Рішення № 79938676, 17.01.2019, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
521/21837/17
Номер документу
79938676
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1

______________________

Справа № 521/21837/17

Номер провадження № 2/521/401/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2019 року м.Одеса

Малиновський районний суду м. Одеси у складі

судді - Маркарової С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Іськова В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу

позивач МРА ОМР до

відповідачі : державний реєстратор Овідіопольської РДА Одеської області ОСОБА_2

ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов’язання вчинити певні дії, скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

29.12.2017 року Малиновська районна адміністрація Одеської міської ОСОБА_5 звернулась із позовом про скасування рішення державного реєстратора, приведення самовільно реконструйованого об’єкту нерухомості у відповідність до технічної документації.

В обґрунтування своїх вимог позивач послався на те, що відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 самовільно без затвердження у встановленому законом порядку проектної документації виконали реконструкцію квартири № 20, розташованої за адресою: м.Одеса, вул.І.Рабіна,39А у м.Одесі шляхом збільшення розмірів балкону.

Державний реєстратор Овідіопольської РДА Одеської області ОСОБА_2 в порушення вимог закону 27.06.2017 року на підставі висновку ФОП ОСОБА_6 зареєструвала право власності на спірне майно.

Відповідно до пункту 2.8 «Положення про районну адміністрацію Одеської міської ОСОБА_5», затвердженого рішенням Одеської міської ОСОБА_5 від 26.04.2017 року № 1934-VII позивач здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об’єктів або приведення самочинно реконструйованих об’єктів у первинний стан.

Зазначеним положенням райадміністрації надано право звернення до суду із позовами про знесення самовільно побудованих об’єктів або приведення самовільно реконструйованих об’єктів у первинний стан.

Враховуючи викладене позивач просив позов задовольнити, а також покласти на відповідачів судові витрати, пов’язані із розглядом справи.

Представник позивача в останнє судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за відсутності адміністрації, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4 в останнє судове засідання не з'явились, повідомлялись про розгляд справи, про причини неявки суд не повідомили, заяв про відкладення розгляду справи не надавали.

Відповідач державний реєстратор Овідіопольської РДА Одеської області ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилась, повідомлена про розгляд справи належним чином (поштове повідомлення №6504515221123), про причини неявки не повідомила, заяв про відкладення розгляду справи не надавала.

Дослідивши обставини справи та наявні докази, на які сторони послались в обґрунтування своїх вимог та заперечень, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно із п.2.8. Положення про Малиновську районну адміністрацію Одеської Міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від Одеської міської ради від 26.04.2017 року № 1934-VII здійснює заходи щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об’єктів або приведення самочинно реконструйованих об’єктів у первинний стан .

Відповідно до ст.17 Закону України «Про основи містобудування» містобудівна документація це затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою, зокрема, для вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій.

За ст. 8 Закону України «Про архітектурну діяльність» робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об'єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.

Право звернення до суду на виконання функцій органу місцевого самоврядування з позовами про знесення самочинно побудованих об’єктів або приведення самочинно реконструйованих об’єктів у первинний стан відповідно пункту п.2.8. Положення про Малиновську районну адміністрацію Одеської Міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від Одеської міської ради від 26.04.2017 року № 1934-VII надано виконавчому органу Одеської міської ОСОБА_5 - Малиновській районній адміністрації Одеської міської ОСОБА_5.

Так, в судовому засіданні встановлено, що співласниками квартири №20, розташованої за адресою: м.Одеса, вул.І.Рабіна,39А у м.Одесі є ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 (свідоцтво про право власності від 05.01.2015 року).

Відповідачі самовільно, без затвердження у встановленому законом порядку проектної документації виконали роботи з реконструкції квартири з розширенням балкону.

Факт самовільного розширення балкону підтверджується актом перевірки комісії дільниці № 2 КП ЖКС «Черемушки» від 26.06.2017 року, приписом від 15.06.2017 року щодо виявлення факту розширення балкону на другому поверсі без надання дозвільних документів, технічним паспортом, фотофіксацією.

За фактом самовільної реконструкції у відношенні ОСОБА_3 був складений протокол (15.06.2017 року №006359) про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП України.

Розпорядженням Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 08.08.2017 року за №348/01-06 ОСОБА_3 зобов’язано привести до попереднього стану об’єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 у м.Одесі

Вказане розпорядження ОСОБА_3 не виконано, що підтверджується службовою запискою начальника відділу контролю та моніторингу за станом території району.

Відповідно до п. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статі 144 Конституції України акти органів місцевого самоврядування, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

За ч.2 ст.376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Так, 27.06.2017 року державним реєстратором Овідіопольської РДА Одеської області ОСОБА_2 на підставі технічного висновку ФОП ОСОБА_6 від 05.05.2017 року та технічного паспорту від 05.05.2017 року зареєстровані зміни до об’єкта нерухомого майна відповідачів шляхом зміни загальної площі квартири з 51 кв.м. до 69,2 кв.м.

Суд погоджується із доводами позивача про порушення такої реєстрації вимог закону з наступних підстав.

На підставі ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або законність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.

У разі зміни ідентифікаційних даних суб’єкта права, визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни, зміни суб’єкта управління об’єктами державної власності, відомостей про об’єкт нерухомого майна, у тому числі зміни його технічних характеристик, виявлення технічної помилки в записах Державного реєстру прав чи документах, виданих за допомогою програмних засобів ведення цього реєстру (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), за заявою власника чи іншого правонабувача, обтяжувача, а також у випадку, передбаченому підпунктом "в" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, вносяться зміни до записів Державного реєстру прав.

За статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень » Підставами для державної реєстрації прав є :

укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дублікат;

свідоцтво про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;

- свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;

- видане нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати

- свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката;

- свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дублікат;

- рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особи, уповноважено управляти таким майном;

- державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею, видані до 1 січня 2013 року;

- рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;

- ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди;

- заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно;

- рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об’єкта нерухомого майна релігійній організації;

- рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об’єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;

- інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» Кабінет Міністрів України постановою №1127 від 25.12.2015р. затвердив Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно п. 58 Порядку для державної реєстрації права власності на об’єкт нерухомого майна у разі, коли в документах, що подаються для такої реєстрації, відсутні відомості про технічні характеристики відповідного об’єкта, також подається технічний паспорт на такий об’єкт.

За бажанням заявника у разі зміни технічних характеристик об’єкта нерухомого майна для державної реєстрації права власності на такий об’єкт може бути подано технічний паспорт, що містить актуальні відомості про технічні характеристики об’єкта, незалежно від наявності таких відомостей в документах, що подаються для відповідної реєстрації. У разі коли зміни технічних характеристик об’єкта нерухомого майна відбулися у зв’язку з проведенням будівельних робіт, що відповідно до законодавства потребують отримання дозволу на їх проведення, також подається документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта.

Відповідно до ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Враховуючи, що спірна квартира №20, розташована за адресою: м.Одеса, вул.І.Рабіна,39А у м.Одесі була реконструйована із порушенням Закону України «Про основи містобудування», Рішення Одеської міської ради від 23.12.2011 року за №1631- VI «Про затвердження Правил благоустрою територій міста ОСОБА_1» без належного дозволу, а відповідачі від проведення відповідної перебудови відмовляються, суд вважає вимоги позивача про скасування рішення державного реєстратора Овідіопольської РДА Одеської області ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.06.2017 року, індексний номер : 35887353 та зобов’язання відповідачів привести до попереднього стану квартиру №20, розташована за адресою: м.Одеса, вул.І.Рабіна,39А у м.Одесі відповідно до технічного паспорту від 17.12.2014 року обґрунтованими.

При цьому суд критично оцінює інформацію ФОП ОСОБА_6 від 05.05.2017 року, про те, що зміна площі спірного об’єкту нерухомості не є реконструкцією та відбулась за рахунок внутрішнього перепланування, що не суперечить ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» оскільки вона спростовується наданими МРА доказами щодо зміни загальної площі спірної квартири, зокрема, свідоцтвом про право власності на квартиру № 3-30280, технічним паспортом на спірне майно від 17.12.2014 року, інформаційною довідкою з державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 105545656, довідкою про склад сім*ї та реєстрацію від 22.11.2017 року, фото фіксацією спірного об’єкту.

Судові витрати підлягають стягнення на користь позивача відповідно в порядку ст. 141 ЦПК України.

Керуючись Главою 9 Розділу 3 ЦПК України, ст.ст.352, 354 ЦПК України,-

ВИРІШИВ:

Позов МРА ОМР до державного реєстратора Овідіопольської РДА Одеської області ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про зобов’язання вчинити певні дії, скасування рішення – задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати рішення державного реєстратора Овідіопольської РДА Одеської області ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 27.06.2017 року, індексний номер : 35887353.

Зобов’язати ОСОБА_3, ОСОБА_4 привести до попереднього стану самовільно реконструйований балкон за адресою: м.Одеса, вул.І.Рабіна, 39 А, кв. 20 у м.Одесі відповідно до технічного паспорту від 17.12.2014 року.

Стягнути з державного реєстратора Овідіопольської РДА Одеської області ОСОБА_2 на користь Малиновської районної адміністрації Одеської міської ОСОБА_5 судові витрати на оплату судового збору у розмірі 1066 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Малиновської районної адміністрації Одеської міської ОСОБА_5 судові витрати на оплату судового збору у розмірі 1066 грн.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Малиновської районної адміністрації Одеської міської ОСОБА_5 судові витрати на оплату судового збору у розмірі 1066 грн.

Рішення може бути переглянуто за письмовою заявою відповідачів, в порядку та строки визначені ст.284 ЦПК України:

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Малиновського районного суду м.Одеси.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки передбачені ст.ст.354, 355 ЦПК України:

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м.Одеси.

Суддя С.В. Маркарова

Повний текс рішення виготовлений 31.01.2019 року