
Справа № 350/2002/18
Провадження № 2-о/350/10/2019
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2019 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Максимів І.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2, заінтересована особа Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
Заявники ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звернулися до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області із заявою про встановлення факту народження дитини.
У своїй заяві заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 просять ухвалити рішення, яким встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у м. Сімферополь, від батьків: мати - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, батько - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, громадянин України.
Ухвалою судді від 25.10.2018 року вищезазначену заяву було залишено без руху, про що повідомлено заявників та надано встановолений ст. 185 ЦПК України термін - десять днів з дня отримання ними ухвали для усунення недоліків заяви, зазначених в ухвалі.
Ухвалою судді від 13.11.2018 року, у зв’язку з невиконанням вимог ухвали від 25.10.2018 року у визначений законом термін, заяву повернуто заявникам разом з доданими до неї документами.
Постановою колегії суддів Івано-Франківського апеляційного суду від 24.01.2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволено, ухвалу Рожнятівського районного суду від 13.11.2018 року скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
04.02.2019 року справа за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини, передано на розгляд судді Максиміву І.В. для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 04.02.2019 року заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини залишена без руху через недоліки, зазначенні в ухвалі суду, а саме: заявниками не сплачено судовий збір та не зазначено доказів, які підтверджують, що заявники звільнені від сплати судового збору, тобто мають статус внутрішньо переміщених осіб, щоб бути звільненими від сплати судового збору; не зазначено і не додано доказів про неможливість отримання відповідних документів, що посвідчують факт народження дитини (звернення до відділу державної реєстрації, його відмова); не виконані вимоги п. 10 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього ж відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Ухвала суду від 04.02.2019 року про залишення заяви без руху у відповідності до частини 2 ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» оприлюднена 08.02.2019 року на офіційному веб-порталі судової влади для усунення недоліків заяви.
На виконання вищезазначеної ухвали суду, заявником ОСОБА_1 06.02.2019 року та 18.02.2019 року надіслані клопотання, в яких частково виконані вимоги ухвали суду, а саме до заяви додано підтвердження про те, що заявники не звертались до інших судів із аналогічними заявами, а також надано відповідь Чаплинського районного відділу ДРАЦС про неможливість видачі відповідних документів щодо підтвердження факту народження дитини на тимчасово окупованій території.
Разом з тим, заявниками не виконано вимоги ухвали суду від 04.02.2019 року в частині сплати судового збору за подання відповідної заяви до суду. Натомість заявник ОСОБА_1 у своєму клопотанні просить суд звільнити заявників від сплати судового збору згідно п. 21 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», у зв’язку з тим, що заява стосується встановлення факту, що має юридичне значення та подана у зв’язку із тимчасовою окупацією території України, що призвела (або може призвести) до порушення права власності на майно. А якщо суд не визнає права заявників на звільнення від сплати судового збору з вищевказаної підстави, то просить звільнити заявників від сплати судового збору згідно ч. 3 ст. 136 ЦПК, ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» через скрутне фінансове становище, відсутність доходів у заявника (у зв'язку з доглядом за дитиною).
Проаналізувавши матеріали заяви та клопотання заявника, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 3 ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як зазначено в п. 21 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до п. 1, 3 ч. 4 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
З поданих заявниками документів слідує, що вони не є внутрішньо переміщеними особами, а навпаки адресою проживання заяниці є м Севастополь, проспект Генерала Острякова, 185/78 - тимчасово окупована територія України, а адреса проживання ОСОБА_1 є м. Артемівськ, вул. Жовтнева, 17 а, Донецької області, що не відноситься до тимчасово окупованої території України. Довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, як це передбачено вимогами Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» заявниками не надано.
Посилання заявника на те, що подана ним заява про встановлення факту народження дитини стосується факту, що має юридичне значення, та подана у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, що призвела (або може призвести) до порушення права власності на майно, а тому є підстави передбачені п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» для звільнення від сплати судового збору не заслуговують на увагу, оскільки подана ОСОБА_1 заява не містить посилання на те, що у зв’язку з тимчасовою окупацією території України порушено право власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Відтак суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для звільнення заявників від сплати судового збору на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Щодо клопотання ОСОБА_1 в частині звільнення заявників від сплати судового збору на підставі ч. 3 ст. 136 ЦПК та ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» через скрутне фінансове становище, відсутність доходів у заявника (у зв'язку з доглядом за дитиною), то суд вважає таке необгрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення, оскільки заявником не додано жодного доказу на підтвердження скрутного матеріального становища та відсутності доходів у заявників.
Таким чином, суд приходить до висновку, що станом на 18.02.2019 року заявниками не усунуто недоліки заяви вказані в ухвалі суду від 04.02.2019 року, а саме не сплачено судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що на момент подачі заяви складає 352 грн. 40 коп.
У відповідності до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи, що у визначений строк заявники не виконали вимоги ухвали від 04 лютого 2019 року, а тому заяву, з урахуванням положень ст. 185 ЦПК України, слід вважати неподаною і повернути заявникам.
Статтею 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено порядок виклику в суд та повідомлення про судове рішення.
Зокрема частиною 2 ст. 12-1 вказаного Закону передбачено, що учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Так у своїй заяві ОСОБА_1 та ОСОБА_2 просять розглянути заяву без їхньої участі.
Разом з тим, як зазначено у заяві, місце проживання ОСОБА_2 є АДРЕСА_1, що на даний час відноситься до тимчасово окупованої території України, а місце проживання ОСОБА_1 вказано м. Артемівськ, вул. Жовтнева, буд. 17а, що не відноситься до тимчасово окупованої території України, однак як вбачається з постанови Верховної Ради України від 04 лютого 2016 року про перейменування окремих населених пунктів та районів, м. Артемівськ перейменовано на м. Бахмут, а також перейменовано назви відповідних вулиць. Зазначені обставини, позбавляють суд можливості повідомити заявників про прийняте рішення засобами поштового зв'язку. А тому вважаю за необхідне повідомити заявників про постановлену ухвалу шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такої ухвали в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суддя
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2, заінтересована особа Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини повернути заявникам разом з доданими до неї документами.
Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду через Рожнятівський районний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Інформацію щодо вказаної ухвали розмістити на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет - sn.cn.court.gov.ua, з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень - http://www.reyestr.court.gov.ua.
Текст ухвали складено 19 лютого 2019 року.
Суддя Максимів І.В.