Ухвала суду № 79965168, 20.02.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2019
Номер справи
140/3/19
Номер документу
79965168
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про заміну відповідача в адміністративній справі

20 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 140/3/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

за участю секретаря судового засідання Шаблій Л.П.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Мірач І.П.,

розглянувши у підготовчому засіданні клопотання про залучення відповідача та про заміну відповідача в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про скасування рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 03 жовтня 2018 року щодо скасування рішення зазначеної Комісії від 30 серпня 2018 року про призначення члену сім'ї загиблого грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн.

Ухвалою від 16 січня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення осіб (а.с.1-1а).

29 січня 2019 року до суду надійшов відзив відповідача (а.с.23-29), а 12 лютого 2019 року від позивача - відповідь на відзив та клопотання про залучення другого відповідача - виконавчий комітет Луцької міської ради, рішенням якого від 04 липня 2018 року №413-1 створено Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (а.с.74-77).

Ухвалою суду від 13 лютого 2019 року судовий розгляд справи постановлено проводити за правилами загального позовного провадження.

15 лютого 2019 року від відповідача надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача - Департамент соціальної політики Луцької міської ради на належного відповідача - Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (а.с.86-87). В обґрунтування клопотання відповідач вказав, що рішення, яке оскаржує позивач, прийняте Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації. Така комісія створюється з числа працівників виконавчих органів міської ради, депутатів міської ради, а також представників громадських організацій. Вважає, що ні Департамент соціальної політики Луцької міської ради, ні виконавчий комітет Луцької міської ради не мають впливу на прийняття рішень Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації.

Як зазначив відповідач у відзиві, він у цих відносинах лише виступає розпорядником бюджетних коштів на місцевому рівні.

Вирішуючи у судовому засіданні обидва клопотання - позивача про залучення другого відповідача - виконавчий комітет Луцької міської ради, та клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача - Департамент соціальної політики Луцької міської ради на належного відповідача - Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, суд заслухав пояснення представників сторін.

Представник позивача просив залишити без розгляду клопотання про залучення виконавчого комітету Луцької міської ради як другого відповідача у справі. Водночас, надав згоду на заміну первісного відповідача - Департамент соціальної політики Луцької міської ради на Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради.

Суд, з урахуванням наведеного дійшов висновку про залишення без розгляду клопотання позивача про залучення відповідача. Разом з тим, належить задовольнити клопотання відповідача про заміну у даній справі первісного відповідача - Департамент соціальної політики Луцької міської ради на належного відповідача - Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради.

Відповідно до пунктів 7, 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Пунктом 9 частини першої статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов'язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.

Так зі змісту позову слідує, що позивач оскаржує рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 03 жовтня 2018 року, яким скасовано рішення цієї ж Комісії від 30 серпня 2018 року щодо призначення та виплати ОСОБА_3 грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1006353,18 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719 затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (наділі - Порядок та умови), а також Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (надалі - Порядок виплати грошової компенсації).

Як слідує із пунктів 2, 3 Порядку та умов головним розпорядником субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є, у тому числі, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах рад (далі - районні та міські органи соціального захисту населення).

Отже, Департамент соціальної політики Луцької міської ради є розпорядником субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації відповідно до наведених положень Порядку та умов.

У свою чергу, відповідно до пункту 6 Порядку виплати грошової компенсації прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації є повноваженням комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації.

Згідно з пунктом 5 Порядку виплати грошової компенсації комісії утворюються за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації. До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських організацій, які об'єднують ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).

Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 04 липня 2018 року №413-1 затверджено Положення про комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації та її новий склад. Згідно з пунктами 1.3, 2.1 цього Положення комісія створюється з числа працівників виконавчих органів міської ради, депутатів міської ради, а також представників громадських організацій. До повноважень комісії належить, зокрема, прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації та визначення розміру грошової компенсації.

Як вбачається зі змісту пункту 1.2 вказаного вище Положення, комісія у своїй діяльності керується у тому числі Порядком виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719.

Відповідно до пунктів 18, 25 Порядку виплати грошової компенсації заявник може оскаржити до суду рішення комісії про відмову в призначенні грошової компенсації, рішення щодо належної йому суми грошової компенсації.

Оскільки оскаржуване рішення прийняте не Департаментом соціальної політики Луцької міської ради, а Комісією щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради, і до повноважень цієї комісії належить прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації та визначення розміру грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, то слід дійти висновку, що позов заявлено до неналежного відповідача. Функції органу соціального захисту населення у подальшому зводяться до перерахування заявнику коштів у сумі, що визначені у рішенні комісії (пункт 28 Порядку виплати грошової компенсації).

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Зважаючи на те, що представник позивача надав згоду на заміну відповідача іншою особою, то наявні підстави замінити Департамент соціальної політики Луцької міської ради на належного відповідача - Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, створеної виконавчим комітетом Луцької міської ради.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

Відтак, у зв'язку із заміною відповідача підготовче засідання належить відкласти.

Разом з тим, зважаючи на те, що представник позивача просив залишити без розгляду клопотання про залучення відповідача, суд відповідно до частини шостої статті 7 КАС України вважає можливим застосувати за аналогію закону положення пункту 5 частини першої статті 240 КАС України, згідно з яким суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.

Керуючись статтями 48, 180, 181, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача про залучення виконавчого комітету Луцької міської ради як другого відповідача у справі залишити без розгляду.

Замінити в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про скасування рішення неналежного відповідача Департамент соціальної політики Луцької міської ради на належного відповідача Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії даної ухвали.

Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву для подання до суду відповіді на відзив.

Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

Роз'яснити учасникам справи, що відзив, відповідь на відзив, заперечення (заяви по суті справи) повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України. Заяви по суті справи одночасно з їх надісланням (наданням) до суду також повинні бути надіслані іншим учасникам справи.

Підготовче засідання у даній адміністративній справі відкласти на 12:00 13 березня 2019 року в залі судових засідань Волинського окружного адміністративного суду №4, розташованого за адресою: місто Луцьк, вулиця Словацького, 1.

В підготовче засідання викликати учасників справи (їх представників), яким необхідно мати при собі документи, які посвідчують їх особу, а представникам, крім того, документ, що підтверджує повноваження на ведення справи у суді.

Копію ухвали направити учасникам справи, а відповідачу - Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради, також копію позовної заяви з додатками.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя Ж.В. Каленюк

Ухвала у повному обсязі складена судом 20 лютого 2019 року