Рішення № 79967216, 12.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2019
Номер справи
200/13118/18-а
Номер документу
79967216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2019 р. Справа№200/13118/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1

до відповідача 1: Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області

до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в 2006 р. його було звільнено з органів внутрішніх справ та призначено пенсію на підставі ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 р. - довічно.

На теперішній він знаходиться на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області що розташований у м. Слов'янськ Донецької області, пенсійна справа №26520.

Згідно копії протоколу від 06.07.2017 року що є додатком до листа ГУ ПФУ №5189-П-01 від 07.11.2018 р. – до квітня 2018 року йому виплачувалась пенсія виходячи з наступних складових та розміру грошового забезпечення: посадовий оклад – 800 грн., оклад за спеціальним званням – 120 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 322 грн., надбавка за секретність – 15 % надбавка за оперативно-розшукову діяльність – 7 %, надбавка за особливо важливі завдання – 41 %, премія - 14 %. Розмір пенсії становив 67 % від розміру грошового забезпечення, що до квітня 2018 року складало – 2014,66 грн.

Законом України від 23.12.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» - №900VIIIІ, були внесені зміни до Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992р. та закону України «Про Національну поліцію» №580VIII від 02.07.2015р.. а саме: доповнено та змінено ст.43 Закону №2262-Х1І, якою передбачено що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку; доповнено ст.63 Закону №2262-ХІІ частинами 3 та 4 відповідно до чого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2015 р. №988 та наказом МВС

України від 06.04.2016 р. №260 встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від відповідних складових грошового забезпечення колишніх працівників міліції та нинішніх пенсіонерів ОВС.

Відповідно до Постанови КМУ №988 посадовий оклад за посадою з якої позивача було звільнено на пенсію, на 01.01.2016 р. складав – 2500 грн., оклад за спеціальним званням, що відповідає моєму званню на момент звільнення, складав – 1800 грн., також було підвищено відсоток за вислугу років, з 35% до 40%. Тобто відбулася зміна розміру деяких складових грошового забезпечення в бік їх значного зростання.

Таким чином, з 01.01.2016р. виникли правові підстави для перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії.

Але лише 03.02.2017 р., відповідно до Порядку, МВС України листом №1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС України подати до головних управлінь Пенсійного фонду України адміністративна - територіальних утворень України необхідні відомості для здійснення перерахунку раніше призначений пенсій. Вказаний лист МВС був отриманий ПФУ 08.02.2017р. (вх.№456/5).

І тільки в березні 2018 р., довідку №5318лк від 13.03.2018 р., щодо перерахування розміру пенсії, було направлено виконавчим органом відповідача 1 до ГУ ПФУ України в Донецькій області. Але до теперішнього часу, сума донарахованої пенсії за 2016 – 2017 р.р. не виплачена, а її перерахунок здійснено з порушеннями вимог діючого законодавства України.

З листа ГУПФ України в Донецькій області №5189-П-01 від 07.11.2018 р. та виписки з електронної пенсійної справи позивачу стало відомо, що тепер розмір грошового забезпечення для розрахунку його пенсії становить 6571,50 грн. та складається з: посадового окладу 2500 грн.; окладу за військове (спеціальне) звання-1800 грн.; процентної набавки за стаж служби 40% -1720 грн.; надбавки за умови режимних обмежень 15% - 375 грн.; премія 2,76% -176,50 грн. Розмір його пенсії, що виплачується з квітня 2018р. становить 4402,91 грн., а премія становить лише 2,76% замість 14%, як це враховувалося при її призначенні, та виплачувалося позивачу до квітня 2018 р.

Зазначив, що в перерахованій пенсії чомусь не враховано надбавки за оперативно-розшукову діяльність 7 % та за особливо важливі завдання 41 %.

Просив суд визнати протиправними дії ГУ МВС України в Донецькій області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за секретність - 15%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 7%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 41%, та премії - 14%, та зобов'язати Головне Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – 1800 грн.; надбавка за стаж служби (40%) – 1720 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%; надбавка за секретність - 15%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 7%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 41%; премія 14%; визнати протиправною бездіяльність Головного управління

Пенсійного Фонду України в Донецькій області в частині не здійснення своєчасного перерахунку та не виплати в повному обсязі пенсії, та зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції що була дійсною станом на 01.01.2016 р., здійснити виплату нарахованої але не отриманої внаслідок протиправних дій та бездіяльності цього відповідача пенсії, починаючи з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. (не менше 57068 грн.), та виплатити недоотриману пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01.2016 р. по дату прийняття рішення судом за цим позовом, та зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити виплату позивачу нарахованої та неотриманої мною з вини органу, що призначає та виплачує пенсію, на підставі ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 р., з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Ухвалою від 26 листопада 2018 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 17 грудня 2018 року за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

12 грудня 2018 року представник відповідача 2 надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Зазначив, що органи Пенсійного фонду не мають повноважень щодо визначення розміру та складових грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсії та здійснюють призначення, перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям на підставі документів що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу.

