
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2019 року (о 18 год. 25 хв.)Справа № 0840/3618/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника позивачів ОСОБА_4,
представника відповідача Іванченко Т.О.,
представника третьої особи 1 Мухіна О.І.,
представників третьої особи2 Шеремет З.В., Базіка О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3
до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області
третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Ленд Дівелопмент», Запорізька міська рада
про зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач 1) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області (далі - Департамент ДАБІ у Запорізькій області, відповідач), третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Ленд Дівелопмент» (далі - ТОВ «Ленд Дівелопмент»), Запорізька міська рада, в якому просить зобов'язати відповідача скасувати право на початок виконання підготовчих робіт ТОВ «Ленд Дівелопмент», набуте на підставі Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП 010180791444 від 20.03.2018.
На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві посилається на те, що враховуючи численні порушення прав членів територіальної громади м. Запоріжжя, Конституції та законодавства України при передачі в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельних ділянок, на яких знаходиться парк Яланського, до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя був поданий позов про визнання недійсним договорів оренди землі № 040926100470 від 17.04.2009 та №040926100471 від 17.04.2009, укладених між ТОВ «Ленд Дівелопмент» та Запорізькою міською радою, за яким 12.06.2018 було відкрито провадження у справі №335/6384/18. Крім того, 21.02.2018 було відкрито кримінальне провадження №12018080050000628 про те, що службові особи ТОВ «Ленд Дівелопмент» діючи за попередньою змовою з посадовими особами Запорізької міської ради, під час виконання прийнятих Запорізькою міською радою рішень №62/131 від 24.12.2008 та №8243 від 24.06.2009 щодо передачі в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельної ділянки, розташованої на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лермонтова, шляхом зловживання своїм службовим становищем, заволоділи майном територіальної громади м. Запоріжжя, в результаті чого було спричинено матеріальну шкоду. Також в рамках справи №808/1398/18 за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Запорізької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №157 від 13.04.2018 «Про видалення зелених насаджень на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лермонтова» було забезпечено позов та винесено ухвалу від 16.04.2018 про зупинення оскаржуваного рішення виконавчого комітету. Вказує, що проте з червня 2018 року ТОВ «Ленд Дівелопмент», не дивлячись на численні акції протесту, судові справи та кримінальні провадження щодо незаконного заволодіння землею парка, почало проводити підготовчі роботи в парку з застосуванням спецтехніки, внаслідок чого була нанесена шкода парку та зеленій зоні, що також викликало нову хвилю фізичного протистояння між найнятим забудовником людьми спортивної статури та місцевими мешканцями, при цьому, представники ТОВ «Ленд Дівелопмент» виправдовували перед поліцією свою протиправну діяльність наявністю зареєстрованого 20.03.2018 в Департаменті ДАБІ у Запорізькій області Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП010180791444. Посилається на приписи ст. 2, 3, 11, 12 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» та вважає, що перед прийняттям рішення про планову діяльність, пов'язану з вирубкою зелених насаджень на площі 3,7 га та будівництва торгово-розважального центру обов'язково повинна була бути проведена оцінка впливу на довкілля. Пояснює, що протягом червня-липня 2018 року громадськими організаціями та членами територіальної громади м. Запоріжжя було подано рекордну для України кількість зауважень та пропозицій до планової діяльності ТОВ «Ленд Дівелопмент» щодо намірів будівництва ТРЦ на місті парку на 447 аркушах, а яких, зокрема, зазначалось що при проведенні оцінки впливу на довкілля необхідно врахувати всі екологічні фактори, санітарно-гігієнічні функції, які несе парк, зокрема, фільтруючу, газозахисну, підвищення іонізації повітря, виділення фітоцидів, шумо- та водо- поглинальну, вітрозахисну, киснеутворюючу, мікрокліматичну, охолоджувальну та неможливість будувати ТРЦ на місці парку, а отже необхідний пошук альтернативних місць, не за рахунок територій загального користування з зеленими насадженнями, для будівництва ТРЦ. Наголошує, що до цього часу ТОВ «Ленд Дівелопмент» навіть не підготувало звіт з оцінки впливу на довкілля, передбачений ст. 6 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Таким чином, на думку позивача 1, відповідач не врахував всіх вищезазначених особливостей, пов'язаних з реєстрацією Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт та фактичним наданням права на початок виконання підготовчих робіт на території парку Яланського, що призвело до тяжких як економічних, так і суспільних наслідків для територіальної громади м. Запоріжжя. На підставі викладеного, із посиланням на ст. 55, 124, 125 Конституції України, ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Постанову КМУ №466 від 13.04.2011, якою затверджено Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, просить зобов'язати відповідача скасувати право на початок виконання підготовчих робіт ТОВ «Ленд Дівелопмент», набуте на підставі Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП 010180791444 від 20.03.2018.
