
243/10730/18
провадження № 2/243/188/2019
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2019 року Слов?янський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Мірошниченко Л.Є.
За участю
Секретаря судового засідання Плаксіної Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №7 м. Слов’янська, цивільну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради
до ОСОБА_2
вимоги позивача: про стягнення надміру виплачених коштів
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 виклад позиції позивача.
1. У жовтні 2018 року позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 20.07.2017 року ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради з заявою про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Разом із заявою ОСОБА_2 подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій зазначила відсутність будь-яких доходів. На виконання пункту 8 Порядку з урахуванням інформації поданої в заяві і декларації ОСОБА_2 призначено тимчасову допомогу на період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, а саме: з 01.07.2017 року по 30.11.2017 року – 1601,50 грн. щомісяця, з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року – 1676 грн.
Відповідно до пункту 7 Порядку державним соціальним інспектором Управління здійснено перевірку достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням тимчасової допомоги, та встановлено, що ОСОБА_2 не повідомила про одержання державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю, що призвело к надмірній виплаті державних коштів у розмірі 6309,60 грн.
Згідно пункту 5.3 Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року за № 486/202/524/455/3370, допомогам на дитину з інвалідністю входить до сукупного доходу сім’ї, тому підлягає декларуванню.
За результатами перевірки ОСОБА_2 надіслано повідомлення (№ 11-11/1169 від 06.04.2018 року) про необхідність повернення в добровільному порядку надміру отриманої державної допомоги, але заявниця згоди не надала.
У зв’язку з вищевикладеним, просить суд стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь Державного бюджету через ОСОБА_1 соціального захисту населення незаконно отриману тимчасову допомогу у розмірі 6309,60 грн. та перерахувати її на р/р 35417095052186 в УДКСУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 25954290, МФО 834016. Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради витрати на оплату судового збору у сумі 1762 грн.
2. Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилася, про час, дату і місце судового засідання повідомлялася належним чином, що підтверджується телефонограмою (а.с.48), про причини неявки суду не повідомила.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
3. Представник позивача – ОСОБА_4, яка діє на підставі довіреності від 11.01.2019 року (а.с.44), в судове засідання не з’явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, надала заяву про розгляд справи за своєї відсутності, вимоги просила задовольнити.
ІІІ. Процесуальні дії у справі.
Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільно-процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
4. 20.07.2017 року відповідач ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради з заявою № 1285 про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме (а.с.4,5).
5. Відповідач ОСОБА_2 20.07.2017 року також подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій зазначила відсутність будь-яких доходів (а.с.6,7).
6. З урахуванням інформації поданої в заяві і декларації ОСОБА_2 було призначено тимчасову допомогу на період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, а саме: з 01.07.2017 року по 30.11.2017 року – 1601,50 грн. щомісяця, з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року – 1676 грн., що підтверджується рішенням УСЗН Слов’янської міської ради про призначення допомоги сім’ям з дітьми від 26.09.2017 року (а.с.10).
7. Рішенням УСЗН Слов’янської міської ради про призначення допомоги сім’ям з дітьми від 15.03.2018 року, ОСОБА_2 була перерахована раніше призначена тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, яка склала: за періоди з 01.07.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 549,90 грн. щомісяця, та з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року – 624,40 грн. (а.с.11).
8. Згідно акту № 11-20/30 від 06.04.2018 року, державним соціальним інспектором Управління соціального захисту населення Слов’янської міської ради здійснено перевірку достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням тимчасової допомоги, та встановлено, що ОСОБА_2 не повідомила про одержання державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю, що призвело к надмірній виплаті державних коштів у розмірі 6309,60 грн. (а.с.8).
9. За результатами перевірки ОСОБА_2 надіслано повідомлення за № 11-11/1169 від 06.04.2018 року про необхідність повернення в добровільному порядку надміру отриманої державної допомоги (а.с.9).
V. Оцінка Суду.
10. Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
11. Відповідно до пункту 6 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189, разом із заявою ОСОБА_2 подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій зазначила відсутність будь-яких доходів (а.с.6,7).
12. На виконання пункту 8 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189, з урахуванням інформації поданої в заяві і декларації, ОСОБА_2 було призначено тимчасову допомогу на період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, а саме: з 01.07.2017 року по 30.11.2017 року – 1601,50 грн. щомісяця, з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року – 1676 грн.
13. Вищевказана тимчасова державна допомога дітям була повністю отримана відповідачем, що знайшло своє підтвердження у виписці по картковому рахунку, відкритому в ПАТ «Державний ощадний банк України» в особі філії – Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк» на ім’я ОСОБА_2 (а.с.38-41).
14. Таким чином, в судовому засіданні встановлено та не спростовується матеріалами справи, або будь-якими іншими доказами, що дійсно відповідач ОСОБА_2, знаходячись на обліку в ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради, отримувала щомісячну тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, з 01.07.2017 року по 30.11.2017 року у розмірі 1601,50 грн., та з 01.12.2017 року по 31.12.2017 року – 1676 грн.
15. Під час проведення перевірки правильності та повноти інформації, наданої для призначення державної соціальної допомоги заявником ОСОБА_2, було виявлено, що ОСОБА_2 надала неповну (невірну) інформацію про отримання державної соціальної допомоги дітям-інвалідам. Внаслідок чого були надміру виплачені кошти в сумі 6309,60 грн. (а.с.8).
16. Згідно пункту 5.3 Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року за № 486/202/524/455/3370, допомога на дитину з інвалідністю входить до сукупного доходу сім’ї, тому підлягає декларуванню.
17. В суді встановлено, що у результаті надання недостовірної інформації ОСОБА_2, при заповненні заяви про призначення тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради були надмірно нараховані та виплачені кошти за період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року, включно, у розмірі 6309,60 грн., що складається з різниці між виплаченою тимчасовою державною допомогою за період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року, включно, у розмірі 9683,50 грн. та призначеною тимчасовою державною допомогою за період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року, включно, у розмірі 3373,90 грн., відповідно до рішення УСЗН Слов’янської міської ради від 15.02.2018 року (а.с.11).
18. Відповідно до ч. 1 ст. 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов'язана повернути доходи.
19. Таким чином, враховуючи вищевикладене та те, що відповідач ОСОБА_2 в добровільному порядку не повернула надмірно виплачені кошти, то суд приходить до переконання, що у відповідності до норм чинного законодавства, ОСОБА_2 повинна повернути державі незаконно отриману тимчасову допомогу у розмірі 6309,60 грн.
VІ. Розподіл судових витрат між сторонами.
20. У відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути суму судових витрат, а саме судового збору у розмірі 1762 грн. (а.с.1).
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10-13, 81, 141, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: 997123959, яка мешкає за адресою: Донецька область, м. Слов’янськ, вулиця Київська, будинок № 27) на користь Державного бюджету через ОСОБА_1 соціального захисту населення незаконно отриману тимчасову допомогу у розмірі 6 309 (шість тисяч триста дев’ять) грн. 60 коп. та перерахувати її на р/р 35417095052186 в УДКСУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 25954290, МФО 834016.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: 997123959, яка мешкає за адресою: Донецька область, м. Слов’янськ, вулиця Київська, будинок № 27) на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Слов’янської міської ради витрати на оплату судового збору у сумі 1762 грн. на р/р 35412001052186 банк УДКСУ в Донецькій області.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
На рішення суду позивачем може бути подана апеляційна скарга до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення, або відповідно до п.15.5 Перехідних положень ЦПК України – до Донецького апеляційного суду через Слов’янський міськрайонний суд Донецької області.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Повний текст рішення складено 19.02.2019 року.
Суддя Слов’янського
міськрайонного суду ОСОБА_5