
РІШЕННЯ
іменем України
(заочне)
11 лютого 2019 рокуСправа №451/944/18 Провадження № 2/451/354/19
Радехівський районний суд Львівської області
у складі головуючого-судді Семенишин О.З.
з участю: секретаря судового засідання Сахаревич М.М.
з участю захисника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Радехові в залі суду цивільну справу №451/944/18 за позовом ОСОБА_2 до Приватного Акціонерного Товариства «Львівгаз» про визнання незаконним і скасування рішення та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
9 липня 2018 року до суду звернулась ОСОБА_2 із позовом до Приватного Акціонерного Товариства «Львівгаз» про визнання незаконним і скасування рішення та зобов’язання вчинити дії.
В обґрунтування позову вказує, що 27 березня 2017 року працівниками ПАТ "Львівгаз" був складений акт про порушення № НОМЕР_1. Згідно складеного акту працівникам товариства нібито не був забезпечений доступ для демонтажу лічильника газу з метою проведення його повірки. 18 вересня 2017 року комісією з розгляду Актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем було прийнято рішення. Цим рішенням комісія вирішила провести перерахунок об'єму спожитого природного газу за граничними об'ємами споживання по споживачу ОСОБА_2 за адресою м. Радехів, вул. Лесі Українки, 27/11. З цього періоду позивачу було змінено режим нарахування об'ємів природного газу, відтепер позивачу як споживачу газу почали здійснювати нарахування за газ не за фактично спожиті об'єми, а за граничними об'ємами споживання. Просить визнати незаконним та скасувати рішення ПАТ «Львівгаз», яке оформлене витягом з протоколу №9/25-НС засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС від 18.09.2017 року по пункту 62 порядку денного. Зобов'язати ПАТ «Львівгаз» здійснити перерахунок об'ємів спожитого природного газу за період з 18.09.2017 року по день винесення судового рішення у даній справі згідно фактичних показів спожитого природного газу за даними лічильника за вищевказаний період для ОСОБА_2.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві. Просив ухвалити рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі (с. 33-34).
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що стверджується рекомендованим повідомленням про вручення судової повістки, причини неявки в судове засідання суду не повідомив (а.с.30).
Згідно з ст.280 ЦПК України, суд вважає за можливе розглядати справу в заочному порядку, на підставі наявних доказів, які знаходяться у матеріалах справи, чого не заперечив представник позивача.
Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши подані учасниками справи документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до вимог ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень ст.ст.13,19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
На підставі ст.ст.12,81,82 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не має для суду встановленої сили. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд встановив, що 27 березня 2017 року працівниками ПАТ "Львівгаз" був складений акт про порушення № НОМЕР_1, відповідно до якого позивачем не був забезпечений доступ для демонтажу лічильника газу з метою проведення його повірки (а.с.12).
18 вересня 2017 року комісією з розгляду Актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем було прийнято рішення, яким вирішено провести перерахунок об'єму спожитого природного газу за граничними об'ємами споживання по споживачу ОСОБА_2 за адресою м. Радехів вул. Лесі Українки, 27/11.
З цього періоду позивачу було змінено режим нарахування об'ємів природного газу, нарахування почали здійснювати за газ не за фактично спожиті об'єми, а за граничними об'ємами споживання, що підтверджується витягом з протоколу № 9/25-НС засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу від 18.09.2017 року (а.с.13).
Відповідно до п.2 глави 2 розділу IX Кодексу газорозподільних систем" до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать; відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об'єкті споживача; відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки".
Згідно до приписів глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (в редакції, яка діяла на час складання акту про порушення - 27 березня 2017 року) "у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об'єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням. Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, де зазначається: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника."
Акт про порушення № НОМЕР_1, як підстава для зміни режиму нарахування об'ємів природного газу складений з порушенням закону, оскільки такий був складений за відсутності позивача, у ньому відсутні будь-які докази чи обставини, що свідчили про перешкоджання з боку позивача працівникам ПАТ "Львівгаз" проводити демонтаж лічильника газу для проведення повірки.
В Акті зазначено, що такий складався у присутності споживача ОСОБА_2І, хоча це не відповідає дійсності, оскільки позивач не проживає за цією адресою, що підтверджується актом комісійної перевірки №63 від 8.02.2019 року (а.с.31).
Що стосується копії листа ПАТ «Львівгаз» від 4.06.2018 року, повідомлення від 25.08.2017 року про необхідність забезпечити допуск представника оператора ГРМ до лічильника газу, які скеровувалися на адресу позивача, то такі на думку суду не заслуговують на увагу, оскільки відсутні будь які докази про їх отримання ОСОБА_2, а копія конверта не є доказом отримання поштового відправлення, оскільки із нього видно, що такий був повернутий Радехівській дільниці Червоноградського відділення ПАТ "Львівгаз" за закінченням терміном зберігання (а.с.9-11).
Відповідно до п. З, 6 глави 8 X Кодексу газорозподільних систем побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов'язаний забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ після пред'явлення ними службових посвідчень для проведення робіт з демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення).
У разі відмови в доступі до об'єкта побутового споживача представнику Оператора ГРМ для зняття лічильника газу на періодичні/ повірку (або його повірки на місці встановлення) споживачу змінюється режим нарахування об'ємів природного газу відповідно до вимог цього Кодексу. У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки. Зняття лічильника газу на періодичну повірку (або його повірку на місці встановлення) здійснюється у присутності споживача (власника або наймача об'єкта побутового споживача). За необхідності розпломбування лічильника газу представник Оператора ГРМ складає акт розпломбування, який підписується споживачем (власником або наймачем об'єкта побутового споживача).
Враховуючи вищенаведене, а також те, що ні актом про порушення, ні іншими належними доказами не підтверджується факт відмови у доступі до об'єкта побутового споживача представнику Оператора ГРМ для зняття лічильника газу на періодичну повірку, тому суд приходить до висновку, всі підстави для визнання незаконним та скасування рішення ПАТ "Львівгаз", яке оформлене витягом з протоколу № 9/25-НС засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС та зобов'язання ПАТ «Львівгаз» здійснити перерахунок об'ємів спожитого природного газу в період з 18.09.2017 року по день винесення судового рішення у даній справі згідно фактичних показів спожитого природного газу за даними лічильника за вищевказаний період для ОСОБА_2.
Керуючись ст.ст. 5, 12, 13, 81,141, 259, 263, 264, 265, 268, 354,280,282 ЦПК України, ст. 15,16 ЦК України, суд, -
в и р і ш и в :
позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення ПАТ «Львівгаз», яке оформлене витягом з протоколу №9/25-НС засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС від 18.09.2017 року по пункту 62 порядку денного.
Зобов'язати ПАТ "Львівгаз" здійснити перерахунок об’ємів спожитого природного газу за період з 18.09.2017 року по день винесення судового рішення у даній справі згідно фактичних показів спожитого природного газу за даними лічильника за вищезазначений період для ОСОБА_2.
Стягнути з ПАТ «Львівгаз», місцезнаходження м.Львів вул.Золота,42 , ЄДРПОУ 03349039, р/р НОМЕР_2, в користь держави судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 (вісімдесят) копійок до спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України; отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача – Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; р/р 31211256026001; код класифікації доходів бюджету –22030106.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського Апеляційного суду шляхом подання через Радехівський районний суд Львівської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
ГоловуючийОСОБА_3
Повний текст судового рішення виготовлено 18.02.2019 року