ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.06.2018 Справа № 917/1997/17
Господарський суд Полтавської області
в складі головуючого судді Кульбако М.М.,
при секретарі Павленко С.М.
за участю представників:
від позивача: Василевська Ю.О.,
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Кременчуцької міської ради Полтавської області,
пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600
до Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "Білла - Україна",
вул. Гришка, 3, м. Київ, 02140
про відшкодування збитків у розмірі 538 186,52 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Кременчуцька міська рада Полтавської області звернулась до господарського суду Полтавської області з позовом до Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "Білла - Україна" про відшкодування 538 186,52 грн. збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 29.11.2017 порушено провадження у справі та призначено до розгляду.
13.12.2017 від відповідача через засоби електронного зв'язку надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, посилаючись на те, що Дарницьким районним судом міста Києва порушено провадження за адміністративним позовом ПІІ "Білла-Україна" про визнання незаконним та скасування п. 25.2.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 30.06.2016 року "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду у м. Кременчуці" та п.п. 8, 9, 10 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області (26 сесія міської ради 7 скликання) від 31.01.2017 "Про внесення змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці".
18.12.2017 від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, посилаючись на те, що Дарницьким районним судом міста Києва порушено провадження за адміністративним позовом ПІІ "Білла-Україна" про визнання незаконним та скасування п. 25.2.2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 30.06.2016 "Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду у м. Кременчуці" та п.п. 8, 9, 10 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області (26 сесія міської ради 7 скликання) від 31.01.2017 "Про внесення змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці".
15.01.2018 відповідачем подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позовна заява оформлена з порушенням вимог статті 162 ГПК України.
15.01.2018 відповідачем подано відзив на позовну заяву з додатками (вх. №419).
15.01.2018 відкладено підготовче засідання на 08.02.2018.
Суд відклав розгляд клопотання відповідача про зупинення провадження у справі та клопотання про залишення позовної заяви без розгляду на наступне судове засідання.
22.01.2018 до господарського суду Полтавської області від Приватного підприємства з 100% іноземними інвестиціями "Білла-України" надійшло клопотання (вх. №672) про проведення судового засідання 08.02.2018 по справі №917/1997/17 в режимі відеоконференції та визначити Господарський суд м. Києва відповідальним за її проведення.
Ухвалою від 23.01.2018 вказане клопотання судом задоволено.
Позивачем подано відповідь на відзив (вх. №1134 від 02.02.2018, вх. №1329 від 08.02.2018).
В підготовчому засіданні 08.02.2018, за згодою учасників процесу відповідно до ч.6 ст. 183 ГПК України, головуючий закрив підготовче засідання та перейшов до розгляду справи по суті.
Після відкладення розгляду справи 08.02.2018, суд продовжив розгляд справи по суті в судовому засіданні 19.02.2018.
У судовому засіданні 19.02.2018 представник відповідача за клопотанням від 22.01.2018, яке задоволено ухвалою від 23.01.2018, бере участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, яка проводиться з господарським судом міста Києва.
Головуючий дослідив матеріали справи 917/1997/17 у судовому засіданні.
Представники сторін виступили у судових дебатах з промовами, в яких позивач позов просив задовольнити, а відповідач - відмовити у задоволенні позову.
У судовому засіданні 06.04.2018 оголошено перерву до 01.06.2018.
Судом встановлено, що 11.12.2017 ухвалою Дарницького районного суду міста Києва провадження №753/14550/17 по адміністративній справі за позовом Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "БІЛЛА-Україна" до Кременчуцької міської ради Полтавської області про визнання незаконним та скасування рішень органу місцевого самоврядування закрито.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2018 ухвалу Дарницького районного суду м. Києва від 11.12.2017 - залишено без змін.
Таким чином, у суду відсутні підстави для зупинення провадження у справі.
Клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, так як остання оформлена з порушенням вимог статті 162 ГПК України не підлягає задоволенню, оскільки Шинкаренко Н.М. є законним представником позивача відповідно до довіреності №338 від 28.12.2016 (а.с. 68).
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.
09.12.2007 між Кременчуцькою міською радою Полтавської області (позивач) та підприємством з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» (далі відповідач) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 5582 кв.м. (кадастровий номер 5310436100:08:004:0081) для будівництва торговельного центру на розі вулиць Пролетарської та Воровського в м. Кременчуці, строком на 3 (три) роки. Договір зареєстрований у Кременчуцькому районному відділі Полтавської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 10.12.2007 року № 040754800520.
Відповідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 16.10.2009 відповідачу на праві приватної власності належить торговельний центр, загальною площею 2159,8 кв.м, по вул. Воровського, буд. 4-А в м. Кременчук.
28.05.2010 за № 11-22/2-2226 на ім'я міського голови відповідачем було подано заяву про видачу рішення міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці.
10.11.2010 за № 11-22/2-2226 відповідачем було подано заяву про зняття з розгляду вищезазначену заяву у зв'язку з виявленням додаткових обставин.
За зверненням відповідача 26.06.2012 рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам в оренду в м. Кременчуці», підприємству з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на умовах оренди, орієнтовною площею 0,6130 га для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці.
Пунктом 2 зазначеного рішення відповідача зобов'язано розробити та подати для розгляду та затвердження у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у строк до 26.06.2013.
01.03.2013 за № 11-24/2-596 від відповідача надійшла заява про видачу рішення міської ради про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці.
23.04.2013 рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання дозволу на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок юридичним та фізичним особам в м. Кременчуці» підприємству з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» було надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 6130 кв.м для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці.
Також, п. 1.34.1. вищезазначеного рішення, визнано таким що втратив чинність підпункт 1.12. рішення міської ради від 26.06.2012 року «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок юридичним та фізичним особам в оренду в м. Кременчуці».
Пунктом 2 рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання дозволу на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок юридичним та фізичним особам в м. Кременчуці» від 23.04.2013 відповідача зобов'язано розробити та подати для розгляду та затвердження у встановленому порядку технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у строк до 23.10.2013.
Відповідачем вказані вимоги не виконані.
07.08.2014 за № 11-26/2-2020 відповідачем було подано заяву на видачу рішення міської ради про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці, площею 5582 кв.м.
30.09.2014 року рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання дозволу на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок юридичним та фізичним особам в м. Кременчуці», підприємству з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» було надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 5582 кв.м для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці.
Пунктом 2 вищезазначеного рішення Відповідача зобов'язано розробити та подати для розгляду та затвердження у встановленому порядку технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки у строк до 30.03.2015 року.
Відповідачем вказані вимоги не виконані.
Так, 24.09.2015 року за № 26/10-11/1720 Відповідачем було подано заяву про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці, площею 5582 кв.м.
01.10.2015 року відповідачем було подано заяву про зняття з розгляду заяви від 24.09.2015 за № 26/10-11/1720 для виправлення та повернути документи.
12.10.2015 відповідачем повторно було подано заяву про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці, площею 5582 кв.м.
Відповідно до вищезазначеної заяви 23.12.2015рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання дозволу на розроблення технічних документацій із у землеустрою щодо інвентаризації земель м. Кременчуці» підприємству з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» було надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 5582 кв.м (кадастровий номер 5310436100:08:004:0081) для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Воровського, 4-А в м. Кременчуці, з метою внесення відповідних змін до відомостей Державного земельного кадастру.
13.06.2015 за № 26/10-03/1520 відповідачем було подано заяву про видачу рішення про передачу в оренду земельну ділянку що перебуває у комунальній власності для експлуатації та обслуговування торговельного центру площею 5582кв.м по вул. Театральній, 4-А (вулицю перейменовано), до заяви було додано технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки.
30.06.2015 рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці», підприємству з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» передано в оренду строком 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку площею 5582 кв.м (кадастровий номер 5310436100:08:004:0081) для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Театральній в м. Кременчуці.
Пунктом 25.2.3 вищезазначеного рішення Відповідача зобов'язано в шестимісячний термін замовити документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою та зареєструвати право оренди земельної ділянки в установленому законом порядку.
31.01.2017 на підставі заяви відповідача Кременчуцькою міською радою Полтавської області було прийнято рішення «Про внесення змін до рішень органів місцевого самоврядування в м. Кременчуці», яким у зв'язку з ухиленням від укладення договору оренди землі вирішили внести зміни в п. 25 рішення міської ради від 30.06.2016 рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про надання, вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду в м. Кременчуці» щодо надання в оренду підприємству з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» земельної ділянки для експлуатації та обслуговування торговельного центру по вул. Театральній, 4-А, а саме замість слів «на сорок дев'ять років» читати «на один рік»; замість слів «В шестимісячний термін» читати «В термін до 31.07.2017».
Відповідач так і не оформив в установленому законом порядку право користування земельною ділянкою.
Позивач вказує що у період з 10.12.2010 по 31.12.2016 відповідач використовував земельну ділянку без правовстановлюючих документів, орендну плату за договором не сплачував, хоча земельна ділянка використовувалась для розміщення об'єкту нерухомого майна, що призвело до неотримання Кременчуцькою міською радою Полтавської області доходу від орендної плати за землю, який остання отримала б у разі оформлення відповідачем згідно вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 07.12.2007 за № 1229 «Про утворення комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства» створено комісію по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, затверджено положення про організацію роботи комісії по визначенню та відшкодуванню збитків (далі - Положення), заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, та затверджено склад відповідної комісії.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від 23.06.2016 за № 544 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 07.12.2007 № 1229 «Про утворення комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства», внесено зміни до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 07.12.2007 № 1229 «Про утворення комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства» та затверджено склад комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства в новій редакції.
Відповідно до Положення основним завданням комісії є зокрема, відшкодування збитків заподіяних вилученням або тимчасовим заняттям земельних ділянок, що належать, територіальній громаді міста.
Пунктом 1.6 Положення передбачено, що відшкодуванню підлягають неодержані доходи, що могла би отримати територіальна громада міста, із земельних ділянок, що належать їй на праві власності, внаслідок їх тимчасового зайняття, обмеження прав та інше, а також, інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Листом-повідомленням від 03.02.2017 за вих. № 01-44/214 виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області було направлено на адресу відповідача лист-повідомлення яким останнього запрошували на засідання комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення законодавства.
