
Справа №336/1024/19,
пр.3/336/447/2019
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Жупанова Ірина Борисівна, розглянувши справу про адміністративні правопорушення відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Миколаїв, громадянина України, військовослужбовця, командира батальйону охорони військової частини А 1978, підполковника, мешкає за адресою: АДРЕСА_1
про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15, ч. 2 ст. 172-16 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
Підполковник ОСОБА_1, будучи військовою службовою особою, військовослужбовцем військової служби за контрактом та проходячи її у військовій частині А1978 діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, в умовах особливого періоду в період з 04.07.2018 по 15.02.2019 допустив факт недбалого ставлення до військової служби, що виявилося у неприпиненні правопорушень та не складанні протоколів про вчинення підлеглими військових адміністративних правопорушень, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст.17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення за таких обставин:
Підполковник ОСОБА_1 період з 01.11.2016 по теперішній час проходить військову службу за контрактом у військовій частині А1978 Збройних Сил України та займає посаду командир батальйону охорони.
Будучи військовою службовою особою, тобто військовим начальником, на якого постійно покладено виконання організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських обов'язків, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, підполковник ОСОБА_1 був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців; відповідно до вимог ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, підполковник ОСОБА_1 повинен додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, виявляти повагу до командирів, бути ввічливими і додержуватися військового етикету, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків, не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Війська частина А1978 розміщена у пункті постійної дислокації у м. Запоріжжя, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Стефанова,1.
Інструкція зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затверджена наказом Міністерства оборони України від 18.07.2017 № 374 (далі - Інструкція), встановлює механізм складання протоколів про військові адміністративні правопорушення відносно військовослужбовців Збройних Сил України, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені главою 13-Б "Військові адміністративні правопорушення" Кодексу України про адміністративні правопорушення, надсилання до районних, районних у місті, міських, міськрайонних судів протоколів та інших матеріалів про військові адміністративні правопорушення, а також порядок їх обліку у військових частинах (установах, закладах) та органах управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції командири підрозділів військової частини, уповноважені складати протоколи про військове адміністративне правопорушення, визначаються наказами відповідних командирів (начальників) військових частин.
Відповідно до наказу командира військової частини А1978 від 26.12.2017 № 1119 "Щодо надання повноважень командирам підрозділів" командиру батальйону охорони надано повноваження на складання протоколів про військові адміністративні правопорушення.
Згідно п. 7 наказу командира військової частини А1978 від 24.04.2018 №825 "Про результати службового розслідування" командир батальйону охорони підполковник
ОСОБА_1 повинен був скласти на солдата ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення передбачений ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за самовільне залишення військової частини та направити матеріали до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя. 25.06.2018 підполковником ОСОБА_1 протокол про військове адміністративне правопорушення було складено (протокол №6), та адміністративний матеріал направлено до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя.
04.07.2018, згідно постанови судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя по справі № 336/3519/18, справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 повернуто на доопрацювання. Станом на 15.02.2019 підполковником ОСОБА_1 недоліки зазначені у постанові судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 04.07.2018 по справі № 336/3519/18 не усунуто, адміністративний матеріал повторно до суду не направлено.
Недбале ставлення до військової служби підполковником ОСОБА_1 призвело до невиконання наказу командира військової частини А1978 від 24.04.2018 №825, порушення вимог п. 3 розділу ІІ Інструкції, ст. 256 КУпАП, ст. ст. 9, 11, 12, 16, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ухилення ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності.
Відповідно до наказу командира військової частини А1978 від 26.12.2017 № 1119 "Щодо надання повноважень командирам підрозділів" командиру батальйону охорони надано повноваження на складання протоколів про військові адміністративні правопорушення.
Згідно п. 6 наказу командира військової частини А1978 від 18.07.2018 №1461 "Про результати службового розслідування" командир батальйону охорони підполковник
ОСОБА_1 повинен був скласти на солдата ОСОБА_3 протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за нез'явлення вчасно без поважних причин на військову службу з відпустки тривалістю до 10 діб, та направити матеріали до Волноваського районного суду Донецької області. Підполковником
ОСОБА_1 протокол про військове адміністративне правопорушення було складено (протокол №51) та направлено до Волноваського районного суду Донецької області.
