
Провадження № 2-а/742/9/19
Єдиний унікальний № 742/136/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2019 року місто Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Ільченка О.І., секретаря Голушко Н.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора групи реагування патрульної поліції №1 Варвинського відділення поліції Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Саяпіна Володимира Олександровича, третя особа - Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» в особі структурного підрозділу Управління транспорту ПАТ «Укрнафта» про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправними дії інспектора групи реагування патрульної поліції № 1 Варвинського відділення поліції Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Саяпіна Володимира Олександровича та скасувати, складену ним, постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі НК № 131880, винесену 04 січня 2019 року. Так, постанова винесена за порушення п. 31.3. б) ПДР, тобто за керування автомобілем ГАЗ-2217 без пройденого технічного контролю. Проте, оспорюючи вказану постанову позивач вказує, що даний автомобіль не належить до автотранспорту, що підлягає обов»язковому технічному контролю. Такий не використовується для перевезення вантажів, пасажирів з метою отримання прибутку. За таких обставин позивач вважає безпідставним притягнення його до адмінвідповідальності.
Позивач в судове засідання не з»явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з»явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. Відзив до суду не надав.
Представник третьої особи в судове засідання не з»явився, проте подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до переконання про необхідність задоволення позову з наступних підстав.
З постанови серія НК №131880 від 04 січня 2019 року вбачається, що 04.01.2019 на а/д Варва-Воскресенське ОСОБА_1, керуючи автомобілем НОМЕР_1, не пройшов обов»язковий технічний контроль для транспортного засобу, що підлягає такому контролю, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.121 КУпАП, за що на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн. (а.с.5).
Згідно копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, власником транспортного засобу ГАЗ-2217 д.н.з. НОМЕР_2, тип - пасажирський-В, є ПАТ «Укрнафта» (а.с.6).
Згідно копії наказу №92/1 від 10 грудня 2018 року, транспортний засіб ГАЗ-2217, д.н.з. НОМЕР_2, легковий, закріплено за водієм ОСОБА_1 (а.с.12-23).
Згідно довідки №01/01/10/05/01/03-10/1 від 09.01.2019, виданої ПАТ «Укрнафта», ОСОБА_1 дійсно працює в Управлінні транспорту ПАТ «Укрнафта» за професією водій автотранспортних засобів 1 класу з 01 грудня 2018 року по теперішній час (а.с.23).
Згідно довідки №01/01/09/10/03-02/1/18 від 09.01.2019, виданої ПАТ «Укрнафта», автомобіль НОМЕР_3 використовується для перевезення працівників для виконання виробничих завдань. Автомобіль знаходиться на балансі Управління транспорту та з комерційною метою за оплату не використовується (а.с.27).
Згідно дорожного листа серія ЧТ №132615 від 04.01.2019, автомобіль НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 використовувався на замовлення «Укрнафта Буріння». Сума до оплати не нарахована (а.с.28).
Відповідно до статті 35 Закону України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII зі змінами та доповненнями поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі: 1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху; 2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу; 3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення; 4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку; 5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути; 6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод; 7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху; 8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; 9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв; 10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту. Відповідно до частини 2 зазначеної статті поліцейський зобов'язаний зупиняти транспортні засоби у разі: 1) якщо є інформація, що свідчить про порушення власником транспортного засобу митних правил, виявлені органами доходів і зборів відповідно до Митного кодексу України, а саме: порушення строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту іншого транспортного засобу особистого користування, використання такого транспортного засобу для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, розкомплектування чи передачу у володіння, користування або розпорядження такого транспортного засобу особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту; 2) якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб, який зареєстрований в іншій країні, не зареєстрований в Україні у встановлені законодавством строки чи перебуває на території України з порушенням строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, чи використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, чи переданий у володіння, користування або розпорядження.
Оскільки, під час зупинки, інспектор повідомив ОСОБА_1, що причиною зупинки є перевірка документів, а згідно Закону України «Про національну поліцію», у нього не було підстав це робити, то його дії підлягають визнанню протиправними.
За приписами ч.3 ст.121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 31.3 "Б" Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ №1306 від 10 жовтня 2001 р., забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством, якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
Згідно зі ст. 35 Закону України "Про дорожній рух", транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю, відповідно до цієї статті.
Обов'язковому технічному контролю не підлягають: 1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; 2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років; 3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України".
Таким чином, оскільки автомобіль на якому рухався позивач експлуатується виключно для перевезення працівників ПАТ «Укрнафта», а не для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, тому не підлягає обов'язковому технічному контролю, а значить, постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає скасуванню.
Керуючись ч.3 ст.121 КУпАП, ст.ст. 229, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Закон України «Про національну поліцію», -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_4) до інспектора групи реагування патрульної поліції №1 Варвинського відділення поліції Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Саяпіна Володимира Олександровича (Чернігівська обл., смт.Варва, вул.Пилипенко, 1 ), третя особа - Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (м.Київ, пров.Несторівський, 3/5, ЄДРПОУ 00135390) в особі структурного підрозділу Управління транспорту ПАТ «Укрнафта» (м.Київ, пров.Несторівський, 3/5, ЄДРПОУ 42475044) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії інспектора групи реагування патрульної поліції № 1 Варвинського відділення поліції Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Саяпіна Володимира Олександровича щодо зупинення 04 січня 2019 року транспортного засобу ГАЗ-2217 реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не автоматичному режимі серія НК № 131880 від 04 січня 2019 року інспектором групи реагування патрульної поліції № 1 Варвинського відділення поліції Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Саяпіним Володимиром Олександровичем.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів, з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області .
Головуючий: О.Ільченко