
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Номер провадження 2/229/150/2019
Справа № 229/3429/18
12 лютого 2019 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Лебеженка В.О.,
за участю: секретаря
судового засідання Слободкіної Т.І.,
представника позивача ОСОБА_2
відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської Ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з ОСОБА_3 суму надміру виплачених грошових коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживанн, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі 6631 грн. 79 коп., також судові витрати.
Обґрунтовує вимоги таким. Відповідач є працездатною особою, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3, але фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2. Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000528006 від 03.05.2018 року. До складу сім'ї відповідача входить заявник, працездатний, що працює, внутрішньо переміщена особа (первинна довідка від 25.11.2014 року №1423002847 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції).
Відповідач вперше з заявою про призначення грошової допомоги звернувся 19.11.2014 року до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. ОСОБА_3 в своїй заяві у відповідній графі власноруч зазначив інформацію щодо відсутності наявності житла. На підставі цього, відповідачу призначено грошову допомогу з 19.11.2014 року по 18.05.2015 року в сумі 442,00 грн., щомісячно.
14.08.2015 року ОСОБА_3 звернувся до управління з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, в якій повідомив про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'явив довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Грошова допомога призначена з 14.08.2015 року по 13.02.2016 рік в сумі 442, 00 грн.
Грошова допомога на наступний шестимісячний строк, а саме з 18.02.2016 року по 18.05.2016 рік подовжена на підставі заяви від 18.02.2016 року, в якій ОСОБА_3 повідомив про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'явив довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Розмір призначеної допомоги 442,00 грн., щомісячно.
Державним соціальним інспектором управління проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданою заявником для призначення соціальної допомоги про що складений акт від 05.05.2018 року №374.
На підставі виявлення подання недостовірних відомостей 22.05.2018 року ОСОБА_3 припинено виплату допомоги переміщеним особам на проживання, розпорядженням б/н від 22.05.2018 року згідно п.6, п.12 Постанови №505 КМУ від 01.10.2014 року, а також нараховано до повернення в бюджет надміру виплачену адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам за період з 19.11.2014 року по 18.05.2016 року в сумі 6631,79 грн., яка утворилась у зв'язку з наявністю у володінні відповідача садового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_4. Підстава виникнення права власності: свідоцтво про власність, без номера від 27.12.2012 року надане Краснолиманською міською радою.
За весь період отримання допомоги ОСОБА_3 жодного разу не повідомив УСЗН про наявність житла на території, підконтрольній українській владі, що призвело до надміру виплачених коштів в наслідок подання документів з недостовірними відомостями.
Відповідач має статус внутрішньо переміщеної особи на підставі вимог чинного законодавства. Але, факт отримання такого статусу не тягне за собою автоматично виплату коштів на підставах вимог п.п. 5,6,11,12 Порядку, оскільки відповідач надав недостовірні відомості щодо наявності у нього майна на контрольованій території українській владі, яка не входить до вкзаного Переліку населених пунктів.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі і визначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження (а.с.42).
Ухвалою суду було закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено до судового розгляду (а.с.55).
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги. Пояснила, що відповідач є внутрішньо переміщеною особою, але право на отримання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг коштів, він не мав, оскільки на момент його переміщення з м.Макіївка до м.Дружківка, відповідач ма у власності житло, а саме садовий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_4. Просить позов задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнав і просив в їх задоволенні відмовити, оскільки на момент звернення до УСЗН із заявою про отримання допомоги для покриття витрат на проживання, у листопаді 2014 року, і на момент припинення відповідачу цих виплат, він мав право на отримання цієї допомоги.
В супереч вимогам ст. 178 ЦПК України відповідач не скористався своїм правом надати відзив на позовну заяву у встановлений судом строк.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_3 має статус особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме з АДРЕСА_3 до АДРЕСА_1, що підтверджено роздруківкою з єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік переміщених осіб від 19.11.2014 року № 1423002847, (а.с. 16)
19.11.2014року відповідач звернувся із заявою до УСЗН про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг (а.с.34).
В заяві зазначив склад своєї сім'ї: ОСОБА_3 (заявник), а також про відсутність у будь-кого з членів його сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції.
На підставі наданої заяви ОСОБА_3 була призначена грошова допомога відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо - переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав № 122927998 від 05.05.2018 року, за ОСОБА_3. - 27.12.2012 року було зареєстровано право власності на садовий будинок за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.25 зв.ст., 26).
Розпорядженням начальника УСЗН б/н від 22.05.2018 року ОСОБА_3 припинено виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Утворену переплату допомоги за період з 19.11.2014 року по 18.05.2016року в сумі 6631,79 грн утримати. (а.с.23).
Відповідно до довідки УСЗН Дружківської міської ради ОСОБА_3 за період з листопада 2014 року по травень 2016 року була виплачена грошова допомога переміщеним особам на проживання в сумі 6631,79 грн. (а.с.22).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014. При цьому, частина 1 цієї статті передбачає, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. 14 квітня 2014 року відповідно до указу в.о. Президента України, Голови Верховної Ради України від 14 квітня 2014 року N 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" на території України розпочато проведення антитерористичної операції.
Згідно з наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а, Донецька і Луганська області визначені районами проведення антитерористичної операцiї з 07 квітня 2014 року.
Відповідно до п. 5 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Кабінету Міністрів України доручено затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
30 жовтня 2014 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1053-р затверджено м, відповідно до якого, м. Красний Лиман, Донецької області включено до вказаного переліку.
02 грудня 2015 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р знову затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого м. Красний Лиман, Донецької області, також включено до вказаного переліку.
Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 , грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 6 Порядку, редакція якого змінювалася за період виникнення спірних правовідносин - визначалися випадки, коли грошова допомога не призначається, зокрема у разі: коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (редакція від 23.10.2014 р.); у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пукнти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 10.07.2015 р.);
у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пукнти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 18.12.2015р.).
Нову редакцію пункту 6 Порядку, про те, що грошова допомога не призначається, якщо будь-хто із членів сім"ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, було викладеного тільки після внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. №370.
З матеріалів справи вбачається, що допомога відповідачу виплачувалася до 18.05.2016 р., тобто до внесення змін у вказану постанову в частині щодо обмежень виплат у разі розташування належного житла на території населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оскільки райони проведення антитерористичної операції чітко визначені діючими на час виникнення спірних правовідносин розпорядженнями КМУ від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 02 грудня 2015 року №1275-р, і відповідач ОСОБА_3 зазначив в своїх заявах про відсутність у будь-якого з членів його сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції, то наведене не свідчить про приховування ним будь-якої інформації, яку належало повідомити позивачу і яка могла вплинути на призначення грошової допомоги.
Отже, за таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.
З огляду на те, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області, яке знаходиться за адресою: Донецька область, м.Дружківка, вул. Машинобудівників, 64, до ОСОБА_3, який проживає за адресою: АДРЕСА_2, про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 19.11.2014 року по 18.05.2016 року в сумі 6631 грн. 79 коп. - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 15 лютого 2019 року.
Суддя: В.О.Лебеженко