06.11.2018 за результатами розгляду адміністративного матеріалу суддею Волноваського районного суду Донецької області (справа № 221/7055/18) було встановлено, що в супереч вимогам ст.ст. 256, 268 КУпАП у протоколі не вказано дати його складання, не вказані свідки правопорушення, відсутні посилання на роз'яснення ОСОБА_3 його прав, передбачених ст. 268 КУпАП, протокол не підписано ані особою, що склала протокол, ані ОСОБА_3 Окрім того, по - батькові ОСОБА_3 вказано ОСОБА_3, тоді як у його паспорті, копію якого додано до матеріалів справи, його по-батькові ОСОБА_3. Враховуючи, що підполковником ОСОБА_1 не дотримано вимог ст. 256 КУпАП протокол було повернуто на до оформлення. Проте, підполковником ОСОБА_1 матеріали щодо притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності належним чином до оформлено не було та станом на 15.02.2019 повторно до суду направлено не було.
Недбале ставлення до військової служби підполковником ОСОБА_1 призвело до невиконання наказу командира військової частини А1978 від 18.07.2018 №1461, порушення вимог п. 3, п. 7, п. 8 розділу ІІ Інструкції, ст. 256, ст. 268 КУпАП, ст. ст. 9, 11, 12, 16, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ухилення ОСОБА_3 від адміністративної відповідальності.
Згідно п. 5 наказу командира військової частини А1978 від 30.07.2018 №1556 "Про результати службового розслідування" командир батальйону охорони підполковник
ОСОБА_1 повинен був скласти на солдата ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за перебування в стані алкогольного сп'яніння на території військової частини та направити матеріали до Ясинуватського районного суду Донецької області. 09.10.2018 підполковником ОСОБА_1 протокол про військове адміністративне правопорушення було складено (протокол №46), проте адміністративний матеріал до Ясинуватського районного суду Донецької області не направив. В той же час було встановлено, що всупереч вимогам ст.ст. 256, 268 КУпАП у протоколі не вказані свідки правопорушення, відсутні посилання на роз'яснення ОСОБА_2 його прав, передбачених ст. 268 КУпАП, протокол не підписано ані особою, що склала протокол, ані ОСОБА_2
Недбале ставлення до військової служби підполковником ОСОБА_1 призвело до невиконання наказу командира військової частини А1978 від 30.07.2018 №1556, порушення вимог п. 3, п. 7, п. 8 розділу ІІ Інструкції, ст. 256, ст. 268 КУпАП, ст. ст. 9, 11, 12, 16, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ухилення ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності.
Згідно наказу командира військової частини А 1978 від 30.10.2018 № 2093 було призначено службове розслідування щодо факту самовільного залишення військової частини старшим солдатом ОСОБА_4, водієм 1 взводу 1 роти батальйону охорони військової частини А1978. Актом службового розслідування від 07.11.2018 встановлено провину старшого солдата ОСОБА_4 та наказом командира військової частини
А 1978 «Про підсумки службового розслідування» від 07.11.2018 № 2143 на командира батальйону охорони військової частини А 1978 подполковника ОСОБА_1 покладено обов'язок скласти на старшого солдата ОСОБА_4 протокол про військове адміністративне правопорушення передбачене ст. 172-11 КУпАП та направити матеріали справи до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя. Посадовими особами Запорізького ЗВ ВСП 11.12.2018 самостійно складено адміністративний протокол № 121, матеріали якого були направлені до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя. Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 11.12.2018 по справі №336/7664/18 старшого солдата ОСОБА_4 визнано винним та накладено штраф.
Наказом командира військової частини А 1978 від 02.11.2018 № 2125 було призначено службове розслідування щодо факту знаходження у нетверезому стані на території військової частини старшого солдата ОСОБА_5, командира відділення охорони 1 взводу 5 роти батальйону охорони військової частини А1978. Актом службового розслідування від 07.11.2018 встановлено провину старшого солдата ОСОБА_5 та наказом командира військової частини А 1978 «Про підсумки службового розслідування» від 07.11.2018 № 2145 на командира батальйону охорони військової частини А 1978 подполковника ОСОБА_1 покладено обов'язок скласти на старшого солдата ОСОБА_5 протокол про військове адміністративне правопорушення передбачене ст. 172-20 КУпАП та направити матеріали справи до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя. Посадовими особами Запорізького ЗВ ВСП 10.12.2018 самостійно складено адміністративний протокол № 120, матеріали якого були направлені до Шевченківського суду м. Запоріжжя. Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 08.02.2019 провадження по справі №№ 336/7663/18 пр.3/336/404/19 на підставі частини 1 пункту 7 статті 247 КУпАП закрито.
