Рішення № 79954488, 19.02.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
360/94/19
Номер документу
79954488
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/94/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДФС у Луганській області до Рубіжнянського казенного хімічного заводу «Зоря» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 03 січня 2019 року надійшов позов Головного управління ДФС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДФС у Луганській області) до Рубіжнянського казенного хімічного заводу «Зоря» (далі - відповідач, РКХЗ «Зоря») про стягнення з відповідача в дохід місцевого бюджету податкового боргу з земельного податку у загальній сумі 3620931,46 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач перебуває за основним місцем обліку в Рубіжанській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області з 24.12.1991, є платником земельного податку.

На дату звернення з позовною заявою за відповідачем рахується заборгованість з земельного податку в сумі 3620931,46 грн, із них: 3484741,68 грн - недоїмка та 136189,78 грн - пеня. Заборгованість з основного платежу в сумі 3484741,68 грн виникла за період листопад - грудень 2016 року, декларація від 18.02.2016 № 9019413269 відповідно до показників якої, загальна сума несплачених нарахувань складає - 275544,25 грн; 2017 рік - декларація від 17.02.2017 за № 9024223873 відповідно до показників якої, загальна сума нарахувань складає - 1750759,93 грн, та січень - жовтень 2018 року, декларація від 17.02.2018 за № 9024105482 відповідно до показників якої, загальна сума несплачених нарахувань складає 1458437,50 грн.

У зв'язку із наявністю в інтегрованих картках відповідача податкового боргу з земельного податку, Рубіжанською ОДПІ 29.10.2012 вручено уповноваженій особі відповідача особисто податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) за формою «Ю» від 29.10.2012 № 40, але вжиті контролюючим органом заходи, спрямовані на погашення відповідачем податкового боргу, результатів не дали. На час звернення до суду вищезазначена податкова вимога не погашена, податковий борг платника податків не сплачений та продовжує збільшуватись.

Керуючись положеннями пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, позивач просить стягнути з відповідача податковий борг у сумі 3620931,46 грн.

Ухвалою суду від 04 січня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).

Відповідач правом подати відзив на позов не скористався.

Ухвалою суду від 31 січня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті (арк. спр. 50).

У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи за його відсутності (арк. спр. 54, 55).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином (арк. спр. 53).

Відповідно до частин першої, дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 04.01.2019 № 1004831921 РКХЗ «Зоря» зареєстровано як юридичну особу, яка перебуває на обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (далі - Рубіжанська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області) (арк. спр. 43-45).

РКХЗ «Зоря» до Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області подано таку податкову звітність:

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 17.02.2016 № 9219413269 за 2016 рік, у якій визначено суму зобов'язання за 2016 рік - 1653265,45 грн, у тому числі: за період з січня по листопад по 137772,12 грн щомісяця, за грудень - 137772,13 грн (арк. спр. 30-31);

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 17.02.2017 № 9024223873 за 2017 рік, у якій визначено суму зобов'язання за 2017 рік - 1750759,93 грн, у тому числі: за період з січня по листопад по 145896,66 грн щомісяця, за грудень - 145896,67 грн (арк. спр. 32-33);

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 16.02.2018 № 9024105482 за 2018 рік, у якій визначено суму зобов'язання за 2018 рік - 1750124,99 грн, у тому числі: за період з січня по листопад по 145843,75 грн щомісяця, за грудень - 145843,74 грн (арк. спр. 34-35).

Згідно з розрахунком суми недоїмки з земельного податку з юридичних осіб станом на 12.12.2018 РКХЗ «Зоря» мав недоїмку у сумі 3484741,68 грн, яка виникла за період з листопада 2016 року по жовтень 2018 року включно (арк. спр. 12).

Також згідно з розрахунком пені з земельного податку з юридичних осіб станом на 12.12.2018 РКХЗ «Зоря» має залишок непогашеної пені у сумі 136189,78 грн (арк. спр. 13-14).

Відомості, відображені у розрахунках суми недоїмки та пені з земельного податку з юридичних осіб, у повній мірі підтверджені даними витягами з ІКП за формою «Історія недоїмок» станом на 12.12.2018 та витягом з ІКП з земельного податку з юридичних осіб по РКХЗ «Зоря» станом на 12.12.2018 (арк. спр. 15-20, 21-29).

Рубіжанською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області винесено податкову вимогу форми «Ю» від 29.10.2012 № 40, яку вручено уповноваженій особі відповідача 29.10.2012, що підтверджено підписом про отримання уповноваженої особи відповідача на корінці податкової вимоги (арк. спр. 11).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. п. 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п. п. 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (п. п. 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.5).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Розділом ХІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою за землю.

Відповідно до статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік, який починається 01 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим за 12 місяців).

Згідно з пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

У відповідності з пунктом 287.4 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом з вищеописаних матеріалів справи встановлено, що відповідач за період з листопада 2016 року по жовтень 2018 року має недоїмку з земельного податку з юридичних осіб у сумі 3484741,68 грн, яка утворилася внаслідок несплати самостійно визначених у податковій звітності податкових зобов'язань протягом 30 календарних днів з останнього календарного дня податкового (звітного) місяця (до 30 числа місяця, наступного за звітним).

Згідно із підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань. У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку (підпункти 129.3.1, 129.3.4 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Згідно з пунктом 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Як вже вище вказано, внаслідок несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань, визначених у декларації від 20.02.2012 № 9006786370, податковому розрахунку від 20.02.2013 № 9008208511, податковому розрахунку від 27.02.2013 № 9009748772, станом на 12.12.2018 відповідачу нарахована пеня у загальній сумі 136189,78 грн.

Таким чином, загальний борг відповідача з земельного податку з юридичних осіб станом на 12.12.2018 складає 3620931,46 грн, у тому числі: 3484741,68 грн - недоїмка та 136189,78 грн - пеня.

Доказів сплати такого податкового боргу суду не надано.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Оскільки РКХЗ «Зоря» вручено податкову вимогу, яка є чинною, суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду дотримано вимоги статті 95 Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючи органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

З вищевикладеного слідує, що контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення, є органи ДФС України обласного рівня, зокрема, Головне управління ДФС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у загальній сумі 3620931,46 грн, у тому числі: 3484741,68 грн - недоїмка та 136189,78 грн - пеня, не сплачений, що підтверджено витягом з ІКП РКХЗ «Зоря», сформованим станом на 15.02.2019 (арк. спр. 56-57), суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а суду не надано доказів понесення позивачем таких витрат.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 39591445) до Рубіжнянського казенного хімічного заводу «Зоря» (місцезнаходження: 93001, Луганська область, місто Рубіжне, вулиця Заводська, будинок 1, код за ЄДРПОУ 14308351) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути кошти Рубіжнянського казенного хімічного заводу «Зоря» з рахунків у банках, обслуговуючих Рубіжнянський казенний хімічний завод «Зоря», за податковим боргом з земельного податку з юридичних осіб у загальній сумі 3620931,46 грн (три мільйона шістсот двадцять тисяч дев'ятсот тридцять одна гривня 46 коп.), у тому числі 3484741,68 грн (три мільйона чотириста вісімдесят чотири тисячі сімсот сорок одна гривня 68 коп.) недоїмки та 136189,78 грн (сто тридцять шість тисяч сто вісімдесят дев'ять гривень 78 коп.), на користь місцевого бюджету за такими реквізитами: р/р 33212811012071, код платежу 18010500, отримувач - УК у м. Рубіжному/м. Рубіжне/18010500, ОКПО 37904431, МФО 899998, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова