Рішення № 79966256, 20.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2019
Номер справи
520/11948/18
Номер документу
79966256
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2019 р. № 520/11948/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (проспект Незалежності, буд. 2, м. Ізюм, Харківська область,64309), в якому просить суд :

1. Визнати протиправною відмову Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області вих.. № 684/81-14від 27.112018р. про перерахунок пенсії з моменту її призначення щодо включення до розрахунку при перерахуванні пенсії з усіх отриманих мною виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в т.ч.: суми окладів, доплат, премій, надбавок, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані відпустки, відпускних, індексації, перерахунок заробітної плати за попередні місяці.

2. Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести донарахування пенсії ОСОБА_1 з 11.12.2007р. згідно ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від усіх сум заробітку згідно довідки ХОЦЗ вих. № 93 від 19.10.2018р., включивши до складу заробітної плати і суми матеріальної допомоги 6 653,13грн.; компенсації за невикористані відпустки 7 434,90грн.; відпускних 3 679,02 грн.; індексації 28,37 грн., перерахунок заробітної плати за попередні місяці 494,51грн. на загальну суму 18 289,93грн.

3.Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 також суму заборгованості, що виникла з 11.12.2007р. як різниця між належними коштами і виплаченими.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що знаходиться на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію, за віком як державний службовець з 11.12.2007 року.

14.11.2018 року звернулась до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки № ХОЦЗ вих. № 93 від 19.10.2018 року. Проте листом вих. № 684/81-14 від 27.11.2018 р. відповідач відмовив в перерахунку пенсії.

Позивач вважає, що такі дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області не відповідають вимогам закону, оскільки розрахунок пенсії повинен був здійснюватись із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця на момент виникнення права на призначення пенсії. А з усіх сум, вказаних у довідці ХОЦЗ, було сплачено страхові внески.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Відповідач 07.02.2019 року подав письмовий відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що з 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII. Згідно ст. 90 цього Закону - пенсійне забезпечення державним службовцям здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Законом України «Про державну службу» від 10122015 року №889-VIII не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Постанова Кабінету Міністрів від 31.05.2000 року №865, яка передбачала проведення перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати, втратила чинність на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622.

Таким чином, відповідач вважає, що підстави для перерахунку пенсій, які були передбачені ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, відсутні.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до положень ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 ст.262 КАС України розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - ОСОБА_1, працювала в Сахновщинському районному центрі зайнятості Харківської області в період з 21.03.1991 року по 10.12.2007 рік. З 11.12.2007 року перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію, за віком як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу», пенсійне посвідчення НОМЕР_2 від 18.12.2007 року серія НОМЕР_3 (а.с.10-15).

Судом встановлено, що 14.11.2018 року позивач звернулась до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з проханням перерахунку пенсії, враховуючи суми, з яких ним були сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема: матеріальна допомога на оздоровлення на вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористані відпустки і відпускні, індексація, та надала довідку Харківського обласного центра зайнятості від 19.10.2018 року №93 (а.с.15) за останні 24 місяці роботи перед зверненням за пенсією.

Листом від 27.11.2018 року №684/11-14 (а.с.16) відповідач фактично відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, зазначивши, що Закон України «Про державну службу» № 3723-XII, який передбачав проведення перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, втратив чинність. Також, Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, яка передбачала порядок видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям - втратила чинність.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно частин першої другої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено судом на підставі наявних матеріалів у справі, 14.11.2018 року позивач звернулась до відповідача з проханням перерахувати пенсію, враховуючи дані довідки про складові заробітної плати від 19.10.2018 рік №93, за наслідком розгляду якої їй повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку листом від 27.11.2018 рік №684/81-14.

Відтак, оскарження дій відповідача входять в межі шестимісячного строку, передбаченого КАС України.

Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, (чинного, на час спірних правовідносин) врегульовано суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

В частині 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться в п. 2.2.2 Інструкції «По статистиці заробітної плати», затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.04., де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно п. 2.3.3 цієї Інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом), входить до складу фонду оплати праці.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року №402/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14 травня 2013 року, 28 травня 2013 року та 6 листопада 2013 року, від 3 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14 відповідно).

Крім того, у постанові від 03 червня 2014 року (справа №21-134а14), Верховний Суд України звернув увагу, що перевага у таких випадках має надаватись не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

На момент звернення позивача до відповідача за перерахунком пенсії ОСОБА_1 надала до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, а саме довідку від 19.10.2018 року №93 (а.с.15) про заробіток колишнього працівника Сахновщинського районного центру зайнятості ОСОБА_1 за період з 01.12.2005 року по 10.12.2007 рік З якої вбачаються складові заробітної плати позивача, а саме зазначені розміри виплачених позивачеві сум: посадовий оклад, доплата за ранг державного службовця, надбавка за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці та особливі умови, премія щомісячна, премія одноразова, відпускні, лікарняні, матеріальна допомога, доплата за заміщення, індексація, компенсація за невикористану відпуску, 10 окладів, перерахунок заробітної плати за попередні місяці. Тобто, на всі включені у неї виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що, також, підтверджується матеріалами справи (а.с.13), та не спростовано, не оскаржується відповідачем.

При обчисленні пенсії позивачу пенсійним органом не було враховано до заробітку інших виплат, які вказані у довідці від 19.10.2018 року №93 про складові заробітної плати та на які було нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки позивач з вини відповідача отримує пенсію не в повному обсязі, донарахування пенсії позивачу слід проводити з 11.12.2007 року, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги, компенсації за невикористані відпустки, відпускних, індексації, перерахунок заробітної плати за попередні місяці на загальну суму 18 289,93 грн.

При цьому, суд відхиляє посилання відповідача, що перерахунки пенсій, призначених згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ на даний час не проводяться, а положення ст.ст. 37 якою було встановлено порядок та умови перерахунку пенсії державним службовцям втратили чинність з прийняттям Закону України "Про державну службу" №889 з огляду на те, що у межах спору позивачем не ставилося питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Натомість, позивач просить здійснити перерахунок пенсії, врахувавши до заробітку, з якого розраховується її розмір, суми, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» - суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до частини 1 статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Кодекс адміністративного судочинства є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість, спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення є Закон України "Про державну службу", Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закон України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведеного вище, суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Відповідно до правил ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як випливає з матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1234626165.1 від 11.01.2019 року (а.с. 4), оригінал якої міститься у матеріалах справи, в силу положень ст. 139 КАС України зазначені судові витрати підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1) до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пр. Незалежності, б.2, м. Ізюм, Харківська область, 64309) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області виражену у листі №684/81-14 від 27.112018 року про перерахунок пенсії з моменту її призначення щодо включення до розрахунку при перерахуванні пенсії з усіх отриманих ОСОБА_1 виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в тому числі: суми окладів, доплат, премій, надбавок, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористані відпустки, відпускних, індексації, перерахунок заробітної плати за попередні місяці.

Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести донарахування пенсії ОСОБА_1 з 11.12.2007р. згідно ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від усіх сум заробітку згідно довідки ХОЦЗ вих. № 93 від 19.10.2018 року, включивши до складу заробітної плати і суми матеріальної допомоги 6653,13грн.; компенсації за невикористані відпустки 7 434,90грн.; відпускних 3679,02 грн.; індексації 28,37 грн., перерахунок заробітної плати за попередні місяці 494,51грн. на загальну суму 18 289,93 грн.

Зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 також суму заборгованості, що виникла з 11.12.2007 року як різниця між належними коштами і виплаченими.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пр. Незалежності, б.2, м. Ізюм, Харківська область, 64309) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_4) сплачений судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20 лютого 2019 року.

Суддя Шляхова О.М.