Постанова № 79888557, 14.02.2019, Шевченківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
14.02.2019
Номер справи
637/116/19
Номер документу
79888557
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

14.02.2019

№ 637/116/19

№ 3/637/45/19

П О С Т А Н О В А

Іменем України

14 лютого 2019 року с.м.т. Шевченкове

Суддя Шевченківського районного суду Харківської області Островська Н.І., за участю секретаря Бутрик Ю.С., прокурора Васильєвої Т.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Харківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Просянка Куп’янського району Харківської області, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, одруженого, депутата Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, непрацюючої, паспорт серії НОМЕР_2, виданий 20.02.1997 року Шевченківським РВ УМВС України в Харківській області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,

за вчинення адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

роз'яснені права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

в с т а н о в и в :

Згідно протоколу № 40 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 22.01.2019 року ОСОБА_1, будучи відповідно до ст.ст. 1, 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) суб'єктом декларування, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України № 1700-VІІ депутатом Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, примітки до ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав щорічну Е-декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме 20.04.2018 року (надалі Е-декларація), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєному визнав повністю, розкаявся.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1, з"ясувавши позицію прокурора, суд дійшов наступного.

Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але не порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Встановлено, що згідно відомостям офіційного сайту Центральної виборчої комісії України (http://www.cvk.gov.ua), ОСОБА_1 є депутатом Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Суб'єкт декларування відповідно до ст. 1 Закону - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини 1 статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Враховуючи, що ОСОБА_1 є депутатом Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VІІ останній є суб'єктом декларування.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі по тексту НАЗК) від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) 1930 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (Із змінами, внесеними згідно з Рішенням НАЗК з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року) визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи: перший етап - з 00 годин 00 хвилин 1 вересня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:

- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 1 вересня 2016 року займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;

- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 1 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону, відповідальне та особливо відповідальне становище;

- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 1 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

Другий етап починається - з 00 годин 00 хвилин 1 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом № 1700-VІІ.

Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

На виконання вимог абзацу 3 пункту 2 Перехідних положень Закону № 1700-VІІ, ОСОБА_1 20.04.2018 року подав Е-декларацію за 2017 рік, шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua (гіперпосилання на Е-декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування) - https://public.nazk.gov.ua/declaration/e14c2f01-0bb6-4540-8d9b-5a0e6e5c24f3 , однак був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2017 рік у строк з 1 січня 2018 року по 1 квітня 2018 року.

Листом ДП «Українські спеціальні системи» від 27.04.2018 року № 07-530 встановлено некоректну роботу програмного забезпечення системи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування» в період з 09:00 по 09:50 02.01.2018 року та з 12:00 по 12:40 15.03.2018 року. В інший час, в період з 01.01.2018 року по 27.04.2018 року, Реєстр функціонував у штатному режимі тобто у суб'єкта декларування була можливість вчасно подати Е-декларацію за 2017 рік.

Згідно ч. 1 ст. 176-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1, будучи відповідно до ст.ст. 1, 45 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VІІ - депутатом Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушення, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав щорічну Е-декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а саме 20.04.2018 року (надалі Е - декларація), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 176-2 КУпАП.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 01.04.2018 року, тобто наступний день після граничної необхідної дати подання щорічної Е-декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2017 рік.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 22.01.2019 року, тобто дата складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід вважати Березівську сільську раду Шевченківського району Харківської області, що знаходиться за адресою: Харківська область, Шевченківський район, с. Березівка, вул. Величка, 12 «а», оскільки обов'язок подавати Е-декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування виникає у ОСОБА_1 у зв'язку з тим, що останній є депутатом вищезазначеної сільської ради.

Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.

Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 11 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

З системного аналізу норм Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що його завдання полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.

Отже, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону згідно ст. 6 Конституції України.

Факт вчинення корупційного адміністративного правопорушення підтверджується:

- протоколом № 40 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 22.01.2019 року;

- листом Ізюмської місцевої прокуратури Харківської області № 03-07-10005 вих.-18 від 12.11.2018 року;

- роздруківкою з офіційного сайту Центральної виборчої комісії України щодо результатів місцевих виборів депутатів до Березівської сільської ради Шевченківського району Харківської області 25.10.2015 року;

- роздруківкою з офіційного сайту Національного агентства з питань запобігання корупції щодо Е-декларації за 2017 рік, поданої ОСОБА_1;

- Е-декларацією ОСОБА_1 за 2017 рік;

- листом ДП «Українські спеціальні системи» від 27.04.2018 року № 07-530;

- поясненнями ОСОБА_1.

Враховуючи характер вчиненого порушення, особу порушника, який протягом року не піддавався адміністративній відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-35, 172-6, 252, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 1, 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції»,-

п о с т а н о в и в :

1.Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

2.Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850,00 гривень в дохід держави.

3.Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384,20 гривень в дохід держави (стягувач: Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Шевченківський районний суд Харківської області.

Суддя

Н.І.Островська