
Справа № 310/6966/18
2/310/2669/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2018 рокум. Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Полянчука Б.І., при секретарі Панченко Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (представник ОСОБА_2) до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (представник ОСОБА_3), треті особи: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, товариство з обмеженою відповідальністю «Запоріжгаз збут», ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання дій неправомірними,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до ПАТ «Запоріжгаз» про визнання дій неправомірними в якому зазначила, що вона разом з дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_5 є власницею квартири №77 по вул. Короленка в м. Бердянську, Запорізької області. 08.02.2012 року між нею та відповідачем було укладено договір №5030274 про надання населенню послуг з газопостачання. Внаслідок чого було встановлено газовий лічильник заводський №00898807, а також відкрито особовий рахунок номер НОМЕР_1. Під час користування газом у неї виникли сумніви в правильності роботи лічильника газу, про що вона повідомила представників відповідача. 13.03.2018 року представник (контролер) ПАТ «Запоріжгаз» виявив факт того, що лічильник не обертається при включенні однієї конфорки. Про зазначене було складено акт про порушення №1540. У її присутності протоколу про направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову перевірку з метою перевірки та підтвердження факту непрацездатності лічильника складено не було, однак лічильник було вилучено без належного упакування та опломбування. Згодом їй подзвонили представники ПАТ «Запоріжгаз» та усно повідомили, що газовий лічильник є несправним і його замінять новим. При цьому вона повинна заплатити заборгованість, яка виникла внаслідок несправності лічильника. У неї викликають сумніви висновки експертизи лічильника газу, оскільки невідомо хто її проводив, газовий лічильник не було упаковано, окрім того, жодних актів повірки вона не бачила та не може підтвердити факт того, що саме її лічильник був пошкоджений. Їй надіслали Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу і його вартості, який складає 22805,10 гривень. З вказаною сумою вона не погоджується та вважає її такою, що не відповідає дійсності. У розрахунку не зазначено за який період часу нарахована заборгованість. Постанова КМУ від 9 грудня 1999 р. № 2246 «Про затвердження Правил надання населенню послуг з газопостачання» передбачає наступне:
п. 10. Розрахунок населення за надані послуги з газопостачання починаючи з 1 квітня 2015 р. здійснюється за роздрібними цінами на природний газ, що використовується для потреб населення, диференційованими залежно від місячного обсягу та видів споживання, що встановлені НКРЕКП, за показаннями лічильників газу, а у разі їх відсутності - за нормами споживання природного газу (крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 16-1 цих Правил);
п.16-1. На період зняття лічильника газу для проведення його експертизи або періодичної/позачергової повірки та ремонту, пов'язаного з такою повіркою, або для проведення ремонту за заявою споживача газорозподільне підприємство встановлює лічильники газу з обмінного фонду (у разі, коли знятий лічильник газу належав газорозподільному підприємству, встановлений на його місце лічильник газу з обмінного фонду газорозподільного підприємства стає розрахунковим, що оформляється відповідним актом, та в подальшому розрахунки із споживачем здійснюються згідно з його показаннями). У разі коли замість тимчасово вилученого лічильника неможливо встановити інший, розрахунки із споживачем здійснюються залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менш як шість місяців. У разі коли лічильник газу, що перебуває у власності споживача, визнано в установленому порядку непридатним до подальшої експлуатації та ремонту, розрахунки із споживачем здійснюються протягом двох місяців з дня письмового повідомлення газорозподільним підприємством споживачеві про визнання лічильника газу непридатним до експлуатації та ремонту відповідно до середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менш як шість місяців, а в подальшому - відповідно до встановлених норм споживання та вимог ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
13.03.2018 року у неї було знято лічильник на повірку, при цьому жодного акту чи протоколу про це складено не було, також не було складено протокол про направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку. З вини постачальника, який повинен був встановити новий лічильник газу в період до двох місяців, останній був встановлений за рахунок споживача, що спричинило їй шкоду. Вона отримала від відповідача лист від 18.05.2018 року, в якому було зазначено, що комісією було розглянуто акт про порушення, та був здійснений перерахунок (донарахування) об’ємів (обсягів) природного газу за період з 14.09.2017 року по 13.03.2018 рік на суму 22805,10 грн. Про що було складено акт-розрахунок необлікового (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу і його вартості від 16.05.2018 року, де зазначено що розрахунок було нараховано відповідно до вимог «Кодексу газорозподільних систем», затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року розділ ХІ, глава 3, пункт 8.А. Також було складено та надіслано рахунок на оплату вартості необлікового (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу від 16.05.2018 року.
