
Справа № 411/10/1570
УХВАЛА
20 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Завальнюк І.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі про видачу дубліката виконавчого листа,
В С Т А Н О В И В:
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.08.2010 позов управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси до Закритого акціонерного товариства Одеське спеціалізоване підприємство №514 «Промвентиляція» про стягнення заборгованості задоволено, з ЗАТ Одеське спеціалізоване підприємство № 514 «Промвентиляція» на користь управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси стягнуто заборгованість на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01.10.2009 по 01.01.2010 в сумі 3823,85 гривень.
Зазначена постанова набрала законної сили, у зв'язку із чим Одеським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист, де стягувачем вказано Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2019 замінено сторону виконавчого провадження про стягнення з Закритого акціонерного товариства «Одеське спеціалізоване підприємство № 514 «Промвентиляція» заборгованості в сумі 3823,85 грн. - з управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси (код 26302649) на Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812).
11.02.2019 до Одеського окружного адміністративного суду від Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі надійшла заява про видачу дубліката виконавчого листа.
В обґрунтування заяви зазначено, що після отримання виконавчого листа № 2а-411/10/1570 від 12.04.2011 управління ПФУ в Приморському районі м. Одеси направило його на виконання до Приморського відділу ДВС м. Одеси ГТУЮ в Одеській області. Листом від 05.09.2018 № 14908/09 Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі просило Другий Приморський відділ ДВС м. Одеси ГТУЮ в Одеській області повернути вищезазначений лист, однак листом від 05.10.2018 № 37010 органом виконавчої служби повідомлено про повернення виконавчого листа після завершення виконавчого провадження на адресу стягувача. У зв'язку із цим Центральним ОУПФУ в м. Одесі складено довідку від 11.10.2018 № 17053/09, згідно якої, серед інших, виконавчий лист № 2а-411/10/1570 від 12.04.2011 на адресу управління не надходив, яка на думку заявника свідчать про те, що стягувачем строк пред'явлення виконавчого листа до виконання не пропущений, і зважаючи на відсутність вказаного виконавчого листа в Управлінні, просить видати його дублікат.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначену заяву необґрунтованою та не підлягаючою задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до п.18.4 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV, чинного на момент видачі Одеським окружним адміністративним судом виконавчого листа № 2а-411/10/1570 від 12.04.2011 (втратив чинність на підставі Закону N 1404-VIII від 02.06.2016), виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: 1) посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців; 2) інші виконавчі документи - протягом року, якщо інше не передбачено законом.
Частиною 1 статті 23 зазначеного Закону передбачалося, що строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються: 1) пред'явленням виконавчого документа до виконання; 2) частковим виконанням рішення боржником; 3) наданням судом, який видав виконавчий документ, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
В силу ч.3 ст.49 цього Закону про закінчення виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову з обов'язковим мотивуванням підстав її винесення, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. Копія постанови у триденний строк надсилається сторонам і може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.
Крім того, згідно з ч.1 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» N 1404-VIII від 02.06.2016 виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Частиною 4 зазначеної статті визначено, строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі: 1) пред'явлення виконавчого документа до виконання; 2) надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
Таким чином, в лютому 2019 року заявник звернувся до суду із заявою про видачу дубліката виконавчого листа, який було пред'явлено до виконання в 2011 році, проте у зв'язку із ненадходженням до стягувача виконавчого листа, що задокументовано довідкою від 11.10.2018 № 17053/09, заявник вважає, що строк пред'явлення виконавчого листа до виконання не сплинув. При цьому в заяві не зазначено жодних спроб стягувача дізнатися про стан виконання виконавчого документу у відповідному відділі виконавчої служби.
З цього приводу суд враховує визначення розумного строку, наданого в п.11 ст.4 КАС України, відповідно до якого розумний строк - це найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
При цьому строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства (ст.119 КАСУ).
Після завершення судового розгляду адміністративної справи № 2а-411/10/1570 10.02.2011 Управління ПФУ в Приморському районі м. Одеси звернулось за видачею виконавчого листа і, як зазначає заявник, одразу направило його до орану виконавчої служби для примусового виконання.
