Рішення № 79967249, 19.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
520/9534/18
Номер документу
79967249
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 лютого 2019 р. № 520/9534/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., за участі секретаря судового засідання - Пройдак С.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ3175007919) , ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1), ОСОБА_3 (АДРЕСА_3, код НОМЕР_2), ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 (АДРЕСА_4), ОСОБА_4 (АДРЕСА_4, код НОМЕР_3) до Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 6 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ41248278) третя особа: Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова (вул. Бакуліна, буд. 18, к. 114,м. Харків,61166, код ЄДРПОУ37999654) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просять суд :

визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_3 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 3782 грн. 80 коп.;

зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_3 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 3782 грн. 80 коп. та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова;

стягнути з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41248278, 61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, 4 під.) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір у розмірі 176 грн. 20 коп.;

визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_5 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 7565 грн. 60 коп.;

зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_5 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 7565 грн. 60 коп. та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова; визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_4 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 3782 грн.80 коп.;

зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_4 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 3782 грн. 80 коп. та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова; стягнути з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір у розмірі 176 грн. 20 коп.;

визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_1 помилково зараховані до державного бюджету кошти в розмірі 2364 грн. 25 коп.;

зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_1 помилково зараховані до державного бюджету кошти в сумі 2364 грн. 25 коп. та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова;

стягнути з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 176 грн. 20 коп.;

визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_2 помилково зарахованих до державного бюджету коштів в розмірі 7092 грн.75 коп.;

зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова вчинити дії щодо повернення ОСОБА_2 помилково зараховані до державного бюджету коштів в 7092 грн. 75 коп. та подати відповідне Подання до Управління державної казначейської служби України у Шевченківському районі м. Харкова;

стягнути з Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у розмірі 176 грн. 20 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що вони вона не є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розумінні п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР), оскільки придбавали житло вперше, а тому сплачений ними збір підлягає поверненню.

Ухвалою від 05.11.2018 року у справі відкрито провадження. Ухвалою від 29.11.2018 року у справі закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду на 28.12.2018 року. У період з 28.12.2018 року по 21.01.2019 року головуюча по справі перебувала на лікарняному.

Відповідач, Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова надав суду відзив, у якому просив адміністративний позов залишити без задоволення з тих підстав, що він не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, позбавлений можливості встановити придбавання/не придбання житла особою, що є єдиною умовою для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Учасниками справи подані клопотання про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження. Третя особа в судове засідання свого представника не направила, про розгляд справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.

Розглянувши клопотання сторін про розгляд справи за їх відсутності, відомості про повідомлення третьої особи про слухання справи, суд, враховуючи приписи ст.205 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мали намір купити квартиру що належить позивачам ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_4, яка розташована за адресою АДРЕСА_3, а позивачі ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_4 мали намір купити квартиру що належить позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 яка розташована за адресою АДРЕСА_1. Тобто квартири, що належать позивачам розташовані в одному будинку за адресою м.Харків, вул. Авіаційна будинок 3.

08.08.2018 року позивачами сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна - квартири, сплата якого підтверджується копіями квитанцій, які містяться у матеріалах справи (а.с. 31-35)

На момент виникнення спірних правовідносин правочини щодо купівлі-продажу квартир позивачами вчинені не були, що підтверджується копією інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (а.с.36-41)

Позивачі звернулись до Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова з заявою про повернення помилково сплачених грошових коштів як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції придбання нерухомого майна.

Листами №14185-03-3/49 від 10.09.2018 року , №14163-03-3/49 від 07.09.2018 року, №14162-03-3/49 від 07.09.2018 року, №14192-03-3/49 від 10.09.2018, №14191-03-3/49 від 10.09.2018 року Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова повідомило позивачів, що управління не має можливості визначити факт здійснення купівлі-продажу майна, відповідно не має підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна.

Перевіряючи оскаржувані рішення відповідач на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою КМ України від 03 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок).

Згідно з абзацом першим п. 15-1 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Водночас, у постанові від 03 липня 2018 року (справа № 819/33/17) Верховний Суд дійшов правового висновку, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб'єкта владних повноважень зобов'язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов'язана сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

Як свідчать матеріали справи, будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивачів про невчинення правочину щодо купівлі-продажу житлових приміщень, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ними будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у них права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, а судом не встановлено.

У свою чергу, процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Суд також зауважує, що вимога про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо повернення позивачам помилково сплачених коштів поглинається вимогою про зобов'язання звернутися із поданням до територіального органу Державної казначейської служби України для повернення помилково зарахованих до державного бюджету коштів, що з урахуванням приписів п.10 ч.2 ст.245 КАС України є більш дієвим способом захисту порушеного права.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною відмови відповідача повернути помилково сплачені кошти у вигляді збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та необхідність обтяжити його обов'язком звернутися з відповідним поданням до органів Державної казначейської служби України щодо повернення помилково сплачених позивачами пенсійного збору у відповідних сумах.

Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 14, 243-246, 293, 295-296 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_3 помилково зарахованих до державного бюджету коштів у вигляді збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна в сумі 3782.80 грн.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (ідентифікаційний код юридичної особи 41248278) звернутися із поданням до територіального органу Державної казначейської служби України для повернення ОСОБА_3 (іпн. НОМЕР_2) помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 3782 грн. 80 коп.

Визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_5 помилково зарахованих до державного бюджету коштів у вигляді збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна в сумі 7565.60 грн.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (ідентифікаційний код юридичної особи 41248278) звернутися із поданням до територіального органу Державної казначейської служби України для повернення ОСОБА_5 (іпн. НОМЕР_4) помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 7565.60 грн.

Визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_4 помилково зарахованих до державного бюджету коштів у вигляді збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна в сумі 3782.80 грн.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (ідентифікаційний код юридичної особи 41248278) звернутися із поданням до територіального органу Державної казначейської служби України для повернення ОСОБА_4 (іпн. НОМЕР_3) помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 3728.80 грн.

Визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_1 помилково зарахованих до державного бюджету коштів у вигляді збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна в сумі 2364.25 грн.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (ідентифікаційний код юридичної особи 41248278) звернутися із поданням до територіального органу Державної казначейської служби України для повернення ОСОБА_1 (іпн. НОМЕР_5) помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 2364.25 грн.

Визнати протиправною відмову Шевченківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо повернення ОСОБА_2 помилково зарахованих до державного бюджету коштів у вигляді збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна в сумі 7092.75 грн.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України м. Харкова (ідентифікаційний код юридичної особи 41248278) звернутися із поданням до територіального органу Державної казначейської служби України для повернення ОСОБА_2 (іпн. НОМЕР_1) помилково зарахованих до державного бюджету коштів в сумі 7092.75 грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Зоркіна Ю.В.