
Справа № 419/2103/18
Провадження № 2/419/6/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2019 року Новоайдарський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді – Мартинюка В. Б.,
за участю: секретаря – Тимофєєва В.В.,
позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Новоайдар Луганської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_3 до КП «Щастинська теплова енергетична компанія» про захист прав споживачів, третя особа: КП « Жилбудсервіс»,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду із позовною заявою до КП «Щастинська теплова енергетична компанія» про захист прав споживачів, третя особа: КП « Жилбудсервіс».
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачі вказали, що є одними з співвласників квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_1. 03.09.2011 р. між КП «ЩТЕК» та позивачем укладено договір на теплопостачання вказаної квартири. В зв’язку з проведенням АТО з постійними обстрілами м. Щастя в лютому 2015 р., в даній квартирі було пошкоджено віконне скло, що спричинило пошкодження теплопостачальних приладів в квартирі. 15 вересня 2015 р. позивач самостійно демонтував пошкоджені теплопостачальні прилади та склав відповідний акт за участі свідків та депутата Щастинської міської ради. Окрім того 15.09.2015 р. надав заяву до директора КП «ЩТЕК» про не нарахування заборгованості за теплопостачання в зв’язку з неможливістю проведення ремонтних робіт за фінансових обставин. КП «ЩТЕК» 16.10.2015 р. було відмовлено та продовжено нарахування заборгованості за теплопостачання. Станом на червень 2018 р. заборгованість за опалення складає 17923,92 грн.
На підставі вищенаведеного, позивачі просять суд зобов’язати відповідача анулювати нараховану та припинити нараховувати заборгованість за теплопостачання.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні просив позов задовольнити в повному обсязі, та зазначив що він не отримував послуги теплопостачання за які нараховано заборгованість.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилась надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні. Зазначив що порушення умов договору на теплопостачання відсутні надав клопотання про долучення письмових доказів.
Представник третьої особи КП «Жилбудсервіс» ОСОБА_4 в судове не з’явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутністю,в вирішенні питання покладається на розсуд суду.
Свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснила, що літом 2014 року в місті Щастя були обстріли. Позивачам осколок пошкодив батарею, вона розмерзлась та її обрізали про це склали акт було це восени.
Перевіривши фактичні обставини справи письмовими доказами, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім вимог встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Виходячи із змісту ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Судом встановлено, що 03.09.2011 року між КП «ЩТЕК» та ОСОБА_3 укладено договір б/н на теплопостачання (а.с.50).
15.09.2015 року позивач звернувся до КП «ЩТЕК» із заявою, в якій повідомив про відключення опалювальних приладів просив не нараховувати плату за комунальні послуги (а.с.45).
16.10.2015 року підприємством КП «ЩТЕК» надано письмову відповідь згідно якої дії позивача вважаються самовільним відключенням від опалення без дозволу, та повідомлено, що КП «ЩТЕК» не надає дозволи на відключення опалення, та зазначила дозвіл надається на основі рішення спеціалізованої комісії. (а.с. 46).
Відповідно до копії свідоцтва на право власності на житло від 10.11.1992 р., ОСОБА_1В, та ОСОБА_3 є одними із співвласників квартири розташованої за адресою: АДРЕСА_1. (а.с. 37).
Відповідно до рішення № 64 виконавчого комітету Щастинської міської ради від 25.11.2014 р. створено робочу комісію з обстеження об’єктів, які постраждали від час проведення АТО. ( а.с. 81).
Відповідно до листа виконавчого комітету Щастинської міської ради від 22.10.2018 року протягом 2014-2015 років за адресою: АДРЕСА_1, руйнувань або пошкоджень зафіксовано не було заяв від власників на проведення обстеження житла не надходило тому відповідних актів складено не було. (а.с. 82).
Відповідно відповіді КП «Жилбудсевіс» № 12/1252 від 24 10.2018 р. позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_1 не звертались до КП «Жилбудсевіс» із заявкою на відновлення скління в квартирі розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 83).
ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки. Статтею 1 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що житлово-комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Комунальні послуги це результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством. Пунктом 6 статті 26 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" визначено право споживача відмовитись від користування послугою виконавця або виробника.
ЗУ "Про теплопостачання" визначено основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року N 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Пунктом 24 та 25 цих Правил визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Пунктом 26 Правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово комунальні послуги» - відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, у даному випадку між КП «Щастинська теплова енергетична компанія» та ОСОБА_1, ОСОБА_3 укладений договір від 03.09.2011 р про надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води.
Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація) – КП «Щастинська теплова енергетична компанія», яке має ліцензії на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, безстрокові.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169 до Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.
Так, відповідно до пункту 2.1 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно з пунктом 2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Пунктом 2.2.2 Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання передбачено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
Зі змісту вказаних норм убачається, що необхідною умовою для прийняття Комісією рішення про відключення багатоквартирного будинку від мереж ЦО і ГВП є наявність протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП.
Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Для прийняття такого рішення необхідна наявність, зокрема, рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення, яке підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Із системного аналізу зазначених норм права вбачається, що самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 26.09.2012 року у справі № 6-96цс12 та постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19 червня 2018 року у справі № 766/13874/17.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1В та ОСОБА_3 дозволу від Міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води на відключення належної їм квартири від мереж централізованого опалення не отримували.
Таким чином, позивачі самовільно, без належного дозволу відключили належну їм квартиру від мережі централізованого опалення, чим порушили вимоги ст. 152 ЖК України та пп. 1.4.4. - 1.4.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, пп. 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
Згідно п. 19 договору про надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, укладеного між КП «ЩТЕК» та позивачем, точками розподілу у багатоквартирному будинку, в який здійснюється передача послуги з централізованого опалення є ввод в будинок. Так як балансоутримувачем внутрішньо будинкових теплових мереж є комунальне підприємство «Жилбудсервіс», то подальше підведення централізованого опалення до стояка в межах квартири виконує дане підприємство. Підведення централізованого опалення до вводу в будинок свідчить про виконання послуг відповідачем.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
З наведених норм чинного законодавства України та фактичних обставин справи суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з огляду на те, що позивач відключив квартиру від мереж централізованого опалення із порушенням встановленого порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_3 до КП «Щастинська теплова енергетична компанія» про захист прав споживачів, третя особа: КП « Жилбудсервіс» - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий: В. Б. Мартинюк
Повний текст рішення складено 13.02.2019 р.