Рішення № 79954932, 19.02.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
520/570/19
Номер документу
79954932
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

19 лютого 2019 р. справа № 520/570/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, як вимушено переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_4) в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1, як вимушено переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_4) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1, як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_2, згідно заяви від 07.07.2018 року;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1, як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_2, недоотриману щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 07.07.2018 року по 31.08.2018 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.01.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона та її малолітній син, в інтересах якого діє позивач, перебувають на обліку в Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщені особи та отримують щорічну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. 07.07.2018 року позивач, як уповноважена особа сім'ї, звернулася до відповідача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на наступний період для себе та свого малолітнього сина - ОСОБА_2. Листом №08-9796 від 07.09.2018 року Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повідомило позивача, що за результатами розгляду заяви від 07.07.2018 року щорічна адресна допомога призначена лише ОСОБА_1, ОСОБА_2 було відмовлено у продовженні щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк, у зв'язку з ненаданням оригіналу свідоцтва про народження разом із заявою. 28.08.2018 року, після повернення з канікул сина - ОСОБА_2, позивач повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з оригіналом свідоцтва про народження та заявою про перерахування щомісячної адресної допомоги на дитину з дня подачі заяви, а саме з 07.07.2018 року. 10.10.2018 року засіданням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району позивачу було відмовлено у перерахунку щомісячної адресної допомоги для малолітньої дитини з 07.07.2018 року, а призначено провести перерахунок з 01.09.2018 року. Відповідно до повідомлення №1856 від 10.10.2018 року відповідачем призначено щомісячну адресну допомогу на малолітнього ОСОБА_2 з 01.09.2018 року по 06.01.2019 року. Позивач не згоден з такими діями відповідача, у зв'язку з чим звернувся до суду з адміністративним позовом.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про продовження виплати адресної допомоги на наступний шестимісячний строк вказавши в заяві склад сім'ї та відомості про членів сім'ї тільки ОСОБА_1, сина - ОСОБА_2 в заяві не було зазначено, у зв'язку з його відпочинком та відсутністю оригіналу свідоцтва про народження. На засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова протоколом №90 від 01.08.2018 року прийнято рішення в призначенні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 згідно заяви від 07.07.2018 року, ОСОБА_2 було відмовлено, у зв'язку з відсутністю оригіналу свідоцтва про народження дитини при поданні заяви. 28.08.2018 року позивач повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з заявою щодо повторного розгляду заяви про призначення щомісячної адресної допомоги від 07.07.2018 року, з урахуванням ОСОБА_2. На засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова протоколом №99 від 10.10.2018 року було ухвалено відмовити в перерахунку щомісячної адресної допомоги згідно заяви від 07.07.2018 року, ухвалено провести перерахунок допомоги з 01.09.2018 року в межах строку призначення на двох осіб. Також, відповідачем повідомлено, що 09.01.2019 року до Управління надійшов лист від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо припинення дії довідок внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 та ОСОБА_2, у зв'язку зі зміною місця фактичного проживання. Враховуючи вищевикладене, Управління заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на час виникнення спірних правовідносин на обліку в Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа разом із своїм сином. Відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 11.11.2017 року №0000400310 та №0000400324, зареєстроване місце проживання позивача та її сина: ІНФОРМАЦІЯ_2 фактичне місце проживання: АДРЕСА_5

07.07.2018 року позивач, як уповноважена особа сім'ї, звернулася до Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради з заявою про продовження виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг для себе та свого сина - ОСОБА_2. Як вбачається з матеріалів справи та заяви позивача від 07.07.2018 року Управління відмовилося вносити у заяву данні ОСОБА_2, у зв'язку з відсутністю у позивача оригіналу свідоцтва про народження дитини.

Протоколом №90 від 01.08.2018 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова прийнято рішення в призначенні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 згідно заяви від 07.07.2018 року.

Згідно Рішення Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 07.08.2018 року виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було продовжено ОСОБА_1, а сину - ОСОБА_2 у продовженні виплати було відмовлено.

28.08.2018 року позивач повторно звернулася до Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради з заявою про призначення та виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_2 з 07.07.2018 року.

Протоколом №99 від 10.10.2018 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова позивачу було відмовлено в перерахунку щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 згідно заяви від 07.07.2018, ухвалено провести перерахунок допомоги з 01.09.2018 року в межах строку призначення.

Згідно Рішення Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 10.10.2018 року виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було призначено ОСОБА_2 з 01.09.2018 року по 06.01.2019 року.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 року №1706-VII, Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та її син ОСОБА_2 перебувають на обліку як внутрішньо переміщенні особи, що підтверджується відповідними довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 11.11.2017 року №0000400310 та №0000400324 від 11.11.2017 року.

Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (зі змінами, далі - Порядок).

Відповідно до п.2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно пункту 3 зазначеного Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї.

Згідно абз.9 п.3 Порядку для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім'ї, письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім'ї в установі уповноваженого банку (абзац тринадцятий пункту 5 Порядку ).

До заяви, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, визначених в абзаці сьомому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім'ї (абзац чотирнадцятий пункту 5 Порядку № 505).

Судом встановлено, що 07.07.2018 року позивачем для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк було подано заяву про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги та копії документів, засвідчені позивачем.

Пунктом 6 Порядку передбачено вичерпний перелік підстав, з яких щомісячна адресна допомога не призначається або її виплата припиняється, відповідно така підстава як неподання оригіналу документа не зазначена.

Посилання відповідача на положення Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 06.10.2006 за №1098/12972 не стосується призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, а застосовується виключно під час первинного встановлення виплати.

Вищезазначена Інструкція визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в управліннях праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, структурних підрозділах з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - Управління), які працюють в умовах як централізованої, так і децентралізованої виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій.

Тобто, положення Інструкції застосовуються у випадку первісного призначення соціальної допомоги, а призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк встановлено у Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 та не вимагає подання оригіналів документів.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправність дій Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1, як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_2, згідно заяви від 07.07.2018 року. Та як наслідок, наявність підстав для зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1, як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_2, недоотриману щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 07.07.2018 року по 31.08.2018 року.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Суханов та Ільченко проти України Суд зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності. Першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном мас бути законним і повинно переслідувати легітимну мету "в інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, як вимушено переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_4) в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1, як вимушено переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_4) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1, як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_2, згідно заяви від 07.07.2018 року;

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) призначити та виплатити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, як вимушено переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_4), як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1, як вимушено переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_4), недоотриману щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 07.07.2018 року по 31.08.2018 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3, як вимушено переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_4) в інтересах малолітньої дитини: ОСОБА_2 (рнокпп НОМЕР_1, як вимушено переміщена особа проживає за адресою: АДРЕСА_4) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 19.02.2018 року.

Суддя Біленський О.О.