
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2019 р. Справа № 480/4778/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Демченка О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/4778/18
за позовом ОСОБА_3
до Глухівського міського голови Мішеля Терещенка
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3.) звернувся з позовною заявою до Глухівського міського голови Мішеля Терещенка (далі по тексту - відповідач, міський голова), в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині відмови від визнання ОСОБА_3 депутатом Глухівської міської ради сьомого скликання;
- зобов'язати Глухівського міського голову Мішеля Терещенка внести ОСОБА_3 до списків депутатів Глухівської міської ради сьомого скликання.
Позовні вимоги ОСОБА_3 обґрунтовує наступним. Постановами Глухівської міської виборчої комісії № 14 від 12.11.2018, № 16 від 13.11.2018 та № 19 від 15.11.2018 визнано обраними та зареєстровано депутатами Глухівської міської ради VII скликання наступних за черговістю кандидатів у депутати, в тому числі і ОСОБА_3. Вказані постанови оголошені головою Глухівської міської виборчої комісії на сесії Глухівської міської ради 15.11.2018, відповідна інформація розміщена на сайті ЦВК. Втім, Глухівським міським головою М. Терещенко не визнано позивача депутатом Глухівської міської ради, не вчинено жодних дій для реєстрації новообраних депутатів, не надано можливості зареєструватися та не оголошено про реєстрацію новобраних депутатів, чим допущено протиправну бездіяльність та порушено п. 28 Регламенту Глухівської міської ради VII скликання.
На переконання ОСОБА_3, бездіяльність відповідача щодо відмови від визнання позивача депутатом Глухівської міської ради сьомого скликання є протиправною, у зв'язку з чим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 26.12.2018 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/4778/18, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, судове засідання призначено на 23.01.2019 об 11 год. 00 хв., встановлений строк для подання відзиву.
Так, 21.01.2019 від Глухівського міського голови надійшов відзив (а.с. 50-52), у якому відповідач зазначив, що відповідно до імперативних приписів абзацу 2 частини другої статті 90 Закону України "Про місцеві вибори", Глухівська міська виборча комісія зобов'язана була приймати постанови щодо визнання обраними наступними за черговістю кандидатів у депутати та їх реєстрацію по кожній особі окремо, а не приймати 15.11.2018 пакетну постанову № 19 про реєстрацію відразу 5 депутатів. Те саме стосується і постанов від 12.11.2018 № 14, від 13.11.2018 № 16. Крім того, на адресу відповідача 15.11.2018 до початку сесії надійшла заява підписана 7 з 18 членів Глухівської міської виборчої комісії з інформацією про те, що зазначені засідання Глухівської міської виборчої комісії, на яких нібито приймались наведені в позові постанови, взагалі не проводились, сім із вісімнадцяти її членів на них не запрошувались, що ставить під обґрунтований сумнів легітимність та законність цих постанов.
За наведених обставин, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
В судовому засіданні 23.01.2019 представник відповідача подав клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням Глухівського міськрайонного суду Сумської області по справі № 576/2613/18.
За результатами розгляду вказаного клопотання, ухвалою суду в його задоволенні було відмовлено. Також, ухвалою суду, занесеною до протоколу, в судовому засіданні оголошено перерву до 14 год. 30 хв. 07.02.2019.
В судовому засіданні 07.02.2019 представник відповідача подав клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної рішенням Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/4181/18, в задоволенні якого ухвалою суду було відмовлено.
Представник ОСОБА_3 в судовому засіданні 07.02.2019 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд в їх задоволенні відмовити.
Заслухавши повноважних представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та об'єктивно оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.
На ХІ позачерговому з'їзді політичної партії "Воля народу" 10.11.2018 прийнято рішення № 11/1, згідно з яким достроково припинені повноважень депутатів Глухівської міської ради VII скликання ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
У зв'язку з цим, Постановою Глухівської міської виборчої комісії № 16 від 13.11.2018, ОСОБА_8 визнано обраним депутатом Глухівської міської ради VII скликання, як наступного за черговістю кандидата у депутати (а.с. 14).
Відповідно до Постанови Глухівської міської виборчої комісії № 19 від 15.11.2018, позивача зареєстровано депутатом Глухівської міської ради VII скликання (а.с. 15).
Перед початком пленарного засідання Глухівської міської ради VII скликання 15.11.2018, вказані постанови були оголошені головою Глухівської міської виборчої комісії Зайцевою Н.В. Втім, Глухівський міський голова М. Терещенко відмовився реєструвати новообраних депутатів, в тому числі і позивача, з підстав відсутності у них відповідних повноважень (електронний доказ а.с. 45).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд не може погодитись з доводами відповідача про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
На виконання ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з положеннями частин сьомої - дев'ятої статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" вищий керівний орган партії відповідно до статуту партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї ініціативи.
Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.
На підставі рішення вищого керівного органу партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією партії, за народною ініціативою, а у випадку якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною шостою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня отримання/прийняття відповідного рішення зобов'язана у порядку, передбаченому законом про місцеві вибори, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
На виконання статті 90 Закону України «Про місцеві вибори» у разі якщо депутат, який обирався в багатомандатному виборчому окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії обраним депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати від місцевої організації партії. Якщо черговість для отримання депутатського мандата вичерпана, депутатський мандат залишається вакантним до проведення чергових або позачергових виборів.
Реєстрація особи, обраної депутатом, як наступного за черговістю кандидата та видання їй тимчасового посвідчення депутата здійснюються територіальною виборчою комісією з дотриманням порядку, передбаченого статтею 89 цього Закону.
Копії рішень про визнання обраним та реєстрацію депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації партії направляються до Центральної виборчої комісії невідкладно після їх прийняття.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Статтею 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" обумовлено, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів.
Частиною 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільський, селищний, міський голова, окрім іншого, організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету.
Згідно з частинами 14, 15 статті 46 згаданого Закону, не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Так, Рішенням № 13 від 17.12.2015 був затверджений Регламент роботи Глухівської міської ради сьомого скликання (а.с. 17-40).
Відповідно до п. 72 Регламенту Глухівської міської ради міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста Глухова. Міський голова забезпечує здійснення в межах наданих чинним законодавством повноважень органів виконавчої влади на території міста, додержання Конституції та Законів України, виконання Актів Президента України та органів виконавчої влади вищого рівня. Міський голова здійснює свої повноваження згідно статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". При здійсненні наданих повноважень міський голова є відповідальним перед міською радою.
Згідно з пунктами 24, 28 Регламенту, Глухівська міська рада проводить роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій ради.
Реєстрація депутатів, що прибули на сесію міської ради, та запрошених на сесію проводиться до початку пленарного засідання. Результати реєстрації оголошуються головуючим на сесії на початку її роботи.
Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновків про те, шо особа набуває повноважень депутата міської ради після прийняття виборчою комісією постанов про визнання цієї особи обраною депутатом та її реєстрації, а також оголошення цих постанов перед початком сесії міської ради. Фактично здійснювати свої повноваження як депутата міської ради, особа має право після включення її до списку депутатів, реєстрації перед початком пленарного засідання та оголошення результатів цієї реєстрації головуючим на сесії, тобто, міським головою чи секретарем міської ради у разі виконання ним обов'язків головуючого. При цьому, у разі набуття особою повноважень депутата, ні міський голова, ні секретар міської ради, не наділені дискрецією щодо внесення цієї особи до списку депутатів та її реєстрації перед початком сесії.
В даному випадку матеріалами справи підтверджено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_3 згідно з Постановою Глухівської міської виборчої комісії № 16 від 13.11.2018 визнаний обраним депутатом Глухівської міської ради сьомого скликання (а.с. 14), а згідно з Постановою № 19 від 15.11.2018 - зареєстрований депутатом згаданої міської ради (а.с. 15). Ці постанови були оголошені головою Глухівської міської виборчої комісії Зайцевою Н.В. перед початком сесії Глухівської міської ради сьомого скликання 15.11.2018.
За наведених обставин, суд робить висновок, що позивач набув повноважень депутата Глухівської міської ради сьомого скликання, як наступний за черговістю кандидат у депутати саме 15.11.2018.
В той же час, до списку депутатів Глухівської міської ради сьомого скликання ОСОБА_3 внесений не був, у реєстрації перед початком пленарного засідання сесії 15.11.2018, Глухівським міським головою йому було відмовлено (електронний доказ а.с. 45), що призвело до позбавлення позивача можливості фактично здійснювати свої повноваження депутата.
Посилання представника відповідача на те, що Глухівська міська виборча комісія зобов'язана була приймати рішення щодо визнання обраним та реєстрацію депутатом наступного за черговістю кандидата стосовно кожної особи окремо, так само, як і посилання на те, що при прийнятті згаданих рішень не були присутні сім членів виборчої комісії з вісімнадцяти, суд не приймає до уваги, оскільки міський голова при реєстрації депутатів, які прибули на сесію міської ради не наділений повноваженнями надавати оцінку законності та обґрунтованості прийнятих виборчою комісією рішень.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що оскаржувана бездіяльність Глухівського міського голови не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Звертаючись до суду з позовом про захист свого порушеного права ОСОБА_3 просить суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо відмови у визнанні депутатом Глухівської міської ради сьомого скликання та зобов'язати відповідача внести позивача до списків депутатів Глухівської міської ради сьомого скликання.
На переконання суду, вказані вимоги є нечіткими і неповними, у зв'язку з чим не в повній мірі захищають права та інтереси позивача, про захист яких поданий позов.
Отже, з метою ефективного захисту прав та інтересів ОСОБА_3, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у реєстрації позивача як депутата Глухівської міської ради Сумської області сьомого скликання перед початком пленарного засідання 15.11.2018 та зобов'язати внести його до списків депутатів Глухівської міської ради сьомого скликання.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_3 до Глухівського міського голови Мішеля Терещенка про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Глухівського міського голови Мішеля Терещенка щодо відмови у реєстрації ОСОБА_3 як депутата Глухівської міської ради Сумської області сьомого скликання перед початком пленарного засідання 15.11.2018.
Зобов'язати Глухівського міського голову Мішеля Терещенка (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Шевченка, 6, код 36235340) внести ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 ідент. номер НОМЕР_1) до списків депутатів Глухівської міської ради сьомого скликання.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення суду складено 18.02.2019
Суддя С.В. Воловик