розміру та різних видів надбавок, доплат та підвищень, які щоквартально підвищуються у зв’язку із зростанням мінімального прожиткового мінімуму, то це спричинило необхідність у підвищенні основного розміру пенсії.

Абзацом 1 п.1 Постанови №355 визначено установити з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків. Підвищення до пенсії у разі втрати годувальника встановлюється незалежно від дати її призначення, якщо такому годувальнику призначено пенсію відповідно до Закону до 1 липня 2012 року.

Водночас, цією постановою передбачено підвищення до пенсії, яка обчислена з грошового забезпечення військовослужбовців, що було встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – постанова №1294).

Тому, суд дійшов висновку, що застосування підвищення до пенсії, передбаченого постановою №355 не може застосовуватися до грошового забезпечення іншого, ніж встановлене згідно з постановою №1294.

Відтак, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що в цій частині позовних вимог, – відмовити.

Щодо позовних вимог, заявлених до Відповідача 2, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області, то суд зазначає таке.

Орган Пенсійного фонду України не може самостійно, без наявності відповідної довідки, визначати розмір і види складових грошового забезпечення, з яких здійснюється обчислення розміру пенсії, оскільки орган Пенсійного фонду здійснює нарахування пенсії на підставі наданих йому іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, а відтак розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають, оскільки вони є передчасними.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

Відповідно до ч. 5 ст.139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

в и р і ш и в :

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Львівського обласного військового комісаріату щодо встановлення у довідці про розмір грошового забезпечення від 14.03.2018 №ХВ62820, виданій ОСОБА_1, посадового окладу ОСОБА_1 за посадою начальника квартирно-експлуатаційного управління Прикарпатського військового округу.

Зобов’язати Львівський обласний військовий комісаріат (місцезнаходження:вул. ОСОБА_6, 25, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ08412340) подати Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) із зазначенням у ній посадового окладу начальника територіального управління, починаючи з 01.03.2018.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане 21.02.2019.

Суддя Лунь З.І.