Рішення № 79955204, 04.02.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2019
Номер справи
824/1095/18-а
Номер документу
79955204
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2019 р. м. Чернівці справа № 824/1095/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левицького В.К.

за участю секретаря судового засідання Сулими М.П.

сторін:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідачів - Гроссу Д.М.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління національної поліції в Чернівецькій області, Національної поліції України

про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому з урахуванням позовної заяви у новій редакції від 29.11.2018 р., просить:

- визнати протиправними дії у вигляді відмови Головного управління Національної Поліції України в Чернівецькій області, вчинені у формі письмової відповіді, оформленої листом №800/123/05/26-2018 від 28.09.2018 р. щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейським, інвалідність яким була встановлена під час проходження служби відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2017 р. за №788 "Про внесення змін до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2017 р. за №1273/31141;

- зобов'язати Національну поліцію України та Головне управління Національної Поліції України в Чернівецькій області прийняти рішення про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2017 р. за № 788 "Про внесення змін до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2017 р. за № 1273/31141;

- зобов'язати Національну поліцію України та Головне управління Національної Поліції України в Чернівецькій області виплатити йому, ОСОБА_1, одноразову грошову допомогу сумі 113680,00 грн, відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2017р. за № 788 "Про внесення змін до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2017 р. за № 1273/31141.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що 19.09.2018 р. позивач звернувся із заявою на ім`я керівника ГУНП в Чернівецькій області, в якій просив призначити йому виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням ІІІ групи інвалідності, що настала в наслідок втрати здоров'я пов`язаного з виконанням службових обов`язків. Листом №800/123/05/26-2018 від 28.09.2018 р. ГУНП в Чернівецькій області у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу відмовлено. Із зазначеною відмовою позивач не погоджується та вважає її такою, що суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його конституційні права на отримання одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач, ГУНП в Чернівецькій області) подало до суду відзив на адміністративний позов, відповідно до змісту якого вказувало, що позов є таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Так, 19.09.2018 р. до ГУНП в Чернівецькій області від позивача надійшла заява, в якій просив виплатити йому одноразову грошову допомогу. Вказана заява була розглянута у відповідності до вимог Закону України "Про звернення громадян" та листом ГУНП в Чернівецькій області №800/123/05/26-2018 від 28.09.2018 р. було повідомлено позивача про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із тим, що інвалідність йому була встановлена під час проходження служби, а не протягом шести місяців після звільнення зі служби у поліції, що суперечить вимогам п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". При цьому додатково повідомлено позивача про те, що згідно документів Чернівецького обласного центру МСЕК, 28.01.2016 р. йому встановлено втрату працездатності (одноразово 25%) за травму отриману в період проходження служби в органах внутрішніх справ та у зв'язку із чим, ГУНП в Чернівецькій області вже провело виплату одноразової грошової допомоги в сумі 112000,00 грн. Для отримання грошової допомоги в більшому розмірі при встановленні вищої групи інвалідності чи іншої причини інвалідності або більшого відсотка втрати працездатності, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Національна поліція України (далі - відповідач) подала до суду відзив на адміністративний позов, у якому надала пояснення аналогічного змісту.

У судовому засіданні, яке відбулося 04.02.2019 р. позивач підтримав позовні вимоги, у вступному слові виклав зміст та підстави своїх вимог, які аналогічні тим, які наведені в позовній заяві. Просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

Представник ГУНП в Чернівецькій області та Національної поліції України, у судовому засіданні, яке відбулося 04.02.2019 р., позов не визнав у вступному слові виклав зміст та підстави своїх заперечень, які аналогічні тим, які наведені у запереченнях проти позову та поясненнях.

Заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) з 22.09.2006 р. по 06.11.2015 р. проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 р. прийнятий на службу в поліцію, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с. 8, 9-10, 14, 61, 62).

Згідно свідоцтва про хворобу №165 від 29.05.2017 р., за розпорядженням начальника УКЗ ГУНП в Чернівецькій області, Військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України в Чернівецькій області" здійснено медичний огляд майора поліції Кельменецького ВП ГУНП в Чернівецькій області начальника сектора КЗ ОСОБА_1 За наслідками огляду позивача, встановлено захворювання пов`язане з проходженням служби в поліції. На основі ст. 39-Б, 40-В, 38-В, 41-В, 69-В, 56-В, 43-В, 70-Б, 71-Г, 23-Г, 12- поясн графи першої розкладу хвороб і фізичних вад - визнано позивача таким, що непридатний до служби в поліції (а.с. 13).