З вказаною сумою заборгованості вона не згодна, оскільки розрахунок складено з порушенням пункту 8 глави 3 розділу ХІ «Кодексу газорозподільних систем», затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року. Так в основу розрахунку було покладено середньомісячний обсяг споживання, а не 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Просила визнати дії ПАТ «Запоріжгаз» неправомірними, щодо нарахування заборгованості в розмірі 22805,10 грн. з приводу виявлення порушення, а саме позаштатний режим роботи лічильника газу, оформленої Актом-розрахунком не облікового (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу і його вартості від 16.05.2018 року на підставі Акту про порушення №1540 від 13.03.2018 року. Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» на користь позивача судовий збір у розмірі 704,80 грн.
У судове засідання ОСОБА_1 не з’явилась без поважних причин.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, подав заяву про розгляд справи в його відсутності. У відгуку на відзив на позовну заяву зазначив, що акт-розрахунок від 16.05.2018 року складено відповідачем з порушенням пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, який передбачає, що для проведення розрахунку витрат (споживання) природного газу законодавець зазначив необхідні показники, а саме: граничні об’єми спожитого газу; кількість газових приладів і пристроїв; період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення. Акт-розрахунок від 16.05.2018 року не містить жодного з цих даних. Відповідач не обґрунтував та не довів належними доказами застосування необхідних показників для розрахунку витрат (споживання) природного газу. Відсутність у розрахунку найменування та переліку газових приладів і пристроїв, періоду розрахунку, дати останнього контрольного зняття показань лічильника позбавляє їх можливості перевірити ці обставини.
Не погодився з відзивом щодо неналежного способу захисту права, обраного позивачем, оскільки пункт 12 глави 5 розділу ХІ «Кодексу газорозподільних систем» дає підстави вважати, що споживач має право оскаржити в судовому порядку заборгованість за не облікований (не донарахований) об’єм природного газу та вказує на те, що до винесення остаточного рішення у справі заборгованість не вважається простроченою. Споживачем оскаржується донарахування об’єму природного газу, існування якого покладає на споживача фінансові зобовязання і може привести до відключення від газопостачання місця проживання споживача на підставі пункту 17, розділу ІІІ Правил постачання природного газу. Вважав, що захист прав та інтересів ОСОБА_1 може бути вчинено саме шляхом скасування нарахувань в акті-розрахунку, цей спосіб захисту не суперечить закону, а тому може бути застосований судом. Оскільки пломби та повірочне тавро на лічильнику газу залишилися цілими на момент висловлення працівником ПАТ «Запоріжгаз» сумніву в правильності роботи, та без їх пошкодження доступ до внутрішнього механізму лічильника газу був неможливий, тому в силу ч.ч. 1,2 ст. 1166 ЦК України позивач не може нести відповідальність за шкоду, завдану ПАТ «Запоріжгаз» в оспорюваній ситуації, а відповідно і дії ПАТ «Запоріжгаз» спрямовані на відшкодування грошових коштів за несанкціонований відбір газу є неправомірним.
Представник ПАТ «Запоріжгаз» ОСОБА_3 у письмовому відзиві та в судовому засіданні позовні вимоги не визнав і просив у задоволенні позову відмовити. Пояснив суду, що пунктом 7 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу. Позивачем здійснюється фактичне споживання природного газу та оплата його вартості діючому постачальнику, тому слід вважати, що договір є укладеним. 13.03.2018 року працівниками в оператора ГРМ - ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на об’єкті споживання позивача, який знаходиться за адресою : 71118, АДРЕСА_1 виявлено факт роботи комерційного вузла обліку газу (лічильника газу) відповідача у позаштатному режимі. За фактом виявлення роботи комерційного вузла обліку газу у позаштатному режимі працівниками оператора ГРМ, у присутності позивача, складено акт про порушення №1540 від 13.03.2018 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз та споживачем, зауважень за фактом складення акту внесено не було. 16.03.2018 року лічильник у присутності Позивача демонтовано для проведення його позачергової повірки, про що складено протокол направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку №00465 від 16.03.2018 року. У порядку п.4 глави 11 розділу Х Кодексу газорозподільних систем після зняття лічильника в присутності споживача ЗВТ упаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою оператора ГРМ з унікальним номером С41788322. Твердження відповідача, викладені у позовній заяві, щодо відсутності будь яких документів за фактом демонтажу ЗВТ на позачергову повірку не відповідають дійсності та спростовуються наявністю протоколу направлення засобу вимірювальної техніки на позачергову повірку №000465 від 16.03.2018 року. За результатами вимірювань проведених під час позачергової повірки повірником ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ», лічильник відповідача визнаний непридатним до подальшої експлуатації, оскільки значення відносної похибки лічильника у його робочих діапазонах перевищило максимально допустиме. Результати вимірювань відображені у протоколі повірки від 23.03.2018 року та в довідці про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки виданої Запорізьким науково-виробничим центром стандартизації, метрології та сертифікації №4-0712-18 від 23.03.2018 року (копія наявна у матеріалах справи). Зазначені факти підтверджують, що побутовий лічильник газу відповідача працював у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась або обліковувалась некоректно. Пунктом 6 глави 6 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем визначено якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу. Відповідно до абзацу 2 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об’єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
За фактом роботи лічильника відповідача у позаштатному режимі комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №1540 від 13.03.2018 року, що відображено у протоколі №864 від 06.04.2018 року (копія додається). Зважаючи на пункт 8 Глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем та додатку 15 до Кодексу газорозподільних систем відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об’ємів природного газу виходячи з 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу за період 14.09.2017 року по 13.03.2018 року, з урахуванням підключених газових приладів (газова плита -1 шт., двоконтурний газовий котел – 1 шт.); зареєстрованих осіб (зареєстровано 2 особи) та опалюваної площі (69,1 м2). Згідно пункту 11 Глави 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем розрахунок здійснено за цінами закупівлі природного газу протягом періоду не облікованого природного газу. 18.05.2018 року ПАТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено Акт-розрахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату, але на сьогоднішній день в добровільному порядку відповідачем борг не сплачено.
Щодо тверджень позивача про належне повідомлення оператора ГРМ про роботу ЗВТ у позаштатному режимі зауважив, що у відповідності до наказу по ПАТ «Запоріжгаз» №863-од від 03.10.2016 року на підприємстві введено електронну систему документообігу, яка організована на базі інформаційної системи «СЕД RGC-DOCS». Згідно даних системи електронного документообігу споживач ОСОБА_1 з приводу позаштатної роботи ЗВТ до ПАТ «Запоріжгаз», як оператора ГРМ, не зверталась.
Нарахування заборгованості у розмірі 22805,10 грн. з приводу виявлення порушення, а саме позаштатний режим роботи ЗВТ, оформленої Актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу і його вартості від 16.05.2018 року на підставі акту про порушення №1540 від 13.03.2018 року не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту.
Представник Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в судове засідання не з’явився, подав до суду письмові пояснення в яких посилався на нормативні акти, які регулюють спірні правовідносини та роз’яснив порядок їх застосування, а також повідомив інформацію, яка отримана ним від ПАТ «Запоріжгаз» з приводу спору, що розглядається судом. Просив розглянути справу в його відсутності.
Представник ТОВ «Запоріжгаз збут», ОСОБА_4,ОСОБА_5 в судове засідання не з’явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
З’ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
Правові засади функціонування ринку природного газу України визначено ЗУ «Про ринок природного газу», яким у статті 4 визначено, що державне регулювання ринку природного газу здійснює регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. До компетенції регулятора на ринку природного газу належить крім іншого затвердження кодексу газорозподільних систем; забезпечення дотримання операторами газотранспортних і газорозподільних систем, а також іншими суб’єктами ринку природного газу (крім споживачів) їхніх обов’язків згідно з цим Законом та іншими відповідними актами законодавства; затвердження та моніторинг виконання планів розвитку газотранспортних та газорозподільних систем; моніторинг виконання функцій та обов’язків суб’єктами ринку природного газу відповідно до положень цього Закону та інших актів законодавства щодо доступу до газотранспортних і газорозподільних систем. Регулятор має право: видавати обов’язкові для виконання суб’єктами ринку природного газу (крім споживачів) рішення; накладати санкції на суб’єктів ринку природного газу (крім споживачів), які порушили свої обов’язки відповідно до цього закону та інших актів законодавства; розглядати скарги і вирішувати спори відповідно до статті 58 цього Закону.
За приписами п.п. 33 п. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
Згідно п.п. 35 п.1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов’язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Відповідно до п.п. 17 п. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи це - суб’єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
Статтею 1ЗУ «Про ринок природного газу» визначено, що:
- споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті);
- побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті);
- суб’єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).
ПАТ «Запоріжгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління, а відповідно є оператором газорозподільної системи.
У відповідності до статті 38 ЗУ «Про ринок природного газу» права та обов’язки оператора ГРМ, визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
Згідно пункту 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Судом встановлено, що квартира АДРЕСА_2 належить: ОСОБА_1 - 1/3 частка; ОСОБА_4 - 1/3 частка; ОСОБА_5 - 1/3 частка (а.с.28-29).
Місце проживання ОСОБА_1, ОСОБА_5 зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_1, кв.,77 у м. Бердянську (а.с.8,10).
У відповідності до частини 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов’язків зокрема є договори та інші правочини.
Між ОСОБА_4, який також проживає і місце проживання якого зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_2 та ПАТ «Запоріжгаз» 08.02.2012 року укладено договір про надання послуг з газопостачання квартини №77 по вул. Короленко,84 в м. Бердянську (а.с.24-27).
Виходячи з вимог п.п. 32,33,35,17 п.1 ст. 1, ст.38 ЗУ «Про ринок природного газу», п. 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року, ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЕ №642479 ПАТ «Запоріжгаз» з 01.07.2015 року здійснює розподіл природного газу.
За таких обставин договір №5030274 від 08.02.2012 року не може підтверджувати договірні правовідносини між ПАТ «Запоріжгаз» та ОСОБА_4 з приводу газопостачання квартини №77 по вул. Короленко,84 в м. Бердянську, оскільки ПАТ «Запоріжгаз» не наділений правом здійснювати газопостачання, а здійснює розподіл природного газу.
Частиною 3 ст. 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов’язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Суд вважає, що правовідносини, які склалися між ПАТ «Запоріжгаз» та ОСОБА_1 регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015 року, а також Типовим договором розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов’язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об’єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно п. 4 глави 3 розділу VI п.4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
Пунктом 5 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об’єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) до типового договору розподілу природного газу. Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об’єму споживання природного газу, зокрема мають містити присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як субітку ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку, величину приєднаної потужності об’єкта споживача та перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності).
У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору розподілу природного газу споживач не має права використовувати природний газ із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об’єкт.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
ОСОБА_1 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, на її ім’я відкрито особовий рахунок і вона здійснює фактичне споживання природного газу за вказаною адресою та оплачує його на підставі наданих рахунків, що свідчить про приєднання відповідача до умов договору розподілу природного газу (а.с.8,10,13).
У відповідності до пункту 2.3. типового договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу газорозподільних систем.
Згідно абзацу п.1 Глави 4 Розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем визначення фактичного об’єму споживання (розподілу) природного газу по об’єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.
Для визначення фактичного об’єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу оператора ГРМ.
У разі відсутності лічильника газу в оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
Із копії договору про надання послуг з газопостачання від 08.02.2012 року вбачається, що у побутового споживача за адресою: АДРЕСА_3 встановлено лічильник газу типу «Галус 2000», заводський номер U00898807 (а.с.24-27).
Таким чином, судом встановлено, що об’єкт споживання АДРЕСА_4 не забезпечений вузлом обліку газу ПАТ «Запоріжгаз», тому визначення об’єму спожитого природного газу здійснюється за даними вузла обліку газу споживача.
У відповідності до пункту 2.3. Типового договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Згідно абзацу 2,3 п.1 Глави 4 Розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу/постачання) природного газу приймаються дані лічильника газу оператора ГРМ. У разі відсутності лічильника газу в оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог цього Кодексу здійснювати контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.
Пунктом 5.2. Договору передбачено, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Згідно пункту 1 глави, 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових у відповідності пункту 2 Глави 6 розділу Х КГС оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;
монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
У відповідності до п. 6 глави 6 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем позаштатний режим роботи комерційного ВОГ має місце при відсутності зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу.
Судом встановлено, що 13.03.2018 року працівниками ПАТ «Запоріжгаз» на об’єкті споживання позивача, який знаходиться за адресою : 71118, АДРЕСА_1 виявлено факт роботи комерційного вузла обліку газу (лічильника газу) відповідача у позаштатному режимі (лічильний механізм не обертається при включеній одній комфорці). За фактом виявлення роботи комерційного вузла обліку газу у позаштатному режимі працівниками оператора ГРМ, у присутності позивача, складено акт про порушення №1540 від 13.03.2018 року. Акт у порядку визначеному Кодексом газорозподільних систем підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та споживачем (а.с.19-20).
16.03.2018 року лічильник у присутності споживача демонтовано для проведення його позачергової повірки, про що складено протокол №00465 від 16.03.2018 року. Із зазначеного протоколу вбачається, що після зняття лічильник було упаковано в пакет з поліетилену, який опломбовано пломбою оператора ГРМ № С41788322. Протокол підписано працівниками ПАТ «Запоріжгаз» та споживачем (а.с.54).