Головне управління отримавши в березні 2018 року довідку нового зразка №5318 лк від 13.03.2018 року одразу її відпрацювало та зробило позивачу перерахунок та виплату пенсії. Перерахунок пенсії проведено 14 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії здійснено з 01.01.2016 року, пенсія після проведення перерахунку складає 4402,91 грн.

Зазначив, що безпідставною є позовна вимога щодо перерахунку пенсії з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, зокрема надбавок, доплат, підвищень та премій які отримувались позивачем на момент призначення, оскільки рішенням Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 року по справі Пз/9901/1/18 (№802/2196/17а) встановлено, що до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії входять лише ті складові і в тому розмірі, які встановлені для поліцейського на момент перерахунку пенсії.

Стосовно позовної вимоги щодо виплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року зазначив, що Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою внесено зміни до законодавства та змінено умови пенсійного забезпечення одержувача пенсії.

Стосовно позовної вимоги щодо нарахування компенсації за несвоєчасну виплату, відповідач вказав, що позовні вимоги в цій частині є передчасними, оскільки до головного управління довідка зі складовими зазначеними в позовній заяві не надходила,та перерахунок з зазначеними складовими не проводився.

17 грудня 2018 року представник відповідача 1, надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Зокрема зазначив, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з Порядком ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області відносно ОСОБА_1 було підготовлено довідку (від 15.05.2017 №473/26/01-2017) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016, яку направлено до ГУПФУ в Донецькій області.

Грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 було встановлено у розмірі 6455 грн. 11 коп. та складалося з: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 1720,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375,00 грн.; премія (0,94%) - 60,11 грн.

При складанні довідки від 17.07.2017 була врахована інформація, викладена в листах МВС України від 19.04.2017 № 4060/03/48-2017 та від 20.04.2017 №5551/05/22-2017), у яких визначені середні розміри надбавок та премій, що фактично виплачені у грудня 2015 року. Крім того, взятий до уваги лист Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 09.06.2017 №131/48-2017 щодо внесення змін до інформації про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені поліцейським за грудень 2015 року.

У зв’язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103, якою визначено середній розмір премії для поліцейських для перерахунку пенсії, було виготовлено та направлено нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1, яке складається з : посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби (40%) - 1720,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375,00 грн.; премія (2,76%) - 176,00 грн.

Зауважив, що приймаючи рішення про видачу та надіслання нової довідки, якою змінено ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення, ліквідаційна комісія ГУМВС України в Донецькій області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і прав ОСОБА_1 не порушували.

17 грудня 2018 року розгляд справи відкладено на 14 січня 2019 року.

20 грудня 2018 року позивач надав через канцелярію суду відповіді на відзиви відповідача 1 та відповідача 2.

27 грудня 2018 року представник відповідача 2 надав через канцелярію суду пояснення на відзив.

09 січня 2019 року представник відповідача 1 надав через канцелярію суду заперечення на відповідь на відзив позивача.

14 січня 2019 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 29 січня 2019 року.

29 січня 2019 року розгляд справи відкладено на 12 лютого 2019 року.

06 лютого 2019 року представник відповідача 2 надав через канцелярію суду пояснення по справі.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в головному управлінні, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач проходив службу в ОВС з 28.08.1971 до 05.07.2000. Остання посада - старший оперуповноважений ВКР Жовтневого РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області.

Наказом УМВС України в Донецькій області від 15.05.2000 № 103 о/с прийнято рішення про звільнення позивача з ОВС за віком з 01.06.2000 року.

15 травня 2017 року ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Донецькій області було підготовлено довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №1986, яку направлено на адресу ГУПФУ в Донецькій області від 18.05.2017 за вих. №473/26/01-2017.

Грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно вказаної довідки було встановлено у розмірі 6455,11 грн. та складалося з:

- посадового окладу - 2500,00 грн.;

- окладу за спеціальним званням - 1800,00 грн.;

- надбавки за стаж служби (40%) - 1720,00 грн.;

- надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375,00 грн.;

- премії (0,94%) - 60,11 грн.

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 № 103 ліквідаційною комісією було підготовлено та направлено нову довідку від 13.03.2018 № 5318 лк, в якій зазначено змінені складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачеві.

Згідно виготовленої довідки, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії становить усього 6571,50 грн. з яких:

- посадовий оклад - 2500,00 грн.;

- оклад за спеціальним званням - 1800,00 грн.;

- надбавка за стаж служби (40%) - 1720,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375,00 грн.;

- премія (2,76%) - 176,00 грн.

