Рішення № 79953692, 19.02.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
826/8816/18
Номер документу
79953692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/302

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 лютого 2019 року № 826/8816/18

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про

визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування та перерахунку середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення визначених законодавством із розмірів встановлених для основних видів грошового забезпечення на час виникнення права на перерахунок пенсії;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок належної ОСОБА_1 пенсії із врахуванням розміру середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у складі надбавок, премії та допомог, встановлених чинним на час виникнення права на перерахунок законодавством, а саме: надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливості проходження служби, премії, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, розрахованим із розмірів основних видів грошового забезпечення встановлених законодавством на час виникнення права на перерахунок, із урахуванням максимального відсоткового її розміру встановленого законодавством на час призначення, проведеного без обмеження її максимального розміру та виплачувати таку без обмеження такого її розміру .

Ухвалою суду від 13.06.18 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.

03.07.2018 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України; перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві з квітня 2014р. та відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.

Згідно розрахунку пенсії за вислугу років (автоматизована система розрахунку пенсій) до 01.01.2018 р. пенсія ОСОБА_1 становила 7 439, 57 грн. і складалася з посадового окладу 1 746 грн., окладу за військове звання 135 грн., процентної надбавки за вислугу років 40% 752, 4 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 6666, 06 грн., що становить 9299, 46 грн., і 80% становить 7 439, 57 грн.

Згідно розрахунку пенсії за вислугу років (автоматизована система розрахунку пенсій) з 01.01.2018 р. пенсія ОСОБА_1 становить 10 584 грн. і складається з з посадового окладу 8 600 грн., окладу за військове звання 1480 грн., процентної надбавки за вислугу років 50% 5040 грн., що становить 15120 грн., і 70% становить 10 584 грн.

Позивач - ОСОБА_1 - зазначає, що при перерахунку розміру його пенсії з 01.01.2018 р. відповідач не врахував розмір середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у складі надбавок, премії та допомог, встановлених чинним законодавством на час виникнення права на перерахунок пенсії, та зменшено максимальний розмір пенсії з 80% до 70%.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся за захистом порушеного права з даним позовом до суду.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на норми ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Щодо позовних вимог про проведення перерахунку пенсії із врахуванням розміру середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у складі надбавок та допомог, а саме: надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливості проходження служби, премії, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суд зазначає наступне.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.91 р.

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно загального положення ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 р. №1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно ст. 4 вказаного Закону №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Їм надається також право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом, незалежно від місця проходження військової служби. При цьому всі види грошового забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських враховуються нарівні із заробітною платою робітників і службовців.

Згідно загального положення ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Згідно ч. 2 ст. 5 вказаного Закону №1058-IV виключно цим Законом визначаються: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Тобто, згідно спеціальних Законів України, що регулюють питання пенсійного забезпечення, передбачено включення до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії всіх видів доходу, з якого були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, і вказаний Закон також поширюється і на військовослужбовців та прирівняних до них осіб.

В той же час, відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) як закону спеціального щодо визначення статусу військовослужбовців та прирівняних до них осіб, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 7 Порядку №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Тобто, ч.3 ст. 43 Закону №2262-XII та п. 7 Порядку №393 звужують коло складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, і які враховуються для обчислення пенсії, обмеживши їх лише щомісячними додатковим видами грошового забезпечення та виключивши одноразові.

Вирішуючи питання конкуренції вказаних норм законів, суд виходить з того, що положення спеціальних Законів України з питань пенсійного забезпечення підлягають переважному застосуванню перед положеннями Закону № 2262-XII.

Окремо суд зазначає, що згідно ч. 2 ст. 5 Закону №1058-IV вказаного Закону з моменту набрання ним чинності виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

При цьому, суд враховує, що наявність у ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII вказаного обмеження у порівнянні з положеннями спеціальних Законів України з питань пенсійного забезпечення може мати місце, проте, має бути обґрунтоване для відповідності вимогам щодо якості закону як складової принципу верховенства права, що відсутнє в даному випадку.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 10.03.15 р. №21-70а15 http://reyestr.court.gov.ua/Review/43310877, і суд враховує її під час розгляду справи.

З врахуванням викладеного суд вважає дії щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, протиправними, за умови наявності у особи права на врахування цих надбавок.

Проте, в матеріалах справи відсутні докази наявності у позивача права на такі додаткові види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки позивачем не надано довідки про додаткові види грошового забезпечення з їх зазначенням та розміром протягом 24 місяців до звільнення позивача.

Щодо таких додаткових видів грошового забезпечення як надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та надбавки за особливості проходження служби, то вказані надбавки перераховані у розрахунку пенсії за вислугу років станом до 01.01.2018 р., проте, без визначення розміру кожного з них.

Будь-яких інших довідок, в яких така інформація наявна, суду не надано.

Також в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії, з відповідей на які можна було би отримати інформацію про наявність та розміри вказаних додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно ч. 7 ст. 246 КАС України висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).

Не заперечуючи право позивача на врахування при перерахунку пенсії вказаних додаткових видів грошового забезпечення, суд не може прийняти відповідне рішення за умови наявності у позивача такого права, тоді як в матеріалах справи відповідні докази відсутні.

За таких обставин у вказаній частині суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.

Щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 80% до 70% суд зазначає наступне.

Ст. 63 Закону №2262-ХІІ визначено як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.

Ст. 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до ст. 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст. 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Вказана правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 р. у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) - щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсій військовослужбовцям.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Додані до матеріалів справи розрахунки до пенсії позивача підтверджують зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.01.2018 р. з 80% до 70%.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання нарахувати та виплати позивачу пенсії без обмеження її максимального розміру на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 "У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", то слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні будь які докази щодо обмеження виплати пенсії (у випадку здійснення її перерахунку) строком або розміром, тому у суду відсутні підстави для надання оцінки відповідності законодавству дій/бездіяльності або рішенню відповідача з цих підстав.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-263, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення відсоткового розміру пенсії з 80% до 70% перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. без зменшення відсоткового розміру пенсії з 80% до 70%

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 352,40 грн. судового збору.

6. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 19.02.19 р.