Відповідно до змісту довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Серія 12 ААА №916689 від 01.06.2017 р., позивачу встановлена ІІІ група інвалідності. Причина інвалідності - захворювання пов`язане з проходженням служби в поліції (а.с. 12).

Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серія 10 ААА №007198 ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках складає 25 % (а.с. 53).

Згідно із довідкою Серія 10 ААА №007519 від 01.06.2017 р. ступінь втрати професійної працездатності позивача у відсотках склала 35% (а.с. 12).

Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області №90 о/с від 08.06.2017 р., майора поліції ОСОБА_1, начальника сектора КЗ Кельменецького ВП ГУНП в Чернівецькій області звільнено зі служби в поліції за ч. 1 п. 2 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу) з 30.06.2017 р. Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 29.05.2017 р. та свідоцтво про хворобу від 29.05.2017 р. №165 (а.с. 15).

19.09.2018 р. позивач звернувся до ГУНП в Чернівецькій області із заявою, в якій просив у відповідності до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах поліції (а.с. 16).

Листом ГУНП в Чернівецькій області за вх. №800/123/05/26-2018 від 28.09.2018 р. було повідомлено позивача, що оскільки інвалідність йому встановлена під час проходження служби, тому призначення та виплата одноразової грошової допомоги суперечить п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію". Водночас, в листі відповідач вказав, що згідно документів Чернівецького обласного центру МСЕК, 28.01.2016 р. позивачу було встановлено втрату працездатності (одноразово 25%) за травму отриману в період проходження служби в органах внутрішніх справ та у зв'язку із чим, ГУНП в Чернівецькій області вже провело виплату одноразової грошової допомоги в сумі 112000,00 грн. Для отримання грошової допомоги в більшому розмірі при встановленні вищої групи інвалідності чи іншої причини інвалідності або більшого відсотка втрати працездатності, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми (а.с. 17).

Вважаючи відмову у здійсненні виплати одноразової грошової допомоги протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 р. №565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні норми містяться і у п.п. 2 п. 3 Порядку та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 р. № 850 (далі - Порядок № 850).

Відповідно до п.п. 2 п. 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

З 07.11.2015 р. набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), яким врегульовано, в тому числі питання виплати одноразової грошової допомоги. З прийняттям Закону №580-VIII втратив чинність Закон №565-XII.

Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580-VIII право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".

Статтею 97 Закону №580-VIII встановлено порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.

У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону №580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Відповідно до ст.ст. 97-101 Закону №580-VIII, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 р. №4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 р. за № 163/28293, затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4), згідно з п. 1 розділу II якого днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Пунктом 3 Розділу III Порядку №4 визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Відповідно до п. 5 розд. III Порядку №4, для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу, в т.ч.: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Пунктом 1 Розділу IV Порядку №4, передбачено, що фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (п. 2 Розділу IV Порядку №4).

Судом встановлено, що 25.05.2008 р. приблизно о 19 год. 00 хв. на одній із вулиць села Бернове Кременецького району Чернівецької області старший оперуповноважений сектору карного розшуку Кельменецького РВ УМВС України в Чернівецькій області ОСОБА_1 при здійсненні своїх повноважень отримав травму у вигляді розриву сухожилок чотирьохголового м`яза лівого стегна.

За результатами розслідування комісією складено акт розслідування нещасного випадку (в т.ч. порушення), що стався 25.05.2008 р. за формою Н-5, в якому комісія прийшла до висновку, що нещасний випадок з позивачем стався в період проходження служби в ОВС при виконанні службових обов`язків. За результатами службового розслідування складено акт за формою Н-1 (а.с. 55-56, 57-58, 107-108, 109-110).