Ухвалою суду від 10.09.2018 відкрито провадження у адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначене підготовче засідання на 27 вересня 2018 року.
Відповідача позов не визнав, 27 вересня 2018 року надіслав до суду відзив (вх. №30485), у якому посилається на приписи ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 4, 13, 15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ №466 від 13.04.2011, та наголошує, що третя особа ТОВ «Ленд Дівелопмент» подано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт на об'єкті будівництва: «Нове будівництво багато-функціонального торгово-розважального комплексу на перехресті вулиць Незалежної України/Лермонтова». Вказує, що 20.03.2018 на виконання вимог абз. 3 п. 15 Порядку №466 відповідач забезпечив внесення інформації, зазначеної у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, поданого третьою особою, яке було зареєстровано за №ЗП010180791444. Отже, при отриманні повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, межах наданих повноважень та згідно з нормами діючого законодавства, відповідач здійснив реєстрацію повідомлення. Зауважує, що підстави для скасування права на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, визначено у ч. 9 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 15 Порядку №466. Зазначає, що обов'язковою умовою для прийняття рішення про скасування повідомлення є доведення факту неправомірності дій відповідача при здійсненні реєстрації повідомлення. Ураховуючи викладене, звертає увагу суду, що у позовній заяві не наведено жодного правового аргументу з приводу протиправності дій відповідача, що передбачені ст. 2, 5 КАС України, а тому дії відповідача щодо реєстрації повідомлення здійснені з дотриманням норм містобудівного законодавства та є законними та обґрунтованими, у зв'язку із чим просить у задоволенні позову відмовити.
27 вересня 2018 року підготовче провадження відкладене на 25 жовтня 2018 року.
25 жовтня 2018 року вирішено продовжений строк проведення підготовчого провадження у справі, підготовче засідання відкласти на 27 листопада 2018 року.
Згідно з ухвалою суду від 27.11.2018 задоволено клопотання представника відповідача про об'єднання справ в одне провадження для спільного розгляду: вирішено об'єднати дану адміністративну справу із справою № 0840/3810/18 за позовом ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач 2) до Департаменту ДАБІ у Запорізькій області, третя особа ТОВ «Ленд Дівелопмент» про зобов'язання вчинити певні дії, підготовче засідання по справі відкладено на 06 грудня 2018 року.