Отримавши довідку нового зразка №5318 від 13.03.2018 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відпрацювало її та зробило позивачу перерахунок та виплату пенсії. Перерахунок пенсії проведено з 14 квітня 2018 року та здійснено з 01.01.2016 року. Розмір пенсії після перерахунку склав 4402,91 грн.

Позивач не погоджується з розрахунком отриманої пенсії з огляду на не включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії: надбавки за оперативно-розшукову діяльність – 7 %, надбавки за особливо важливі з завдання – 41 %, надбавки за секретність – 15 % та зменшення розміру премії з 14 % на 2,76 % звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 Закону України №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07.11.2015 набрав чинності Закон України від 02.07.2015 №580-VIII "Про національну поліцію" (далі - Закон України №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” цього Закону.

29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (далі - Закон України №900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону України №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом України №900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України №580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України №2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Ця постанова набрала чинності 02.12.2015.

Таким чином, у зв'язку із змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою КМУ №988, та враховуючи зазначені положення частини 2 статті 51 Закону України №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно до п.2 Постанови КМУ №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством внутрішніх справ України.

На виконання вимог ст.94 Закону України №580-VIII та Постанови КМУ №988 Міністерство внутрішніх справ України видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським).

Пунктом 2 Наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, а саме - 27.05.2016, та застосовується з дня набрання чинності Законом України №580-VIII, тобто з 07.11.2015.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі – Порядок №45).

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного у п.1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійний фонд України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійний фонд України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого п.5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений” чи “народний”, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С”, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур”, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим п.5 Порядку №45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08.11.2005 у справі “Кечко проти України” (заява №63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою КМУ №988 та наказом №260, чинним законодавством України, а саме Постановою КМУ №1294 та наказом №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Отже, як свідчать матеріали справи надбавка за виконання особливо важливих завдань 41%, надбавка за секретність 15 % та надбавка за оперативно-розшукову діяльність 7%, які були включені позивачу на момент призначення пенсії, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались, тому, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення відповідачем премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 2,76% замість 14%.

Відповідно до абзацу п'ятого п.5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з наказом МВС України від 17.02.2017 року №38 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», посада, з якої звільнений зі служби позивач, прирівняна до посади оперуповноваженого управління/відділу поліції.

З відзиву Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області судом встановлено, що відповідно до листа Національної поліції України від 19.04.2017 року № 4060/03/48-2017 середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою у грудні 2015 року складає 2,76 %.

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,76% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу п'ятого п.5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 15%, яку отримував позивач, не має.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), які відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, статті 13 Закону України №1402-VIII є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Таким чином, відповідачем правомірно зазначено в довідці №5318пк від 13.03.2018 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 премію у розмірі 2,76 %.

Щодо посилань позивача про неправомірність нарахування премії для перерахунку пенсії, викладені у листах МВС України №4060/03/48-2017 від 19.04.2017 та №5551/05/22-2017 від 20.04.2017 року, оскільки листи носять лише рекомендаційний характер суд зазначає, що обрахування розміру премії для перерахунку пенсії, як визначено у вказаних листах, відповідає п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністерства України від 13 лютого 2008 року №45 та положенням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Отже, суд не погоджується з посиланням позивача, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні чинного законодавства.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнати протиправними дії ГУ МВС України в Донецькій області щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за секретність - 15%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 7%, надбавки за виконання особливо важливих завдань - 41%, та премії - 14%, та зобов'язання Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Донецькій області виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2500 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – 1800 грн.; надбавка за стаж служби (40%) – 1720 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%; надбавка за секретність - 15%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 7%; надбавка за виконання особливо важливих завдань 41%; премія 14%.

Також, суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог Порядку №45 до повноважень Головного управління Пенсійного фонду у Донецькій області не належить включення тих чи інших видів грошового забезпечення до довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, при цьому на нього покладено обов’язок здійснити перерахунок пенсії, на підставі довідки, виданої уповноваженим органом.

Таким чином, не підлягає задоволенню похідна вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області в частині не здійснення своєчасного перерахунку та не виплати в повному обсязі пенсії, та зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 «Про затвердження порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб».

Щодо позовних вимог в частині здійснення виплати нарахованої але не отриманої внаслідок протиправних дій та бездіяльності Пенсійного фонду пенсії, починаючи з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. (не менше 57068 грн.) та виплатити недоотриману пенсію внаслідок неврахування відповідних надбавок та виплат з 01.01.2016 р. по дату прийняття рішення судом за цим позовом, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось вище, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103, якою внесено зміни до Постанови № 45, а також унормовано порядок виплати суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Слід зазначити, що право визначати умови, порядок та розміри здійснення перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 цього Закону № 2262-ХІІ.

У пункті 2.1 рішення від 26 грудня 2011 року №1-42/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Конституційний Суд України зазначив, що згідно з частиною першою статті 46 Основного Закону України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Із цим конституційним правом громадян кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення.

У Конституції України передбачено гарантії прав громадян на соціальний захист, зокрема такі, як законодавче закріплення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92), визначення джерел державного соціального забезпечення (частина друга статті 46), контроль за використанням коштів Державного бюджету України (стаття 98).

Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.

Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави… Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський Суд з прав людини у справі «ОСОБА_3 проти України», заява № 43331/12, п. 26, 27, 28 ухвала від 03 червня 2014 року, зазначив, що перша та найважливіша вимога положення щодо втручання у право заявниці на мирне володіння майном у розумінні статті 1 Першого протоколу полягає у тому, що будь-яке втручання з боку державних органів влади у мине володіння майном має бути законним та має переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання має також бути обґрунтовано пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, має зберігатися «справедливий баланс» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту основоположних прав особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде накладений особистий та надмірний тягар (див. серед багатьох інших джерел рішення у справі «ОСОБА_4 Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ECHR 2000 XII).

У цій справі немає доказів того, що відповідні зміни до Закону України про державний бюджет України не були внесені відповідно до законної процедури, а за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними, Суд доходить висновку, що вони відповідали вимозі щодо законності за статтею 1 Першого протоколу. Суд також не може дійти висновку, що передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення якихось положень Конвенції.

Суд також зазначає, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Суд не вважає, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю (див. ухвалу щодо прийнятності від 8 жовтня 2013 року у справі «ОСОБА_5 Матеуш та Сантуш Жануаріо проти Португалії» (Da Conceiзгo Mateus and Santos Januario v. Portugal), заяви № 62235/12 та № 57725/12).

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Суд зазначає, що Постанова №103 на час проведення перерахунку пенсії позивача була чинною, та підлягала застосуванню відповідачем.

Таким чином відповідач, встановивши графік погашення виплати суми перерахованої пенсії, діяв із дотриманням чинного законодавства та у суду відсутні законні підстави для зобов’язання відповідача діяти всупереч таких вимог.

Суд також вважає за необхідне зауважити, що право особи на перерахунок пенсії законодавець пов’язує з настанням обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних осіб.

Разом з тим, за законодавчо визначеною процедурою обов’язок відповідача провести перерахунок пенсії виникає з моменту отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, складеної уповноваженим органом.

З вищевикладеного слідує, що момент виникнення права особи на перерахунок пенсії та момент фактичного здійснення такого перерахунку органом Пенсійного фонду України не співпадають у часі.

При цьому законодавчо визначений обов’язок органу Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії з дати виникнення права особи на такий перерахунок жодним чином не свідчить, що його має бути проведено із дотриманням процедури, яка існувала на час виникнення такого права в особи та у подальшому зазнала змін, а не тієї, яка існувала на час вчинення суб’єктом владних повноважень певної дії.

За загальновідомим правилом суб’єкт владних повноважень має вчиняти дії та приймати рішення відповідно до закону, чинного на час вчинення такої дії чи прийняття рішення.

Закон, який встановлює нові обов’язки, скасовує чи звужує права, належні особі, не має зворотної дії в часі.

У свою чергу, гарантією своєчасного виконання уповноваженими особами, які складають довідки про розмір грошового забезпечення, та органами Пенсійного фонду України, що здійснюють відповідний перерахунок, є проведення такого перерахунку з дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі не проведення такого перерахунку з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 у справі №818/1076/18 (реєстраційний № в ЄДРСР 73763736) висловив позицію, що Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону №2262-ХІІ та Постанови №988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

З наявних в матеріалах справи доказів, встановлено, що перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем 14 квітня 2018 року на підставі довідки №5318лк від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, яка надійшла до Пенсійного фонду у березні 2018 року.

Тобто, такий перерахунок здійснювався відповідачем 2 після набрання чинності Постановою №103. Цією Постановою не встановлювалися будь-які нові обов’язки, скасування чи звуження прав позивача на перерахунок пенсії. Відповідно суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано механізм проведення перерахунку пенсій, визначений Постановою № 45 із змінами, внесеними Постановою № 103.

Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач надав достатньо належних та допустимих доказів щодо підтвердження правомірності своїх дій.

У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд зазначає що підстави встановлювати судовий контроль за виконанням рішення відсутні, оскільки у позові відмовлено.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись Конституцією України, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.

Повний текст рішення складено та підписано 20 лютого 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.