Наказом командира військової частини А 1978 від 25.10.2018 № 2043 було призначено службове розслідування щодо факту самовільного залишення військової частини молодшим сержантом ОСОБА_6, старшим стрільцем 1 роти батальйону охорони військової частини А1978. Актом службового розслідування від 27.10.2018 встановлено провину молодшого сержанта ОСОБА_6 та наказом командира військової частини А 1978 «Про підсумки службового розслідування» від 27.10.2018
№ 2065 на командира батальйону охорони військової частини А 1978 подполковника ОСОБА_1покладено обов'язок скласти на молодшого сержанта ОСОБА_6 протокол про військове адміністративне правопорушення передбачене статтею 172-11 КУпАП та направити матеріали справи до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя. Посадовими особами Запорізького ЗВ ВСП факт не складання протоколу підполковником ОСОБА_1 виявлено, але адміністративний протокол складено не було, тому що молодший сержант ОСОБА_6 був звільнений з лав Збройних Сих України.
Крім того, відносно підполковника ОСОБА_1 складено протоколи про адміністративні правопорушення за ч. 2 ст. 172-16 КУпАП, що він будучи військовою службовою особою, військовослужбовцем військової служби за контрактом та проходячи її у військовій частині А1978 діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, в умовах особливого періоду в період з 31.10.2018 по 15.02.2019 допустив факт умисного невиконання військовою службовою особою покладених на неї службових обов'язків, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст.17216 Кодексу України про адміністративні правопорушення за таких обставин:
Відповідно до наказу командира військової частини А1978 від 26.12.2017 № 1119 "Щодо надання повноважень командирам підрозділів" командиру батальйону охорони надано повноваження на складання протоколів про військові адміністративні правопорушення.
Згідно п. 5 наказу командира військової частини А1978 від 31.10.2018 №2101 "Про результати службового розслідування" командир батальйону охорони підполковник
ОСОБА_1 повинен був скласти на старшого солдата ОСОБА_7 протокол про адміністративне правопорушення передбачений ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за перебування в стані алкогольного сп'яніння на території військової частини та направити матеріали до Покровського районного суду Донецької області.
Станом на 15.02.2019 підполковником ОСОБА_1 адміністративний протокол відносно старшого солдата ОСОБА_7 не складено та в подальшому до Покровського районного суду Донецької області направлено не було.
Умисне не виконання підполковником ОСОБА_1 покладених на нього службових обов'язків призвело до невиконання наказу командира військової частини А1978 від 31.10.2018 №2101, порушення вимог п. 1 розділу ІІ Інструкції, ст. ст. 9, 11, 12, 16, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ухилення ОСОБА_7 від адміністративної відповідальності.
Відповідно до наказу командира військової частини А1978 від 26.12.2017 № 1119 "Щодо надання повноважень командирам підрозділів" командиру батальйону охорони надано повноваження на складання протоколів про військові адміністративні правопорушення.
Згідно п. 5 наказу командира військової частини А1978 від 10.11.2018 №2168 "Про результати службового розслідування" командир батальйону охорони підполковник
ОСОБА_1 повинен був скласти на старшого солдата ОСОБА_7 протокол про адміністративне правопорушення передбачений ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за самовільне залишення військової частини та направити матеріали до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя.
Станом на 15.02.2019 підполковником ОСОБА_1 адміністративний протокол відносно старшого солдата ОСОБА_7 не складено та в подальшому до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя направлено не було.
Відповідно до наказу командира військової частини А1978 від 26.12.2017 № 1119 "Щодо надання повноважень командирам підрозділів" командиру батальйону охорони надано повноваження на складання протоколів про військові адміністративні правопорушення.