Обґрунтування позовних вимог ОСОБА_3 аналогічне, зазначеному у позовній заяві ОСОБА_2
06 грудня 2018 року на адресу суду від представника третьої особи ТОВ «Ленд Дівелопмент» надійшли пояснення щодо позову (вх. №39900), у яких щодо твердження позивачів про порушення їх прав, передбачених ст. 50 Конституції України вказує, що в позовній заяві позивачів не приводиться жодних доказів, що їх право на безпечне для життя та здоров'я довкілля було порушено, а також наявності зв'язку між станом атмосферного повітря в місці проживання позивачів та діями відповідача щодо реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт. Стосовно законності дій відповідача та ТОВ «Ленд Дівелопмент» при здійсненні реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, пояснює, що 03 березня 2009 року між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ «Ленд Дівелопмент» (Орендар) укладені договори оренди землі строком на 49 років для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу. 20 березня 2018 року відповідачем зареєстровано Повідомлення ТОВ «Ленд Дівелопмент» про початок виконання підготовчих робіт №ЗП010180791444, а тому у відповідності до приписів ст. 26, 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ №466 від 13.04.2011, після набуття права на земельну ділянку та реєстрацію повідомлення про початок виконання підготовчих робіт Департаментом ДАБІ у Запорізькій області ТОВ «Ленд Дівелопмент» має право на їх виконання. Із посиланням на ч. 9 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підкреслює, що ТОВ «Ленд Дівелопмент» не подавало заяви про скасування повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, товариство не ліквідоване та під час перевірок не виявлено порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства, тобто не має жодних підстав для скасування права на початок виконання підготовчих робіт ТОВ «Ленд Дівелопмент», набуте на підставі Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП010180791444 від 20.03.2018. Щодо необхідності отримання погодження Міністерства культури України у зв'язку з проведенням ТОВ «Ленд Дівелопмент» підготовчих робіт вказує, що з метою виконання вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» ТОВ «Ленд Дівелопмент» звернулось до управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України з листом про погодження історико-містобудівного обґрунтування щодо можливості нового будівництва багатофункціонального торгово-розважального комплексу за адресою: перехрещення вул. Незалежної України та вул. Лермонтова у Вознесенівському районі м. Запоріжжя, на яке отримано відповідь №993/10-2/72-18 від 30.10.2018, у якій повідомлено, що 21 лютого 2018 року прийнято постанову КМУ №92 «Про внесення змін до Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць», якою скасовано необхідність розробки історико-містобудівного обґрунтування в тих історичних населених місцях, де в установленому порядку розроблені та затверджені історико-архітектурні опорні плани, а тому отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, розглянутої документації актуальними нормами законодавства не передбачено. Також посилається на обставини, встановлені судами під час розгляду справи №808/1398/18 за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Запорізької міської ради №157 від 13.04.2018 «Про видалення зелених насаджень на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лермонтова». На підставі вищенаведеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до ухвали суду від 06.12.2018 до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Запорізьку міську раду, встановлено їй строк для подання пояснень до позову або відзиву (міркування, аргументи та відповідні докази) до 10 грудня 2018 року, розгляд справи відкладений на 10 грудня 2018 року.
10 грудня 2018 року підготовче провадження відкладене на 17 грудня 2018 року.
Представниками третьої особи Запорізька міська рада 17 грудня 2018 року через канцелярію суду надано пояснення щодо позову (вх №41351), у яких вказують, що законодавством України визначено вичерпний перелік підстав скасування права на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення. З огляду на зазначене, лише порушення вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогами будівельних норм, стандартів і правил, порушення містобудівного законодавства, встановлені під час перевірки компетентними органами, є підставою для скасування права на початок виконання підготовчих робіт. Разом з тим, орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, за рішенням суду, що набрало законної сили (п. 15 Порядку №466). Зауважують, що нормами чинного законодавства України встановлено, що рішення органів державної влади та посадових осіб можуть бути скасовані за рішенням суду в разі їх невідповідності Конституції України та іншим нормативно-правовим актам, таким чином, право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасоване за рішенням суду лише при встановленні судом наявності порушення відповідачем норм законодавства України. Підстави для скасування за рішенням суду права ТОВ «Ленд Дівелопмент» на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, на думку третьої особи, відсутні. Вважають, що право на початок виконання підготовчих робіт набуте ТОВ «Ленд Дівелопмент» з дотриманням норм містобудівного законодавства України, а тому підстави для скасування права ТОВ «Ленд Дівелопмент» на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, зареєстрованого Департаментом ДАБІ у Запорізькій області від 20.03.2018 за №ЗП010180791444, відсутні. Права територіальної громади м. Запоріжжя дотримані та захищені в повному обсязі: ТОВ «Ленд Дівелопмент» дотримано вимоги містобудівного законодавства України щодо порядку набуття права на проведення підготовчих робіт, на виконання підготовчих робі, в тому числі сплачено компенсаційну вартість за проведення підготовчих робіт у вигляді видалення зелених насаджень до бюджету міста в розмірі 3 095 591,82 грн., ТОВ «Ленд Дівелопмент» зобов'язано відповідним рішенням Запорізької міської ради відтворити сквер імені Валентина Яланського на земельних ділянках, переданих в користування після завершення будівельних робіт. У зв'язку з викладеним, просять відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У підготовчому засіданні 17 грудня 2018 року закрите підготовче провадження у справі та призначене судове засідання на 22 січня 2019 року.
На адресу суду від представника третьої особи Запорізька міська рада надійшло клопотання (вх. від 22.01.2019 №2758), у якому вказує, що позивачами докази у справі подані з порушенням строків, встановлених ст. 79, 161 КАС України, при цьому, не обґрунтовано та не доведено наявність причин, з яких докази не могли бути подані у зазначений строк, докази, які підтверджують, що позивачами здійснено всі залежні від них дії, спрямовані на отримання вказаних доказів своєчасно, а тому просить відхилити докази, подані представником позивача 17 грудня 2018 року.
У судовому розгляді були оголошені перерви, а саме 22 січня 2019 року перерва до 29 січня 2019 року, а 29 січня 2019 року - до 05 лютого 2019 року.
05 лютого 2019 року позивачем 2 надано до матеріалів справи відповідь на пояснення третьої особи ТОВ «Ленд Девелопмент» (вх. №4721), у якій із посиланням на норми ст. 5, 13, 16, 27, 36, 50, 55, 69 Конституції України вказує, що ОСОБА_3 має право бути в статусі позивача, а її право як мешканки м. Запоріжжя брати участь у прийнятті рішень, що стосуються її власного розвитку та розвитку міста, де вона проживає, закріплено на міжнародному рівні (Віденська декларація ООН «Декларація про право на розвиток»1990 року).Елементами залучення громадян у формування суспільної (місцевої) політики є: інформування громадян, консультації з експертами, що представляють громадськість, участь громадськості в процесі прийняття рішень. Зареєстроване 20 березня 2018 року в Департаменті ДАБІ у Запорізькій області Повідомлення ТОВ «Ленд Дівелопмент» про початок виконання підготовчих робіт для будівництва торгово-розважального центру на місці парку ім. Яланського - це проблемна ситуація, що вплинула та впливає на життєдіяльність позивача 2 як окремої громадянки, мешканки громади м. Запоріжжя.
Позивачі та представник позивачів у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надавши пояснення аналогічні, викладеним у позові, та додаткові усні пояснення. Просять адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, із підстав, викладених у відзиві. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представник третьої особи ТОВ «Ленд Девелопмент» у судовому засіданні проти позову заперечив, із підстав, викладених у письмових поясненнях. Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Представники третьої особи Запорізька міська рада у судовому засіданні проти позову заперечили, із підстав, викладених у письмових поясненнях та вступному слові третьої особи (вх №4196 від 01.02.2019). Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення учасників справи, судом встановлені наступні обставини.
Запорізькою міською радою прийнято рішення № 42 від 29.08.2007 «Про внесення змін до містобудівної документації щодо розміщення багатофункціонального комплексу громадського призначення з організацією міської площі по вул. Сорок років Рад. України / вул. Лермонтова» та № 46/12 від 30.07.2008 «Про зміну категорії земель і виду угідь по вул. Сорок років Рад. України / вул. Лермонтова та внесення змін в рішення сесії Запорізької міської ради від 29.08.2007 № 42».
Наслідком вказаних рішень стало прийняття Запорізькою міською радою рішення № 62/131 від 24.12.2008 «Про передачу в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельних ділянок на перехрещені вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу».
Вказаним рішенням затверджено проект із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу на перехрещені вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова. Цим же рішенням ТОВ «Ленд Дівелопмент» передано в оренду на 10 років земельну ділянку загальною площею 3,7178 га для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова, за рахунок земель Запорізької міської ради, в тому числі:
- земельну ділянку № 1 (кадастровий номер НОМЕР_3) загальною площею 1,1322 га., в тому числі:
1. площею 0,9838 га. (землі комерційного використання);
2. площею 0,1484 га. (землі громадського призначення);
- земельну ділянку № 2 (кадастровий номер НОМЕР_4) площею 2,5856 га. (землі комерційного використання).
На підставі наведених рішень Запорізької міської ради укладені договори оренди землі від 03.03.2009, якими передбачено надання в строкове платне користування земельної ділянки загальною площею 2,5856 га, яка розташована на перехрещені вул. Сорок років Радянської України/вул. Лермонтова у м. Запоріжжя для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу.
17.04.2009 договори зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено записи №040926100470 та № 040926100471.
Згідно з Актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 17.04.2009р. № 040926100471, Орендодавець передає земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_4, загальною площею 2,5856 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, перехрещення вул. Сорок років Рад. України та вул. Лермонтова, а Орендар приймає вищевказану земельну ділянку в оренду. Земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу. Земельна ділянка вільна від забудови.
Згідно з Акту прийому-передачі земельної ділянки за Договором оренди землі від 17.04.2009 № 040926100470 Орендодавець передав земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3, загальною площею 1,1322 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, перехрещення вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова, а Орендар прийняв вищевказану земельну ділянку в оренду. Зі змісту зазначеного Акту прийому-передачі земельної ділянки за Договором оренди землі від 17.04.2009 № 040926100470 вбачається, що земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу. Земельна ділянка вільна від забудови.
24.06.2009 Запорізькою міською радою прийняте рішення №82/43 «Про внесення змін до рішення двадцять восьмої сесії Запорізької міської ради п'ятого скликання від 24.12.2008 №62/131 «Про передачу в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельних ділянок на перехрещені вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу».
Судом встановлено, що згідно з рішеннями Господарського суду Запорізької області у справі №5009/1157/12 за позовом Першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - позивач: Управління державного комітету України поземельних ресурсах у місті Запоріжжя Запорізької області до відповідача-1: Запорізької міської ради, до відповідача-2: ТОВ «Ленд Дівелопмент» про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 № 62/131 та договору оренди землі від 03.03.2009, укладеного між Запорізькою міською радою та ТОВ «Ленд Дівелопмент»", зареєстрованого ЗРФ ДП "Центр земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" 17.04.2009 № 040926100471 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/23914724), у справі №5009/1156/12 за позовом Першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах -Управління Державного комітету України по земельних ресурсах у місті Запоріжжі Запорізької області до відповідача 1: Запорізької міської ради, до відповідача 2 ТОВ «Ленд Дівелопмент» про визнання недійсним договору оренди землі від 03.03.2009, який укладений Запорізькою міською радою та ТОВ «Ленд Дівелопмент» та зареєстрований в Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах" 17.04.2009 № 040926100470 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/24379870), які набрали законної сили 09.07.2012 та 27.07.2012 відповідно, встановлено факт відсутності порушень інтересів держави спірними договорами оренди.
Крім того, 22.10.2012 Донецьким апеляційним господарським судом прийнята постанова по справі №5009/2866/12, якою у задоволенні позову Першого заступника прокурора міста Запоріжжя в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області та Запорізької обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ «Ленд Дівелопмент», про визнання недійсним рішення Запорізької міської ради від 24.12.2008 №62/131 «Про передачу в оренду ТОВ «Ленд Дівелопмент» земельних ділянок на перехрещенні вул. Сорок років Радянської України та вул. Лермонтова для розташування багатофункціонального торгово-розважального комплексу» відмовлено.
