
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2019 р. Справа № 480/47/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - позивач, ГУ ДФС у Сумській області) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_1) про стягнення податкового боргу:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11010500), в сумі 45 684,96 грн., на користь Державного бюджету України на р/р 33116341018038 одержувач УК Білопільського району/м. Білопілля/11010500, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з військового збору (код платежу 11011000) в сумі 4 095,54 грн., на користь Державного бюджету України на р/р 31118063018037 одержувач УК Білопільського району/Білопільський район/11011000, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код податку 14060100) в сумі 69 796,62 грн., на користь Державного бюджету України на р/р 31118029018037 одержувач УК Білопільського району/Білопільський район/14060100, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- за платежем "адміністративні штрафи та інші санкції" (код податку 21081100) в сумі 510,00 грн., на користь Державного бюджету України на р/р 31116106018037 одержувач УК Білопільського району/Білопільський район/21081100, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- за платежем "адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну" (код податку 21081500) в сумі 10000,00 грн., на користь місцевого бюджету міста Білопілля на р/р 31415561018038 одержувач УК Білопільського району/м. Білопілля/21081500, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, яка перебуває на обліку ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області як платник податків, всупереч вимог Податкового кодексу України, порушила строки сплати узгодженого податкового зобов'язання, у зв'язку з чим, за нею утворилася заборгованість на загальну суму 130 087,12 грн. Станом на день розгляду справи вказана сума заборгованості відповідачем не сплачена.
Ухвалою суду від 04.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвала про відкриття провадження у справі була направлена відповідачу за адресою, вказану у позовній заяві та за якою відповідач зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 70-72). Поштове відправлення повернуто до суду з відміткою "адресат відсутній" 18.01.2019. Судом повторно направлено на адресу відповідача ухвалу від 04.01.2019. Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвала про відкриття провадження у справі відповідачем отримана 29.01.2019 (а.с.69).
Відповідач відзив на позовну заяву не подав. Суд зазначає, що згідно з ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області як платник податків.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 16.1.4 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) до обов'язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.
Згідно із ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідач, всупереч вимог Податкового кодексу України, порушила строки сплати узгодженого податкового зобов'язання, у зв'язку з чим за нею утворилася заборгованість на загальну суму 130 087,12 грн.
Так, заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування складає 45 684,96 грн. відповідно до:
1) податкової декларації №1700002852 від 06.02.2017 на суму 14 812,04 грн. за основним платежем;
2) податкового повідомлення-рішення №0001001304 від 01.02.2017 на суму 26 328,05 грн. (з них основний платіж - 17 552,03 грн. та штрафні санкції - 8 776,02 грн.). Вказане рішення ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржувалося.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою боргу за період з 01.01.2015 по 03.03.2017 була нарахована пеня з податку на доходи з фізичних осіб в загальній сумі 4 544,87 грн.
Заборгованість зі сплати військового збору за 2015 рік складає 4 095,54 грн. відповідно до:
1) податкової декларації №1700002852 від 06.02.2017 на суму 1 447,04 грн. за основним платежем;
2) податкового повідомлення-рішення №0000011304 від 01.02.2017 на суму 2 194,01 грн. (з них основний платіж - 1 755,21 грн. та штрафні санкції - 438,80 грн.). Вказане рішення ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржувалося.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою боргу за період з 01.01.2015 по 03.03.2017 була нарахована пеня з військового збору в загальній сумі 454,49 грн.
Заборгованість зі сплати податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) складає 69 796,62 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №0000991304 від 01.02.2017 на суму 53 258,01 грн. (з них основний платіж - 42 605,76 грн. та штрафні санкції - 10 652,25 грн.). Вказане рішення ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржувалося.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою боргу за період з 01.01.2015 по 03.03.2017 відповідачу була нарахована пеня з ПДВ в загальній сумі 16 538,61 грн.
Заборгованість зі сплати податкового боргу за платежем "адміністративні штрафи та інші санкції" складає 510,00 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №0000961304 від 01.02.2017 на суму 510,00 грн. за штрафними санкціями. Вказане рішення ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржувалося.
Заборгованість зі сплати податкового боргу за платежем "адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну" (далі по тексту - адміністративні штрафи 2108) складає 10 000,00 грн. відповідно до податкового повідомлення-рішення №0001011304 від 01.02.2017 на суму 10 000,00 грн. за штрафними санкціями. Вказане рішення ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржувалося.
Отже, загальна сума заборгованості у розмірі 130 087,12 грн. підтверджується розрахунком суми податкового боргу (а.с.8), інтегрованими картками платника податку (а.с.9-13), копією податкової декларації (а.с.14), розрахунком податкових зобов'язань з ПДФО та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою (а.с.15), копіями податкових повідомлень-рішень (а.с.16,17,18,19,20) копією рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (а.с.21), копією корінця податкової вимоги (а.с.22), копією розрахунку штрафних (фінансових) санкцій ФОП ОСОБА_1 по податку на доходи фізичних осіб від провадження господарської діяльності до акту перевірки від 11.01.2017 №50/18-19-13-04/2553107742/3 (а.с.23), копією розрахунку штрафних (фінансових) санкцій ФОП ОСОБА_1 по ПДВ до акту перевірки від 11.01.2017 №50/18-19-13-04/2553107742/3 (а.с.24), копією розрахунку штрафних санкцій щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.25), копією розрахунку штрафних санкцій щодо сплати військового збору (а.с.26), копією Акта планової виїзної перевірки від 11.01.2017 №50/18-19-13-04/2553107742/3 (а.с.28-58), копією корінця податкової вимоги форми "Ф" (а.с.59).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п. 20.1.34 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вказаної норми ПК України, ГУ ДФС України в Сумській області виставило відповідачу податкову вимогу №Ф-0000021304 від 01.02.2017, яка направлялася на адресу відповідача, що підтверджує корінець податкової вимоги форми "Ф" (а.с.22) та податкову вимогу №2251-17 від 03.08.2017, яка направлялася на адресу відповідача, що підтверджує корінець податкової вимоги форми "Ф" (а.с.59).
Відтак, враховуючи, що сума податкових зобов'язань відповідачем не сплачена своєчасно, вона набула статусу податкового боргу.
Згідно п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що узгоджена сума податкового зобов'язання своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи складає в загальному розмірі 130 087,12 грн., суд дійшов висновку, що вимоги про стягнення податкового боргу є обґрунтованими та вважає за необхідне їх задовольнити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_1) податковий борг:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код податку 11010500), в сумі 45 684,96 грн., на користь Державного бюджету України на р/р 33116341018038 одержувач УК Білопільського району/м. Білопілля/11010500, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з військового збору (код платежу 11011000) в сумі 4 095,54 грн., на користь Державного бюджету України на р/р 31118063018037 одержувач УК Білопільського району/Білопільський район/11011000, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код податку 14060100) в сумі 69 796,62 грн., на користь Державного бюджету України на р/р 31118029018037 одержувач УК Білопільського району/Білопільський район/14060100, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- за платежем "адміністративні штрафи та інші санкції" (код податку 21081100) в сумі 510,00 грн., на користь Державного бюджету України на р/р 31116106018037 одержувач УК Білопільського району/Білопільський район/21081100, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998;
- за платежем "адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну" (код податку 21081500) в сумі 10000,00 грн., на користь місцевого бюджету міста Білопілля на р/р 31415561018038 одержувач УК Білопільського району/м. Білопілля/21081500, код одержувача 38020201, банк одержувача Казначейство України(ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов