Рішення № 79954506, 06.02.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2019
Номер справи
1340/4188/18
Номер документу
79954506
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/4188/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2019 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого-судді: Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Мусій С.В.,

представника позивача Піти Я.І.,

представника відповідача Чабана О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення дій,-

встановив:

фізична особа - підприємець ОСОБА_3 (надалі - ФОП ОСОБА_3, Позивач) звернувсь до Львівського окружного адміністративного суду згідно з уточненим позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (надалі - ГУ ДФС у Львівській області, Відповідач 1) в якому просив:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної № 441 від 25.10.2017; рішення № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної № 451 від 26.10.2017; рішення № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної № 457 від 26.10.2017; рішення № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної № 471 від 27.10.2017;

- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області провести реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних № 149 від 08.11.2017, № 162 від 10.10.2017, № 171 від 09.11.2017, № 188 від 10.10.2017, поданих фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3, в день подання таких накладних.

Ухвалою судді від 18.06.2018 позовну заяву ФОП ОСОБА_3 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

29.11.2018 представник позивача у справі - адвокат Піта Я.І. подав уточнений позов (арк. справи 77-85 том 2), згідно з яким позивач уточнив склад учасників у справі, визначив відповідачем ГУ ДФС у Львівській області та уточнив відповідно позовні вимоги до такого.

Після усунення недоліків, згідно з ухвалою суду від 27.09.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

17.10.2018 представник позивача у справі - адвокат Піта Я.І. повторно подав уточнений позов (арк. справи 98-102 том 1), згідно з яким позивач змінив предмет позову, уточнив склад учасників у справі, визначив відповідачами - ГУ ДФС у Львівській області та Державну фіскальну службу України (надалі - ДФС України, Відповідач 2), та уточнив відповідно позовні вимоги до таких, а саме просив:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 441 від 25.10.2017; рішення № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 451 від 26.10.2017; рішення № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 457 від 26.10.2017; рішення № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 471 від 27.10.2017;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017 подані ФОП ОСОБА_3, в день подання таких накладних.

22.10.2018 у підготовчому засіданні, суд на підставі статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, постановив ухвалу без виходу до нарадчої кімнати, згідно з якою до участі у справі залучив співвідповідача - Державну фіскальну службу України.

Ухвалою від 26.11.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що Відповідачем 1 протиправно, не маючи належних правових підстав, прийняті рішення № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 441 від 25.10.2017; рішення № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 451 від 26.10.2017; рішення № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 457 від 26.10.2017; рішення № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 471 від 27.10.2017. На думку Позивача, вказані рішення підлягають скасуванню як протиправні, а податкові накладні ФОП ОСОБА_3 № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017 підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних в день подання таких накладних.

Відповідач - ГУ ДФС у Львівській області подав відзив на позовну заяву, згідно з яким просив суд у задоволенні позову ФОП ОСОБА_3 відмовити в повному обсязі. Вказав на те, що після надходження накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводиться перевірка відповідності таких критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення їх реєстрації відповідно до вимог Податкового кодексу. Відповідно, реєстрація податкових накладних № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017 була зупинена, оскільки такі підпадали під дію підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податків, одночасно запропоновано Позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для реєстрації податкових накладних. Посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 21.02.2018 № 117, вважає, що наявні підстави для прийняття комісією контролюючого органу рішень № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018, № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018, № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018, № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації податкових накладних, оскільки надані платником податків копій документів не є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних (арк. справи 110-111 том 2).

Відповідач 2 - ДФС України відзив на позовну заяву не подав.

У судовому засіданні, яке відбулося 17.12.2018, представником позивача подано клопотання (арк. справи 130-131), згідно з яким просив стягнути з бюджетних асигнувань ДФС України на користь Позивача понесені судові витрати в наступному розмірі: 8810 грн. судового збору та 7000 грн. витрат на професійну правничу допомогу адвоката (арк. справи 130-131 том 2).

