
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/2983/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1; адреса для листування: 39605, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Красіна, 25/48, оф. 3)
відповідач: Кіровоградський обласний військовий комісаріат (25006, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ 07827576)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату (надалі - Кіровоградський ОВК) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у березні 2017 року помер її чоловік ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, причиною його смерті стало захворювання, пов'язане із захистом Батьківщини. Від шлюбу з померлим позивачка виховує двоє малолітніх дітей. З метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка, позивачка у червні 2018 року звернулася до відповідача, через Світловодський об'єднаний міський військовий комісаріат, з відповідною заявою. Однак, листом від 18.07.2018 року Світловодський об'єднаний міський військовий комісаріат повідомив позивачку, що її заява повернута без реалізації, оскільки вона не має права на таку допомогу. Позивачка стверджує, що Кіровоградський ОВК вийшов за межі наданих йому законом повноважень, оскільки вирішення вказаного питання належить до повноважень Міністерства оборони України, з цих підстав просить суд:
- визнати протиправними дії Кіровоградського ОВК, які полягають в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України - всіх документів та висновку щодо виплати їй одноразової грошової допомоги, як особі, члену сім'ї померлого військовослужбовця, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей";
- зобов'язати Кіровоградський ОВК подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України - документи щодо виплати їй одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" та постановою КМУ №975 від 25.12.2013 року "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Ухвалою судді від 26.11.2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін, учасникам справи встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позов до суду не подав.
Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
У липні 2011 року позивачка уклала шлюб з ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії 1-ОЛ №055110. (а.с. 10)
ОСОБА_2 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України з 31.03.2015 року по 18.04.2016 року, будучи призваним під час мобілізації на особливий період. (а.с. 32) Наказом командира військової частини В2254 №108 від 18.04.2016 року молодшого сержанта ОСОБА_2 звільнено з військової служби у запас, виключено зі списків особового складу частини та направлено для зарахування на військовий облік до Світловодсько-Онуфріївського ОМВК. (а.с. 12)
ОСОБА_2 14.03.2017 року помер (а.с. 9). Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1969 від 17.07.2017 року захворювання молодшого сержанта запасу ОСОБА_2: "Набряк головного мозку. Внутрішньомозковий крововилив у стовбур при артеріо-венозній мальформації та гіпертонічній хворобі з проривом у шлуночку мозку", яке згідно з лікарським свідоцтвом про смерть №39, виданим 15.03.2017 року Світловодським відділенням Кіровоградського обласного бюро СМЕ, послужило причиною його смерті 14.03.2017 року, пов'язане із захистом Батьківщини. (а.с. 11)
ОСОБА_1 у червні 2018 року звернулася за місцем свого проживання до Світловодського об'єднаного міського військового комісаріату із заявою, в якій просила здійснити їй, а також малолітнім дітям померлого ОСОБА_2, виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю чоловіка, пов'язаною з проходженням військової служби. Вказана заява з доданими до неї документами 03.07.2018 року була направлена до Кіровоградського ОВК. (а.с. 31 - 37)
Розглянувши заяву позивачки та додані до неї документи, Кіровоградський ОВК листом від 09.07.2018 року повернув їх до Світловодського об'єднаного міського військового комісаріату без реалізації, пославшись на те, що оскільки на час смерті ОСОБА_2 не був військовослужбовцем, тому члени його сім'ї не мають права на отримання одноразової грошової допомоги. (а.с. 41)
Про прийняте відповідачем рішення позивачку повідомив Світловодський об'єднаний міський військовий комісаріат, направивши їй листа №1486 від 18.07.2018 року (а.с. 13)
Не погодившись з такою відповіддю, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що його предметом є оцінка правомірності дій відповідача під час розгляду ним документів позивачки для призначення та виплати одноразової грошової допомоги члену сім'ї померлого військовослужбовця.
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується зокрема у разі: 2) смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
Статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з пунктом 1 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16 1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16 1 цього Закону.
Пунктами 6, 8, 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (надалі – Порядок №975).
Порядок №975 визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Пунктом 3 Порядку №975 визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста є дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Згідно з пунктом 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, якщо смерть настала: 1) під час виконання військовослужбовцем обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби; 2) у період проходження військовослужбовцем військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; 3) під час виконання обов’язків військової служби або служби у військовому резерві військовослужбовцем строкової служби, військовозобов’язаним та резервістом, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори.
