
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2019 року справа № 2340/3949/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гордієнка Ю.П.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Кирси В.В. (за ордером),
представника відповідача Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради - Гончара Ю.Г. (за довіреністю),
відповідача головного спеціаліста відділу державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради - Пономаренко В.П. (за посадою),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, головного спеціаліста відділу державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради Пономаренко В.П. про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 30.08.2018 про відмову у знятті з місця реєстрації ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради зняти з місця проживання ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування вимог зазначено, що 29.08.2018 позивач звернувся до Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради із заявою та відповідним пакетом документів про зняття з місця реєстрації ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, на що отримав відмову з підстав відсутності судового рішення з цього питання. Вказана відмова на думку позивача є протиправною, оскільки у відповідності до ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється зокрема на підставі інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням. Тож вважає, що оскільки заява про зняття з реєстрації місця проживання подавалась ним, як новим власником квартири, на підставі поданих документів про перехід права власності та у відповідності до вимог чинного законодавства України, то рішення про відмову у знятті ОСОБА_6 з місця реєстрації є протиправним та підлягає скасуванню, що має своїм наслідком зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити відповідну дію. Додатково зазначив, що вказана позиція підтверджена Верховним Судом в постанові від 23.05.2018 у справі № 813/4520/14, а тому є обов'язковою для суду.
Позивач та його представник до зали судового засідання прибули та підтримали вимоги позовної заяви в повному обсязі.
Суд зазначає, що в ході розгляду справи було змінено суб'єктний склад, тож за погодженням з позивачем належними відповідачами у даній справі визнано: Департамент організаційного забезпечення Черкаської міської ради та головного спеціаліста відділу державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради Пономаренко В.П.
Представник Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради до зали судового засідання прибув та заперечив проти задоволення позовних вимог в повному обсязі, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Додатково зазначив, що придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, тобто відчуження житла - не є підставою для зняття з реєстрації попередньо зареєстрованих у житлі осіб, за заявою нового власника. У відповідності до ст.7 Закону № 1382-IV, зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісти відсутньою або померлою) або свідоцтва про смерть. Отже, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядженням своїм майном власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання, пред'явивши разом з тим одну з вимог: про позбавлення права власності на житлове приміщення; про позбавлення права користування житловим приміщенням; про визнання особи безвісти відсутньою; про оголошення фізичної особи померлою. Аналогічний правовий висновок, наголосив представник відповідача, викладений в постанові Верховного Суду України від 30.06.2015 у справі № 21-1438а15.
Головний спеціаліст відділу державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради Пономаренко В.П. заперечила проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі. У наданому відзиві підтримала правову позицію Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради та наголосила, що при прийнятті оскаржуваного рішення вона діяла виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним законодавством України.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до свідоцтва від 10.08.2018, виданого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Кондаковою Н.В., позивач придбав квартиру АДРЕСА_1, яка раніше належала ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 Право власності зареєстровано в ДРРПНМ, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1619815871101. Вищевказана квартира була придбана ОСОБА_1 на електронних торгах, які проводились 13.07.2018 в порядку примусового виконання виконавчого листа про звернення стягнення на предмет іпотеки.
В подальшому, 29.08.2018 позивач звернувся до Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради із заявою та відповідним пакетом документів про зняття з місця реєстрації ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1, на що 30.08.2018 отримав відмову - «у зв'язку з відсутністю рішення суду», що спонукало останніх звернутись з відповідним позовом до суду, за захистом порушених прав та інтересів з боку суб'єкта владних повноважень.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини виникли між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень у сфері реєстрації місця проживання.
Постановою КМУ від 02.03.2016 № 207 затверджено Правила реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (надалі - Правила № 207).
У відповідності до п.8 Правил № 207, документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України «Про адміністративні послуги».
Зняття з реєстрації місця проживання регламентовано п.26 Правил № 207.
Так, зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
- заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;
- рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
- свідоцтва про смерть;
- повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
інших документів, які свідчать про припинення:
- підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);
- підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);
- підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Суд наголошує, що аналогічні підстави для зняття з реєстрації місця проживання особи визначені ст.7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Разом із заявою особа подає:
- документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження;
- квитанцію про сплату адміністративного збору;
- військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
- документ, що посвідчує особу представника;
- документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Пунктом 27 Правил № 207 визначено, що працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві.
Працівник органу реєстрації у день звернення особи (її представника) або в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку:
- приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи;
- вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Датою зняття з реєстрації місця проживання осіб, які подавали документи через центр надання адміністративних послуг, представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадову особу виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, є дата отримання органом реєстрації відповідних документів;
- формує і вносить дані про зняття з реєстрації місця проживання особи до реєстру територіальної громади;
- формує інформацію про зняття з реєстрації місця проживання особи для її передачі до Реєстру відповідно до Порядку;
- оформляє і видає довідку про зняття з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 16, дітям, які не досягли 16 років, та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, а також вилучає раніше видану довідку про реєстрацію місця проживання для подальшого знищення;
- повертає особі або її представнику, адміністратору центру надання адміністративних послуг, представнику спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або посадовій особі виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителю багатоквартирного будинку документ, до якого внесені відомості про зняття з реєстрації місця проживання, довідку про зняття з реєстрації місця проживання, а також документи, які подавалися.
В свою чергу, п.11 Правил № 207 визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала необхідних документів або інформації;
- у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
- звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Обґрунтовуючи правомірність оскаржуваного рішення відповідачі наголосили, що придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, тобто відчуження житла - не є підставою для зняття з реєстрації попередньо зареєстрованих у житлі осіб, за заявою нового власника, а для вчинення відповідної реєстраційної дії, у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядженням своїм майном, заявникові слід було надати також рішення суду про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням.
Такі твердження на думку суду є безпідставними, оскільки з аналізу правової природи реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає у продажу такого майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернуто стягнення до покупця - учасника прилюдних торгів та враховуючи особливості передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів слідує, що результатом проведення таких торгів є оформлення договірних відносин купівлі-продажу майна.
З вказаного можна дійти висновку, що за наслідками прилюдних торгів у особи покупця виникає право власності відносно предмету прилюдних торгів, що в даному випадку підтверджено свідоцтвом від 10.08.2018, яке посвідчено приватним нотаріусом та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 10.08.2018 № 134019017, які зокрема надавались для вчинення оскаржуваної реєстраційної дії разом із заявою та доказом спати адміністративного збору.
В ході розгляду справи також встановлено, що ОСОБА_1 не вимагав усунення перешкод у володінні, користуванні чи розпорядженні своїм майном, адже такі обмеження не були вчинені ні відповідачем ні будь - якою іншою особою. В свою чергу, предметом даного спору також не є визнання суб'єктом владних повноважень захищених законом можливостей заявника при здійсненні належних йому прав, що полягають у не знятті з реєстраційного обліку попереднього власника на підставі документів, які свідчать про втрату останнім права користування житловим приміщенням.
Суд зазначає, що наказом МВС України від 22.11.2012 № 1077 затверджено «Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», який розроблено відповідно до Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" та який визначає процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.
Положеннями вищевказаного Порядку, зокрема п.3.1 останнього визначено, що зняття з реєстрації місця проживання здійснюється за клопотанням уповноваженої особи закладу/установи або за заявою власника/наймача житла або їх законних представників на підставі документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням, закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів.
Таким чином, детальний аналіз та співставлення вищевказаних законів та нормативно правових актів дає суду підстави дійти висновку, що зняття особи з місця реєстрації може здійснюватись зокрема на підставі заяви нового власника квартири, поданих ним документів про право власності на таке житло та у відповідності до вимог чинного законодавства України. Вищевказане узгоджується з правовою позицією, яку висловив Верховний Суд у своїй постанові від 23.05.2018 у справі № 813/4520/14 та яка є обов'язковою для застосування в аналогічних правовідносинах.
Встановлені судом висновки є підставою для визнання протиправним та скасування рішення Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 30.08.2018 про відмову у знятті з місця реєстрації ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1., оскільки останнє прийнято не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відносно позовної вимоги ОСОБА_1 зобов'язати Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради зняти з місця проживання ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1 суд зазначає наступне.
У відповідності до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Так, досліджуючи докази, які наявні в матеріалах справи, суд звертає увагу на витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 06.02.2019 № 155318624. З вказаного витягу вбачається, що з 31.10.2018 новим власником квартири АДРЕСА_1. є ОСОБА_8 (на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 2250, виданий 31.10.2018 приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Кондаковою Н.В.).
Таким чином, оскільки під час відмови позивачеві у знятті з місця проживання ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1 суб'єкт владних повноважень дійсно допустив протиправну бездіяльність, що має своїм наслідком визнання протиправним та скасування рішення, а також беручи до уваги, що станом на час прийняття вказаного рішення вищевказаний об'єкт нерухомого майна позивачеві не належить та право власності на нього зареєстровано за третьою особою, суд дійшов висновку, що вищевказане є підставою для відмови в задоволенні зазначеної вимоги, оскільки за таких обставин будуть порушуватись права та інтереси ОСОБА_8, як нового власника квартири, що суперечить завданням та основним засадам адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи вимоги законодавства України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог у відповідності до ст.139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління з питань державної реєстрації Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради від 30.08.2018 про відмову у знятті з місця реєстрації ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, за адресою: АДРЕСА_1.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.М. Гарань
Повний текст рішення виготовлено 18.02.2019