
Справа № 560/195/19
РІШЕННЯ
іменем України
19 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ ТА ЗМІСТ ПОЗОВУ.
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести йому перерахунок пенсії за вислугу років в розмірі 89% сум грошового забезпечення.
Також просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2018 року на користь нього перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення, та провести її виплату з урахуванням виплачених сум, стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати.
08.01.2019 року до Хмельницького окружного адміністративного суду також надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з аналогічними вимогами до відповідача.
Позивач просить визнати протиправною відмову відповідача провести перерахунок пенсії в розмірі 71% суми грошового забезпечення, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок і виплату пенсії в розмірі 71% суми грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також просить стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначають про те, що їм у відповідні періоди були призначені пенсії за вислугу років із розрахунку відповідно 89% та 71 % суми грошового забезпечення на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
При перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідач безпідставно визначив розмір пенсій обох позивачів виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, протиправно зменшивши їх.
На звернення позивачів про проведення перерахунку їх пенсій виходячи із розмірів 89% та 71% грошового забезпечення, право на що вони набули раніше, відповідач відмовив, мотивуючи це тим, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 70% від суми грошового забезпечення.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ ТА СТОРІН.
Ухвалою суду від 22.01.2019 року відкрите провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, в одне провадження об'єднано адміністративну справу № 560/195/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії та адміністративну справу № 560/196/19 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 11.02.2019 року поданий відзив, у якому відповідач у задоволенні позовів просить відмовити.
Покликається на діючу редакцію ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зазначає, що відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться на умовах, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Оскільки стаття 13 Закону №2262-ХІІ визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, перерахунок пенсії позивачам здійснено за чинною на час перерахунку пенсії редакцією Закону, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 18.02.2019 року відмовлено у клопотанні представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом представників сторін та з проведенням судового засідання, у зв'язку з його необґрунтованістю.
Ухвалою суду від 18.02.2019 року відмовлено у клопотанні представника відповідача про зупинення провадження у справі у зв'язку із тим, що 04 лютого 2019 року Верховним Судом вже прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, до набрання чинності яким відповідач просив зупинити провадження.
Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.
Судом встановлено, що позивачі є колишніми військовослужбовцями.
ОСОБА_1 з 2002 року, а ОСОБА_2 з 2011 року отримують пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з даними пенсійних справ позивачів, копії яких є у матеріалах адміністративної справи, на час призначення основний розмір пенсії ОСОБА_1 становив 89% грошового забезпечення при вислузі 33 роки, а ОСОБА_2 - 71% грошового забезпечення військовослужбовця при вислузі 27 років.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.18 року "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" обом позивачам з 01.01.2018 року були перераховані пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення.
Не погодившись з такими діями та рішеннями, позивачі у грудні 2018 року звернулись до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявами про перерахунок пенсій із розрахунку відповідно 89% та 71% від суми місячного грошового забезпечення, з яких їм було призначено пенсії.
Листами Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.01.2019 за № 2912/С-8 та №2911/С-8 було повідомлено, що при перерахунку пенсії позивачам було враховане чинне на цей час законодавство, яким обмежений розмір максимальної пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до 70% відповідних сум.
Також повідомлялось про те, що перерахунок пенсій позивачам фактично проведений з 01.01.2018 року на підставі діючої редакції статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " в розмірі 70 відсотків сум грошового забезпечення.
Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення протиправними, позивачі звернулись до суду з адміністративними позовами.
ЗАКОНОДАВСТВО ТА СУДОВА ПРАКТИКА. ОЦІНКА СУДУ.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " №2262-XII (далі - Закон ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007)
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в чинній редакції) визначено розміри, в яких призначаються пенсії за вислугу років, а згідно з ч. 2 цієї статті максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
До цього, згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на час призначення пенсій позивачам) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Судом встановлено, що норми пенсійного законодавства, які визначали розмір пенсійних виплат громадянам, державою неодноразово змінювались.
Так, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII, згідно яких цифри "90" замінено цифрами "80". У той же час згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього ж закону обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
У подальшому Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими цифри "80" ( відсотків) замінено цифрами "70".
Саме така, змінена редакція ст. 13 Закону № 2262-XII і була застосована відповідачем при визначенні розмірів пенсій позивачів при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсій у 2018 році їм пенсії обчислювались виходячи з розміру 89% грошового забезпечення ОСОБА_1 та 71 % ОСОБА_2.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивачів виникло право на перерахунок призначених їм пенсій.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Суд звертає увагу на те, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. У той же час зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились.
Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Зважаючи на це, суд приходить до висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.
У той же час ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.
Одночасно суд звертає увагу на те, що частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсій позивачам у відповідача були відсутні підстави для обмеження розмірів їх пенсій 70 відсотками грошового забезпечення згідно з ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження їх не стосується, оскільки пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.
04 лютого 2019 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняте Зразкове рішення Іменем України у справі №240/5401/18, де суд прийшов до висновку про те, що при перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Зазначена правова позиція висловлювалась і раніше, у постановах Верховного суду від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17 тощо.
Відтак, суд приходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсій позивачів за вислугу років, виходячи із розміру відсоткового значення грошового забезпечення, право на яке вони набули раніше.
Зважаючи на це, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсій ОСОБА_1 виходячи із розміру 89% грошового забезпечення, та ОСОБА_2 виходячи із розміру 71% грошового забезпечення.
СТРОК ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало клопотання про залишення позовних заяв без розгляду у зв'язку з порушенням строків звернення до суду.
З матеріалів цієї справи судом не вбачається пропуск позивачами строку звернення до суду, оскільки звернення до відповідача про перерахунок ними подані у грудні 2018 року.
З листів відповідача від 04 січня 2019 року позивачі дізнались про проведений перерахунок пенсій, про механізм обчислення, який був застосований органом влади, а також про мотиви перерахунку, на які посилається відповідач. Не погоджуючись з цим, позивачі звернулись за судовим захистом.
Додатково, суд звертає увагу на те, що 24 квітня 2018 року у справі №646/6250/17 Верховний Суд вже розглядав питання визначення моменту подання адміністративного позову з вимогами про виплату сум пенсії.
У цій справі Верховний суд зазначив, що зважаючи на те, що пенсія за своєю правовою природою є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції), до спірних правовідносин необхідно застосовувати крім норм КАС України також і строки, визначені в інших законах.
Відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
У разі ж порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого нормою КАС України, має наслідком неможливість реалізувати передбачене право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час та компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати.
З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу норм КАС України в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Верховний суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Суд повністю погоджується з позицією Верховного суду зважаючи на те, що позивачі є пенсіонерами, хоч і отримують пенсію за вислугу років на підставі іншого закону, ніж Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Особи, які отримують пенсійні виплати на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не знаходяться у якомусь особливому становищі або окремому правовому статусі у порівнянні з іншими пенсіонерами або особами, які отримують пенсійні виплати або інші періодичні виплати, які замінюють їм пенсію ( наприклад щомісячне грошове утримання) від того ж органу, але на підставі інших законів.
Суд не вбачає підстав для неможливості врахування в цілях розгляду цієї справи вищезгаданої позиції Верховного суду, яка відповідає засадам Верховенства Права, хоч і не було встановлено, що позивачі пропустили строк звернення до суду.
Відтак, доводи відповідача в цій частині слід залишити без задоволення, оскільки саме його протиправні дії та непослідовність у тлумаченні норм законодавства призводять до необхідності ініціювання громадянами численних судових проваджень, під час яких вони змушені захищати своє право на пенсійний захист від органу, який в першу чергу повинен їм його гарантувати.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи встановлені судом обставини, досліджені та перевірені докази, з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 03 квітня 2018 року у справі №175/1665/17, від 19 червня 2018 року у справі №583/2264/17, від 24 квітня 2018 року в справі №646/6250/17, у Зразковому рішенні Іменем України від 04 лютого 2019 року у справі № 240/5401/18, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність власних дій та бездіяльності, зважаючи на що позовні вимоги слід задоволити.
Згідно з квитанціями від 17.01.201 № 39006 та №38881 позивачами сплачено по 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви кожним, тому ці судові витрати слід стягнути на їх користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративні позови ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною і зобов'язання вчинити дії - задоволити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку з 1 січня 2018 року ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із розрахунку 89 % грошового забезпечення.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку з 1 січня 2018 року ОСОБА_2 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із розрахунку 71 % грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2018 року на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення, та провести її виплату з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 січня 2018 року на користь ОСОБА_2 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 71 % сум грошового забезпечення, та провести її виплату з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768,40 ( сімсот шістдесят вісім гривень 40 к.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 768,40 ( сімсот шістдесят вісім гривень 40 к.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 лютого 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_2) ОСОБА_2 (АДРЕСА_2 НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок