
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2019 р. Справа№200/607/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в (спрощеному) письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання неправомірним та скасування протоколу № 11 від 06 вересня 2018 року та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання неправомірним та скасування протоколу № 11 від 06 вересня 2018 року засідання комісії з питань взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та зобов'язання взяти його на облік як внутрішньо переміщену особу та видати відповідну довідку.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що з жовтня 2006 по грудень 2013 року постійно проживав у с. Бердянське Волноваського району Донецької області. З грудня 2013 року по серпень 2014 року мешкав у селі Комінтернове Волноваського району Донецької області. Через бойові дії та проведення антитерористичної операції на території села, відповідно до Розпорядження КМУ від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», до якого входять с.Бердянське та с.Комінтернове Волноваського району Донецької області, був вимушений переїхати до підконтрольної території України, а саме до м.Маріуполя Донецької області.
Позивач зазначив, що неодноразово звертався до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради із заявою та проханням видати довідку ВПО, однак в усному порядку спеціалістами було надано відмову в отриманні такої довідки, так як в паспорті відсутня відмітка про реєстрацію на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Також, позивач вказав, що він надавав відповідачу військовий квиток НОМЕР_2 де у графі «Прийом на військовий облік та зняття з обліку» поставлений штамп «Прийнятий на облік Маріупольським ОМВК м.Маріуполя Донецької області» від 25.11.2014 року, тобто вже після початку бойових дій та окупації Донецької області.
З наведених підстав позивач просив визнати неправомірним та скасувати протокол № 11 від 06 вересня 2018 року засідання комісії з питань взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та зобов'язати взяти його на облік як внутрішньо переміщену особу та видати відповідну довідку.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що в розумінні закону адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, які змусили залишити чи покинути своє місце проживання. Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якщо відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення. Оскільки за паспортними даними позивача знято з реєстрації у с. Бердянське Новоазовського району 10.12.2013 року, а наступне місце реєстрації у м. Маріуполь 25.11.2014 р., рішенням комісії з питань взяття на облік внутрішньо переміщених осіб позивачу відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Сторони у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належними чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З'ясовуючи, чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено таке.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України, є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_3 (а.с.7).
Згідно з відмітками у паспорті громадянина України НОМЕР_4 з 11 жовтня 2006 до 10 грудня 2013 року позивач був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.6).
Позивачем надано копію довідки Військово-цивільної адміністрації сіл Комінтернове, Водяне та Заїченко Волноваського району Донецької області про те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, фактично проживав з грудня 2013 року по серпень 2014 року у селі Комінтерне Волноваського району Донецької області за адресою АДРЕСА_2 (а.с.9).
Сторонами не заперечуються обставини, що позивач звертався у встановленому порядку з метою взяти його на облік як внутрішньо переміщену особу та видати відповідну довідку. За наслідками звернення, рішенням комісії з питань взяття на облік внутрішньо переміщених осіб позивачу відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, про що свідчить витяг з протоколу № 11 від 06 вересня 2018 року (а.с.10).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (надалі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
За приписами ст.4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 7 статті 4 Закону № 1706-VII передбачено, що разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.
У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).
Таким чином, нормою ч. 7 ст. 4 Закону № 1706-VII прямо встановлена можливість надання заявником доказів, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, у разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці. При цьому, законом не обмежений перелік таких документів та доказів.
За таких обставин надана позивачем довідка Військово-цивільної адміністрації сіл Комінтернове, Водяне та Заїченко Волноваського району Донецької області про те, що позивач фактично проживав з грудня 2013 року по серпень 2014 року у селі Комінтерне Волноваського району Донецької області, є належним доказом проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону № 1706-VII.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р до переліку населених пунктів, на території якої здійснювалася антитерористична операція, включено с. Комінтернове Волноваського району Донецької області.
З наведених підстав, відповідач був зобов'язаний врахувати надані позивачем документи, взяти позивача на облік як внутрішньо переміщену особу та видати відповідну довідку. Отже, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1) до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70, ЄДРПОУ 41336065) про визнання неправомірним та скасування протоколу № 11 від 06 вересня 2018 року та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати протокол № 11 від 06 вересня 2018 року засідання комісії з питань взяття на облік внутрішньо переміщених осіб Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради в частині розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1).
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради взяти ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на облік як внутрішньо переміщену особу та видати відповідну довідку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд. 70, ЄДРПОУ 41336065), на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 18 лютого 2019 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.