Крім того, факт отримання травми позивачем під час проходження служби в органах внутрішніх справ під час виконання службових обов`язків підтверджується висновком службового розслідування по факту отримання травми старшим оперуповноваженим сектору карного розшуку ОСОБА_1 від 18.06.2008 р., який затверджений начальником Кельменецького РВ УМВС України в Чернівецькій області майором міліції Марчуком В.В. та постановою військово-лікарської комісії УМВС України в Чернівецькій області № 11 від 26.09.2008 р. (а.с. 59, 60, 106).

Згідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Серія 10 ААА № 007198 від 28.01.2016 р на підставі акту №21 огляду МСЕК від 28.01.2016 р., позивачу встановлено 25 % (одноразово) втрати професійної працездатності у зв`язку з травмою, яка пов`язана з виконанням службових обов`язків (а с. 53, 86, 105).

Відповідно до свідоцтва про хворобу №165 від 29.05.2017 р., за розпорядженням начальника УКЗ ГУНП в Чернівецькій області, Військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України в Чернівецькій області" здійснено медичний огляд майора поліції Кельменецького ВП ГУНП в Чернівецькій області начальника сектора КЗ ОСОБА_1 За наслідками огляду позивача, встановлено захворювання пов`язане з проходженням служби в поліції. На основі ст. 39-Б, 40-В, 38-В, 41-В, 69-В, 56-В, 43-В, 70-Б, 71-Г, 23-Г, 12- поясн графи першої розкладу хвороб і фізичних вад - визнано позивача таким, що непридатний до служби в поліції (а.с. 13).

Згідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Серія 10 ААА № 007519 від 01.06.2017 р. на підставі акту №75 огляду МСЕК від 01.06.2017 р., позивачу встановлено 35% (одноразово) втрати професійної працездатності у зв`язку з травмою, яка пов`язане з проходженням служби в поліції (а.с. 53, 87).

18.07.2017 р. позивач звернувся до начальника ГУНП в Чернівецькій області із заявою про проведення йому виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що під час проходження служби в ОВС отримав травму при виконанні службових обов`язків (а.с. 104).

У вересні 2017 р. завідувачем сектору з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Чернівецькій області Карпушиною О.П. складено висновок про призначення одноразової грошової допомоги майору поліції, начальнику сектору кадрового забезпечення Кельменецького ВП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 112000,00 грн. Вказаний висновок підписаний начальником УФЗБО ГУНП в Чернівецькій області полковником поліції Навольським В.Й., начальником Кельменецького ВП в Чернівецькій області майором поліції П`ятницьким В.В., а також затверджений начальником ГУНП в Чернівецькій області генералом поліції третього рангу Пілігрімом С.В.

Дослідженням висновку про призначення одноразової грошової допомоги встановлено, що висновок погоджений комісією у складі: заступника начальника ГУНП в Чернівецькій області полковником поліції Крилюком Т.Т. (голова комісії); начальника УФЗБО ГУНП в Чернівецькій області полковником поліції Навольським В.Й. (заступника голови комісії) та членами комісії: начальника УКЗ ГУНП в Чернівецькій області Федорюка Г.Й., старшого юрист консультанта ГУНП майора поліції Бурлака Д.В., заступника начальника УКЗ ГУНП підполковника поліції Максимчук С.А., заступника начальника УФЗБО ГУНП підполковника поліції Бужори С.М., завідуючої Сектором з питань пенсійного забезпечення ГУНП Карпушина О.П., спеціаліста І категорії УЛМТЗ ГУНП Довбуша О.І. (а. с. 51).

З матеріалів справи видно, що платіжним дорученням №3926 від 26.04.2018 р. позивачу перераховано на особовий рахунок одноразову грошову допомогу працівникам поліції у розмірі 112000,00 грн (а.с. 103).

Наведена обставина не заперечувалася позивачем та підтверджується випискою з карткового рахунку НОМЕР_3 (а.с. 96-101).

19.09.2018 р. позивач звернувся до ГУНП в Чернівецькій області із заявою, в якій просив у відповідності до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах поліції (а.с. 16).