20 березня 2018 року Департаментом ДАБІ у Запорізькій області зареєстровано подане ТОВ «Ленд Дівелопмент» Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт на об'єкті: «Нове будівництво багато-функціонального торгово-розважального комплексу за адресою: перехрещення вул. Незалежної України / вул. Лермонтова, Вознесенівський район, м. Запоріжжя» за №ЗП010180791444.
Посилаючись численні акції протесту, звернення до різних інстанцій, проведені громадські слухання, судові справи та кримінальні провадження щодо незаконного заволодіння землею парка, позивачі звернулись до суду із даним позовом про зобов'язання відповідача скасувати право на початок виконання підготовчих робіт ТОВ «Ленд Дівелопмент», набуте на підставі вищевказаного Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Правовідносини з приводу видачі документів дозвільного характеру у сфері будівельної справи регламентуються приписами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», приписами Закону України «Про основи містобудування» та деталізовані приписами Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (далі за текстом - Порядок №466).
Так, згідно зі статтею 14 Закону України «Про основи містобудування» до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать, зокрема, надання (отримання, реєстрація), відмова у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю у випадках та відповідно до вимог, встановлених законом.
Спеціальним законом, який встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів, є Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон №3038-VI).
За приписами статті 41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
За визначенням, наведеним у абзаці четвертому пункту 2 Порядку №466, підготовчими роботами є роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.
У силу статті 35 Закону №3038-VI після набуття права на земельну ділянку та відповідно до її цільового призначення замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю. Форма повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт.
Виконання підготовчих робіт без подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.
Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт не дає права на виконання будівельних робіт.
У разі самостійного виявлення помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної помилки) у поданому повідомленні про початок виконання підготовчих робіт замовник має право протягом трьох робочих днів із дня подання такого повідомлення подати виправлені (достовірні) дані щодо інформації, яка потребує змін.
У разі якщо право на будівництво об'єкта передано іншому замовнику або змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю.
Продовження виконання підготовчих робіт без такого повідомлення забороняється.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту і достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, та виконання підготовчих робіт з порушенням вимог, визначених у цій статті.
За приписами пункту 6 Порядку №466 документи, що надають право на виконання підготовчих робіт, діють до моменту отримання права на виконання будівельних робіт. Документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.
У відповідності до пункту 13 Порядку №466 повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 21 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт.
При цьому, частиною дев'ятої статті 35 Закону №3038-VI передбачено, що право на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасовано відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі:
1) подання замовником заяви про скасування повідомлення про початок виконання підготовчих робіт;
2) отримання відомостей про ліквідацію юридичної особи, що є замовником;
3) встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Відомості про скасування права на виконання підготовчих робіт вносяться до реєстру.
Аналогічні приписи передбачені у пункті 15 Порядку №466.
Таким чином, законодавством України визначено вичерпний перелік підстав для скасування права на початок виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення.
При цьому, суд зауважує, що замовник (ТОВ «Ленд Дівелопмент») із заявою про скасування повідомлення про початок виконання підготовчих робіт не звертався, відомості про ліквідацію юридичної особи, що є замовником, також відсутні, жодних доказів виявлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю, суду не надано. Жодних доказів на підтвердження вказаних обставин позивачем суду не надано, не наведено та в матеріалах справи такі докази відсутні.
Крім того, вищенаведеним пунктом Порядку №466 визначено, що орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, за рішенням суду, що набрало законної сили.
Про скасування права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовнику протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Замовник будівництва після скасування права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, може повторно надіслати повідомлення згідно з вимогами, встановленими пунктом 13 цього Порядку.
У позовній заяві і у судовому засіданні позивач 1 і представник позивачів посилався на порушення відповідачем вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Проте, суд не може погодитись із таким твердженням з огляду на наступне.
