
Єдиний унікальний номер 235/1166/19
Провадження №2-о/235/168/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2019 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Бородавки К.П.
за участю секретаря судового засідання Григор’євої С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Покровська цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа – Мирноградський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту народження дитини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – заявник) звернулась до суду з заявою про встановлення факту народження нею 22.06.2015 в м.Донецьку дитини жіночої статі. Заявник у шлюбі не перебуває. На обґрунтування поданої заявником заяви зазначено, що органом державної реєстрації актів цивільного стану їй відмовлено у реєстрації народження дитини, оскільки нею надані документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Заявник за змістом поданої заяви просить провести розгляд справи без її присутності, на задоволенні заяви наполягає.
Представник заінтересованої особи, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився.
Вивчивши доводи заяви, дослідивши подані заявником документи та проаналізувавши зміст відповідних норм матеріального і процесуального права, суд зазначає таке.
Паспортом громадянина України серії ВВ №357916 підтверджується, що ОСОБА_1 є громадянкою України.
З історії пологів №368, виданої 23.06.2015 Центральною міською лікарнею №17 м.Донецька Донецької Народної Республіки вбачається, що у ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 22 червня 2015 року о 00.10 годині народилась одна дитина, яка є другою за рахунком - дівчинка вагою 3700 г, про що 07.07.2015 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Куйбишевського районного управління юстиції у місті Донецьку видано свідоцтво про народження серії І-НО №637859, актовий запис №123, дані якого узгоджуються з довідкою про народження від 15.03.2017, виданою Куйбишевським відділом запису актів цивільного стану м.Донецька Державної реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької народної республіки.
На долучених до заяви фотознімках зображені немовля, малолітня дитина - дівчинка та вагітна жінка, яка зовні схожа на жінку за паспортом громадянина України на ім’я ОСОБА_1.
Наданими до заяви документами підтверджується, що заявник звернулась до Мирноградського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації народження дитини жіночої статі, народженої нею 22.06.2015, надавши свідоцтво про народження серії І-НО №637859 від 07.07.2015, але листом відділу від 19.02.2019 №450/15.30-23 їй було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження у зв'язку з пред'явленням для підтвердження факту народження дитини документу, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Вирішуючи порушене заявником питання, суд враховує такі норми права.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» з метою забезпечення захисту прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб у зв'язку із соціально-політичною ситуацією, що склалась у Донецькій та Луганській областях, припинений доступ, зокрема, до Державного реєстру актів цивільного стану громадян до закінчення антитерористичної операції на сході України на території, в тому числі, м.Донецька.
Постановою КМУ «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства» від 07.11.2014 №595 міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям визначено забезпечити до 01.12.2014 переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Розпорядженням КМУ «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07.11.2014 №1085-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до якого включено, в тому числі, м.Донецьк.
На реалізацію наведених приписів наказом Міністерства юстиції України від 25.11.2014 № 247/7 «Про переміщення органів та установ юстиції Донецької області» територіальні органи та установи юстиції Донецької області, що знаходилися на тимчасово неконтрольованій території, переміщено в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження.
Враховуючи викладене, факт пред’явлення оформлених від імені відповідних відділів державної реєстрації актів цивільного стану Донецької області після 01.12.2014 документів про державну реєстрацію актів цивільного стану свідчитиме про видачу цих документів не територіальними органами Міністерства юстиції України, що забезпечують реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби України.
Суд відмічає, що згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ст.77 та ст.78 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Надаючи оцінку допустимості наданих заявником доказів, а саме документів, виданих на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, суд керується ч.2 ст.19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одночасно суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСЛП), за висновками якої, зокрема, у справах проти Туреччини, Молдови та Росії, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Враховуючи викладене, зважаючи на правову позицію, викладену Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в Інформаційному листі від 15.04.2016, за змістом якої документи, видані органами та установами (зокрема, медичними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України, суд як виняток приймає до уваги дані про народження заявником дитини, які зазначені у вищенаведених документах, виданих на території, де органи державної влади України з 01.12.2014 тимчасово не здійснюють свої повноваження.
За приписами ст.13 Закону України ««Про державну реєстрацію актів цивільного стану» походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Відповідно до ст.125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини; 3) за рішенням суду. Згідно зі ст.135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Встановлення факту народження дитини необхідне заявнику для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження дитини згідно вимог діючого законодавства України та отримання свідоцтва про народження дитини встановленого зразку.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що дослідженими у справі доказами доведено факт народження 22.06.2015 в місті Донецьку Донецької області у заявника, яка не перебуває в зареєстрованому шлюбі, однієї дитини жіночої статі, яка є другою за рахунком, та підтверджено неможливість реєстрації такого факту в органах реєстрації актів цивільного стану України, відтак заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Згідно з ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст.263-265, 268, 315-319 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання – Одеська область, м.Подільськ, вул.Київська, 27), заінтересована особа – Мирноградський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (ідентифікаційний номер 23127140, місцезнаходження – Донецька область, м.Мирноград, вул.Соборна, 7), про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження 22 червня 2015 року у місті Донецьку Донецької області, Україна, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянкою України, зареєстрованою за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, другої за рахунком однієї дитини жіночої статі.
Рішення підлягає негайному виконанню та його оскарження не зупиняє виконання рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, визначеному п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до або через відповідний суд.
Суддя К.П. Бородавка