Листом ГУНП в Чернівецькій області за вх. №800/123/05/26-2018 від 28.09.2018 р. було повідомлено позивача, що оскільки інвалідність йому встановлена під час проходження служби, тому призначення та виплата одноразової грошової допомоги суперечить п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію". Водночас, в листі відповідач вказав, що згідно документів Чернівецького обласного центру МСЕК, 28.01.2016 р. позивачу було встановлено втрату працездатності (одноразово 25%) за травму отриману в період проходження служби в органах внутрішніх справ та у зв'язку із чим, ГУНП в Чернівецькій області вже провело виплату одноразової грошової допомоги в сумі 112000,00 грн. Для отримання грошової допомоги в більшому розмірі при встановленні вищої групи інвалідності чи іншої причини інвалідності або більшого відсотка втрати працездатності, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми (а.с. 17).

Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем у встановленому порядку прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги позивачу та проведено її виплату в розмірі 112000,00 грн.

Пунктом 8 розділу IV Порядку №4 передбачено, що якщо поліцейському протягом двох років після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД.

Для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу, в т.ч.: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) (п. 5 розділ III Порядку №4).

Судовим розглядом встановлено, що Державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" за результатами розгляду документів, а саме: направлення УКЗ №1840/123/12/01-2018 р.; заяви ОСОБА_1; висновку службового розслідування від 18.06.2008 р.; акту розслідування нещасного випадку від 18.06.2008 р., форма Н-5; акту про нещасний випадок від 23.06.2008 р. форма Н-1; витягу з наказу про звільнення з поліції від 08.06.2017 р. №90 о/с; медичної документації, прийнято постанову №33/46/1-1 (18т.) від 15.05.2018 р., згідно якої встановлено діагноз: травма, посттравматичний деформуючий артроз лівого колінного суглоба (перелом надколінника з розривом сухожилок 25.05.2008 р.). Висновок: так, травма пов`язана з виконанням службових обов`язків (а.с. 89).

Відповідно до довідки до акта медико-соціальною експертною комісією серії 12ААА №951812 від 17.05.2018 р., на підставі акту огляду МСЕК № 154 від 17.05.2018 р., позивачу до 01.06.2021 р. продовжено ІІІ групу інвалідності та зазначено, що протипоказана важка фізична праця та робота зі значними психо-емоційними навантаженнями. Може працювати у своїй професії за скороченим обсягом та робочим днем (а.с. 90).

Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Серія 10 ААА №007750 від 13.06.2018 р., на підставі акту № 54 огляду МСЕК від 13.06.2018 р., позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності у відсотках - 15 % одноразово (а.с. 88).

Отже, враховуючи вищенаведені обставини справи, на думку суду, позивач може звернутися до відповідача із заявою та необхідними документами для отримання грошової допомоги в більшому розмірі, з урахуванням раніше виплаченої суми.

Під час судового розгляду справи судом встановлено та не заперечувалося позивачем в судовому засіданні, що після встановлення більшого відсотку втрати працездатності, що дає право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, позивач з відповідною заявою до ГУНП в Чернівецькій області згідно Порядку № 4 не звертався.

З огляду на вищенаведені обставини справи та норми матеріального права, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, першочерговим завданням судочинства є захист порушених прав та свобод людини, які визнаються найвищою цінністю. З цією метою сторонам забезпечується рівність та свобода у наданні суду доказів, що підтверджують заявлені ними вимоги.

Поняття доказів наведено у ст. 72 КАС України, відповідно до якого доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ст. ст. 73, 74 КАС України, надані сторонами докази мають відповідати вимогам належності та допустимості, тобто, містити інформацію щодо предмета доказування та бути одержаними в порядку, встановленому законом.

Обов'язок доказування в адміністративному процесі встановлений ст. 77 КАС України, відповідно до якого кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. Докази суду надають учасники справи.

Під час судового розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, довели належними засобами доказування правомірність дій щодо відмови, оформленої листом №800/123/05/26-2018 від 28.09.2018 р. у виплаті одноразової грошової допомоги поліцейським, інвалідність яким була встановлена під час проходження служби.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 5 ст. 139 КАС України встановлено, що у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову повністю та за відсутності понесених відповідачами витрат, судом не проводиться розподіл судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 6, 9, 11, 69 - 71, 72 - 74, 77, 78, 86, 94, 132, 134, 139, 158, 160 - 167 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління національної поліції в Чернівецькій області, Національної поліції України про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Повний текст рішення складено 18.02.2019 р. протягом десяти робочих днів.

Суддя В.К. Левицький