Сфера дії Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» поширюється виключно на випадки, передбачені в ст. 3 цього Закону.
Згідно з пунктом 21 частини другої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» перша категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 гектар; усі суцільні санітарні рубки на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду.
Правила рубок головного користування, затверджені наказом Державного комітету лісового господарства України від 23.12.2009 № 364 (далі - Правила рубок).
Вказані правила рубок передбачають такі види рубок як суцільні та поступові.
Суцільні та поступові рубки головного користування застосовуються лише під час спеціального використання лісових ресурсів.
Суцільні санітарні рубки є заходами поліпшення санітарного стану лісів (пункт 4 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 № 555).
Таким чином, положення пункту 21 частини другої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» застосовується лише до рубки об'єктів лісового фонду.
Відповідно до статті 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України не належать зелені насадження в межах населених пунктів (парки, сади, сквери, бульвари тощо), які не віднесені в установленому порядку до лісів.
Видалення дерев та зелених насаджень в населених пунктах відбувається на підставі статті 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045.
В той же час, лист Міністерства екології та природних ресурсів від 25.04.2018 №7/1907-18, на який посилається позивач, є неналежним доказом того, оскільки не містить інформації щодо предмета доказування. Крім того, вказаний лист є відповіддю на звернення гр.ОСОБА_10, який/яка не є учасником справи. Крім того, як зазначено безпосередньо у цьому листі, він носить лише інформаційний характер і не встановлює правових норм. В такому листі не зазначено про те, що видалення зелених насаджень у зв'язку із новим будівництвом ТРК підлягає оцінці впливу на довкілля.
Отже, зелені насадження, не віднесені до лісів, не є об'єктами лісового фонду, а тому виконання підготовчих робіт для будівництва щодо видалення зазначених зелених насаджень не є видом планованої діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, а тому у даному випадку не застосовуються норми Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», а тому твердження позивача щодо порушення вимог цього Закону не відповідає дійсності.
Аналогічного висновку дійшов Запорізький окружний адміністративний суд у рішенні від 25.05.2018 по справі №808/1398/18 за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Запорізької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ТОВ «Ленд Дівелопмент» про визнання протиправними та скасування рішення, рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №157 від 13.04.2018 «Про видалення зелених насаджень на перехрещенні вул. Незалежної України та вул. Лермонтова», яким у задоволенні вказаного позову було відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишено без задоволення. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.05.2018 у справі №808/1398/18 -без змін.
Суд зазначає, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 КАС України).
Крім того, у своїй постанові від 29.08.2018 по справі №808/1398/18 суд апеляційної інстанції встановив, що твердження позивача про неврахування думки громади спростовується аналізом предмету правового регулювання вищезазначеного розпорядження № 104р від 05.04.2018 та предмету правового регулювання рішення відповідача №157 від 13.04.2018, так предметом правового регулювання розпорядження №104р. від 05.04.2018 є проведенням громадських слухань щодо проекту будівництва багатофункціонального торгово-розважального комплексу, а предметом правового регулювання оскаржуваного рішення відповідача, яке прийнято на підставі звернення ТОВ «Ленд Дівелопмент», який є орендарем двох земельних ділянок, є забезпечення відновлення інтересів територіальної громади міста Запоріжжя під час виконання орендарем (ТОВ «Ленд Дівелопмент») підготовчих робіт для подальшого будівництва багатофункціонального торгово-розважального комплексу, при цьому необхідно враховувати що поняття «будівельні роботи» та «підготовчі роботи» не є тотожними поняттями.
Позивачі у позовній заяві просять скасувати право на початок виконання підготовчих робіт, тому обставини проведення громадських слухань 06.05.2018 не мають відношення до предмету даного спору.
