
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/85/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Державної казначейської служби України про визнання протиправними дій та бездіяльності та стягнення грошових коштів, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 /далі – позивач, ОСОБА_1Г./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /далі – відповідач-1, ГУ ПФУ в Полтавській області/ та Державної казначейської служби України /далі – відповідач-2/ про:
- визнання протиправними дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 15 листопада 2018 року та надання відповіді на вказане звернення вих. №1697/С-03 від 28 листопада 2018 року;
- визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації втрат частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", нарахованої йому за постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року по справі №816/2081/18;
- стягнення з держави Україна в особі Державної казначейської служби України за рахунок Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 18005,62 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була йому донарахована та виплачена на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року по справі №816/2369/17, зміненого постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року по справі № 816/2369/17, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого Постановою КМУ № 159 від 21 лютого 2001 року, за період з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії. 15 листопада 2018 року він звернувся із заявою про проведення відповідного розрахунку та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати. Листом ГУ ПФУ в Полтавській області №1697/С-03 від 28 листопада 2018 року його повідомлено, що нарахування компенсації втрати частини грошових доходів проведено та надіслано запит до Пенсійного фонду України із проханням надати роз'яснення щодо порядку здійснення виплати такої компенсації. З діями відповідача-1 щодо неналежного розгляду його звернення не погоджується, адже вони не відповідають вимогам частини четвертої статті 15 Закону України "Про звернення громадян". Бездіяльність відповідача-1 щодо невиплати нарахованої компенсації втрати частини грошових доходів у сумі 18005,62 грн суперечить Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 21 лютого 2001 року № 159 /а.с. 5-11/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 січня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач-1 позов не визнав та у відзиві на позовну заяву №2022/07-25 від 06 лютого 2019 року зазначив, що 07 листопада 2018 року ГУ ПФУ в Полтавській області проведено нарахування ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у сумі 18005,62 грн у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №649 від 22 серпня 2018 року, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Оскільки постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18 прийнята після набрання чинності постановою КМУ №649 від 22 серпня 2018 року, то інформацію стосовно виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18 включено ОСОБА_2 управлінням ПФУ в Полтавській області до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, у відповідності до вимог постанови КМУ №649 від 22 серпня 2018 року /а.с. 65-67/.
Відповідач-2 правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була йому донарахована та виплачена на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року по справі № 816/2369/17, зміненого постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року по справі № 816/2369/17, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого Постановою КМУ № 159 від 21 лютого 2001 року, за період з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії /а.с. 72-85/.
15 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про здійснення розрахунку та виплати компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків виплати недоплаченої частини пенсії за період з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії та надання копії такого розрахунку на електронну пошту (вх. №1697С-03 від 16 листопада 2018 року) /а.с. 90-91/.
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №1697/С-03 від 28 листопада 2018 року ОСОБА_1 повідомлено, що на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18 ОСОБА_2 управлінням ПФУ в Полтавській області проведено розрахунок виплати компенсації втрати частини доходів за затримку у виплаті пенсії за період з 01 січня 2016 року по 30 квітня 2018 року та сума компенсації складає 18005,62 грн (копії розрахунків додано) та роз’яснено, що постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, у зв’язку з яким ОСОБА_2 управлінням направлено запит до Пенсійного фонду України №8382/03-20/1 від 21 листопада 2018 року щодо роз'яснення порядку та терміну виплати компенсації та після надходження відповіді про результат розгляду буде повідомлено додатково /а.с. 92/.
Пенсійний фонд України листом №3451/02-12 від 04 лютого 2019 року на запит ГУ ПФУ в Полтавській області №8382/03-20/1 від 21 листопада 2018 року повідомив, що відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21 лютого 2001 року, компенсація проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України. З 28 серпня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року, якою затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду. З урахуванням зазначеного, виплата нарахованої на виконання рішення суду компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати пенсії здійснюється у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року /а.с. 108/.
Не погодившись з діями щодо неналежного розгляду звернення та бездіяльністю щодо невиплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати пенсії відповідача-1, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, суд виходить з такого.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР від 02 жовтня 1996 року (далі - Закон № 393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону № 393/96-ВР встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За визначеннями, наведеними у статті 3 Закону № 393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Статтею 5 вказаного Закону встановлені вимоги до звернення, а статтею 7 цього Закону передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано частинами першою, третьою та четвертою статті 15 Закону України "Про звернення громадян", відповідно до яких органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Матеріалами справи підтверджується, що 15 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою (вх. №1697С-03 від 16 листопада 2018 року) про здійснення розрахунку та виплати компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків виплати недоплаченої частини пенсії та листом ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №1697/С-03 від 28 листопада 2018 року йому надано відповідь.
З тексту відповіді вбачається, що відповідачем-1 у встановлений законом строк розглянуті питання, порушені у зверненні, та лист ГУ ПФУ в Полтавській області №1697/С-03 від 28 листопада 2018 року містить відомості про результати розгляду його заяви в межах наявних повноважень.
Суд не погоджується із доводом позивача про ненадання відповідачем -1 роз’яснення порядку оскарження прийнятого рішення, оскільки згідно з частиною четвертою статті 15 Закону України "Про звернення громадян" порядок оскарження прийнятого рішення роз'яснюється при прийнятті рішення про відмову у задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), з посиланням на Закон і викладенням мотивів такої відмови. Враховуючи, що лист відповідача-1 не містить рішення про відмову у задоволенні вимог, викладених у заяві, то і обов’язок роз’яснити порядок оскарження прийнятого рішення у відповідача-1 відсутній.
Таким чином, позовна вимога про визнання протиправними дій ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 15 листопада 2018 року та надання відповіді на вказане звернення (вих. №1697/С-03 від 28 листопада 2018 року) задоволенню не підлягає.
