
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
20 лютого 2019 р. Справа № 802/272/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області підготовлено довідку № 15324 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Так, на думку позивача у довідці № 15324 не була зазначена реальна інформація із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: не вказано складову грошового забезпечення яка була встановлена ОСОБА_1 на момент виходу на пенсію - надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50 % та зменшено розмір премії з 113% до 2,65%. У зв'язку із зазначеним позивач звернувся до управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із заявою у якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною фактичною інформацією.
Листом від 14 грудня 2017 року відповідач відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 та зазначив, що довідка для перерахунку пенсії складена відповідно до діючих нормативно-правових актів і підстав для внесення змін до довідки немає.
У зв'язку із зазначеним позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін.
27 лютого 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від третьої особи надійшли пояснення на адміністративний позов, відповідно до яких, останній заперечує проти задоволення позовних вимог. Також, третьою особою зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і проводиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Відповідно до зазначеного Порядку пенсіонери не повинні особисто звертатися за перерахунком пенсії, ОСОБА_2 управління згідно довідок про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсій наданих силовими структурами, централізовано проводить перерахунок.
02 березня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив у якому зазначено, що відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і проводиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2098 року № 45. Відповідно до нього передбачено такий порядок дій для здійснення перерахунку: Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України; ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, з якого особи були звільнені із служби, тобто до Ліквідаційних комісій УМВС України в областях, а ті в свою чергу на підставі списків готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та подають їх ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України. Позивач просить надати йому довідку саме встановленого зразка згідно з додатком 2 до Порядку № 45, водночас цим Порядком не передбачено обов'язку надавати ліквідаційними комісіями УМВС на вимогу пенсіонерів органів внутрішніх справ України (міліції) довідку встановленого зразка згідно з додатком 2, а лише передбачено обов'язок ліквідаційних комісій готувати для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно із додатком 2 та подати їх ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України.
Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області направила Головному управлінню ПФУ у Вінницькій області реєстр довідок про грошове забезпечення поліцейських, складених відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських" довідку на ім'я ОСОБА_1 для здійснення перерахунку пенсії.
Окрім того, згідно довідки Головного управління поліції у Вінницькій області від 22 вересня 2017 року № 809/05/26-11-2017, виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у грудні 2015 року жодному поліцейському Головного управління Національної поліції в Вінницькій області не здійснювалась.
За таких обставин, підстави для включення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань з урахуванням вимог абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, згідно якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
07 березня 2018 року позивачем надано відповідь на відзив, відповідно до якої просить задовольнити заявлені позовні вимоги.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верхового Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18 (№ 802/2196/17-а).
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду 17 січня 2019 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання.
Позивач у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання вчасно та належним чином повідомлений, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача та представник третьої особи у судове засідання також не з'явились, однак, надали заяви про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на наведене вище, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також достатність письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про розгляд та вирішення справу у письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.
ОСОБА_1 18 березня 2014 року відповідно до наказу № 40 о/с було звільнено з ОВС за ст. 65 п. "б".
При звільненні з органів МВС ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії на момент звільнення з МВС складалося: посадовий оклад поліцейського; оклад поліцейського за спеціальним званням; надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%; премія - 113%.
Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області підготовлено довідку № 15324 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 01 січня 2016 року та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Так, на думку позивача у довідці № 15324 не була зазначена реальна інформація із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: не вказано складову грошового забезпечення яка була встановлена ОСОБА_1 на момент виходу на пенсію - надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 50 % та зменшено розмір премії з 113% до 2,65%. У зв'язку із зазначеним позивач звернувся до управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області із заявою у якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з повною фактичною інформацією.
Листом від 14 грудня 2017 року відповідач відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 та зазначив, що довідка для перерахунку пенсії складена відповідно до діючих нормативно-правових актів і підстав для внесення змін до довідки немає.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив із наступного.
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, в редакції, що діяла на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто до 24.02.2018 року (далі - Порядок № 45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно пунктом 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як встановлено судом, Міністерство внутрішніх справ України надіслало на адреси ліквідаційних комісій УМВС України по областях лист за № 5551/05/22-2017 від 20.04.2017 року "Про окремі питання підготовки подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій".
В додатку 3 до цього листа міститься інформація про середні розміри премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року. Згідно з цією інформацією, посадовий оклад інспектора поліції, яка прирівнюється до посади, з якої був звільнений позивач, становить 3250,00 грн., а середній розмір премії 3,11%.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем цілком правомірно було відмовлено позивачу у включенні до розміру його грошового забезпечення премії у розмірі – 113%, адже середній розмір премії за посадою прирівняною до посади із якої був звільнений позивач, станом на грудень 2015 року, становить – 3,11%.
Крім того, варто зазначити, що надбавка за виконання особливо важливих завдань є складовою грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", в той час, як види грошового забезпечення поліцейських встановленні постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка такої надбавки не передбачає. При цьому, Постанова № 1294 не може доповнювати Постанову № 988, оскільки вони регулюють різні суспільні відносини для різних категорій громадян.
Водночас, згідно Довідки Головного управління поліції у Вінницькій області від 22 вересня 2017 року № 809/05/26-11-2017, виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", у грудні 2015 року жодному поліцейському Головного управління Національної поліції в Вінницькій області не здійснювалась.
За таких обставин, підстави для включення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, надбавки за виконання особливо важливих завдань з урахуванням вимог абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, згідно якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються на переконання суду, відсутні.
Аналогічні за змістом висновки відображені в рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року за наслідками розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а за позовом Особа_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Згідно з вимогами частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 (місце проживання: 23507, Вінницька область, Шаргородський район, с. Гибалівка, вул. Жовтнева, 29, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Театральна, 10, код ЄДРПОУ 08592106);
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати: 20.02.2019
Суддя Мультян Марина Бондівна