Також, листами-повідомленнями від 17.02.2017 за № 01-50/332, від 28.02.2017 за № 01-50/406 та від 31.03.2017 за № 01-44/640 відповідача повторно викликали на засідання вищезазначеної комісії (копії в матеріалах справи).
Актом по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства від 06.04.2017 відповідна комісія встановила, що термін використання земельної ділянки по вул. Театральній, 4-А в м. Кременчуці без правовстановлюючих документів на землю з 10.12.2010 по 31.12.2016, також, встановлено розмір збитків, завданих територіальній громаді м. Кременчука у розмірі 538 186,52 грн.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 29.05.2017 за № 485 «Про затвердження актів комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства, за користування земельною ділянкою по вул. Театральній, 4-А в м. Кременчуці», затверджено вищезазначений акт.
Листом 07.06.2017 відповідачу було запропоновано добровільно відшкодувати Кременчуцькій міській раді Полтавської області визначені збитки за використання земельної ділянки з порушенням норм земельного законодавства, проте вказані збитки останнім сплачені не були, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом про стягнення з підприємству з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» збитків у розмірі 538 186,52 грн., які нараховані за період з 10.12.2010 по 31.12.2016, у зв'язку з використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів на підставі статті 22 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу.
Статтею 206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відшкодування збитків (упущеної вигоди) є видом цивільно-правової відповідальності. Підстави для настання цивільно-правової відповідальності за порушення земельного законодавства встановлено, зокрема, Главою 24 Земельного кодексу України.
За приписами статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Так, згідно з п. д) ч. 1 ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 статті 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів тощо. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1, 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284, встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Відшкодуванню підлягають, зокрема, збитки власників землі і землекористувачів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаним доходом є дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття.
За приписами статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Зазначена норма кореспондується і з положеннями статті 224 Господарського кодексу України, якою передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Судом встановлено, що на спірній земельній ділянці знаходиться нерухоме майно торговельний центр, які належить на праві власності підприємству з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА», яке користується ділянкою без правовстановлюючих документів, орендної плати за користування землею чи будь-яких інших платежів не вносить, заходів щодо оформлення землекористування не здійснює, що позбавило раду як власника землі права отримувати дохід у вигляді орендної плати.
Використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів та розмір завданих збитків таким використання підтверджується актом комісії по визначенню та відшкодуванню збитків, заподіяних територіальній громаді внаслідок порушення земельного законодавства від 06.04.2017, нанесених підприємством з 100% іноземними інвестиціями «БІЛЛА-УКРАЇНА» міському бюджету за користування земельною ділянкою (по вул. Театральній, 4-А в м. Кременчуці, площею 5582 кв.м.) без правоустановчих документів та не внесення плати за користування землею за період з 10.12.2010 по 31.12.2016, що становить 538 186,52 грн.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що саме на землекористувача покладається обов'язок вчинення необхідного комплексу дій з укладення договору оренди землі на новий строк. Невиконання такого обов'язку є підставою для стягнення з землекористувача збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаної орендної плати за землю), завданих внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Стосовно заяви відповідача про застосування строків позовної давності суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Відповідно до норм частин 1, 3 статті 264 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново.
У дослідженні обставин, пов'язаних із вчиненням зобов'язаною особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку (частина перша статті 264 Цивільного кодексу України), господарському суду необхідно у кожному випадку встановлювати, коли конкретно вчинені боржником відповідні дії, маючи на увазі, що переривання перебігу позовної давності може мати місце лише в межах строку давності, а не після його спливу.
Як встановлено судом, 09 грудня 2007 року між Кременчуцькою міською радою 9орендодавець) та Підприємством з 100% іноземними інвестиціями "БІЛЛА-Україна" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 5582 кв.м.
В подальшому орендар звертався до орендодавця із заявами про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки, зняття з розгляду заяви та видачу відповідних рішень(а.с.35,36,37,38,39,41, на кожне з яких отримував позитивне рішення, однак документації так і не оформив, продовжуючи користуватись земельною ділянкою. Користування земельною ділянкою та подання заяв, спрямованих на виготовлення документації, необхідної для оформлення права користування земельною ділянкою, суд розцінює як дії, що переривають строк позовної давності, а тому заява відповідача про її застосування задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:
1) письмовими, речовими і електронними доказами;
2) висновками експертів;
3) показаннями свідків.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Керуючись статтями 129, 232-233, 237-238 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Підприємства з 100% іноземними інвестиціями "Білла - Україна" (вул. Гришка, 3, м. Київ, 02140, ідент. код 25288083) на користь Кременчуцької міської ради Полтавської області (пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 24388300) завданих внаслідок порушення земельного законодавства збитків у розмірі 538 186,52 грн. та 8 072,80 грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ із набранням цим рішенням законної сили.
3. Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного господарського суду протягом 20 днів з моменту складання повного тексту рішення.
Суддя М.М. Кульбако