Згідно п. 5 наказу командира військової частини А1978 від 10.11.2018 №2170 "Про результати службового розслідування" командир батальйону охорони підполковник
ОСОБА_1 повинен був скласти на прапорщика ОСОБА_8 протокол про адміністративне правопорушення передбачений ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП) за самовільне залишення військової частини та направити матеріали до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя.
Станом на 15.02.2019 підполковником ОСОБА_1 адміністративний протокол відносно прапорщика ОСОБА_8 не складено та в подальшому до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя направлено не було.
Умисне не виконання покладених службових обов'язків підполковником ОСОБА_1 призвело до невиконання наказу командира військової частини А1978 від 10.11.2018 №2170, порушення вимог п. 1 розділу ІІ Інструкції, ст. ст. 9, 11, 12, 16, 49, 58, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ухилення ОСОБА_8 від адміністративної відповідальності.
В суді ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушень визнав, не оспорював фактичних обставин, пояснив, що вчинив вказані дії через неналежну організацію своєї діяльності, умислу на вчинення цих дій не мав.
Дослідивши надані суду докази в матеріалах справ про адміністративні правопорушення, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 є доведеною лише щодо недбалого ставлення до військової служби, в зв'язку з чим всі епізоди адміністративних правопорушень суд кваліфікує за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки не надано жодного доказу на підтвердження того, що дії та бездіяльність ОСОБА_1 мали ознаки умисних, а не були недбалими.
Відповідно до статті 5 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, стосовно кожного випадку правопорушення командир зобов'язаний прийняти рішення щодо необхідності притягнення винного до відповідальності залежно від обставин скоєння правопорушення, ступеня вини, попередньої поведінки порушника та розміру завданих державі та іншим особам збитків. Командир, який не забезпечив додержання військової дисципліни та не жив заходів для її відновлення, несе встановлену законом відповідальність.
Також, відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06 грудня 1991 року, зі змінами, визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконання стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконання стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводити відкрито чи приховано.
Обставинами (умовами), що визначають момент настання особливого періоду є: оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової), або доведення такого рішення до виконавців стосовно прихованої мобілізації, або момент ведення воєнного стану в Україні чи окремих її місцевостях.
Таким чином, часткова мобілізація, яка оголошувалася Указами президента України є складовою частиною особливого періоду.
Виходячи із вищевикладеного вбачається, що особливий період охоплює собою мобілізацію, воєнний час, частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, і на теперішній час не завершився.
Вина особи у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення, крім наданих пояснень, підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення, копіями особової картки, наказів, на які є посилання в складених протоколах.
У відповідності до ст. ст. 34, 35 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, визнається щире розкаяння винного, обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Під час призначення стягнення згідно з ч.2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер, тяжкість та обставини вчинення правопорушення, особу ОСОБА_1, який позотивно характеризується по службі, ступінь вини, обставини, що пом'якшують відповідальність, вчинення декількох адміністративнимх правопорушень, тому приходить до висновку про доцільність застосування адміністративного стягнення у виді штрафу у максимальному розмірі - ста сорока п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, встановленому санкцією ч.1 ст. 173-15 КУпАП
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП сплаті підлягає судовий збір у встановленому п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 розмірі, але, зважаючи, що ОСОБА_1 військовослужбовець, що вчинив адміністративні правопорушення під час виконання службових обов'язків, що у відповідності до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільняє особу від сплати судового збору, судовий збір сплаті не підлягає.
Керуючись ст. ст. 23-25, 27 33-35, 40-1, 51, 251-252, 268, 279, 280, 283-285, 294, 307-308 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Накласти на ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 173-15 КУпА у виді штрафу в розмірі ста сорока п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 2 465,00 гривень (дві тисячі чотириста шістдесят гривень 00 копійок), який стягнути в дохід держави.
Штраф у зазначеному розмірі підлягає перерахуванню на розрахунковий рахунок 31110106008009, отримувач коштів: УК у Шевч.р-ні м.Зап./Шевч./21081100, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, код ЄДРПОУ - 38025367, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу - адміністративний штраф.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу (4930,00 гривень), та витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя І.Б. Жупанова
Строк пред'явлення виконавчого документа "___"___ 20___рік
Постанова набрала законної сили "___"___ 20___рік
Дата видачі постанови "___"___ 20___рік