Рішення № 79965237, 20.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2019
Номер справи
420/6292/18
Номер документу
79965237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6292/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Марина П.П.,

за участю секретаря Сердюк І.С.

за участю сторін:

від позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю);

від відповідача – ОСОБА_2, ОСОБА_3 (за довіреністю).

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до Приватного підприємства агрофірма «ЄДНІСТЬ» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до Приватного підприємства агрофірма «ЄДНІСТЬ», в якому позивач просить застосувати до Приватного підприємства агрофірма «ЄДНІСТЬ» заходи реагування та зупинити господарську діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в ході планової перевірки Приватного підприємства агрофірма «ЄДНІСТЬ» встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Держекоінспекцією за результатами перевірки складено ОСОБА_1, в якому зафіксовано, що господарська діяльність Приватного підприємства Агрофірма «ЄДНІСТЬ» - в порушення норм законодавства України здійснюється без спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Позивач посилається на ст.12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», якою передбачено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства. З вказаних підстав Держекоінспекція звернулась до суду з позовом.

Відповідачем 18.02.2019 року надано до суду пояснення (а.с.75-77), відповідно до яких відповідач зазначає, що ППА «Едність» зверталось в організацію, яка займається виготовленням дозвільних документів на викиди шкідливих речовин в навколишнє середовище. У відповідь на звернення відповідачу повідомлено, що виготовлення дозвільних документів буде коштувати 45000 грн. Проте, відповідач вважає, що виготовлення дозвільних документів за такі кошти не є доцільним, так як сільське господарство має сезонний характер виробництва, тому на момент перевірки агрегат ЗАВ-25 не працював і ступень викидів шкідливих речовин в навколишнє середовище перевірити було не можливе. Агрегат ЗАВ-25 використовується господарством один раз на рік для очищення насіння зернових в кількості 100-150 тон, призначених для посіву земельних ділянок і істотних проблем пов'язаних з забрудненням навколишнього середовища не складає. Крім того ніяких скарг і претензій по даному питанню в ППА «Едність» не надходило, так як всі виробничі ділянки господарства знаходяться за межами населеного пункту. Відповідач вважає, що закриття підприємницької діяльності ППА «Едність» неприпустимо, так як скоротяться робочі місця, ліквідується галузь рослинництва і тваринництва, припиниться сплата всіх видів податків в держаний та місцевий бюджет і відрахування в пенсійний фонд, що принесе непоправну шкоду державі.

Ухвалою суду від 08.01.2019 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Під час судового засідання 18.02.2019 року представник позивача підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити в повному обсязі, а представники відповідача заперечували з підстав наведених у поясненнях та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні 18.02.2019 року, судом, керуючись положеннями ст.250 КАС України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді справи, заслухавши пояснення свідків, суд встановив наступні факти та обставини.

Державною екологічною інспекцією в Одеській області на підставі наказу Державної екологічної інспекції в Одеській області від 30.09.2018 року №621 (термін: з 13.09.2018 року по 26.09.2018 року) (а.с.27), направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Приватним підприємством агрофірма «ЄДНІСТЬ» (за адресою: 67610, Одеська область, Біляївський район, село Кам’янка, вул. Леніна, будинок 67) (а.с.28) та відповідно до ст.ст. 5, 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю) у сфері господарської діяльності», ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в Одеській області, проведено планову перевірку Приватного підприємства Агрофірма «ЄДНІСТЬ».

Перевірка проводилась державними інспекторами охорони навколишнього природнього середовища в Одеській області ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, а віід суб’єкта господарювання був присутній директор ППА «ЄДНІСТЬ» – ОСОБА_7

За результатами вказаної перевірки складено ОСОБА_6 №88/10 (а.с.30-35).

Відповідно до вказаного ОСОБА_6, при перевірці виявлено наступні порушення:

виявлено змішування відходів різного класу небезпеки;

не ведеться облік за формою 1-ВТ (відходи);

не подається звітність 1-відходи;

не укладено договори з ліцензованими підприємствами на подальшу передачу усіх видів відходів, які утворюються при господарській діяльності підприємства;

декларацію про відходи за 2017 рік по ППА «Єдність» не подано;

не організовані місця тимчасового зберігання відходів на території підприємств;

відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ППА «Єдність»;

не заключено страховку цивільної відповідальності, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров'ю людей під час застосування пестицидів і агрохімікатів.

Суд зазначає, що в розділі ОСОБА_6 №88/10 VIII «пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу державного нагляду (контролю) та цього ОСОБА_6 відсутні будь які записи.

ОСОБА_8 підписано державними інспекторами ОНПС ОСОБА_6 та ОСОБА_5 та директором ППА «ЄДНІСТЬ» – ОСОБА_7

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 13.09.2018 року по 26.09.2018 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Одеської області ОСОБА_6 26.09.2018 року складено припис №82.

За вказаним приписом відповідачу необхідно розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню виявлених недоліків з вказівкою термінів виконання та відповідальних виконавців, затвердити його відповідним Розпорядженням (наказом/рішенням тощо). Та його копію і план заходів направити в Державну екологічну інспекцію в Одеській області (В продовж 14 робочих днів з дати отримання даного припису та, зокрема, зобов’язано:

вести облік за формою 1-ВТ відходи (постійно з 26.09.2018 року);

подавати звітність за формою 1-відходи (постійно з 26.09.2018 року);

не допускати змішування відходів різного класу небезпеки (постійно з 26.09.2018 року);

отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (до 26.10.2018 року);

здійснювати експлуатацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (постійно);

організувати місця тимчасового зберігання відходів на території підприємства (до 26.10.2018 року);

заключити договори з ліцензованими підприємствами на подальшу передачу усіх видів відходів, які утворюються при господарській діяльності підприємства (до 26.10.2018 року);

заключити страхування цивільної відповідальності, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров'ю людей під час застосування пестицидів і агрохімікатів (до 26.10.2018 року).

ОСОБА_8 припис підписано державним інспектором ОНПС ОСОБА_6 та директором ППА «ЄДНІСТЬ» – ОСОБА_7

Будь-яких доказів на виконання ППА «ЄДНІСТЬ» припису №82 до суду не надано.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України. З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначає правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь.

Відповідно до ч.1 ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів..

Пунктом «а» ч.1 ст.202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначена компетенція центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, до компетенції вказаного органу, крім іншого, належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Отже, контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Держекоінспекцію та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб’єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Державна екологічна інспекція в Одеській області (далі - Держекоінспекція) діє на підставі Положення, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 року №652 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі та їй підпорядковується.

Пунктом 2 розділу ІІ зазначеного Положення встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, в тому числі, законодавства про поводження з відходами, охорону атмосферного повітря.

В свою чергу, ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;

Відповідно до п.5 розділу ІІ Положення Держекоінспекція має право, зокрема, звертатися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16 жовтня 1992 року №2707-XIІ атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища. ОСОБА_8 закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.

Частиною 5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до ст. 12 вказаного Закону господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до положень ч.6 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства (ч.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Отже, судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією в Одеській області проведено планову перевірку ППА «ЄДНІСТЬ» під час якої виявлені порушення відповідачем вимог ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Зокрема, при обстежені території підприємства виявлено стаціонарні організовані джерелі викидів, а саме ЗАВ-25, котел твердотоплевний саморобний для обігріву адміністративного приміщення, машина для калібрування насіння Петкус (К53І- Гігант) (виробництво насіння), саморобний обігрівальний пристрій приміщення (буржуйка), свиноферма, та автозаправочна станція, а також 6 стаціонарних не організованих джерела, а саме: ангари, зернотік, пристрій для зварювання та роздавальний кран АЗК, які під час своєї виробничої діяльності проводять викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. При цьому, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюються без відповідного дозволу передбаченого п.30 Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності».

Суд зазначає, що відповідачем не спростовано відсутність у ППА «ЄДНІСТЬ» необхідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу.

Отже, враховуючи викладене та той факт, що Приватним підприємством агрофірмою «ЄДНІСТЬ», всупереч вимогам ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» використовуються стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання відповідного дозволу на викиди такими стаціонарними джерелами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Одеській області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При цьому, доказів отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом до суду надано не було.

Відповідно до ч.1 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які Згідно із ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-244, абз. 2 ч. 4 ст. 245, 246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції в Одеській області до Приватного підприємства агрофірма «ЄДНІСТЬ» про застосування заходів реагування – задовольнити повністю.

Застосувати до Приватного підприємства агрофірма «ЄДНІСТЬ» заходи реагування та зупинити господарську діяльність до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 20.02.2019 року.

Позивач: Державна екологічна інспекція в Одеській області (код ЄДРПОУ 38017120, просп. Шевченка,12, м.Одеса, 65058);

Відповідач: Приватне підприємство агрофірма «ЄДНІСТЬ» (код ЄДРПОУ 05528823, 67610, Одеська обл. Біляївський район, с. Кам’янка, вул.Центральна (Леніна), 67)

Суддя П.П. Марин

.