Пунктом 10 Порядку №975 передбачено, що члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім’ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов’язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім’ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Пунктом 12 Порядку №975 передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Згідно з пунктом 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Відповідно до пункту 19 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста є наслідком: вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Згідно з пунктами 1, 3, 9, 11 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №389 від 03.06.2013 року, військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
Військові комісаріати утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві, інших містах, районах, районах у містах.
Районні, об'єднані районні, міські, об'єднані міські, військові комісаріати підпорядковуються відповідному обласному військовому комісаріату, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань забезпечують згідно із законодавством соціальний і правовий захист військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на збори, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів та членів їх сімей.
Крім цього районні, об’єднані районні, міські, об’єднані міські військові комісаріати, зокрема, готують документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов’язаних і резервістів, призваних на збори.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 року за №1294/26071, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (надалі – Положення №530).
Цим Положенням визначається зокрема порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".
Відповідно до пункту 4.6 Положення №530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) оформлюються та подаються в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласними військовими комісаріатами.
Обласні військові комісаріати для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) подають у Департамент фінансів Міністерства оборони України такі документи: висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім’ї, батькам або утриманцям військовослужбовця (додаток 9); заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а в разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 10); копію свідоцтва про смерть військовослужбовця; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста зі списків особового складу військової частини; копії документів, що свідчать про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста, зокрема про те, що загибель (смерть) не пов’язана із вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (висновок ВЛК про причинний зв’язок загибелі (смерті) військовослужбовця, лікарське свідоцтво про смерть, акт спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком командира військової частини або Військової служби правопорядку у Збройних Силах України чи правоохоронних органів); копію довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста; витяг з послужного списку особової справи про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві; копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); копію свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; копію свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); рішення районної, районної у місті Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки чи піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста) - для виплати одноразової грошової допомоги утриманцям загиблого (померлого); рішення суду або нотаріально посвідчений правочин, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім’ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); копії сторінок паспортів повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і останнє місце реєстрації; копію документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
Згідно з пунктом 4.8 Положення №530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги відповідні органи подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Наведене свідчить, що функції щодо оформлення документів та підготовки висновку, необхідних для одержання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста, покладаються на обласні військові комісаріати – уповноважені органи Міністерства оборони України, яким, у свою чергу, на підставі цих документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову у її призначенні.
Отже, дотримуючись порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги, відповідач, одержавши від підпорядкованого військового комісаріату заяву позивачки з поданими документами, необхідними для її виплати, повинен був упродовж 15 днів подати розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України - висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги (згідно з додатком 9 до Положення №530), додавши документи, зазначені в пункті 10 Порядку №975 та у пункті 4.6 Положення №530.
Натомість, відповідач повернув подані ОСОБА_1 документи без реалізації до Світловодського об'єднаного міського військового комісаріату, вказавши про відсутність у позивачки права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка.
Однак, прийняття рішення про наявність в особи права на отримання такої допомоги та про її призначення або відмову у призначенні належить виключно до повноважень головного розпорядника кошів - Міністерства оборони України.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Неподання відповідачем відзиву на позов розцінюється судом як його визнання.
Суд прийшов до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність та вчинив протиправні дії, оскільки у встановленому порядку не оформив документи та не подав до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги позивачці як члену сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця. Натомість, безпідставно повернув документи позивачки без реалізації, чим порушив її право на належний розгляд її заяви і прийняття відповідного рішення відповідно до Порядку №975.
Пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Порушене право позивачки має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача оформити документи та подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця, смерть якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби.
Суд вважає за доцільне на підставі частини 6 статті 245 КАС України визначити відповідачу розумний строк виконання рішення суду в частині вимог про зобов'язання вчинити дії - не пізніше 15 днів з дня набрання ним законної сили.
Судові витрати сторонами у справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Кіровоградського обласного військового комісаріату (25006, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, 17/19, код ЄДРПОУ 07827576) задовольнити.
Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо повернення без реалізації документів щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця.
Визнати протиправною бездіяльність Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо неоформлення документів та ненадання висновку до Міністерства оборони України щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця.
Зобов'язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат не пізніше 15 днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили оформити документи та подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як члену сім'ї померлого військовослужбовця.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_3