
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Номер провадження 2/229/164/2019
Справа № 229/5221/18
13 лютого 2019 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Лебеженка В.О.,
за участю: секретаря
судового засідання Слободкіної Т.І.,
представника позивача Новодворської Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації до ОСОБА_3 про стягнення надміру отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з ОСОБА_3 суму надміру виплачених грошових коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживанн, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі 10659 грн. 33 коп., також судові витрати.
Обґрунтовує вимоги таким. Відповідач, який перебуває на обліку в управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації як внутрішньо переміщена особа, що підтверджується довідкою від 23.06.2015 року №14480000893, звернувся до Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації 28.03.2016 із заявою про визначення йому та його сину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
В заяві відповідач зокрема зазначив, що в нього та у будь-кого з членів сім'ї не має у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія та райони проведення антитерористичної операції.
Згідно довідки виданої виконкомом Красногорівської сільської ради від 20.09.2016 року №1079 відповідач має у власності житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2.
Розпорядженням управління соціального захисту населення Ясинуватської райдердадміністрації від 20.09.2016 року було визначено, що у ОСОБА_3 виникла переплата у розмірі 10659,33 грн., у зв'язку з поданням завідомо недостовірних відомостей за період з 28.03.2016 року по 27.09.09.2016. Відповідача було сповіщено про виникнення переплати та необхідності повернення коштів.
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 09.11.2018 року провадження по справі було відкрито та справу призначено до судового розгляду в підготовче судове засідання на 06.12.2018 року (а.с. 18-19).
Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 21.01.2019 року підготовче провадження в справі було закрито та справу призначено до розгляду по суті на 13.02.2019 року (а.с.56)
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги. Пояснила, що відповідачка та його син є внутрішньо переміщеними особами, але право на отримання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг коштів, вони не мали, оскільки на момент їх переміщення з м.Донецьк до с.Новоселівка -2, Ясинуватського району, відповідач мав у власності будинок за адресою: АДРЕСА_2. Просить позов задовольнити.
Також, представником позивача було надано відповідь на відзив, в якому викладені заперечення проти відзиву наданого відповідачем та просять суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. (а.с.44-47).
Представнк відповідача в судове засідання не з'явилася, просила розглядати справу за її відсутності. Просить у задоволенні позову відмовити (а.с.36).
Представник відповідача, також в порядку ст.178 ЦПК України, надала відзив на позовну заяву, в якому вказала, що згідно до п.5 Постанови №505 (редакція на момент подання заяви), наданий вичерпний перелік відомостей які зазначаються у заяві, у тому числі в абз.10 п.5 Постанови №505 вказано, що наявність у бідь-якого з членів сім'ї у власності житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Відповідно до пп.18 п.2 Розпорядження КМУ №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» - с.Новоселівка-2, Ясинуватського району, Донецької області входить до зазначеного району проведення АТО. Отже, на момент подання заяви відповідачем про взяття на облік та про виплату щомісячної адресної допомоги, не потрібно було вказувати наявність житла, яке розташоване в районах проведення антитерористичної операції. Заперечує проти позовних вимог (а.с.33-36).
Суд, заслухавши сторони, дослідивши докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_3 та його син - ОСОБА_4 мають статус особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме з АДРЕСА_1, до АДРЕСА_2, що підтверджено довідкою про взяття на облік особи, яка переміщується від 23.06.2015 року № 14480000893, виданої УСЗН Ясинуватської райдержадміністрації (а.с. 12)
23.06.2016 року відповідач звернувся із заявою до УСЗН про призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг (а.с.13)
В заяві зазначив склад своєї сім'ї: син ОСОБА_4, а також про відсутність у будь-кого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах , інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції.
На підставі наданої заяви на сім'ю ОСОБА_4 була призначена грошова допомога відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо - переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року.
Відповідно до довідки сільського голови Красногорівської сілької ради - ОСОБА_3 є власником будинку АДРЕСА_2
Розпорядженням начальника УСЗН №351 від 20.09.2016 року ОСОБА_3 припинено виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Утворену переплату допомоги за період з 28.03.2016 року по 27.09.2016року в сумі 10659,33 грн підлягає поверненню (а.с.9.).
Відповідно до довідки УСЗН Дружківської міської ради ОСОБА_3 за період з березня 2016 року по вересень 2016 року була виплачена грошова допомога переміщеним особам на проживання в сумі 10659,33 грн. (а.с.8).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014. При цьому, частина 1 цієї статті передбачає, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. 14 квітня 2014 року відповідно до указу в.о. Президента України, Голови Верховної Ради України від 14 квітня 2014 року N 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" на території України розпочато проведення антитерористичної операції.
Згідно з наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а, Донецька і Луганська області визначені районами проведення антитерористичної операцiї з 07 квітня 2014 року.
Відповідно до п. 5 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Кабінету Міністрів України доручено затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
02 грудня 2015 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р знову затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого с.Новоселівка Друга, Ясинуватського району (Красногорівська сільска рада) також включено до вказаного переліку. Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 , грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 6 Порядку, в редакція на час виникнення спірних правовідносин - визначалися випадки, коли грошова допомога не призначається, зокрема у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (в редакції від 18.12.2015 року).
Нову редакцію пункту 6 Порядку , про те, що грошова дорога не призначається, якщо будь-хто із членів сім"ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, було викладеного тільки після внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. №370.
З матеріалів справи вбачається, що допомога відповідачу виплачувалася з 28.03.2016 року до 29.08.2016 року, тобто до внесення змін у вказану постанову в частині щодо обмежень виплат у разі розташування належного житла на території населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оскільки райони проведення антитерористичної операції чітко визначені діючими на час виникнення спірних правовідносин розпорядженнями КМУ від 02 грудня 2015 року №1275-р, і відповідач ОСОБА_3 зазначив в своїх заявах про відсутність у будь-якого з членів його сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції, то наведене не свідчить про приховування ним будь-якої інформації, яку належало повідомити позивачу і яка могла вплинути на призначення грошової допомоги.
Отже, за таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.
З огляду на те, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Ясинуватської райдержадміністрації, яке знаходиться за адресою: Донецька область, Ясинуватський район, м-н.Гідростроітелів, 12, до ОСОБА_3, який проживає за адресою: АДРЕСА_2, про стягнення надміру отриманих коштів щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 28.03.2016 року по 27.09.2016 року в сумі 10659 грн. 33 коп. - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 18 лютого 2019 року.
Суддя: В.О.Лебеженко