
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2657/18
18 лютого 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баранюка А.З. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Тернопільській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДФС у Тернопільській області звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути податковий борг в сумі 265413,42 грн, з них: по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 245590, 26 грн; по платежу військовий збір у розмірі - 19823,16 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 265413,42 грн, з них: по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 245590, 26 грн (основний платіж - 169454,56 грн, штрафні санкції - 42363,64 грн, пеня - 33772,06 грн); по платежу військовий збір у розмірі - 19823,16 грн (основний платіж - 13478,56 грн, штрафні санкції - 3530,28 грн, пеня - 2814,32 грн). Оскільки відповідач в порушення вимог податкового законодавства добровільно не сплатила узгоджену суму податкового зобов'язання у встановлені законодавством строки, податковий орган звернувся з відповідним позовом до суду.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 10.01.2019 розгляд справи було відкладено на 29.01.2019. Судове засідання, призначене на 29.01.2019 не проводилося у зв'язку із перебуванням головуючого судді Баранюка А.З. у відрядженні. Ухвалою суду від 31.01.2019 розгляд справи було відкладено на 18.02.2019.
Представник позивача в судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання, в якому просить проводити розгляд даної справи без участі їх представника в письмовому провадженні за наявними матеріалами у справі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не прибув повторно, причин неприбуття суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку в Тернопільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. (пункт 1.1 стаття 1 ПК України).
Пунктом 6.1 статті 6 ПК України визначено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з статтею 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39. пункт 14.1. стаття 14 ПК України).
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156. пункт14.1. стаття 14 ПК України).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175. пункт14.1. стаття 14 ПК України).
В пункті 57.3 статті 57 Податкового кодексу України зазначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом цього строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визнається податковим боргом.
Згідно довідки про наявність податкового боргу у платника податків ОСОБА_1, наявний податковий борг перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі 265413,42 грн, з них: по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 245590, 26 грн (основний платіж - 169454,56 грн, штрафні санкції - 42363,64 грн, пеня - 33772,06 грн); по платежу військовий збір у розмірі - 19823,16 грн (основний платіж - 13478,56 грн, штрафні санкції - 3530,28 грн, пеня - 2814,32 грн) (а. с. 10).
Заборгованість по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування виникла внаслідок несплати узгодженого грошового зобов'язання, нарахованого відповідно до податкового повідомлення-рішення від 29.09.2017 №00049321306 на суму 211818,20 грн (а. с. 20), яке отримане відповідачем, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 22). Вказане податкове повідомлення-рішення винесене на підставі Акту перевірки від 18.09.2017 № 6146/19-00-12-06/НОМЕР_1, яким встановлено завищення понесених витрат від здійснення господарської діяльності (а. с. 24-31). Також, нараховано пеню у зв'язку із несплатою узгодженого грошового зобов'язання у встановлені законом строки.
Заборгованість по платежу військовий збір виникла внаслідок несплати узгодженого грошового зобов'язання, нарахованого відповідно до податкового повідомлення-рішення від 29.09.2017 №00049331306 на суму 17651,39 грн (а. с. 21), яке отримане відповідачем, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 22). Вказане податкове повідомлення-рішення винесене на підставі Акту перевірки від 18.09.2017 № 6146/19-00-12-06/НОМЕР_1, яким встановлено завищення понесених витрат від здійснення господарської діяльності (а. с. 24-31). Також, нараховано пеню у зв'язку із несплатою узгодженого грошового зобов'язання у встановлені законом строки.
Зазначені податкові повідомлення-рішення були оскаржені відповідачем в судовому порядку. Правомірність податкових повідомлень-рішень №00049321306 та №00049331306 від 29.09.2017 підтверджено рішенням Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018 у справі №876/506/18, яким апеляційну скаргу на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.12.2017 в адміністративній справі № 819/1912/17 залишити без задоволення, а вказану постанову суду - без змін (а. с. 17-19), а тому грошове зобов'язання визначене у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях, є узгодженим.
У відповідності до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Контролюючим органом виставлено та направлено боржнику податкову вимогу форми «Ф» №18355/17 від 17.05.2018, яка отримана відповідачем, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а. с. 16). З часу виставлення податкової вимоги податковий борг платника не переривався.
Згідно пункту 95.2 статті 95 ПК України, стягнення коштів та продаж майна платника податків проводиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Виконанням податкового обов'язку згідно пункту 38.1 статті 38 ПК України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно пункту 87.1 статті 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти.
Пунктом 87.2 статті 87 ПК України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
З урахуванням викладеного норми статей 95 - 99 ПК України можуть застосовуватися до процедури стягнення податкового боргу з фізичних осіб лише в тій частині, що не суперечить вимогам пункту 87.11 статті 87 ПК України.
Таким чином, процедура стягнення податкового боргу з фізичної особи може ініціюватися виключно через звернення органу стягнення з відповідним позовом. При цьому окремі процедури стягнення коштів за податковим боргом та продажу майна, що перебуває в податковій заставі, не застосовуються, а виконання рішення суду про стягнення податкового боргу з фізичної особи - платника податків здійснюється не податковими органами, а державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату заборгованості, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Головного управління ДФС у Тернопільській області (46003, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 39403535) податковий борг в сумі 265413 (двісті шістдесят п'ять тисяч чотириста тринадцять) грн 42 коп., з них:
- по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 245590 (двісті сорок п'ять тисяч п'ятсот дев'яносто) грн 26 коп. на р/р 33118341019002, код одержувача 37977726, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11010500;
- по платежу військовий збір у розмірі - 19823 (дев'ятнадцять тисяч вісімсот двадцять три) грн 16 коп. на р/р 31119063019002, код одержувача 37977726, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11011000.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.