У судовому засіданні, яке відбулося 03.01.2019, представником ГУ ДФС у Львівській області подані заперечення щодо відшкодування витрат на правову допомогу (арк. справи 143-144).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених в уточненій позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідачів проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

З'ясувавши зміст спірних правовідносин, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

На виконання вимог Податкового кодексу України, ФОП ОСОБА_3 подав на реєстрацію податкові накладні № 441 від 25.10.2017 на загальну суму 10080,00 грн., в тому числі ПДВ на суму 1680,00 грн. (арк. справи 164 том 1); № 451 від 26.10.2017 на загальну суму 10080,00 грн., в тому числі ПДВ на суму 1680,00 грн. (арк. справи 16 том 1); № 457 від 26.10.2017 на загальну суму 32363,78 грн., в тому числі ПДВ на суму 5393,98 грн. (арк. справи 67 том 1); № 471 від 27.10.2017 на загальну суму 17711,76 грн., в тому числі ПДВ на суму 2951,96 грн. (арк. справи 27 том 2).

Реєстрацію вказаних податкових накладних відповідно до пункту п. 201.16 ст. 201 ПКУ було зупинено згідно з квитанцій з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів ДФС України» № 9239444829 від 14.11.2017 (арк. справи 165 том 1), № 9234755818 від 09.11.2017 (арк. справи 17 том 1), № 9239462296 від 14.11.2017 (арк. справи 68 том 1), № 9239556715 від 14.11.2017 (арк. справи 24 том 2). Як на причини зупинки реєстрації зазначених податкових накладних вказано на те, що такі відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам згідно з УКТ ЗЕД: 0405, 0406, 0407, 1904, 1905, 2106.. (арк. справи 165 том 1); 0405.. (арк. справи 17 том 1); 0303, 0407, 1103, 1902, 1904, 2302.. (арк. справи 68 том 1); 1006, 2501.. (арк. справи 24 том 2) та запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

В подальшому по кожній з податкових накладних Позивачем до Комісії ДФС про реєстрацію ПН/РК в ЄДРПН було подано пояснення щодо зупинення реєстрації податкових накладних про підтвердження реальності здійснення операцій з додаванням копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено (арк. справи 171, 20, 75 том 1 та арк. справи 29 том 2).

01.08.2018 Комісією ГУ ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (надалі - Комісія ДФС) прийняті рішення: № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 441 від 25.10.2017 (арк. справи 166 том 1).

20.07.2018 Комісією ДФС прийняті рішення: № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 451 від 26.10.2017 (арк. справи 18 том 1).

07.08.2018 Комісією ДФС прийнято рішення № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 457 від 26.10.2017 (арк. справи 69 том 1).

01.08.2018 Комісією ДФС прийнято рішення № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 471 від 27.10.2017 (арк. справи 25 том 2).

Не погоджуючись із вказаними рішеннями, Позивач подав скарги на рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному пунктом 56.23 статті 56 Податкового кодексу України (арк. справи 168, 19, 71 том 1 та арк. справи 27 том 2).

Рішеннями Комісії з питань розгляду скарг № 25140/НОМЕР_1/2, № 25139/НОМЕР_1/2, № 25136/НОМЕР_1/2 від 17.08.2018, скарги Позивача залишено без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін (арк. справи 167, 70 том 1 та арк. справи 26 том 2).

ФОП ОСОБА_3 не погоджується з рішеннями Комісії ДФС № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018, № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018, № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018, № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017, вважає такі протиправними та такими, що підлягають скасуванню в судовому порядку.

При вирішенні спору, суд виходив з наступного.

У відповідності до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно із пунктом 74.3 статті 74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29.12.2010 (надалі - Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (надалі - платник податку) відповідно до вимог ПК України, в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції на часу зупинення реєстрації спірної податкової накладної) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Відповідно до підпункту 2 пункту 31 Закону України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» змінено редакцію пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Згідно з такими змінами реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 1 пункту 56 Закону України від 07.12.2017 № 2245 розділ XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 571, згідно з яким податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, реєструються з урахуванням вимог пунктів 2001.3 та 2001.9 статті 2001 та пункту 201.10 статті 201 Кодексу, крім:

- податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких станом на 1 грудня 2017 року не подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, по яких станом на 1 грудня 2017 року не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку;

- податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу з 1 грудня 2017 року до дня набрання чинності Законом № 2245-VIII та щодо яких платником податку після 1 грудня 2017 року подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Кодексу, реєструються у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, що діяв до набрання чинності Законом № 2245-VIII щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. У разі якщо протягом п'яти робочих днів з дня подання пояснень і копій документів не прийнято та/або не надіслано платнику податку рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрація таких податкових накладних/розрахунків коригування здійснюється на наступний робочий день за днем закінчення строку розгляду пояснень і копій документів платника податку.

Суд встановив, що ФОП ОСОБА_3 зареєстрований згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14.12.2004 та проводить діяльність за видами згідно з КВЕД 009:2010: 46.31 - оптова торгівля фруктами й овочами; 46.32 - оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами; 46.33 - оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; 46.34 - оптова торгівля напоями; 46.36 - оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами; 46.37 - оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами; 46.38 - оптова торгівля іншими продуктами харчування, у т.ч. рибою, ракоподібними молюсками; 46.44 - оптова торгівля фарфором, скляним посудом і засобами для чищення; 46.49 - оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 46.90 - неспеціалізована оптова торгівля на постійній основі з лютого 2014 року та зареєстрований платником податку на додану варті: 01.02.2014, про що свідчить Витяг 1413114500017 з реєстру платників ПДВ (арк. справи 20-22 том 2).

На виконання умов Договору постачання № 3 від 03.01.2017 з ДП «Санаторій «Моршинський» Позивачем було доставлено товар відповідно до видаткової накладної № 2510/00004 від 25.10.2017, товарно-транспортна накладна № 1872 від 25 жовтня 2017 р., товарно-транспортна накладна № U від 25 жовтня 2017 р. За відвантажений товар отримано оплату 27.10.2017.

Позивач придбавав товари у постачальників, а саме: кисіль в асортименті - у ТзОВ «Тестіфуд», відповідно до договору поставки № 10 від 25.01.2017, видаткова накладна № 45 від 16.08.2017, оплата здійснена 06.09.2017 на суму 34530 грн.; яйця курячі - у ТзОВ «Геліос», за договором поставки № 2 від 03.02.2014, видатка накладна № 321 від 19.10.2017, оплата здійснена відповідно до платіжних доручень № 3840 від 17.11.2017, № 3882 від 22.11.2017, № 3766 від 09.11.2017, № 3735 від 07.11.20171; вафлі та печиво - у ПП «Берта плюс», за договором № БП2869 від 19.02.2014, товарно-транспортні накладні № 02040/0001088 від 13.10.2018, № 02040/0001096 від 17.10.2017, № 02040/0001106 від 18.10.2017, № 02040/0001109 від 19.10.2017, № 02040/0001109 від 19.10.2017, оплата здійснена відповідно до платіжних доручень № 3678 від 01.11.2017, № 3708 від 03.11.2017, № 3774 від 10.11.2017; пластівці вівсяні - у ТзОВ «Терра» за договором № 090217 від 09.02.2017, видаткова накладна № 1087 від 16.10.2017, товарно-транспортна накладна № РТ1087 від 16.10.2017, оплата здійснена відповідно до платіжного доручення № 3571 від 19.10.2017; масло солодко вершкове -у ТзОВ «Торговий дім «Щедре свято», за договором поставки № 20 від 20.10.2016, видаткова накладна № 186 від 15.09.2017, № 201 від 29.09.2017, товарно-транспортна накладна від 29.09.2017, від 15.09.2017, оплата здійснена відповідно до платіжних доручень № 3523 від 13.10.2017, № 3345 від 26.09.2017, № 3366 від 28.09.2017; сир кисломолочний та твердий - у ТзОВ «Виробничо-торгове підприємство «Всесмак», за договором від 16.01.2017, видаткова накладна № ВС10100081 від 10.10.2017, № ВС24100001 від 24.10.2017, ТТН від 24.10.2017, оплата здійснена відповідно до платіжних доручень № 3748 від 08.11.2017, № 3714 від 03.11.2017, № 3732 від 07.11.2017, № 3765 від 09.11.2017.

На виконання умов договору купівлі-продажу масла № 1710000353 від 12.10.2017 з ПАТ «Укртрансгаз» філія «Агрогаз», ФОП ОСОБА_3 доставлено товар відповідно до видаткової накладної № 2610/00021, товарно-транспортна накладна № 1902 від 26 жовтня 2017. За відвантажений товар отримано оплату 28.12.2017. На забезпечення такої операції Позивач придбавав товари у постачальників, а саме: Масло солодко вершкове -у ТзОВ «Торговий дім «Щедре свято», за договором поставки № 20 від 20.10.2016, видаткова накладна № 186 від 15.09.2017, товарно-транспортна накладна від 15.09.2017, оплата здійснена відповідно до платіжних доручень № 3345 від 26.09.2017.

На виконання умов договору постачання № 4/01 від 03.01.2017 з ДП «Санаторій «Кришталевий палац», ФОП ОСОБА_3 було поставлено товар відповідно до видаткової накладної № 2610/00008 від 26.10.2017, № 2610/00031 від 26.10.2017, товарно-транспортна накладна № 1906 від 26.10.2017, № 1907 від 26.10.2017. За відвантажений товар оплачено згідно виписки по рахунку 27.12.2017. На забезпечення такої операції Позивач придбавав товари у постачальників, а саме: яйця курячі - у ТзОВ «Геліос», за договором поставки № 2 від 03.02.2014, видаткова накладна № 321 від 19.10.2017, оплата здійснена відповідно до платіжних доручень № 3840 від 17.11.2017, № 3882 від 22.11.2017, № 3766 від 09.11.2017, № 3735 від 07.11.2017, № 3860 від 21.11.2017; висівки пшеничні - у ПП «Агровестмаркет», за договором поставки № 29/09/16 від 29.09.2016, видаткова накладна № 118 від 11.10.2017, товарно-транспортна накладна № Р18 від 11.10.2017, оплата здійснена відповідно до платіжного доручення № 3956 від 04.12.2017; крупа манна - у ТзОВ «Калуський комбінат хлібопродуктів», за договором № 3-42/07/7 від 17.07.2017, видаткова накладна № КЗ-0002346 від 20.09.2017, товарно-транспортна накладна № КЗ-0002346 від 20.09.2017, оплата здійснена за платіжним дорученням № 345 від 06.10.2017; макарони фасовані - у ТзОВ «ТРЮ-АГРОХІМ», за договором купівлі-продажу № 3/08 в. 22.08.2017, видаткова накладна № 22 від 22.09.2017, оплата здійснена за платіжна дорученням № 3322 від 26.09.2017; пластівці вівсяні - у ТзОВ «Терра» за договором № 090217 від 09.02.2017, видаткова накладна № 1087 від 16.10.2017, товарно-транспортна накладна № РТ1087 від 16.10.2017, оплата здійснена відповідно до платіжного доручення № 3571 від 19.10.2017; хек - у ПМП «Лотос», за договором №1/1 від 02.01.2017 , видаткова накладна № 1309-020 від 13.09.2017, товарно-транспортна накладна № 130-0206 від 13.09.2017, оплата здійснена відповідно до платіжного доручення № 3076 від 29.08.2017.