Зазначені докази спростовують посилання позивача на те, що в її присутності протоколу про направлення засобу вимірювальної техніки на повірку з метою перевірки та підтвердження факту непридатності лічильника складено не було, а також про вилучення лічильника без належного упакування та опломбування.
За результатами вимірювань проведених під час позачергової повірки повірником ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ», лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, оскільки значення відносної похибки лічильника у його робочих діапазонах перевищило максимально допустиме, що відображено в довідці про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки виданої Запорізьким науково-виробничим центром стандартизації, метрології та сертифікації №4-0712-18 від 23.03.2018 року (а.с.12).
У позивача виникли сумніви в правильності висновку про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки від 23.03.2018 року, але доказів, які підтверджують цю обставину суду не надала.
Зазначені докази підтверджують, що побутовий лічильник газу, який було встановлено в квартирі АДРЕСА_2 працював у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковувалась або обліковувалась некоректно.
ОСОБА_1 повернуто побутовий газовий лічильник, який визнано непридатним для подальшого використання та який підлягає заміні 08.06.2018 року, що підтверджується актом (а.с.11).
28.03.2018 року на адресу Споживача направлено лист щодо перенесення дати та часу проведення комісії з розгляду актів про порушення на 06.04.2018 року з 09.00 год. на 14.00 год. (а.с.56).
Пунктом 6 глави 6 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем визначено якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об’єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
За фактом роботи лічильника Відповідача у позаштатному режимі комісією ПАТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про задоволення повністю акту про порушення №1540 від 13.03.2018 року, що відображено у протоколі №864 від 06.04.2018 року (а.с.55).
У відповідності до пункту 8 Глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об’єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи з 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.
Додатком 15 до Кодексу газорозподільних систем визначено якщо споживач (фізична особа) використовував в неопалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період.
На підставі зазначених вимог відповідачем здійснено перерахунок (донарахування) об’ємів природного газу виходячи з 70 відсотків граничних об’ємів споживання природного газу за період з 14.09.2017 року по 13.03.2018 року, з урахуванням підключених газових приладів (газова плита -1 шт., двоконтурний газовий котел – 1 шт.); зареєстрованих осіб (зареєстровано 2 особи) та опалюваної площі (69,1 м.кв.) (а.с.57).
Листом від 18.05.2018 року ПАТ «Запоріжгаз» на адресу ОСОБА_1 направлено Акт-розрахунок рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату. (а.с.15,16,17).
Таким чином, судом встановлено, що дії відповідача по виявленню факту роботи ЗВТ у позаштатному режимі, складення акту про порушення та процедури його розгляду, розрахунку не облікованого (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу і його вартості в зв’язку з позаштатним режимом роботи ЗВТ повністю відповідають вимогам Кодексу газорозподільних систем і відповідачем жодних порушень допущено не було.
Крім того, ОСОБА_1 не доведено жодним доказом повідомлення нею відповідача про сумніви в правильності роботи лічильника газу, тому таке посилання ОСОБА_1 суд не може взяти до уваги.
У відповідності до статті п.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до змісту ст.ст. 11, 15 ЦК України, цивільні права і обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способом захисту суб’єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів закріплено в ст. 16 ЦК України. Він також може бути встановлений іншим законом або договором.
Суд вважає, що вчинення дій відповідачем щодо нарахування заборгованості, оформленої актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об’єму (обсягу) природного газу і його вартості від 16.05.2018 року є обов’язком відповідача і вчинені ці дії відповідно до вимог діючого законодавства. Самі дії відповідача щодо нарахування заборгованості не встановлюють для позивача будь-яких обов’язків. Наслідком вчинення дій з нарахування заборгованості є складання розрахунку, який є рекомендацією сплатити вартість донарахованого об’єму природного газу. За таких обставин відсутні підстави вважати, що дії з нарахування заборгованості порушують права та інтереси позивача.
Оскарження дій юридичної особи, щодо нарахування заборгованості не передбачено ст. 16 ЦК України або іншим законом як спосіб захисту цивільних прав та інтересів позивача.
Суд вважає, що за викладених обставин підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст. 259,263-265,273,354,355 ЦПК України, ЗУ «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, Типовим договором на розподіл природного газу, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, місце проживання: 71118, АДРЕСА_5) до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03345716, яке знаходиться за адресою: 69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд 7) про визнання дій неправомірними відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя