
Справа № 523/15858/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
за участі секретаря Захарчук О.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Кур'ян Н.М.
представника третьої особи Дяченко О.В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у відкритому судовому засіданні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, третя особа:Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі при прийняті Розпорядження від 05.04.2005 року про перерахунок пенсії за період з 04.04.1994 року станом на 01.01.2005 року та призначення пенсії як прирівняному до інвалідів ВВВ неправомірними та скасувати його;
зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести перерахунок пенсії та здійснювати її виплату ОСОБА_4 як інваліду війни з часу первинного призначення пенсії - з 04.04.1994 року, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії;
зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі прийняти рішення про визнання ОСОБА_4 пенсіонером по інвалідності військовослужбовця - інваліда війни 2 групи із переведенням особової справи до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області;
зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести доплату до пенсії як військовому пенсіонерові з січня 2018 року по теперішній час;
зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі відновити усі дані в особистому кабінеті на сайті Пенсійного фонду України.
Адміністративний позов обґрунтовано наступним.
При проходженні військової служби у Демократичній Республіці Афганістан з 17.03.1981 року по 11.05.1983 року позивач отримав бойове поранення та контузію, після чого проходив стаціонарне лікування у Одеському військовому шпиталі.
24.03.1992 року згідно Акту МСЕК позивачу подовжили другу групу інвалідності.
Протоколом №1555 від 27.05.1994 року ОСОБА_4 призначена пенсія як інваліду армії, прирівняний до інвалідів ВОВ із загальним стажем 12 років 7 місяців 17 днів.
22.03.2000 р. встановлено ІІ групу інвалідності із тою ж причино, але уже безстроково.
Розпорядженням від 05.04.2005 р. проведено перерахунок пенсії за період з 04.04.1994 р. станом на 01.01.2005 р. Причина встановлення інвалідності вказана: «поранення, контузія, отримана в період ВВВ (Великої Вітчизняної Війни)»; період встановлення інвалідності: «з 22.03.2000 р. довічно.
Не зважаючи на те, що причина встановлення інвалідності вказана поранення, контузія, отримана в період ВВВ, позивачу призначають пенсію як прирівняному до інвалідів ВВВ, що у грошовому вираженні суттєво менше ніж пенсія інваліда ВВВ.
У розпорядженні від 01.05.2005 р. причина інвалідності вже вказана: «інвалід загального захворювання (прирівняний ІВВ)». Це знову ж суттєво зменшує пенсійні виплати.
Не зважаючи на те, що причина встановлення інвалідності вказана поранення, контузія, отримана в період ВВВ, позивачу призначають пенсію як прирівняному до інвалідів ВВВ, що у грошовому вираженні суттєво менше ніж пенсія інваліда ВВВ.
У розпорядженні від 01.05.2005 р. причина інвалідності вже вказана: «інвалід загального захворювання (прирівняний ІВВ)». Це знову ж суттєво зменшує пенсійні виплати.
03.06.2013 р. ОСОБА_4 отримав посвідчення Серія НОМЕР_2, де вказано, що він є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
З вини працівників пенсійного фонду у пенсійній справі ОСОБА_4 не вірно встановлено причини інвалідності - замість інваліда війни у різних документах, аналіз яких приведено, встановлено статус: «інвалід армії», «прирівняним до ІВВ», «інвалід загального захворювання (прирівняний ІВВ)».
Неправильне зазначення причин інвалідності призвело до того, що позивач отримував пенсію, значно нижчу ніж мав би отримувати.
Таким чином лише за період з травня 2017 р. по березень 2018 р., коли позивач визнаний інвалідом війни, а пенсія розраховувалася як інваліду за загальним захворюванням, недоплачена пенсія на суму, яка складає різницю між виплаченою не отриманою пенсією 47076,15 грн. (6584,01 - 3445,60 = 3138,41 х 15 місяців = 47076,15 грн.), а також 18000 грн. (1800 грн. х 11 місяців, доплати щомісячно з січня 2018 р.) а разом 65076,15 грн. (приблизний розрахунок).
Разом з тим, лише 22.03.2018 р. ОСОБА_4 було запропоновано написати заяву про перехід на інший вид пенсії - по військовому законові. Позвач написав таку заяву та просив провести перерахунок пенсії з моменту виникнення права на неї - з 2005 року, з часу запровадження електронного розрахунку пенсії, а також з часу призначення пенсії о теперішній час (а/с. 46).
Як отримувач пенсії, ОСОБА_4 перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м. Одесі з та отримує пенсію як інвалід війни 2 групи лише з 22 березня 2018 року та по 31.12.2054 р., як вказано на сайті в особистому кабінеті позивача.
Проте, що пенсія ОСОБА_4 призначена безстроково, а посадові особи Управління ПФУ скоротили її до 31.12.2054 р.
Частина 3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює: Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України га/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв протиправно, оскільки, відмовляючи у перерахунку пенсії суттєво звузив зміст та обсяг моїх пенсійних прав, що прямо заборонено ст. 22 Конституції України, в якій зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 21.12.2018 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
Відповідно ст.162 КАС України відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалу про відкриття провадження по справі отримано представником відповідача (Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі) 08.01.2019 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за трек-номером ДКД Одеса 6550106264858 (а/с. 87).
16.01.2019 року за вх. №ЕП/343/19 представником Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі надано відзив на адміністративний позов (а/с. 97-103).
Оригінал відзиву наданий в судовому засіданні 17.01.2019 року.
Відзив обґрунтовано наступним.
По-перше: Позивач просить суд зобов'язати Управління провести перерахунок пенсії та здійснити йому виплату з 04.04.1994 виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В силу вимог ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
А відтак, позивач звернувся до суду з пропуском встановленого строку звернення.
По-друге: позивач у позові, зазначає про протиправність дій Управління щодо обчислення розміру пенсії, проте Управлінням виконані всі для нарахування пенсії загускну В.О.
ОСОБА_4 з 04.04.1994 призначено пенсію як інваліду армії 2 групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». Пенсію було розраховано при загальному трудовому стажі 12 років 07 місяців та середньомісячній заробітній платі 1420,00 грн., яка обчислена за період з 01.01.1986 по 31.12.1990.
На підставі заяви від 30.05.2005 року пенсію позивача перераховано з 30.05.2005 при страховому стажі 12 років 07 місяців, 28 років 05 місяців - додатковому стажі, та середньомісячній заробітній платі 432, 06 грн., яка розрахована за період роботи з 01.01.1786 по 31.12.1990 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Надалі пенсія перераховувалась відповідно до нормативно-правових актів прийнятих законодавчою та виконавчою владою.
З 22.03.2018 року (за заявою позивача) пенсію обчислено при страховому стажі 14 років 01 місяць та середньомісячній заробітній платі 5953,21 грн, яка розрахована за періоди з 01.01.1986 по 31.12.1990, з 15.07.2010 по 31.03.2012 та з 01.05.2012 по 31.05.2012.
Більш детальний розрахунок розміру пенсійного забезпечення:
с/з 5953, 21 грн. х 80% (відсоток втрати працездатності по 2 групі інвалідності) = 4762,57 грн.
580,80 грн. - підвищення інваліду війни 2 групи (1452,00 грн. х40%);
1190,64 грн. - збільшення розміру пенсії згідно статті 21 Закону №2262;
50,00 грн. - державна адресна допомога.
А отже, Управління не порушувало прав, свобод та інтересів позивача та при призначені/перерахунку пенсії. Управління керувалось нормами чинного законодавства та розрахунок пенсії було здійснено на підставі наданих заяв та з урахуванням наявних документів у матеріалах пенсійної справи.
По-третє: Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» у складі головного управління створено спеціальний структурний підрозділ - управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян.
Відповідно до покладених на управління функцій саме на цей підрозділ покладено обов'язок з призначення та виплати пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.2002 № 2262, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової службу за контрактом в органах Міністерства оборони України, Головному управлінні розвідки міністерства оборони України, Генеральному штабі Збройних сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, державної прикордонної служби, Управлінні державної охорони України, особам рядового та начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України.
Ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено, що перерахунки пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, колишнім офіцерам Міністерства Оборони України, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.
Згідно до свідоцтва про захворювання №4/33 ОСОБА_4 у військовому звані «рядовий» в/ч 71186, 71184 служив у Радянській Армії з квітня 1981 року по травень 1983 року. У квітні 1983 року знаходився у складі обмеженого контингенту військ в ДРА, де отримав мінно-вибухову травму зі струсом головного мозку.
Висновок комісії: поранення отримане в боях при виконанні інтернаціонального обов'язку в ДРА, захворювання пов'язане з перебуванням на фронті.
Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2 закріплено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно не має підстав для переведення особової справи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (що є однією із позовних вимог позивача), а також не має підстав відповідно до Постанови №103 для перерахунку пенсії ОСОБА_4 з січня 2018 року.
Ухвалу про відкриття провадження по справі та матеріали адміністративного позову представник третьої особи (Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області) отримав 26.12.2018 року відповідно до розписки про отримання нарочно копії судового рішення, ухвали (а/с. 86).
Пункт 1 статті 165 КАС України, у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.
Так, 09.01.2019 року за №788/19 представником третьої особи (Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (Дяченко О.В. за довіреністю) надано письмові пояснення, які обґрунтовані наступним.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» у складі головного управління створено спеціальний структурний підрозділ - управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» на структурні підрозділи - управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян покладено обов'язок з призначення та виплати пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам. військовослужбовцям надстрокової служби ш військової служби за контрактом В органах Міністерства оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Генеральному штабі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Управлінні державної охорони України, особам рядового та начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України.
Пенсії, які призначаються відповідно до Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно військового квитка НОМЕР_3 ОСОБА_4 проходив службу у в/ч П.П. 71184 з 29.06.1981 по 11.05.1983, а отже є особою з числа військовослужбовців строкової служби. Таким чином, розрахунок пенсії Позивача здійснено у відповідності до ч 1 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262.
Перерахунку згідно із Постановою КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», підлягають пенсії, розраховані за нормами частини 4 статті 63 Закону 2262 на підставі довідок про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до ч. статті 182 КАС України, у строк, встановлений судом, позивач має право подати відповідь на відзив, а відповідач - заперечення.
Так, 22.01.2019 року за №ЕП/484/19 позивачем надано відповідь на відзив, яка обґрунтована наступним.
По-перше: Призначення та наступні перерахунки пенсії не були проведені з вини відповідача.
Згідно ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»: Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з впни органів Пенсійного фонду України і/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дані виникнення права на нього без обмеження строком».
Пенсія позивачу була призначена не вірно з вини пенсійного фонду, а тому строк перерахунку не обмежений.
По-друге: Пенсійне посвідчення було видано позивачу терміном з 04.04.1994 року по 01.05.1997 рік, де вказано, що ОСОБА_4 є інвалідом армії 2 групи.
07.10.2013 року видано нове пенсійне посвідчення, в якому зазначений вид пенсії: за віком, інвалід 2 груп, інвалід армії.
30.05.2017 року ОСОБА_4 було видано пенсійне посвідчення, де вказано, вид пенсії - по інвалідності 2 група, інвалід війни.
09.06.2017 року позивач отримав відповідь із Управління пенсійного фонду в Суворовському районі м. Одеси відповідь за №144/3-5, де у п.2 вказано: «з метою приведення у відповідність до законодавства найменування категорії «інвалід війни» та подальшого його відображення при перерахунку пенсії, при перегляді особового рахунку, у друці всіх вихідних форм, змінено назву категорії та підвищення «Інвалід армії, прирівняний до ІВВ» на «Інвалід війни». Однак розмір пенсії не змінився.
ОСОБА_4 продовжував отримувати пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання інвалідом 2 групи.
У Розпорядженні №64001 від 21.03.2018 року Суворовського управління ПФУ вид пенсії вже вказано «по інвалідності згідно з Законом про військовослужбовців», та вказана дата попереднього перерахунку 04.04.1994 рік.
Таким чином, пенсія як інваліду війни (ІВВ) існує лише на папері, а позивач продовжує отримувати пенсію по інвалідності внаслідок загального захворювання.
По-третє: Право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (стаття 1-2), мають особи звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), особи із числа військовослужбовців колишнього Союзу PCP, Національної гвардії України, Прикордонних військ " України, військ цивільної оборони України.
Відповідач у відзиві посилається тільки на ст.1 «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», а от на положення пп.1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не враховує, хоча дані положення Закону відносяться саме до ОСОБА_4
По-четверте: У Постанову Кабінету Міністрів від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» зазначено, що відповідно до частини четвертої етапі 63 Закону України №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінет Міністрів України постановляє: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (па дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом па 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Позивач отримує пенсію по Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що відповідач визнав у своїй відповіді на позов. Постанова №103 прямо посилається на цей Закон.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
28.04.1994 року ОСОБА_4 встановлена (вперше) друга група інвалідності (а/с. 14-15). Довідкою від 08.06.1994 року №211395 підтверджено, що позивач є інвалідом війни (а/с. 26).
16.05.1994 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Відділу соціального забезпечення Суворовського району із заявою про призначення пенсії як інваліду другої групи (а/с.16).
Протоколом №1555 від 27.05.1994 року ОСОБА_4 призначена пенсія по інвалідності, причина інвалідності - інваліду армії, прирівняний до інвалідів війни 2 групи із загальним стажем 12 років 7 місяців 17 днів (а/с. 17).
24.03.1997 року позивачу продовжено інвалідність на строк до 01.04.2000 року відповідно до витягу з акту огляду МСЕК (а/с. 18-19).
З 01.01.1996 року позивачу перерахована пенсія по інвалідності (а/с.20).
Розпорядженням № 194822 від 05.04.2005 року ОСОБА_4 здійснено перерахунок пенсі по інвалідності в період з 04.04.1994 року станом на 01.01.2005 року; причина: поранення, контузія, отримана в період ВВВ (Великої Вітчизняної Війни); період встановлення з 22.03.2000 року - довічно (а/с.21).
Розпорядженням №194822 від 01.05.2005 року ОСОБА_4 здійснено перерахунок пенсі по інвалідності в період з 04.04.1994 року станом на 30.05.2005 року; причина: інвалідність, загальне захворювання; період встановлення з 22.03.2000 року - довічно (а/с.22).
10.04.2015 року ОСОБА_4 звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м. Одеси з заявою про надання інформації про суми грошових коштів, які нараховуються на його рахунок щомісяця за період з 01.01.2012 року по теперішній час, у тому числі одноразова допомога; із позначенням джерела та суми кожного із 4-х надходжень коштів, у тому числі одноразова допомога, у розрізі помісячно за період 01.01.2012 року по теперішній час (а/с. 36).
17.04.2015 року за №173/3-5 Управлінням Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м. Одеси позивачу надана відповідь на звернення від 10.04.2015 року та за №174/3-5 надана інформація щодо відрахувань з пенсії позивача (помісячно) (а/с. 37-39).
25.03.2016 року ОСОБА_4 звернувся до Пенсійного Фонду України із заявою про надання відповіді щодо джерел надходжень суми 440738,93 грн. та чому отримані позивачем кошти відрізняються від сум надходжень (а/с. 40).
25.04.2016 року №484/3-3 Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області за дорученням Пенсійного фонду України надано відповідь на звернення позивача від 25.03.2016 року (а/с. 41-42).
04.05.2016 року Міністерством соціальної політики України за №1719/0/039/6-зв ОСОБА_4 надано відповідь - роз'яснення пенсійного забезпечення та повідомлено, що відрахування з пенсії позивача проводяться на підставі постанов Другого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції, утримання з пенсії проводяться в розмірі 20 відсотків пенсії згідно з діючим законодавством (а/с. 43).
06.06.2017 року ОСОБА_4 звернувся до Управлінням Пенсійного Фонду України в Суворовському районі м. Одеси з заявою про виправлення помилки у записі, надання статусу ветерана війни, провести перерахунок пенсії згідно наданого статусу, провести перерахунок виплат, які позивач отримував раніше та виплатити різницю у виплатах за весь час, починаючи з часу первинного призначення пенсії (а/с. 44).
09.06.2017 року Суворовським об'єднаним управлінням Пенсійного Фонду України в м. Одесі за №144/3-5 надана відповідь на звернення позивача та повідомлено, що Управлінням 29.05.201 року замовлено пенсійне посвідчення із зазначенням причин інвалідності «Інвалід війни», але станом на 09.06.2017 року до Управління посвідчення не надходило (а/с. 45).
22.03.2018 року ОСОБА_4 звернувся до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Одесі із заявою про призначення/перерахунок пенсії та проведення розрахунку з 2005 року (а/с. 55).
Довідкою від 24.04.2018 року виданою позивачу Суворовським об'єднаним управління Пенсійного Фонду України в м. Одесі підтверджено, що ОСОБА_4 отримує пенсію по інвалідності військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ - інвалідам війни другої групи, станом на 01.04.2018 року у розмірі - 6584,01 грн. (а/с. 56).
08.05.2018 року позивач звернувся до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси із заявою про внесення відповідних даних до пенсійної справи; виплатити надбавки, встановлені КМУ у розмірі 1800 грн., починаючи з січня 2018 року; провести перерахунок та виплатити різницю у виплатах за весь час починаючи з часу первинного призначення пенсії - з 1994 року по теперішній час (а/с. 62).
16.05.2018 року позивач звернувся зі скаргою до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у якій просив прийняти рішення про визнання його пенсіонером по інвалідності військовослужбовця - інваліда війни 2групи із переведенням особистої справи до Головного управління ПФУ в Одеській області; провести доплату, як військовому пенсіонеру з січня 2018 року; провести перерахунок пенсії починаючи з 2005 року по теперішній час та виплатити різницю між отриманими та нарахованими сумами, відновити усі дані позивача у особистому кабінеті на сайті УПФ (а/с. 46-47).
17.05.2018 року Суворовським об'єднаним управління Пенсійного Фонду України в м. Одесі ОСОБА_4 надано відповідь №141/3-5 на його звернення та повідомлено, що внести дані до пенсійної справи до особистого кабінету користувача у Управління не має певних повноважень; вимоги Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» не поширюються на позивача, оскільки відповідно до матеріалів пенсійної справи займана посада позивача «рядовий» військової частини код 71186,71184; підстав для проведення перерахунку пенсії по інвалідності з 1994 року не встановлено.
30.05.2018 року Головне управління Пенсійного Фонду України в Одеській області за №1346/3-11 надало відповідь на звернення ОСОБА_4, що відповідно до заяви від 22.03.2018 року позивача переведено з пенсії по інвалідності згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» при страховому стажі 14 років 1 місяць та заробітній платі 5953,21 грн., яка обчислена за періоди з 01.01.1986 по 31.12.1990, з 15.07.2010 по 31.03.2012 та з 01.05.2012 по 31.05.012 роки. Особам із числа військовослужбовців строкової служби, середньомісячний заробіток яких визначено нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсії Постановою КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» не передбачений. За інформацією Суворовського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Одесі з 2005 по 22.03.2018 року ОСОБА_4 до управління не звертався (а/с.48-49).
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Стаття 19 Конституції України в першому реченні закріплює автономію особистості в її різноманітній життєдіяльності, а у другому реченні містить її королларій, передбачаючи, що держава не може виходити за межі повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.
Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 5 КАС України в порядку адміністративного судочинства.
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Юридичний спір - це юридичний конфлікт між учасниками правовідносин, у якому кожен з учасників правовідносин захищає свої суб'єктивні права. Правові спори виникають внаслідок порушення суб'єктивних прав у результаті протиправних дій, а також у разі невизнання або оспорювання суб'єктивних прав.
Юридичний спір у даній справі виник у зв'язку із протиправним, на думку позивача, прийняттям розпорядження від 05.04.2005 року про перерахунок пенсії, а також у зв'язку із не здійсненням перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.43 «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
Щодо вимог позивача про визнання дій Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі при прийняті Розпорядження від 05.04.2005 року про перерахунок пенсії за період з 04.04.1994 року станом на 01.01.2005 року та призначення пенсії, як прирівняному до інвалідів ВВВ неправомірними та скасування його, а також зобов'язання Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести перерахунок пенсії та здійснювати її виплату ОСОБА_4 як інваліду війни з часу первинного призначення пенсії - з 04.04.1994 року, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Як встановлено судом, ОСОБА_4 з 04.04.1994 призначено пенсію як інваліду армії 2 групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». Пенсію розраховано при загальному трудовому стажі 12 років 07 місяців та середньомісячній заробітній платі 1420,00 грн., яка обчислена за період з 01.01.1986 по 31.12.1990.
У подальшому, на підставі заяви позивача йому перераховано пенсію з 30.05.2005 при страховому стажі 12 років 07 місяців, 28 років 05 місяців - додатковому стажі, та середньомісячній заробітній платі 432, 06 грн., яка розрахована за період роботи з 01.01.1786 по 31.12.1990 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, суд вважає необгрунтованим твердження представника позивача щодо протиправності розпорядження від 05.04.2005 року, відповідно до якого відбувся перерахунок пенсії у зв'язку із переходом з виду на вид.
В судовому засіданні представник позивача наголошував на тому, що заяви про призначення пенсії в 1994 році та про перехід на інший вид пенсії у 2005 році позивачем були написані не свідомо, під диктовку працівника управління пенсійного фонду, оскільки сам позивач є не обізнаним.
Правова основа презумпції знання законодавства - обов'язок кожного неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Цей обов'язок закріплений в частині 1 статті 68 Конституції України. Обов'язок додержання законів передбачає і обов'язок їх знання. Тому закони повинен знати кожний. З цього положення і випливає загальновідома формула: незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, яка і міститься в частині 2 статті 68 Конституції України.
Презумпція знання законодавства (лат. Ignorantia juris non excusat - незнання закону не вибачається) - кожен вважається таким, що знає закони.
Відтак, необізнаність позивача не може бути підставою для скасування спірного рішення.
Позовні вимоги про зобов'язання Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі прийняти рішення про визнання ОСОБА_4 пенсіонером по інвалідності військовослужбовця - інваліда війни 2 групи із переведенням особової справи до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язання Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі провести доплату до пенсії як військовому пенсіонерові з січня 2018 року по теперішній час також задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 №1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» у складі головного управління створено спеціальний структурний підрозділ - управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян.
Відповідно до покладених на управління функцій саме на цей підрозділ покладено обов'язок з призначення та виплати пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.2002 № 2262, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової службу за контрактом в органах Міністерства оборони України, Головному управлінні розвідки міністерства оборони України, Генеральному штабі Збройних сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, державної прикордонної служби, Управлінні державної охорони України, особам рядового та начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної пенітенціарної служби України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України.
Ч. З ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачено, що перерахунки пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, колишнім офіцерам Міністерства Оборони України, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби.
Згідно до свідоцтва про захворювання №4/33 ОСОБА_4 у військовому звані «рядовий» в/ч 71186, 71184 служив у Радянській Армії з квітня 1981 року по травень 1983 року. У квітні 1983 року знаходився у складі обмеженого контингенту військ в ДРА, де отримав мінно-вибухову травму зі струсом головного мозку.
Висновок комісії: поранення отримане в боях при виконанні інтернаціонального обов'язку в ДРА, захворювання пов'язане з перебуванням на фронті.
Положенням про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2 закріплено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно не має підстав для переведення особової справи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, а також не має підстав відповідно до Постанови №103 для перерахунку пенсії ОСОБА_4 з січня 2018 року.
Також, слід зазначити, що відповідно до ч.1 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Саме вказана норма підлягає застосуванню до позивача, оскільки він є особою із числа військовослужбовців строкової служби.
Судом встановлено, що відповідно до заяви від 22.03.2018 року, позивача переведено з пенсії по інвалідності згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ».
При цьому, статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» передбачено строки перерахунку призначених пенсій.
При настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відтак, підстав для перерахунку пенсії позивача з 1994 року законом не встановлено.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч. 1,4 ст.90 КАС України).
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії»).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст.2, 5-7, 9, 72-78, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, третя особа:Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII "Перехідні положення" КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
ОСОБА_4 - адреса: АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, телефон: (НОМЕР_4, для листування: АДРЕСА_1
Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області - адреса: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, ЄДРПОУ 40388751, телефон: (0482) 32 34 46, електронна пошта: suvr@od.pfu.gov.ua
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області - адреса:65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385, факс: 728-36-53, upr@od.pfu.gov.ua,upr@ods.pfu
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.