Щодо необхідності отримання погодження Міністерства культури України у зв'язку з проведенням ТОВ «Ленд Дівелопмент» підготовчих робіт суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, у позовній заяві позивачі посилаються як на доказ на лист комунального закладу «Запорізький обласний центр культурної спадщини» № 252 від 04.07.2018, відповідно до якого проведення будь-яких, зокрема, будівельних робіт, на запитуваній земельній ділянці (земельна ділянка на перехрещенні вул. Сорок років Рад. України та вул. Лєрмонтова - прим. ТОВ «Ленд Дівелопмент») потребує погодження або дозволу Міністерства культури України.
Але, комунальний заклад «Запорізький обласний центр культурної спадщини» у вищезазначеному листі не враховує наступне.
Так, дійсно земельна ділянка на перехрещенні вул. Сорок років Рад. України та вул. Лермонтова розташована в історичному ареалі № 3 «Соціалістичне Запоріжжя», межі та режими використання якого затверджені наказом Міністерства культури України № 814 від 31.07.2012 та рішенням Запорізької міської ради № 4 від 15.09.2004, зі змінами, внесеними рішенням міської ради № 31 від 27.09.2017.
Рішенням Запорізької міської ради № 31 від 27.09.2017 внесено зміни не тільки до генерального плану м. Запоріжжя, а також до історико-архітектурного опорного плану м. Запоріжжя.
Відповідно до вимог частини другої статті 37 Закону України «Про охорону культурної спадщини» роботи на щойно виявлених об'єктах культурної спадщини здійснюються за наявності письмового дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації.
Пунктом 14 частини першої статті 5 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, належить погодження програм та проектів містобудівних, архітектурних та ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт на пам'ятках національного значення, їх територіях, в історико-культурних заповідниках, на історико-культурних заповідних територіях, у зонах охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, а також програм і проектів, реалізація яких може позначитися на об'єктах культурної спадщини.
На виконання положень Закону України «Про охорону культурної спадщини» постановою Кабінету Міністрів України № 318 від 13.03.2002 був затверджений Порядок визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з метою виконання вимог закону ТОВ «Ленд Дівелопмент» звернулося до управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України з листом про погодження історико-містобудівного обґрунтування щодо можливості нового будівництва багатофункціонального торгово-розважального комплексу за адресою: перехрещення вул. Незалежної України та вул. Лермонтова у Вознесенівському районі м. Запоріжжя.
Своїм листом № 993/10-2/72-18 від 30.10.2018 Міністерство культури України повідомила, що 21 лютого 2018 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 92 «Про внесення змін до Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць», якою скасовано необхідність розробки історико - містобудівного обґрунтування в тих історичних населених місцях, де в установленому порядку розроблені та затверджені історико-архітектурні опорні плани.
Враховуючі вищевикладене, отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, розглянутої документації актуальними нормами законодавства не передбачено.
Вищезазначений висновок Міністерства культури України повністю відповідає положенням п. 8 Порядку визначення меж та режимів використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на території історичних ареалів населених місць, згідно з якими проектна документація на нове будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт (крім реконструкції та капітального ремонту квартир чи окремих приміщень, які здійснюються без зміни об'ємно-просторових характеристик) у межах історичних ареалів населених місць розробляється з урахуванням вимог затвердженого в установленому законом порядку історико - архітектурного опорного плану.
У зв'язку з тим, що на момент реєстрації Повідомлення про початок виконання підготовчих робіт №ЗП 010180791444 від 20.03.2018 погодження початку виконання підготовчих робіт з боку центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини - Міністерства культури України, діючим законодавством не передбачалося, ТОВ «Ленд Дівелопмент» вважає безпідставними твердження позивачів про необхідність отримання погодження з боку Міністерства культури України початку підготовчих робіт на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, перехрещення вул. Сорок років Рад. України та вул. Лермонтова.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність зареєстрованого повідомлення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, пл. Пушкіна, 4, код ЄДРПОУ 37707863), третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Ленд Дівелопмент» (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63, код ЄДРПОУ 34748713), Запорізька міська рада (м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, ЄДРПОУ 04053915) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 15.02.2019.
Суддя І.В. Батрак