На виконання договору постачання № 8 від 10.01.2017 з ТзОВ «Актіон-2010», Позивачем було поставлено товар відповідно до видаткової накладної № 2710/00004 від 27.10.2017, товаро транспортна накладна № 1873 від 27.10.2017. За вказаний товар покупець оплатив 22.11.2017. На забезпечення такої операції ФОП ОСОБА_3 придбавав товари у постачальників, а саме Рис довгозернистий - у ПП «Агровестмаркет», за договором поставки № 29/09/16 від 29.09.2016, видаткова накладна № 121 від 17.10.2017, товарно-транспортна накладна № Р18 від 17.10.2017 р., оплата здійснена відповідно до платіжного доручення № 3797 від 14.11.2017; сіль - у ТзОВ «Гал-Експоторг», за договором поставки № 24с75 від 16.06.2014, видаткова накладна № ЕТ-0001213 від 18.10.2017.

На підтвердження вказаних господарських операцій Позивачем були сформовані податкові накладні № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017 та направлено у встановленому порядку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оскільки реєстрацію вказаних податкових накладних було зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Позивачем подано пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.

Отже, в силу зазначених вище норм питання щодо реєстрації податкових накладних № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017 вирішується в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України від 07.12.2017 № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції від 03.12.2017) визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної /розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

В свою чергу, відповідно до Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 754/3062 (далі - по тексту - Перелік), для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв необхідно надати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена Договором та/або законодавством.

Для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв необхідно надати: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (пункт 2 Переліку).

Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно із пунктом 1 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації» від 13 червня 2017 року № 566 (далі по тексту - Порядок № 566), цей Порядок визначає організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов'язки її членів.

За приписами пункту 2 Порядку № 566, комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

Зазначена комісія приймає рішення про:

- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстру податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:

а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (підпункт 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України).

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 341) (далі по тексту - Порядок № 1246).

Так, згідно пункту 20 Порядку № 1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Як вже зазначалось судом та видно з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_3 складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017. Вказані податкові накладні доставлені до центрального рівня ДФС України та квитанціями № 9239444829 від 14.11.2017, № 9234755818 від 09.11.2017, № 9239462296 від 14.11.2017, № 9239556715 від 14.11.2017 Позивача повідомлено про зупинення їх реєстрації. Враховуючи те, що податкова накладна не була зареєстрована, Позивачем до контролюючого органу було направлено пояснення та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригувань, реєстрацію яких зупинено.

Як видно із поданих пояснень, Позивач вважає висновки щодо блокування податкових накладних № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017 необґрунтованими та незаконними, в зв'язку з чим на підтвердження операції по податкових накладних ФОП ОСОБА_3 було надано документи.

Однак, Комісією ДФС прийняті рішення № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018, № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018, № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018, № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017 з тих підстав, що платником податку не надано, а саме: щодо податкової накладної № 441 від 25.10.2017 - копій первинних документів; податкової накладної № 451 від 26.10.2017 - копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки/фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; податкової накладної № 457 від 26.10.2017 - копій договорів, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки/фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; податкової накладної № 471 від 27.10.2017 - копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки/фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Суд звертає увагу, що Комісією ДФС всупереч вимогам пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України під час зупинення реєстрації податкової накладної не було визначено вичерпного переліку документів, надання якого дало б Позивачу можливість реєстрації податкових накладних.

Відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав ненадання копій документів достатніх для прийняття рішення можлива виключно за умови наявності вичерпного переліку таких документів (пункт «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України).

При зупиненні реєстрації податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, комісія має навести дані щодо документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.

Як вбачається з квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, контролюючим органом не було наведено вичерпного переліку документів, надання яких необхідно для реєстрації зупинених податкових накладних. Комісією ДФС лише процитовано норму законодавства без будь-якої конкретизації обставин справи, зокрема, посилання на конкретний документ, якій складений з порушенням законодавства та з яким саме порушенням він складений.

З оскаржуваних рішень видно, що підставою для відмови у реєстрації податкових накладних є ненадання Позивачем копій первинних документів, однак, при зупинені реєстрації спірних накладних точного переліку документів зазначено не було.

Посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність та необґрунтованість такого рішення.

При цьому суд зазначає, що таке рішення є актом індивідуальної дії.

Так, правовий акт індивідуальної дії - виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.

Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Натомість, рішення Комісії ДФС № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018, № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018, № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018, № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018 не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії та породжують його неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку Позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Також суд враховує, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішення повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський суд з прав людини у рішенні в справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36 від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

В рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 27 вересня 2010 року в справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості відмови в реєстрації податкових накладних № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017, а тому рішення Комісії ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018, № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018, № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018, № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018 підлягають скасуванню.

Із положень частин 3 та 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) випливає, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів Позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Враховуючи те, що судом встановлено відсутність у контролюючого органу правових підстав для відмови у реєстрації накладної податкових накладних № 441 від 25.10.2017, № 451 від 26.10.2017, № 457 від 26.10.2017, № 471 від 27.10.2017 шляхом прийняття відповідного рішення, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права Позивача є зобов'язання контролюючого органу зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене, повно та всебічно проаналізувавши надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ФОП ОСОБА_3 повністю.

Щодо заявленого представником позивача клопотання про компенсацію судових витрат на професійну правничу допомогу суд зазначає таке.

У рішенні ЄСПЛ від 23 січня 2014 року у справі «East/West Alliance Limited» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).

У зазначеному рішенні ЄСПЛ також підкреслено, що угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов'язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов'язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (269).

У відповідності до частин 1- 3 статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 4 ст. 134 КАС України).

Згідно з частин 5, 7 статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Представником позивача - адвокатом Піта Я.І. до клопотання про компенсацію судових витрат на підтвердження факту надання правової допомоги на суму 7000 грн. подано такі докази: копія договору про надання правової допомоги № 57 від 12.09.2018; детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги від 17.12.2018; копія платіжного доручення №5527 від 19.09.2018; копія виписки по рахунку, сформованої 17.12.2018; копія рахунку від 12.09.2018.

Вивчивши договір про надання правової допомоги № 57 від 12.09.2018, укладеного між ФОП ОСОБА_3 та Адвокатським об'єднанням «Ад Хок» (арк. справи 135-137), суд встановив наступне. Так, у пункті 2.3 вказаного договору сторонами визначено, що «факт надання правової допомоги за Договором підтверджується актами про надану правову допомогу, що підписуються повноважними представниками Сторін і є первинними обліковими документами. Акти про надану правову допомогу готуються Виконавцем і передаються Клієнту…..».

Таким чином, у Договорі про надання правової допомоги № 57 від 12.09.2018, сторонами визначено, що саме Акти про надану правову допомогу будуть підтверджувати факт надання такої і такі є первинними обліковими документами.

Разом з тим, представником позивача не надано суду таких актів.

Таким чином, враховуючи вимоги статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що Позивачем не надано достатніх доказів на підтвердження понесених ним витрат на професійну правничу допомогу, а тому суд відмовляє у стягненні таких витрат.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

При зверненні до суду ФОП ОСОБА_3 сплачено судовий збір за подання позовної заяви в сумі 8810,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 5509 від 13.09.2018 (арк. справи 13).

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35) № 867136/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 441 від 25.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних; рішення № 848046/НОМЕР_1 від 20.07.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 451 від 26.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних; рішення № 873883/НОМЕР_1 від 07.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 457 від 26.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних; рішення № 867131/НОМЕР_1 від 01.08.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної № 471 від 27.10.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) зареєструвати податкові накладні № 441 від 25.10.2017; № 451 від 26.10.2017; № 457 від 26.10.2017; № 471 від 27.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління державної фіскальної служби у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35), Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) судовий збір за подання адміністративного позову в сумі 8810 (вісім тисяч вісімсот десять) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 18.02.2019.

Суддя Мричко Н.І.