
Номер провадження 2/229/20/2019
ЄУН 229/4963/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2019 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Гонтар А.Л.
при секретарі Костенко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
в с т а н о в и в :
23 жовтня 2018 року до Дружківського міського суду Донецької області надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення занадто отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Позовні вимоги мотивують тим, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 30.10.2014 року №14230001013. Рішенням управління від 30 жовтня 2014 року відповідачу було призначено допомогу переміщеним особам на проживання на період з 30.10.2014 року по 29.04.2015 року, розмір щомісячної виплати склав 1768,00 грн. На підставі заяви відповідача та зазначених в ній відомостей прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 та його малолітньому сину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" з заявою про призначення їй адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання.
При перевірці інформації, наданої відповідачем в заявах, щодо відсутності у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, було з'ясовано, що відповідач ОСОБА_1 є власником 1/2 житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 на підставі свідоцтва про право на спадщину від 26.08.2015 року.
Таким чином, в ході перевірки позивачем було встановлено, що на дату подання заяви від 02 листопада 2015 року ОСОБА_1 володів житлом, у зв'язку з чим відповідач ОСОБА_1, на підставі п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зміни до якого були внесені Постановою КМУ № 505 від 01 жовтня 2014 року, втратив право на отримання щомісячної адресної допомоги. Позивачем було зроблено розрахунок надміру виплачених коштів за період з 01 вересня 2015 року по 30 вересня 2016 року, розмір якої склав 11177,37 грн., яку відповідачем не було погашено, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з ОСОБА_1 суму надміру сплачених державних коштів за період з 01 вересня 2015 року по 30 вересня 2016 року, у розмірі 11177,37 грн., а також стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 12 листопада 2018 року провадження в справі було відкрито та справу призначено до першого судового засідання на 13 грудня 2018 року в порядку спрощеного позовного провадження. (а.с.46)
Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте звернувся в суд з заявою про розгляд справи у її відсутності, щодо заочного розгляду справи не заперечує, позовні вимоги підтримує повністю.
В судове засідання відповідач повторно не з'явився, з невідомих суду причин, про дату, час та місце розгляду цивільної справи був повідомлений належним чином, жодних заяв або доказів поважності неявки до суду не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 223, 280 ЦПК України, суд вважає, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, а тому, за згодою позивача, є підстави для заочного розгляду справи у відсутність відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
З огляду на те, що сторони відсутні в судовому засіданні, на підставі ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе справу розглядати без фіксації судового процесу на підставі наявних у справі доказів.
Суд вважає за можливе розглянути цивільну справу в порядку заочного розгляду у відсутності відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Суд, дослідив матеріали справи, приходить до висновку, що позов про стягнення переплати бюджетних коштів є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце мешкання - АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою від 30.10.2014 року та копією паспорту ОСОБА_1 (а.с.33,41зв.бік).
Відповідач ОСОБА_1 звертався до Управління СЗН із заявами про призначення допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 30.10.2014 року по 29.04.2015 року в розмірі 1768,00 грн. щомісячно.
Далі позивач також звертався в Управління з відповідними заявами:
- від 05 травня 2015 року, рішенням позивача від 30 квітня 2015 року допомогу призначено на період з 30 квітня 2015 року по 29 жовтня 2015 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно;
- від 02.11.2015 року, рішенням позивача від 16 листопада 2015 року допомогу призначено на період з 30 жовтня 2015 року по 29 квітня 2016 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно;
- від 11 травня 2016 року, рішенням позивача від 23 травня 2016 року допомогу призначено на період з 11 травня 2016 року по 29 жовтня 2016 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно.
Розпорядженням начальника Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання від 28 жовтня 2016 ОСОБА_1 було припинено призначення допомоги переміщеними особам на проживання у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 володіє житловим приміщенням не на окупованій території та не в зоні АТО (а.с.28).
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 було затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Пунктом 2 зазначеного Порядку в редакції, яка діяла на момент першого звернення відповідача до позивача з заявою та призначення позивачем адресної допомоги відповідачу, було встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно п. 3 зазначеного Порядку в редакції, яка діяла на момент першого звернення відповідача до позивача з заявою та призначення позивачем адресної допомоги відповідачу, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).
Постановою Кабінету Міністрів України № 370 від 31.05.2017 року «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 і від 22 вересня 2016 р. № 646» абзац другий пункту 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було викладено в новій редакції, а саме визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи, виплата допомоги відповідачу здійснювалася і після набрання чинності зазначеною нормою.
Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради було зроблено запит для отримання відомостей щодо наявності відомостей в Державних реєстрах про нерухоме майно, яке перебуває у власності заявника ОСОБА_1
Згідно Інформаційної довідки № 68828499 від 23 вересня 2016 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта фізична особа за ідентифікаційним кодом НОМЕР_1 (відповідач ОСОБА_1.) має у власності 1/2 житлового будинку загальною площею 44.6 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_3. (а.с.28-29)
Таким чином, судом встановлено, що у відповідача ОСОБА_1 у приватній власності є частка житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_3.
Відповідно до наданої позивачем копії довідки-розрахунку за період надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з вересня 2015 року по жовтень 2016 року було надмірно виплачено кошти в сумі 11177,37 грн. (а.с.26зв.бік).
Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради на адресу відповідача ОСОБА_1 були направлені повідомлення про відшкодування коштів надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.20-27).
Проте, як зазначив позивач в позовній заяві, відповідачем добровільно сума в розмірі 11177,37 грн. відшкодована не була.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
За змістом пункту 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що при зверненні 02 листопада 2015 року до Управління з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги відповідач не повідомив позивача про факт належності у нього на праві часткової власності нерухомого майна, що розташовано у АДРЕСА_3, тобто в районі, який не є тимчасово окупованою територією України.
А тому суд приходить до висновку про те, що відповідач отримував допомогу у період з 01 вересня 2015 року по 30 вересня 2016 року без достатньої правової підстави, діяв недобросовісно та добровільно повертати її не бажає, а тому є всі підстав для стягнення з відповідача на користь позивача безпідставно отриманої суми державної допомоги, на які він відповідно до положень п. 6 Порядку, не мав права.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з вимогами статті 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, суд приходить до висновку, що з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1762,00 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 5, 10, 81, 258-259, 263-265, 268, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, (РНОКПП НОМЕР_1, який зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, (ЄДРПОУ 26010987, адреса місцезнаходження: Донецька область м. Дружківка вул. Машинобудівників, 64), суму надміру сплаченої державної допомоги переміщеним особам на проживання за період з 01 вересня 2015 року по 30 вересня 2016 року у розмірі 11177 (одинадцять тисяч сто сімдесят сім) грн.. 37 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня її складання, або відповідно до п.15.5 Перехідних положень ЦПК України - до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено у нарадчій кімнаті 18 лютого 2019 року.
Суддя: А. Л. Гонтар