Також матеріалами справи підтверджується, що постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розрахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, яка була йому донарахована та виплачена на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року по справі № 816/2369/17, зміненого постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року по справі № 816/2369/17, яка визначається відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", "Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", затвердженого Постановою КМУ № 159 від 21 лютого 2001 року, за період з 01 січня 2016 року по день фактичної виплати донарахованої частини пенсії.
Вказана постанова набрала законної сили 01 листопада 2018 року.
Сторонами спору визнається та відповідними розрахунками підтверджується, що компенсація втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії у сумі 18005,62 грн нарахована позивачу 07 листопада 2018 року та на час розгляду справи не виплачена /а.с. 93-96/.
Як встановлено судом, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області звернулося до Пенсійного Фонду України із листом №8382/03-20/1 від 21 листопада 2018 року про надання роз’яснення щодо порядку виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18 /а.с. 97/.
Листом №3451/02-12 від 04 лютого 2019 року Пенсійний фонд України повідомив ГУ ПФУ в Полтавській області про те, що постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18 підлягає виконанню у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» /далі – постанова КМУ № 649/.
Постанова Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року набрала чинності 28 серпня 2018 року та установлює, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Згідно з пунктами 3-11 постанови КМУ № 649: 3) Боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. 4) Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника. У разі відсутності підстав для виплати суми, Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику. 5) Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою. 6) Перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія). 7) Комісія утворюється у складі не менше семи осіб. Персональний склад комісії, її голова, заступник голови та секретар затверджуються Головою правління Пенсійного фонду України. Засідання комісії є правоможним за умови присутності на ньому не менше двох третин її складу і проводяться у разі потреби, але не рідше одного разу на місяць. 8) Комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку. У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п'ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови. У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання. 9) Рішення комісії приймаються відкритим голосуванням і вважаються прийнятими, якщо за них проголосували більшість присутніх на її засіданні членів. Рішення оформляються протоколом, у якому за наявності підстав зазначаються пропозиції щодо перерахунку коштів на рахунок боржника. Протокол підписується всіма членами комісії і подається Голові правління Пенсійного фонду України, який не пізніше трьох робочих днів приймає рішення про виділення коштів. 10) Виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику. 11) Боржник у триденний строк повідомляє стягувачу про виділення коштів та не пізніше десяти робочих днів з дня надходження коштів у межах встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоду виплати пенсії зобов'язаний здійснити виплату стягувачу суми, що підлягає виплаті, у порядку, встановленому статтею 47 зазначеного Закону.
На виконання приписів пунктів 3 та 5 постанови КМУ № 649 ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області складено та подано до Пенсійного фонду України інформацію про необхідність проведення виплати ОСОБА_1 компенсації у сумі 18005,62 грн на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18, тобто відповідачем -1 вживалися дії щодо виконання цього судового рішення відповідно до чинного законодавства /а.с. 99-101/.
За таких обставин невиплата позивачу компенсації у сумі 18005,62 грн не є наслідком бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року у справі №816/2081/18, у зв’язку з чим позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації втрат частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду", нарахованої йому за постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року по справі №816/2081/18, задоволенню не підлягає.
Водночас суд вважає, що вимога позивача про стягнення з держави Україна в особі Державної казначейської служби України за рахунок Державного бюджету України шляхом списання коштів з єдиного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 18005,62 грн підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-III від 19 жовтня 2000 року (далі – Закон №2050) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Статтею 4 вказаного Закону встановлено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Зазначеному положенню кореспондує пункт 5 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21 лютого 2001 року (далі – Порядок №159).
З аналізу наведених норм слідує, що обов’язок щодо виплати компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати виникає у тому ж місяці, в якому здійснюється виплата заборгованості.
З матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується, що 11 травня 2018 року ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області виплачено ОСОБА_1 нараховану (перераховану) пенсію за період з 01 січня 2016 року по 11 травня 2017 року у сумі 109879,74 грн на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11 січня 2018 року у справі №816/2369/17, частково зміненого постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року /а.с.70,102/.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повинно було виплатити компенсацію втрати частини доходів ОСОБА_1 у тому ж самому місяці, в якому виплачена заборгованість по пенсії, тобто у травні 2018 року. Однак, у встановлений законом строк компенсація позивачу не виплачена.
Таким чином, компенсація втрати частини доходів у сумі 18005,62 грн підлягає стягненню на користь позивача.
Відповідно до статті 6 Закону №2050 компенсацію виплачують за рахунок: власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян; коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету; коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Аналогічні положення викладені у пункті 7 Порядку №159.
Таким чином, нарахована позивачу сума компенсації має бути виплачена боржником за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати у сумі 18005,62 грн.
Отже, позов належить задовольнити частково.
Клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Полтавській області подати звіт про виконання судового рішення задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписом вказаної норми покладення такого зобов'язання на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.
Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач-1 після набрання рішенням суду законної сили буде ухилятися від вчинення дій на виконання судового рішення.
Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач є інвалідом ІІ групи та витрат по сплаті судового збору не поніс.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (пров. О. Кошевого, буд. 9 блок "Б", кв. 36, м. Кременчук, Полтавська область, 39631, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м.Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) та Державної казначейської служби України (вул. Бастіонна, буд. 6, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 37567646) про визнання протиправними дій та бездіяльності та стягнення грошових коштів задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м.Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 (пров. О. Кошевого, буд. 9 блок "Б", кв. 36, м. Кременчук, Полтавська область, 39631, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) компенсацію втрати частини доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати у сумі 18005,62 грн (вісімнадцять тисяч п’ять гривень шістдесят дві копійки).
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_3