При цьому про результати вказаного виконавчого провадження управління ПФУ вирішило дізнатися через вісім років, а саме в вересні 2018 року, звернувшись до Другого Приморського відділу ДВС м. Одеси ГТУЮ в Одеській області листом від 05.09.2018 № 14908/09 щодо повернення виконавчого документу.
Таким чином, стягувач за виконавчим листом № 2а-411/10/1570 на протязі восьми років виявляв бездіяльність в питанні примусового виконання судового рішення, що виразилось щонайменше у відсутності контролю за станом його виконання.
При цьому, в чинному Законі України «Про виконавче провадження» N 1404-VIII від 02.06.2016 строки пред'явлення до виконання виконавчих документів, за якими стягувачем є державний орган, скорочені до трьох місяців, що свідчить про чіткий намір законодавця уникнути необґрунтованих та безпідставних зволікань у роботі державних органів, зокрема в питаннях виконання судових рішень.
Цим же Законом запроваджено функціонування Автоматизованої системи виконавчого провадження (далі АСВП) та Єдиного реєстру боржників.
Автоматизована система виконавчого провадження - комп'ютерна програма, що забезпечує збирання, зберігання, облік, пошук, узагальнення, надання відомостей про виконавче провадження, формування Єдиного реєстру боржників та захист від несанкціонованого доступу.
Відповідно до статті 8 нового Закону України «Про виконавче провадження», положення про який набрали чинності 05.01.2017, реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в АСВП, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.
Функціонування АСВП врегульовується Наказом Міністерства юстиції України "Про затвердження Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження" від 05.08.2016 № 2432/5.
Згідно відомостей АСВП станом на 19.02.2019 на примусовому виконанні Приморського ВДВС міста Одеса ГТУЮ в Одеській області перебувало вісім виконавчих проваджень відносно боржника ЗАТ «Одеського спеціалізованого підприємства №514 «Промвентиляція», де стягувачем зазначено УПФУ Приморського району міста Одеси та провадження по яким завершено. Також згідно АСВП наразі в провадженні Другого Приморського ВДВС м Одеса ГТУЮ в Одеській області знаходиться три виконавчих провадження відносно боржника ЗАТ «Одеського спеціалізованого підприємства №514 «Промвентиляція», де стягувачем вказано Центральне Об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
Тобто з початку роботи АСВП (2017 рік) будь-яка особа та сторона виконавчого провадження може дізнатися про стан відповідного виконавчого провадження, тоді як управління ПФУ в заяві стверджує, що не мало змоги дізнатися про стан виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 411/10/1570, поки не звернулося із відповідним запитом від 05.08.2018 № 14908/09 до органу виконавчої служби, що свідчить про штучний характер тверджень заявника.
При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком держави. Також Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
У свою чергу, виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження і за встановлених судом обставин позивач / стягувач продемонстрував надмірну бездіяльність і незацікавленість в питанні контролю за виконанням судового рішення на його користь.
За викладених вище обставин твердження заявника про те, що строк пред'явлення виконавчого листа № 2а-411/10/1570, виданого Одеським окружним адміністративним судом 12.04.2011 станом на лютий 2019 року, за умови встановлених строків пред'явлення його до виконання (один рік - за законом № 606-XIV, а з набранням чинності Законом № 1404-VIII від 02.06.2016 - три місяці), та з урахуванням визначених спеціальним законодавством державним виконавцям термінів на вчинення дій з примусового виконання виконавчих документів, не сплинув - не ґрунтуються на засадах розумності та адекватності, у зв'язку із чим судом оцінюються критично.
При цьому суд звертає увагу позивача на те, що стверджувана ним необізнаність щодо стану виконання судового рішення органом виконавчої служби жодним чином не впливає на переривання строків пред'явлення виконавчого документа до виконання.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що строк пред'явлення до виконання виконавчого листа № 2а-411/10/1570, виданого Одеським окружним адміністративним судом 12.04.2011, сплинув, питання щодо поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання заявником не ініціюється, заява Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі про видачу дубліката виконавчого листа задоволенню не підлягає.
Керуючись п.18.4 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі про видачу дубліката виконавчого листа № 2а-411/10/1570 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя І.В. Завальнюк